Сообраќајни прекршоци и казни

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Бељата да биде уште поголема моб ми беше испразнет, па додека се наполни се предомислив. Подобро 1000 денари отколку 500 евра и да ми ја одземат возачката.

Инаку да ми беа обележани парите ќе одев право во полициска станица.

Само едно ме интересира, колку луѓе се ограбени на овој начин?
И мене така ми направија.Пред 15-16 години на пролетерска во влае ме фатија на радар со 120km/h,а дозволено е 50 km/h.Му објаснив што е проблемот а тој мене ако е така тогаш оди купи 50 ќебапи и кока кола,а друг џандар од кола добацува и три кутии малборо.Документите остануваат кај нив а ја идам и купувам нарачано и им го носам и они мене документите назад.По 7-8 месеци звони поштар на врата и он ана мене покана за суд за брза вожња со 85 km/h.Одам на суд и потврдувам се што ме праша судиката и она на мене парична казна + 6 месеци забрана.Ја прифаќам казната ама ја прашувам:За да не ми ја пишат казнава им дадов 50 ќебапи,кока кола и три кутии малборо што праиме со тоа и и давам сметкопотврда со .час и дата што,одговараат со казната.Судиката презакажува судење со соочување и тогаш џандарите добиваат отказ а јас опомена.Од тогаш брат ноќна мора сум им и слободен сум од џандарите,кога ќе ме сопрат и видат без приговор одма ме пуштаат.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
И мене така ми направија.Пред 15-16 години на пролетерска во влае ме фатија на радар со 120km/h,а дозволено е 50 km/h.Му објаснив што е проблемот а тој мене ако е така тогаш оди купи 50 ќебапи и кока кола,а друг џандар од кола добацува и три кутии малборо.Документите остануваат кај нив а ја идам и купувам нарачано и им го носам и они мене документите назад.По 7-8 месеци звони поштар на врата и он ана мене покана за суд за брза вожња со 85 km/h.Одам на суд и потврдувам се што ме праша судиката и она на мене парична казна + 6 месеци забрана.Ја прифаќам казната ама ја прашувам:За да не ми ја пишат казнава им дадов 50 ќебапи,кока кола и три кутии малборо што праиме со тоа и и давам сметкопотврда со .час и дата што,одговараат со казната.Судиката презакажува судење со соочување и тогаш џандарите добиваат отказ а јас опомена.Од тогаш брат ноќна мора сум им и слободен сум од џандарите,кога ќе ме сопрат и видат без приговор одма ме пуштаат.
Незнам како оди во Скопје, но во Тетово ако некој од џандарите е тужен, казнет поради било што а е инволвиран возач, неговата сообраќајна табличка се пишува на ѕидот во сообрачајната станица и после полицијата ти е ноќна мора. Познавам човек што за еден месец има 20 пријави, од немање резервни сијалички до надминување на брзината а си возел нормално.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Незнам како оди во Скопје, но во Тетово ако некој од џандарите е тужен, казнет поради било што а е инволвиран возач, неговата сообраќајна табличка се пишува на ѕидот во сообрачајната станица и после полицијата ти е ноќна мора. Познавам човек што за еден месец има 20 пријави, од немање резервни сијалички до надминување на брзината а си возел нормално.
И во скопје е исто само на мене изгледа ми имаат ставено слика по фото робот на табла да ме знаат за да бегааат како ѓавол од крст
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Кој начин бе брат, ај докажи ти дека не сум поминал на зелено, судијата на кого ќе верува, мене или на полицајците?
Kaко прво, нема судија, него прекршочна комисија на МВР, која секако пресудува во нивна корист.
Потоа, одиш на Управен суд, а тука приказнава е многу поинаква :)
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Како и да е системот кај нас за жал е сеуште застарен, на пример да имаше камери на семафорите многу добро знам што ќе правев, ама вака е се на жими мајка, полицаецот штом ти пишува казна, он и ти пресудува дека си виновен. Во твојот случај си се извлекол што си чувал сметка од митото. Јас каква сметка да чувам кога им дадов кеш, да имав обележани пари е тоа е веќе друг случај.

Добро е што имав само 1200 денари во кесето, да имав повеќе, повеќе и ќе бараа.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 23:29 ---
Kaко прво, нема судија, него прекршочна комисија на МВР, која секако пресудува во нивна корист.
Потоа, одиш на Управен суд, а тука приказнава е многу поинаква :)
А како би докажал дека не сум поминал на црвено?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Незнам како оди во Скопје, но во Тетово ако некој од џандарите е тужен, казнет поради било што а е инволвиран возач, неговата сообраќајна табличка се пишува на ѕидот во сообрачајната станица и после полицијата ти е ноќна мора. Познавам човек што за еден месец има 20 пријави, од немање резервни сијалички до надминување на брзината а си возел нормално.
Хммм... јас ЛИЧНО СУМ ОДГОВОРЕН ЗА ОТКАЗ на две говеда наречени сообраќајни полицајци, неколку дисциплински постапки кои завршиле со парични казни по нив, па не ми фали од куров едно влакно...
Урбани легенди.
--- надополнето: 22 февруари 2012 во 23:36 ---
А како би докажал дека не сум поминал на црвено?
Повикувајќи се на здраворазумска логика, хехехе....
А, сега сериозно... лесно се докажува тоа, ме мрзи да пишувам, само ќе нафрлам така нешто во смисла, каде стоел полицаецот, што гледал, дали го видел семафорот кога колата ПОМИНУВА БАШ на црвено, или ПРЕТПОСТАВУВА дека било така...
Правото е сепак занает, не е заебанција :)
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Полицијата беше кај бензинската на Макпетрол а семафорот е последниот на излез накај Тетово, одалеченоста е над 400 метри.

Навистина не гледам начин како би докажал дали сум поминал на зелено...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.342
Финтата е во тоа што гледа полицаецот...светлата на семафорот или нешто друго, па претпоставува дека си поминал на црвено.
Единствен сигурен начин за да го види тоа е да се движи зад тебе.
Јасно ти е сега?
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Финтата е во тоа што гледа полицаецот...светлата на семафорот или нешто друго, па претпоставува дека си поминал на црвено.
Единствен сигурен начин за да го види тоа е да се движи зад тебе.
Јасно ти е сега?

Кристално јасно!
Проблемот е што тој не возеше позади мене, туку седеше во крајслерот после семафорот на едно половина километар.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Колку вреди мојот збор толку и неговиот.Голем кур оти бил полицаец.На крај краева сигурно имало некој со тебе во кола.Сведоци ќе ги донесам и моите ако треба иако не биле во кола а сигурно ќе сведочат во моја корист,па џандарот нека докажува дека лажам.
И тој е човек и нема постојано да биде во униформа.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.790
Поени од реакции
15.695
e sega se setiv za slučka od 1995, mislam beše den pred 8mart, odev na kontrola vo klinika. Odev ne po Vodnjanska , tuku po malite ulički desno od Vodnjanska nagore. Imaše tamu edna raskrsnica so ogledalo, no jas nemav triagolnik, znači imav predimstvo sprema toj od leva strana. Se kačuvav i vrtev, zabeležav eden kadetče beše, od vodnjanska dovađaše, jas mislev ke uspori, no toj nagazi, kako so namera da me udri vo vozačka vrata. Nagaziv i za vlakno mu izbegav, no odednaš od desna strana eden so edno jugo što ne go videv, bidejki i toj mnogu brgu vozeše a i gledav vo ovoj što me zagrozi.. jas svrtev, no ovoj so jugoto malku me zakači vo zadniot branik ama bočno. Nemaše ni on nekoja šteta, no vednaš tuka od edna prodavnica vikna po telefon policiska kola (neaše togaš mobilni). I on go vide toj što mi beše sporeden i što me zagrozi i izbega, ama imaše cajkan u ekipata negov, toj go zamolča i počna mene da mi se sili i zakanuva dozvola ke mi odzemel, tuku da mu platam na negoviot čovek novo krilo i mu ja dade nemu mojata soobrakajna a ne se napravi ni zapisnik ni ništo. Otidovme na majstor, toj gleda deka štetata e bez vrska, toj beše udren na istoto mesto i od porano, a mu reče deka ova i ne treba da se prai... ovoj zapna ke prai, mu dadov nekoj pari, ne se sekavam kolku, ne beše mnogu, ama zošto, a po nekoj den majstorot me prašue zošto ovoj ne doađa, a toj vsušnost se zanimaval so mestenje soobrakajki i iznuda .. Posle se javiv vo MVR, mi kažaa zošto ne si zapišal broj na policiskoto vozilo. No mislam deka NE E pametno da se rčkaš so policajci a i drugi luge što se vo klanovi ili grupi, ke si imaš problemi.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
e sega se setiv za slučka od 1995, mislam beše den pred 8mart, odev na kontrola vo klinika. Odev ne po Vodnjanska , tuku po malite ulički desno od Vodnjanska nagore. Imaše tamu edna raskrsnica so ogledalo, no jas nemav triagolnik, znači imav predimstvo sprema toj od leva strana. Se kačuvav i vrtev, zabeležav eden kadetče beše, od vodnjanska dovađaše, jas mislev ke uspori, no toj nagazi, kako so namera da me udri vo vozačka vrata. Nagaziv i za vlakno mu izbegav, no odednaš od desna strana eden so edno jugo što ne go videv, bidejki i toj mnogu brgu vozeše a i gledav vo ovoj što me zagrozi.. jas svrtev, no ovoj so jugoto malku me zakači vo zadniot branik ama bočno. Nemaše ni on nekoja šteta, no vednaš tuka od edna prodavnica vikna po telefon policiska kola (neaše togaš mobilni). I on go vide toj što mi beše sporeden i što me zagrozi i izbega, ama imaše cajkan u ekipata negov, toj go zamolča i počna mene da mi se sili i zakanuva dozvola ke mi odzemel, tuku da mu platam na negoviot čovek novo krilo i mu ja dade nemu mojata soobrakajna a ne se napravi ni zapisnik ni ništo. Otidovme na majstor, toj gleda deka štetata e bez vrska, toj beše udren na istoto mesto i od porano, a mu reče deka ova i ne treba da se prai... ovoj zapna ke prai, mu dadov nekoj pari, ne se sekavam kolku, ne beše mnogu, ama zošto, a po nekoj den majstorot me prašue zošto ovoj ne doađa, a toj vsušnost se zanimaval so mestenje soobrakajki i iznuda .. Posle se javiv vo MVR, mi kažaa zošto ne si zapišal broj na policiskoto vozilo. No mislam deka NE E pametno da se rčkaš so policajci a i drugi luge što se vo klanovi ili grupi, ke si imaš problemi.
Абе ако те видат мирен,наивен,изгубен,смотан има да го јадеш стапот нон стоп.Во твојот случај и покрај тоа што си бил прав па и ти да си покажел во ист или поголем сооднос прекумерна сила прикаската поинаква би била.
 
Член од
5 март 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Дали некој имал слична ситуација и како ја пресудил судот?
Јас се движев прописно по улицата и пред мене имаше застанато возило кое беше со 70цм на паркинг а 80цм на патот. Кога се обидов да го обиколам ја отвори задната врата и го "собрав" со крилото, ретровизорот и вратата. Ако имал некој слична ситуација ме интересира како поминал на судот?
 
Член од
17 април 2009
Мислења
17
Поени од реакции
0
Informati4ar, ...... Mnogu lesno, nema vina na tvoja strana ... ako imas bilo kakov problem slobodno obrati mi se so LP, ke ti izgotvam soobrakajno vestacenje
--- надополнето: 7 април 2012 во 01:52 ---
Informati4ar, ...... Mnogu lesno, nema vina na tvoja strana ... ako imas bilo kakov problem slobodno obrati mi se so LP, ke ti izgotvam soobrakajno vestacenje
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
На сред пат застанува комбе што врши превоз на патници, значи керката на газдарица пред комбето застанува со друго возило со цел да му изврши преглед дали патниците имаат карти, а јас возам позади него и наеднаш сопира, кочев но не успеав да застанам го удрив од позади и кај мене се направи поголема штета, оштетив хауба, десно крили малце, десен фар и украсна маска. А на комбето буквално не му беше ништо оштетено само мала пукнатина на задниот браник, па ако може да кажете кој е крив во случајов.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom