Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
9 декември 2012
Мислења
801
Поени од реакции
835
Ви благодарам. Прашањето ми е дали знаете за колку време треба да ми стигне писмо?
Ако е Скопје година,ако е друг помал град,за три недели. А од полиција може и да не ти стигне. Судската пресуда сигурно ќе ти стигне.
 
Член од
24 јуни 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво,
Пред некој 2 недели прашав за некој казна, па добив одговор, но мене ме мачи, како може сам да побарам да ми проверат, дали и колку имам собраќајни казни?
Бидејки една веќе ми стигна за суд, а сега верувам дека и другата виси, во опсет се од 7-10 месеци(не се сеќавам точно кој месец беше), но не се знае кога би стигнала, оваа првата стигна после година и пол...

Пробав во пролече, таму ми проверија по адреса на лична карта, се е чисто, проверив во основен суд, и на шалтер ми провери, дека имам една казна, првата, таа што треба да одам на суд... а во беко пробав, добив одговор само по службена должност дека тоа го прават...

Може ли некој да ми даде конкретен одговор, дали постои можност физичко лице по сопствено барање да добие таква информација...
Поздрав,
 
Член од
23 мај 2013
Мислења
2.206
Поени од реакции
5.056
Скопје: Кај возач измерени рекордни 3,87 промили алкохол во крвта
11/07/2021 8:00
СВР Скопје завчера запрела еден возач кога при контрола му биле измерени рекордни 3,87 промили алкохол во крвта.
Ова дефинитивно е македонски рекорд во измерени промили на алкохол во крвта бидејќи според досегашните сознанија, најголемото количество алкохол во крвта кај учесник во сообраќајот измерено со дрегер изнесувало 3,83 промили.

Возачите во земјава не смеат да возат возило со повеќе од 0,5 промили алкохол во крвта. 3,5 промили во крвта е веќе сериозен проблем и може да доведе до појава на кома. Оваа количина алкохол е еднаква по својата сила со јачината на една анестезија за време на операцијата.
Инаку, завчера на територијата на град Скопје изречени се вкупно 243 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 83 санкции, 19 за возење под дејство на алкохол, седум прекршоци што го чинат возачите на мотоцикли, 19 за возење без возачка дозвола.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ццц, маќедонче! У кома, ама муж, не е*е жива сила, ќе вози до дома :facepalm: Понекогаш не можам да му фатам крај на овој народ овде! Некогаш се си мислам дека треба и црнец да има во патролата и казната да се извршува на лице место, расцветај му шупакот, секогаш кога ќе седне на седиште да има на ум;) Ама па понекогаш и самите треба црнец да возиме заради патролата, ќе снема црци е*аго:D
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.697
Поени од реакции
20.952
Ццц, маќедонче! У кома, ама муж, не е*е жива сила, ќе вози до дома :facepalm: Понекогаш не можам да му фатам крај на овој народ овде! Некогаш се си мислам дека треба и црнец да има во патролата и казната да се извршува на лице место, расцветај му шупакот, секогаш кога ќе седне на седиште да има на ум;) Ама па понекогаш и самите треба црнец да возиме заради патролата, ќе снема црци е*аго:D
Fennel pazi sto posakuvas, da ne ja gledas posle gospozata sekoja vecer kjora pijana zad volan kaj so vrti niz gradot barajki policiska patrola :D.
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Проблем со пробните таблици што ги немаат сега. Купив кола од друг град каде што имаше пробни таблички со важност од 5 дена. Во меѓувреме покрената постапка за регистрација, хомолагација, извршен технички, уште да добијам таблици треба. Во скопје нема пробни таблици ни за лек.
Денес сабајлето ме застанаа и ми пишаа по нив казна за воопшто не регистрирано возило во износ од 500 евра. Пробните таблици беа истечени. Гледам една точка за 30 дена истеченост на сообраќајна дозвола и дека е 100 евра казната во тој случај. Колкава е веројатно да се помине тоа на суд со поефтината варијанта. Или да си ги уплаќам 250те евра деновиве.
 
Член од
2 март 2016
Мислења
479
Поени од реакции
467
Проблем со пробните таблици што ги немаат сега. Купив кола од друг град каде што имаше пробни таблички со важност од 5 дена. Во меѓувреме покрената постапка за регистрација, хомолагација, извршен технички, уште да добијам таблици треба. Во скопје нема пробни таблици ни за лек.
Денес сабајлето ме застанаа и ми пишаа по нив казна за воопшто не регистрирано возило во износ од 500 евра. Пробните таблици беа истечени. Гледам една точка за 30 дена истеченост на сообраќајна дозвола и дека е 100 евра казната во тој случај. Колкава е веројатно да се помине тоа на суд со поефтината варијанта. Или да си ги уплаќам 250те евра деновиве.
Ако не се поминати 30 дена од денот кога истекле пробните таблици тогаш глобата е 100 евра, ако се поминати повеќе од 30 дена тогаш глобата е 500 евра, подобро платете ја половина, тешко да добиете на суд, да се намали глобата, ниту пак опомена ќе добиете, ќе ве огласат за виновни и ќе треба да платите 500 евра, вака барем ќе платите 250 евра.
Ви кажувам од сопствени предмети, се сум пробал ништо не може да се заврши, затоа не прифаќам предмети по овој основ туку им велам на странките да платат, тие пари што би ми ги дале мене за да ме ангажираат, подобро да додадат уште малку и да си платат половина глоба, и мирна глава :D
Искрено ти кажувам да постоеше барем теоретска шанса за успех ќе се нафатев за твојот случај, но пак ќе кажам не е работата да се работи а да не може да се заврши работа, затоа како што пишав погоре плати половина и уживај ;)
 

Wizz.

TheBest
Член од
27 септември 2009
Мислења
262
Поени од реакции
69
Само една недела е помината од кога се истечени пробните таблици. Во налогот пишува казна 500 евра. 100 евра да беше без грижа ќе платев половина.
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
745
Поени од реакции
1.026
У зграда доле на паркинг ако некој паркира на пример на моето место, може да викнам пајак или како иде тоа?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
па под мое место мислам се подразразбира дека сум го платил, како иначе би било мое?
Добро, некој си го вика „мое место“ дека паркира со години таму.
Штом си го платил, имаш право да викнеш пајак
 
Член од
21 март 2014
Мислења
509
Поени од реакции
366
IMG_20210824_114434.jpg
Се извинувам за оф-топик(да не отварам нова тема за едно прашање), може ли некој да ми го објасни ова прашање(може и во приватна)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom