Сосед со ментално пореметување - каде да се обратам?

Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Pozdrav. Sakav da ve zamolam za pomosh, ne znam kaj da se obratam.
Znaci se raboti za eden slucaj koj go doznav deneska od covekov koj shto dojde kaj mene vo kancelarija, znaci toj e od moeto selo,(tetovsko, albanec).
Se pocnalo pred 2 godini koga vnukot (sinot na kerka mu na covekov) okolu 8 godishen mislam, se stepale so vnukot na nekoj bitanga kriminalec od istovo selo. Koga doznal toj im idel doma na kerkata na covekov shto mi go kazha slucajot i gi tepal i izbrkal od kukata koja e vo isto maalo so nego, ovie begale i otishle da zhiveat kaj tatko mu.
Ne zastanal ovde, im prael pritisok vo ucilishte da go izbrkaat od tamu, i go izbrkale od ucilishte, veke 2 godini odi u grad na ucilishte. Ne e zadovolen i od toa, sega kaj ke go vidi deteto niz selo ke go brka da go tepa. Ovie od semejstvoto se mnogu siromashni i mirni lugje, isto i seloto se mirni site i ne sakaat problemi osobeno ne so ovoj, i site mu pushtaat pat.
Istotaka koga ednash otishle u kukata da zemaat neshto, toj im otishol tamu, tie viknale policija, toj gi istepal zhenite pred policijata, tie bukvalno samo gledale i ne prezemale nishto.
Sakav da ve prasham kako mozham da mu pomognam na covekov nekako, kaj da prijavam, ama anonimno, ne sakam da imam rabota so nego. (ne znaev kaj da ja otvoram temata, mozhat da sredat adminite) Blagodaram.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
najdobro slucajot da se prijavi i da se ostavi na policijata. mozi i da mu skisni da mu go trgni vcelo pistolot pa da se kurtuli. deca se se skarale se stepale i do tolku da gi maltretira samo poradi to ne veruvam,mozda ima uste nesto tuka. ako im ste rodnina,prijavete ako ste samo komsii najdobro da si go baraat careto tie samite. ne se znae dali e samo problemot so decinata so se skarale ili ima uste nekoj nivni ne dorazbiranja. so les neka mu e!!
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Можеш, или отсели ги на твој трошок барем 100км од таму, или пак оди место нив изрешети го и копилето и целата негова фамилија за да нема кој да ти прави крвна одмазда. Полиција ако помага тој нема да има толкава моќ, тие веќе го знаат кој е, што прави, али не се задолжени да бркаат криминал, во мкд полицијата има работа да седи во кладилница, кафеана, чат пат покрај дрво на пешачки за да пише казни, обезбедува митинзи, спортски натпревари и тоа е тоа.
 
Член од
28 декември 2011
Мислења
4.371
Поени од реакции
6.207
Абе џабе полиција глеате си дремеле додека тој жени тепал. Полиција од старт отпаѓа. Да се отселат и тоа тешко со оглед на тоа дека биле сиромашни, можда ако ја продадат куќата па да пробаат нешто под кирија во Скопје. Да тужат и тоа тешко пошто и да ја продадат куќата, ем тој криминалецот ќе има боље адвокати, ем сите пари нив ќе им отидат за судски трошоци.
Чим се од ш.иптарско село тој е некој локален манга, врзан со ш.иптарска мафија и џандармеријата нема да се куропеца со него освен ако не дојде нож до грло.
Може да пробаат случајот да го пријават во меѓаши или слична невладина организација. Поверојатно е некој таков да им помогне отколку државава.
Така да сума сумарум, најпаметно им е да ја шитнат куќата и селење во друг град и/или пријавување во НВО.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.397
Поени од реакции
7.847
Пет пати го прочитав и уште не ми се верува...:facepalm:
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.925
Поени од реакции
7.854
нека се жалат кај Али Ахмети пошто тие не признаваат каурска полиција, па сега сами нека си бараат чаре, тражили сте гледајте.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
Никојпат не сватив како е можно да има вакви безкичмењаци низ светот не само во Македонија, да дозволат вакво нешто да им се дешава. Абе би го пукал уште во првиот момент кога им влегол дома да ги брка од куќата. Големо маде оти бил некој шериф таму, никој не е имун на куршум.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Pozdrav. Sakav da ve zamolam za pomosh, ne znam kaj da se obratam.
Znaci se raboti za eden slucaj koj go doznav deneska od covekov koj shto dojde kaj mene vo kancelarija, znaci toj e od moeto selo,(tetovsko, albanec).
Se pocnalo pred 2 godini koga vnukot (sinot na kerka mu na covekov) okolu 8 godishen mislam, se stepale so vnukot na nekoj bitanga kriminalec od istovo selo. Koga doznal toj im idel doma na kerkata na covekov shto mi go kazha slucajot i gi tepal i izbrkal od kukata koja e vo isto maalo so nego, ovie begale i otishle da zhiveat kaj tatko mu.
Ne zastanal ovde, im prael pritisok vo ucilishte da go izbrkaat od tamu, i go izbrkale od ucilishte, veke 2 godini odi u grad na ucilishte. Ne e zadovolen i od toa, sega kaj ke go vidi deteto niz selo ke go brka da go tepa. Ovie od semejstvoto se mnogu siromashni i mirni lugje, isto i seloto se mirni site i ne sakaat problemi osobeno ne so ovoj, i site mu pushtaat pat.
Istotaka koga ednash otishle u kukata da zemaat neshto, toj im otishol tamu, tie viknale policija, toj gi istepal zhenite pred policijata, tie bukvalno samo gledale i ne prezemale nishto.
Sakav da ve prasham kako mozham da mu pomognam na covekov nekako, kaj da prijavam, ama anonimno, ne sakam da imam rabota so nego. (ne znaev kaj da ja otvoram temata, mozhat da sredat adminite) Blagodaram.
голем проблем се вакви локални шерифи поврзани со полиција.
можеби треба да се пријави во друга поголема полициска станица од Тетово или Скопје.
Пред се тоа е работа на внатрешна контрола на полицијата, да видат зошто полицијата од селото ништо не прави.
После со полицијата од друга станица, да си влезат во куќата. А таа битанга да ја уапсат.
Исто ако има можност за инциденти пак, некој нека има мобилен телефон при рака (може скриено да нема проблеми) и да сними се, човекот, насилството и нереагирање на полиција, се.
Па со таа снимка во друга полициска станица, да испоапсат се. И со истата снимка по медиуми.
Ако се дигне медиумска галама околу ова ќе има брзо решавање.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
има повеќе опции, ама ниедна не гарантира решение на проблемот..
1- бидејќи ЕРАТА НА ЛОКАЛНИ ШЕРИФИ ЗАВРШИ, КАЖА ЗАЕВ ПО ПОБЕДАТА НА ИЗБОРИТЕ нека му се јави на Заев, само прво да провери овој локалниов шериф да не праел СЕЛФИ со Заев
2- ако локалниот шериф не е политички активен нека види со некој ауторитетен ОЏА да им пресуди околу спорот
3- нека ја продаде кучата ефтино на мигранти, пожелно исиловци...

б.т.в., па ова е реалност и во Скопје... бргу се заборави дечкото ( син на познат албански новинар)што го убија со нож во срце во чаршија, полиција уапси убиец ама утредента дојде некој малолетник и ја превзема вината ( малолетник не одговара) и крај на приказната..
Па и ТАЗЕ убиството на градоначалник бидејќи отпуштил од работа криминоген тип и тоа поранешен пријател...
А СВЕЖОТО убиство на кандидат Градоначалник, вук појео магарца, се заборави, може и тоа ќе се замачка со мала или условна казна...
 
Последно уредено:

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
А ова за каде се однесува за во Македонија или за Саудиска Арабија ... :tapp::facepalm:[DOUBLEPOST=1508590836][/DOUBLEPOST]
Никојпат не сватив како е можно да има вакви безкичмењаци низ светот не само во Македонија, да дозволат вакво нешто да им се дешава. Абе би го пукал уште во првиот момент кога им влегол дома да ги брка од куќата. Големо маде оти бил некој шериф таму, никој не е имун на куршум.
Ќе му ги извадам очите со виљушка бе какви куршуми !
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Ne mi se rodnini samo od isto selo sme, za otseluvanje teshko mnogu se siromashni, za prijavuvanje vo Skopje kako bi idelo toa, dali nekoj znae kade podobro da prijavime so sigurnost da znaeme deka ke prezemat neshto?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ке ги пријавиш паралелно во обвинителство и во сектор за внатрешна контрола при МВР... со оглед на ново настанатава ситуација во земјава, можно е да дочекаш и позитивен одговор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom