Сообраќајни прекршоци и казни

ToXic_

Booyah!
Член од
19 март 2009
Мислења
275
Поени од реакции
196
Ништо не те спасува, за професионален шофер Се над 0 промили е казниво....... Совесен судија би ти ја решил кариерата, а не да те помилува
Ама Македонија пуста ќе се извлече и ќе продужи со истото (што е жално).
 
Член од
29 јуни 2021
Мислења
15
Поени од реакции
2
Ништо не те спасува, за професионален шофер Се над 0 промили е казниво....... Совесен судија би ти ја решил кариерата, а не да те помилува
Ама Македонија пуста ќе се извлече и ќе продужи со истото (што е жално).
gospode boze kakvi lugje ste se slucuva coek da se napie I da si odi nakaj doma po barav sovet a ne kleveti
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.039
Поени од реакции
505
Промовирани нови 50 ласерски радари за потребите на сообраќајната полиција

 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Кај се одлучува во кој период ќе биде изречена забраната? Во полиција или во суд?
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.526
Поени од реакции
5.707
Кај се одлучува во кој период ќе биде изречена забраната? Во полиција или во суд?
Ako mislis "kolku dolg period", toa go odlucuva sudot. Primer, ako za tvojot prekrsok zakonot predviduva zabrana za vozenje od 3 do 6 meseca, - sudijata ke ti odredi.
Ako mislis "koga" - vo nekoja merka mozes I samiot da odlucis. Znaci, otkako sudot ke donese odluka, taa se dostavuva do MVR. Od MVR ke ti stigne pokana da se javis kaj niv za da ti ja pisat zabranata. Taka da, mozes I utredenta da otides, a mozes I po 2 meseca
 
Член од
1 мај 2019
Мислења
122
Поени од реакции
136
Ako mislis "kolku dolg period", toa go odlucuva sudot. Primer, ako za tvojot prekrsok zakonot predviduva zabrana za vozenje od 3 do 6 meseca, - sudijata ke ti odredi.
Ako mislis "koga" - vo nekoja merka mozes I samiot da odlucis. Znaci, otkako sudot ke donese odluka, taa se dostavuva do MVR. Od MVR ke ti stigne pokana da se javis kaj niv za da ti ja pisat zabranata. Taka da, mozes I utredenta da otides, a mozes I po 2 meseca
Фала на одговорот. Мислев "кога".
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Greska si druze... od 14 godini vozam I nikogas ne sum se osmeluval ili silel zad volan ili slicni raboti ova e prvo a i posledno ;)
Не сум грешка чичин. Долго сум на овој свет, познати ми се манирите на луѓето. Ако се извлечеш лесно, нема да ти е последно, душа мила сака понекогаш да си направи ќејф.
Автоматски споено мислење:

Ништо не те спасува, за професионален шофер Се над 0 промили е казниво....... Совесен судија би ти ја решил кариерата, а не да те помилува
Официјално не е професионалец. Вози диво.
Јас имам едно 10 категории по ново, ама пошто не сум запослен и не работам како возач, спаѓам во категоријата на обични смртници со 0.5 % дозволено
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Фала на одговорот. Мислев "кога".
Јас имав забрана 3 месеци, 4 години не ја однесов во полиција, и кога вадев нова од тој ден забраната ми се активира. 2017 година беше,не ми се верува да е сменето нешто.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.847
Поени од реакции
10.443
Јас имав забрана 3 месеци, 4 години не ја однесов во полиција, и кога вадев нова од тој ден забраната ми се активира. 2017 година беше,не ми се верува да е сменето нешто.
не застарува послем 2години? мислам имаше ваков закон


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
не застарува послем 2години? мислам имаше ваков закон


Sent from my iPhone using Tapatalk
Мене 24 часа ми ја зема полицаецот дозволата,кога ми пиша казна.Кога отидов во станица да ја земам , сигурно имаше над 100 возачки дозволи. Изгледа голема бројка е.
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Ako vi se brza i sakate da stignete nekade pobrzo resenieto e ednostavno, trgnete porano.
Imate srekja sho valjda ne e regulirano so kameri ko sekade u svet.
Јас немам каде да се брзам, со кола искачам само кога сакам да се издувам од досада од дома. За камери, кај нас не верувам дека во скоро време ќе донесат таков закон со кој ќе може дома да стига писменцето.

Raduj se mocko, sto kola vozis jugo ?
Dzabe da ti objasnam koga si mnogu prost za da razberes zakoni na fizikata dali kolata koci isto so 40 i so 80 ako nenajdeno ti izleze pesak na pesacki, taka da ostani si prost.
Како Ванѓа баба да ти е, погоди, возам Југце со 1.4 турбо мотор од Уно турбо. Иначе нема што мене да ми објаснуваш физика кога Машински факултет учам ;) Тоа земи ти да си прочиташ за себе, не мене да ме учиш.

Не сакав одма да спомнам националност, зашто има и Македонци што мислат дека се Шумахер и ко погоре разговорот што вели тој дека 80 е нормално да се вози во град пошто имал јака кола и веднаш може да закочи.

Само камери и снимање и според регистрација казна по пошта и во зависност од брзината и одземање на возачка. Па и затвор ако се продолжи.
За мене е нормално 80 бидејќи помалце ми троши колата на таа брзина :) За камерите нема да биднат уште долго време а за овие од Батинци се знае како се прават тие сообраќајки, нит имаат возачки нит па се писмени да возат. Не е работата само земи кола и стискај, тоа е диво племе што вози така. Кога уредно ќе си идеш да си положиш и ќе прочачкаш малце околу коли, ќе си тестираш свои граници - тогаш можеш да возиш ко пилот.
Автоматски споено мислење:

Ваков коментар може да даде копиљ од 16 или 17 години што тато му купил кола за матура. Знаеш ли зошто уопште има знаци за 30,40 или 50км во одредени населени места? Некој попаметен од мене и тебе, израчунал дека во таа зона ако недај боже ти претрча некој и не го видиш, имаш време и простор да закочиш колку-толку (најпросто кажано).

Ти на 80, во населба меѓу куќи во споредни улици, ако сакаш и Тесла имај, за дел од секунда се прави глупост. После тоа е веќе касно.
Теле едно, сите тука, или ако не сите 95% сме надминале дозволено, повеќето секојдневно и го правиме тоа, но не се фалиме зошто нема поента.
Ме изнасмеа со муабетов, копиљ еден :)

Zdravo na sitee... Znaci vaka imam pokana za na sud za upravuvanje so PMV pod dejstvo na alkohol izmereni 1.65promili spored clenovi gledav deka dostignuva zabrana za vozenje do 12 meseci no mene mi e potrebna vozacka ta bidejki rabotam kako taksist so svoe vozilo no nemam socijalno I penzisko znaci nemozam da izvadam M1 M2 obrazec kako dokaz dali so advokat bi mozelo da se trgne zabranata ili dzabe davanje pari dajte nekoj sovet. Blagodaram
Автоматски споено мислење:
Бате, чим пиеш и возиш а си професионален шофер... Иди си сам на суд, плати си и земи си забраната. Нема ни адвокат ни ништо да те спаси од тоа, џабе само парите ќе си ѓи даваш. За друг пат памет, поише од 1 пиво или 1 чашка јок.
Автоматски споено мислење:

Ама Македонија пуста ќе се извлече и ќе продужи со истото (што е жално).
За алкохол не би требало да се извлече, посебно за 1.65... Да беше околу границата можеби, вака не верувам.

Кај се одлучува во кој период ќе биде изречена забраната? Во полиција или во суд?
Судот ти одлучува колку ќе трае забраната а после тоа они треба да проследат до полиција одлуката и да те викнат од полиција да ја оставиш старата а да ти издадат нова возачка. Другар имаше лани судење па уште му се немаат јавено за забраната иако му ја изрече судија на 6 месеци.. Ќути си ако не ти побараат они, можеби на следно вадење возачка ќе ти ја пишат.
 
Последно уредено:
Член од
6 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите.

Едно прашање. Добив казна за брзо возење (дозволено 40 км/ч, фатен со 77 км/ч). Казната беше 300 евра доколку ја платиш во рок од 8 дена на пола. Ја платив казната, меѓутоа ми кажаа дека ќе ми биде одземена и возачката. Е сега после колку време стигнува известување/ покана за одземање на возачката?

Ви благодарам.
 
Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Здраво на сите.

Едно прашање. Добив казна за брзо возење (дозволено 40 км/ч, фатен со 77 км/ч). Казната беше 300 евра доколку ја платиш во рок од 8 дена на пола. Ја платив казната, меѓутоа ми кажаа дека ќе ми биде одземена и возачката. Е сега после колку време стигнува известување/ покана за одземање на возачката?

Ви благодарам.
Чувај ја уплатницата,ќе ти дојде писмо за на суд.Со уплатницата ќе отидеш на суд,и судијата ќе ти каже колку месеци ќе ти ја одземат.Ако ти е првпат минимална забрана . Возачката кога ќе сакаш ќе ја однесеш. Ама мора прво пресуда да ти стигне. Најбитно е уплатницата на судијата да му ја дадеш.
 
Член од
6 јули 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Чувај ја уплатницата,ќе ти дојде писмо за на суд.Со уплатницата ќе отидеш на суд,и судијата ќе ти каже колку месеци ќе ти ја одземат.Ако ти е првпат минимална забрана . Возачката кога ќе сакаш ќе ја однесеш. Ама мора прво пресуда да ти стигне. Најбитно е уплатницата на судијата да му ја дадеш.
Ви благодарам. Прашањето ми е дали знаете за колку време треба да ми стигне писмо?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom