Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
13 март 2015
Мислења
165
Поени од реакции
125
Прегледај го приврзокот 304538
Се извинувам за оф-топик(да не отварам нова тема за едно прашање), може ли некој да ми го објасни ова прашање(може и во приватна)?
Што е нејасно? Мислите на возилата? Тоа се возила кои придржуваат/обезбедуваат функционери на власта или други личности или пренос на одредени предмети од интерес и истите имаат светлосни знаци во сина и црвена боја. Останати полициски возила имаат светлосни знаци од само сина боја.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Прегледај го приврзокот 304538
Се извинувам за оф-топик(да не отварам нова тема за едно прашање), може ли некој да ми го објасни ова прашање(може и во приватна)?
Возилата со ротација во црвена и сина боја спаѓаат во категорија возила под придружба и истите имаат првенство на минување во однос на СИТЕ останати возила, сообраќајните правила и прописи не важат за нив, исто така доколку си пресретнат од нив имаш обврска да го соприш возилото и да почекаш да поминат или да ги следиш наредбите што ќе ти ги дадат. Овие возила се обезбедување / чистачи најчесто на високи претставници на владата, делегации итн..
 
Член од
3 јуни 2018
Мислења
308
Поени од реакции
134
Здраво на сите.
Ако сака некој да ми одговори откако судијата ке ти пресуди казна за брзо возење..после колку време ти ја одземаат возачката?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Здраво на сите.
Ако сака некој да ми одговори откако судијата ке ти пресуди казна за брзо возење..после колку време ти ја одземаат возачката?
Zavisi.
Prvo, sudot treba presudata da ja prati vo MVR, posle MVR da ti dostavi tebe pokana da se javis kaj niv.
Moze 2 meseca, moze godina...
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Dobar den,
Presudeno mi e 3 meseci da mi se odzeme vozackata, sega znam deka treba da cekam of policija da mi stigne Pismo za da ja odnesam.
Prasanjeto mi e posto imam polozeno za A (motor) dali smeam vo tie 3 meseci da vozam motor I ako da kako bi vozel koga ke nemam vozacka da prilosam?
Ako znae nekoj da objasni, fala vi odnapred.
pozz
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.912
Dobar den,
Presudeno mi e 3 meseci da mi se odzeme vozackata, sega znam deka treba da cekam of policija da mi stigne Pismo za da ja odnesam.
Prasanjeto mi e posto imam polozeno za A (motor) dali smeam vo tie 3 meseci da vozam motor I ako da kako bi vozel koga ke nemam vozacka da prilosam?
Ako znae nekoj da objasni, fala vi odnapred.
pozz
Ќе се изнавозиш мотор сеа зимава. :kezec:
Не смееш, ти се одзема возачката - документот кој ти вели дека имаш дозвола да возиш (без разлика на категориите кои ти се впишани таму).
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Prvo, ne ti odzema dozvolata. Ke si imas dozvola vo koja ke ti bide pisano zabrana za upravuvanje vo toj period za odredena kategorija (vo tvoj slucaj, B). Taka da, motor, moze da si vozis.
Drugo, ako sega ti stignala presuda, ne ocekuvam deka do zima ke ti stigne pokana od policija. Duri I da stigne, mozes da pocekas I naprolet da se javis
 
Член од
9 јануари 2018
Мислења
14
Поени од реакции
26
Prvo, ne ti odzema dozvolata. Ke si imas dozvola vo koja ke ti bide pisano zabrana za upravuvanje vo toj period za odredena kategorija (vo tvoj slucaj, B). Taka da, motor, moze da si vozis.
Drugo, ako sega ti stignala presuda, ne ocekuvam deka do zima ke ti stigne pokana od policija. Duri I da stigne, mozes da pocekas I naprolet da se javis
Ti blagodaram za infoto,
Se najubavo pozdrav
 

C R E S

Chelsea Fan!
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.515
Поени од реакции
1.266
Дали е застарено дело ако поминат 3 години за одземање возачка?
 
Член од
25 август 2009
Мислења
2.078
Поени од реакции
1.243
Здраво дечки, имам неколку прашања ако некој може и знае нека пише :)
1. Ме казнија за алкохол 1.30 промили пред некој месец, си платив одма другиот ден, ми стигна покана за суд после неколку месеци и еве бев на суд и судијата ми вика дека ова ми е втор пат(првиот пат беше пред 4-5 години незнам точно), па затоа сега ќе ми ја одземе за 9 месеци. Прашањето ми е следно, нели после три години застарува делото, зошто го спомна првиот пат судијата не ми е јасно. И нели кога застарува делото треба да се ресетира уствари следниот пат да ти биде прв пат?
2. Што ако те сопрат и исто за алкохол им покажеш странска возачка дозвола на полицијата(пр. германска). Дали праќаат допис до Германското министерство и што во тој случај. Дали може за прекршок во Македонија да ти прават проблем во Германија?
3. Во Германија знам дека кога сакаш да земеш возачка, мораш постоечката(македонска) да ја дадеш и они ти ја заменуват со нова(германска). Дали е можно кога ќе ти ја дадат германската, да одиш во МВР да кажеш ја изгубив направете ми нова и да си извадиш нова македонска со што ќе имаш две, или има некој интернационален систем или база на податоци кај што проверуваат?

Прашувам за Германија конкретно бидејќи у процедура сум да одам да работам таму и баш ме интересира ако некој знае или имал слично искуство.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.411
Поени од реакции
62.010
Кривично се одговара за третото и да, постои интернационална база. Еден куп испозаглавија што мислеа дека со вадење на бугарска дозвола, ке може да прават тука што сакаат, со дупли возачки. Давање лажен исказ е делото. И секоја чест за судијата.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
За првото, претпоставувам дека ти го земале како отежителна околност. Извршувањето застарува за 3 години, ама тоа не значи дека се брише од евиденција алтернативната мерка.
 

џимеј

џимилино
Член од
4 март 2007
Мислења
10.348
Поени од реакции
24.998
Вчера имав сообраќајка, возев по главен пат и кола ме закачи од споредна улица, без да запре ниту намали, директно во мене. Јас завршив со повредена нога, за среќа без скршеници но со сите пропратни трауми од тахикардија до главоболка и гадење. При извршен увид, полицијата открива дека тој што ме удри нема обновено регистрација ниту има осигурување. Колата, секако, не ми е во возна состојба. Се чув со адвокат и со осигурителна компанија, од сите страни ми ја направија главата шашма. Имал некој искуство што треба да правам следно, и кој ќе ми ја поправи колата во овој случај кога тој што ме удрил не е осигуран? Адвокатот ми вели не оди на осигурителна, осигурителната ми вели адвокат нема врска тоа е кога ќе си го тужиш приватно типот, штетата ќе се обработи преку нас ама сигурно ќе потрае. Лошо, но цела среќа што бев сам во кола и што се извлеков без сериозни телесни повреди.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom