Сосед со ментално пореметување - каде да се обратам?

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
И добро други станари реагираат или само ти?

Ако гледаме и никој не заслужува и вознемирување и живеење во страв и со стресови.
Сигурно има роднини кои ќе видиш магично ќе се појават за да го наследат станот по негова смрт, а за чување сега ги нема никаде.


Sent from my Mi A1 using Tapatalk
Што ако има роднини да речиме на пример со нив е скаран - нема муабет? Па исто како да ги нема...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Класичен vo amerika шо ги викат Redneck таквите луѓе .живееле во пдруг амбиент а во стан е друга култура грѓанска ,такви има секаде по еден два во зградите кој не успеале да се вклопат во урбаниот живот .или шо викат селото и навиките го носат со нив . затоа треба или во село или град ,и такви луѓе не се мењат
https://www.youtube.com/watch?v=wEAmZJKg7f4
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Може да пријавите кај сакате...нема никаде подолго да го задржат. Мислиш ги сакаат таквите во бардовци или сакаат да ги чуваат таму до крај на живот? Сакаат таму да се засркнуваат од смрдеи или да слушаат викање по цел ден?

Исто ако е негов станот никој жив не може да го истера од таму по легален пат. Еден куп случаи вакви има па ништо не им можат.

Ако е алкохоличар и во години надевај се дека побрзо ќе скрши глава, друго нема.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.702
Поени од реакции
24.168
Што дека ќе го однесат во душевна болница? Најчесто таквите од таму бргу ги пуштаат за недела - две... Имам заприметено некои луѓе што се душевно болни полицијата принудно ги носи Демир Хисар или Бардовци, ама за некое време бргу биле пуштани. Треба таму да бидат со доживотен престој или евентуално неколку години...

И во станица ако го земат за неколку часа го пуштаат. Ниту ќотек им даваат ни ништо. Треба барем квалитетен ќотек да изедат во станица...
Квалитетен ќотек на лице со нарушено ментално здравје. o_O Ти така ли постапил да се работеше за член од твојата фамилија?
 
M

Macedon1um

Гостин
Ако е алкохоличар и во години надевај се дека побрзо ќе скрши глава, друго нема.
Ако е наркоман ќе го частиш со гратис дози, ако е алкохоличар ќе му дадеш некоја бугарска фалш ракија со поголема содржина на метил акохол.
Трето нема со вакви случаеви кога живееме во држава каде што институциите не функционираат
 
Ф

Флеш

Гостин
Oва со становите во новите згради стана лотарија. Во станот во кој живеам, мирно беше до пред месец дена. Се вселија комшии над нас и ајде што бушеа секој ден со хилти, разбирам, мора да се среди станот, и мислев дека ке се смири се штом ке се вселат.

Сега се слуша трчање секоја ноќ од 02:00h do кај 04:00h, се игра Плеј Стејшн опичен на најјако, се слуша музика. Мислам дека сеуште немаат комшии во соседните станови, зашто некој ке ги убие за ова.
Затоа брат ми,извини шо ќе кажам,ама куќа си е куќа .... Свој двор,свој паша ..... Будали испаднавте со новиве станови .... Ајде да речам старине градби кај шо се подобро скроени и за земјотрес и изолација .... Новите денес се брзо изведени .... Ке давам 60.000 евра за 60/70 квадрата :oeoeoe: Земи плац за 12 .000 евра и некој свој мајстор и направи куќа за 25.000 од преку 110 и више квадрата ПЛУС ДВОР ГОЛЕМ ЗА КУЧЕ .....
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
mozam da ti kazam samo sovet okolu bucavata toa vazi za sekoj od 07 do 23 moze da pusta muzika ima policijata zakon za bucava dozvoleni decibeli , okolu gubreto sigurno imate domar neka reagira ,a toa dali e mentalen nemozes ti da ocenis baraj vo zakon za bucava ke se uveris vo vremetraenjeto i dali gi prekoracuva decibelite plus neprocitav deka e agresiven za da go sprovedat vo n.p.b pozzzzz
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.413
Поени од реакции
62.012
:)
Затоа брат ми,извини шо ќе кажам,ама куќа си е куќа .... Свој двор,свој паша ..... Будали испаднавте со новиве станови .... Ајде да речам старине градби кај шо се подобро скроени и за земјотрес и изолација .... Новите денес се брзо изведени .... Ке давам 60.000 евра за 60/70 квадрата :oeoeoe: Земи плац за 12 .000 евра и некој свој мајстор и направи куќа за 25.000 од преку 110 и више квадрата ПЛУС ДВОР ГОЛЕМ ЗА КУЧЕ .....
Женет си? :)
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.120
Поени од реакции
15.931
Имавме до пред некое време комшика која да не кажувам какви глупости, пцовки и клетви ја имав слушано да ги извикува. Насабајле во 6 саат, навечер во 2, не бираше време. Мислев дека сама со себе си се дере отпрвин, се додека не разбрав дека уствари се кара по телефон. Уште не ми е јасно кој нормален по пола саат ја слушаше ненормалната да му се дере, али остај. Ова скоро секој ден се дешаваше. Иако не те интересира директно, самото тоа нејзино дерење ми ствараше стрес, фала богу се исели пред некој месец.

Ситуацијата не е едноставна, не знам колку институциите би реагирале во вакви случаи. И нормално дека си гледа членот за негово добро, ко и сите ние, не е лицемерно, реално е, никој не е должен тоа да го трпи.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.126
Поени од реакции
2.764
Имавме до пред некое време комшика која да не кажувам какви глупости, пцовки и клетви ја имав слушано да ги извикува. Насабајле во 6 саат, навечер во 2, не бираше време. Мислев дека сама со себе си се дере отпрвин, се додека не разбрав дека уствари се кара по телефон. Уште не ми е јасно кој нормален по пола саат ја слушаше ненормалната да му се дере, али остај. Ова скоро секој ден се дешаваше. Иако не те интересира директно, самото тоа нејзино дерење ми ствараше стрес, фала богу се исели пред некој месец.

Ситуацијата не е едноставна, не знам колку институциите би реагирале во вакви случаи. И нормално дека си гледа членот за негово добро, ко и сите ние, не е лицемерно, реално е, никој не е должен тоа да го трпи.
Која институција за таквите случаи ќе превземе мерки?

И да превземат мерки и да не превземат тие од работа нема да бидат ниту казнети на плата, ниту избркани бидејќи се вработени по партиско/непотистичка линија...
Автоматски споено мислење:

Било кој да ме нападне, ќе се бранам. Не беше тоа муабетот, него ти сакаш да се затвори лице со ментално нарушување и да се тепа. Смени си го она "Комунист" од потпис, те молам!
Е добро де не мора да се тепа лице со ментално нарушување, ама доживотно да е сместено во психијатриска установа... Не е битно дали ќе е Демир Хисар, Бардовци, Миравци, Демир Капија...

Што сум јас должен некого да го трпам кој нон-стоп прави проблеми/инциденти???
 
Последно уредено:

Have an ice day

Get Free
Член од
26 јануари 2014
Мислења
544
Поени од реакции
1.020
На крајот на јануари конечно се вселивме во нашиот нов дом. Среќни радносни се додека не се "запознавме" подобро со соседот со кој делиме ѕид.

Човекот е во години и живее сам во стан кој го добил бидејки го дал своето земјиште за изградба на нашата зграда (новоградба).
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот. Вели дека нема повеќе, за по 20 тина минути повторно исто да е, и да се заканува преку ѕидот дека ќе не задави, не пцуе.. понекогаш и пее касно навечер што е крајно језиво.

Проба сопругот да зборува со него, му појде на врата и тогаш ја увиде ситуацијата ( со ѓубрето?!?!)

Згрозени сме а воедно не фаќа и паника поради тоа што сите знаеме во каква држава живееме. Се сеќавам пред некоја година исто така пронајдоа баба што собирала пелени, а сега понов случај е со близнаците во аеродром.

Каде да се обратиме? Кој е надлежен за ова? покрај вознемирувањето најмногу ни е страв од зарази.

Ве молам за совет!
Според мене имаш 2 опции.

1. Да се иселите. Тој дека ќе го иселат нема шанси без разлика на неговата состојба, дека ќе се поправи ако повикате полиција или дека за некоја недела во некоја институција ќе го средат нема шанси и самите знаете.
2. Да се изолирате со звучна изолација од децибел, вклучувајќи и изолација на вибрации со зидот (where the hell is s) што го делите со комшијата ако веќе не се трпи, сепак домот треба да ве потсеќа на мир и спокој.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: MSE

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.313
Поени од реакции
57.761
Станот е веќе полн со ѓубре, човекот мириса на мочки, и постојано се дере сам во станот или го попушта телевизорот.

Не ви е лесно. Посочи им на надлежните од што (најверојатно) е болен човекот. Ова се случува, најверојатно сите ќе дигаат раце и никој нема да сака да преземе нешто.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Квалитетен ќотек на лице со нарушено ментално здравје. o_O Ти така ли постапил да се работеше за член од твојата фамилија?
Taка како него решавале проблеми до некаде 1950 година. После ќе се чудиме како менталните проблемо се уште табу за ова општество...
Автоматски споено мислење:

И држете се до темата, муабетиме за recluse, човек што не искача од дома и седи во нехигиена, не збориме за закон за самоодбрана.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Бреј какво дехуманизирање...
Што да очекува човек од отец Пимен-Апасиев-Бетмен Серит-Магелан Демири е интелектуалец нација.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom