Сосед со ментално пореметување - каде да се обратам?

Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Никој не е имун на куршум, арно ти пишаа, можеш ова да му го пренесеш на човекот. Ако се изведе ко што треба, веројатно и никој нема да дознае кој го убил копилето.
Да се селам, дете школо да менува дека се степало, па вие не сте нормални, мајке ми.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.142
Поени од реакции
15.886
Pozdrav. Sakav da ve zamolam za pomosh, ne znam kaj da se obratam.
Znaci se raboti za eden slucaj koj go doznav deneska od covekov koj shto dojde kaj mene vo kancelarija, znaci toj e od moeto selo,(tetovsko, albanec).
Se pocnalo pred 2 godini koga vnukot (sinot na kerka mu na covekov) okolu 8 godishen mislam, se stepale so vnukot na nekoj bitanga kriminalec od istovo selo. Koga doznal toj im idel doma na kerkata na covekov shto mi go kazha slucajot i gi tepal i izbrkal od kukata koja e vo isto maalo so nego, ovie begale i otishle da zhiveat kaj tatko mu.
Ne zastanal ovde, im prael pritisok vo ucilishte da go izbrkaat od tamu, i go izbrkale od ucilishte, veke 2 godini odi u grad na ucilishte. Ne e zadovolen i od toa, sega kaj ke go vidi deteto niz selo ke go brka da go tepa. Ovie od semejstvoto se mnogu siromashni i mirni lugje, isto i seloto se mirni site i ne sakaat problemi osobeno ne so ovoj, i site mu pushtaat pat.
Istotaka koga ednash otishle u kukata da zemaat neshto, toj im otishol tamu, tie viknale policija, toj gi istepal zhenite pred policijata, tie bukvalno samo gledale i ne prezemale nishto.
Sakav da ve prasham kako mozham da mu pomognam na covekov nekako, kaj da prijavam, ama anonimno, ne sakam da imam rabota so nego. (ne znaev kaj da ja otvoram temata, mozhat da sredat adminite) Blagodaram.
Кое село?
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Убаво е тоа што сакаш да му помогнеш на човекот.

Овој богаташов е некој што ја претерува работата ако е само поради тоа што две деца се степале на школо (жити се... кој век е) Да си отидат кај некој оџа двете глави на семејството да си направат муабет?

Тоа би било добра варијанта доколку богаташов е верник. Не сум албанец или од муслиманска вероисповест ама мислам дека имам слушано дека така понекогаш ги средувате работите.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
103
Поени од реакции
31
Убаво е тоа што сакаш да му помогнеш на човекот.

Овој богаташов е некој што ја претерува работата ако е само поради тоа што две деца се степале на школо (жити се... кој век е) Да си отидат кај некој оџа двете глави на семејството да си направат муабет?

Тоа би било добра варијанта доколку богаташов е верник. Не сум албанец или од муслиманска вероисповест ама мислам дека имам слушано дека така понекогаш ги средувате работите.
Ne priznava toj ni oxha ni nishto, inaku ne e nekoj bogatash ni toj samo mnogu e divjak, sekogash go pushtile soselanite, ova za prijava dali mozham jas da prijavam za niv, ili mora direktno da bidat tie involviranite, zatoa shto se plashat tie da go prijavat.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.766
Поени од реакции
1.460
Ne priznava toj ni oxha ni nishto, inaku ne e nekoj bogatash ni toj samo mnogu e divjak, sekogash go pushtile soselanite, ova za prijava dali mozham jas da prijavam za niv, ili mora direktno da bidat tie involviranite, zatoa shto se plashat tie da go prijavat.
Секој граѓанин би требало да може да пријави незаконски дела, например ако во на комшијата дворот има крадец и јас се јавам во полиција што треба да ми речат - извини дечко, треба комшија ти да пријави :D
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Ne priznava toj ni oxha ni nishto, inaku ne e nekoj bogatash ni toj samo mnogu e divjak, sekogash go pushtile soselanite, ova za prijava dali mozham jas da prijavam za niv, ili mora direktno da bidat tie involviranite, zatoa shto se plashat tie da go prijavat.
Оди до една станица полициска објасни ја целата работа и ќе ти кажат тие.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.719
Поени од реакции
15.594
Ке ги пријавиш паралелно во обвинителство и во сектор за внатрешна контрола при МВР... со оглед на ново настанатава ситуација во земјава, можно е да дочекаш и позитивен одговор.
не го лажи човекот... најнапред МВР отсекогаш ( уште од времето на Тито) работел само со јавна пријава, ако тој што го пријавуваш добро стои таму само проблем ќе имаш со него а и со мвр..
па имаше хх случаи низ државата дека се јавувале луѓе, ништо не се превзема додека нема некој убиен и слично, тогаш ќе ти кажат работиме на случајот, а може и пак ништо да не биде... полни биле затворите , се ќе ги амнестират па требало да се реновира затворот како хотел со 4* и пљус да има вифи кваалитетен[DOUBLEPOST=1508692190][/DOUBLEPOST]
Секој граѓанин би требало да може да пријави незаконски дела, например ако во на комшијата дворот има крадец и јас се јавам во полиција што треба да ми речат - извини дечко, треба комшија ти да пријави :D
само еднаш одамна пријавив, кражба на велосипед , ти зема податоци како ти да си криминалец...помножи тоа со нула
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Ne mi se rodnini samo od isto selo sme, za otseluvanje teshko mnogu se siromashni, za prijavuvanje vo Skopje kako bi idelo toa, dali nekoj znae kade podobro da prijavime so sigurnost da znaeme deka ke prezemat neshto?
Обиди се со пријава кај Зоки из Муртино. Он ќе отвори јава дебата и ќе го реши случајот експресно...
Се зезам, нормално.
 
?

..........

Гостин
Колку лесно си кажувате “џабе полиција“ и затоа ни се случуват вакви срања, пасивен народ кукавици плус локална корумпираност и сите си гледат нивна работа, го боли кур некој за другите, греота за децата.
Најдобро што може да се направиш е мислам да дадеш јавно информации за барабата, или ако може да го снимат скришум како ги малтертира, опни го видеото на социјални мрежи дај го тука ќе го расштракаме насекаде, мора да реагират.
И немојте да јадедете гомна дека ова било шипптарска работа, секаде ова се случува на некој начин, и се решава дали милум или силум, во случајов се деца и жени, имаше сличен случај пред неколку години во Гевгелија, локален шерив врабитен во мвр се иживуваше врз помлад мирен дечко, џабе пријави џабе се полошо стануваше ситуација и на крај дечково спои плус и минус и му го истури мозокот со двоцефка од еден метар далечина на трпезата за нова година.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Oва се дешава и у македонски средини - селски, или у помалте гратчиња.
Мислам дека денес може да се напраи нешто околу вакви работи, преку изложување на информации во јавност, како овој член погоре што посочи.
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Ке ги пријавиш паралелно во обвинителство и во сектор за внатрешна контрола при МВР... со оглед на ново настанатава ситуација во земјава, можно е да дочекаш и позитивен одговор.
А ако не дочека, нека врти по телевизии и новинари, нека им се напраи политички притисок.
Курир курот ќе му го издркаат за ваква информација
 

Natural-girl

Morphine
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.462
Поени од реакции
5.246
Pozdrav. Sakav da ve zamolam za pomosh, ne znam kaj da se obratam.
Znaci se raboti za eden slucaj koj go doznav deneska od covekov koj shto dojde kaj mene vo kancelarija, znaci toj e od moeto selo,(tetovsko, albanec).
Se pocnalo pred 2 godini koga vnukot (sinot na kerka mu na covekov) okolu 8 godishen mislam, se stepale so vnukot na nekoj bitanga kriminalec od istovo selo. Koga doznal toj im idel doma na kerkata na covekov shto mi go kazha slucajot i gi tepal i izbrkal od kukata koja e vo isto maalo so nego, ovie begale i otishle da zhiveat kaj tatko mu.
Ne zastanal ovde, im prael pritisok vo ucilishte da go izbrkaat od tamu, i go izbrkale od ucilishte, veke 2 godini odi u grad na ucilishte. Ne e zadovolen i od toa, sega kaj ke go vidi deteto niz selo ke go brka da go tepa. Ovie od semejstvoto se mnogu siromashni i mirni lugje, isto i seloto se mirni site i ne sakaat problemi osobeno ne so ovoj, i site mu pushtaat pat.
Istotaka koga ednash otishle u kukata da zemaat neshto, toj im otishol tamu, tie viknale policija, toj gi istepal zhenite pred policijata, tie bukvalno samo gledale i ne prezemale nishto.
Sakav da ve prasham kako mozham da mu pomognam na covekov nekako, kaj da prijavam, ama anonimno, ne sakam da imam rabota so nego. (ne znaev kaj da ja otvoram temata, mozhat da sredat adminite) Blagodaram.
Не можеш да пријавиш нешто кога немаш директна информација, се ова што ни раскажа е тебе што ти раскажале.
Како можел човеков да остане мирен кога возрасен човек му го тепал детето многу пати и жената/ќерката, и тоа е чуден случај, така да има многу неразјаснети ствари тука.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.290
Имаше едни Албанци у Скопје Север што му ја тепаа жената и ќерката на еден, оти им приговарале зашто седеле врз нејзината кола.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
15
Поени од реакции
42
На крајот на јануари конечно се вселивме во нашиот нов дом. Среќни радносни се додека не се "запознавме" подобро со соседот со кој делиме ѕид.

Човекот е во години и живее сам во стан кој го добил бидејки го дал своето земјиште за изградба на нашата зграда (новоградба).
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот. Вели дека нема повеќе, за по 20 тина минути повторно исто да е, и да се заканува преку ѕидот дека ќе не задави, не пцуе.. понекогаш и пее касно навечер што е крајно језиво.

Проба сопругот да зборува со него, му појде на врата и тогаш ја увиде ситуацијата ( со ѓубрето?!?!)

Згрозени сме а воедно не фаќа и паника поради тоа што сите знаеме во каква држава живееме. Се сеќавам пред некоја година исто така пронајдоа баба што собирала пелени, а сега понов случај е со близнаците во аеродром.

Каде да се обратиме? Кој е надлежен за ова? покрај вознемирувањето најмногу ни е страв од зарази.

Ве молам за совет!
 
Ф

Флеш

Гостин
На крајот на јануари конечно се вселивме во нашиот нов дом. Среќни радносни се додека не се "запознавме" подобро со соседот со кој делиме ѕид.

Човекот е во години и живее сам во стан кој го добил бидејки го дал своето земјиште за изградба на нашата зграда (новоградба).
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот. Вели дека нема повеќе, за по 20 тина минути повторно исто да е, и да се заканува преку ѕидот дека ќе не задави, не пцуе.. понекогаш и пее касно навечер што е крајно језиво.

Проба сопругот да зборува со него, му појде на врата и тогаш ја увиде ситуацијата ( со ѓубрето?!?!)

Згрозени сме а воедно не фаќа и паника поради тоа што сите знаеме во каква држава живееме. Се сеќавам пред некоја година исто така пронајдоа баба што собирала пелени, а сега понов случај е со близнаците во аеродром.

Каде да се обратиме? Кој е надлежен за ова? покрај вознемирувањето најмногу ни е страв од зарази.

Ве молам за совет!
Сними за евиденција,пријави во полиција и изјава
 

Kajgana Shop

На врв Bottom