Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
да,има во законот казна за недавање предност на тој што е на главна улица
знам, но нема никаква логика ако тој се движи со многу голема брзина, н.пр. 2-2.5 пати повеќе од дозволената, ти кога излегуваш од паркинг немаш ни добар преглед додека бар малку не излезеш... е сега ако иди некој со н,пр. 150км/ч ти кога ке навлезеш на главната улица н.пр, 1-1,5м може и да го видиш и ќе закочиш, ама тој си таа брзина може да се збуни и да направи беља
--- надополнето: 28 декември 2011 во 01:30 ---
можно ли е да ми стигне казна ако : сум му дал име презиме дата на раганје ,погрешна адреса ,а тој да запише во тефтерче притоа да не ми даде лист на кој треба да се потпишам само усно да ми каже иначе возилото (мотор-от) не се води на мое име ни на мојте родители не му дадов дукументи (лична карта, сообраќајна) а ми кажа 850 евра казна ќе ми стигне или нема ни да ме најдат :\
ако не пријавиле кражба на моторот, може да го окркаш...
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
видиш то е многу зафркната работа кога некој манијак вози со многу поголема брзина од дозволената во населено место,а ти сакаш да се вклучиш во сообраќај на лошо прегледно место..........

мислев дека прашуваш дали има казна ако некој нормално вози,ти го гледаш тоа,а му го сечиш патот и навлегуваш во негова траекторија на движење за кое со измените на законот пред некоја година следува глоба ако те види службеното лице дека тоа си го направил и нормално ако е во можност да те запри :icon_mrgr:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
дали е дозволено паркирање на тротоар на кој нема никакви знаци за
забрана а од паркираното возило останува уште 2метра слободен простор
до другата ивица на тротоарот.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
2.746
Поени од реакции
1.285
дали е дозволено паркирање на тротоар на кој нема никакви знаци за
забрана а од паркираното возило останува уште 2метра слободен простор
до другата ивица на тротоарот.
мислам дека не смееш да паркираш ако нема обележан простор за таа намена......
 

narkos50

XTC+THC=LOVE
Член од
19 октомври 2009
Мислења
75
Поени од реакции
13
--- надополнето: 28 декември 2011 во 01:30 ---

ако не пријавиле кражба на моторот, може да го окркаш...

дечко купен беше моторот само шо требаше собраќајната да се префрли но тоа јас не го направив
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
мислам дека не смееш да паркираш ако нема обележан простор за таа намена......
-точно. Не смее да се паркира на тротоар.Освен ако е обележано.
-ама ај најди такво место во градов.Само што сегде пајак не игра.
Како пред алкалоид,пивара,гсп, во Автокоманда и тротоарот и велосипедската патека се секогаш полни со автомобили и оди
снајди се.Додека околу автобуска и железничка станица ако
паркираш на тротоар ни 2 минути и оп ти ја нема колата,се знае
и зошто тука им е најблиску,помалку трошкови и ќарот им е најголем.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.800
Поени од реакции
15.716
дечко купен беше моторот само шо требаше собраќајната да се префрли но тоа јас не го направив
ne me sfakaš... ako voziloto napravilo prekršok, kaznata stiga kaj sopstvenikot... edinstveno ako navreme prijavile deka e ukradeno..
..pa kako beše porano so beleška za nepropisno parkiranje... kaznata ti ndoavađa, ne mora da te zateknat vo kola...
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
дали е дозволено паркирање на тротоар на кој нема никакви знаци за
забрана а од паркираното возило останува уште 2метра слободен простор
до другата ивица на тротоарот.
Не мора ни да има знак за забрането паркирање.Во законот за безбедност во сообраќајот има член каде што пишува дека паркирањето е забрането и без знак.Мислам дека е член 64,за сигурност треба да се провери
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Значи кој мизерија од сообраќајна полиција имаме, абе ДНО!!! Пред неколку часа на излез од Скопје(Сарај), на последните семафори поминав на секунда пред да исклучи зелено. веднаш после семафорот ме запре полиција и ме прават слеп при очи и будала при мозок дека сум поминал на црвено. После 10 минутно натегање ми вели постариот полицаец, да не ти пишуваме казна за поминување на црвено ај почести и оди. Видов не видов им дадов илјадарка и заминав.

Сакав да ги пријавам но ми беше страв да не ми ја пишат казната пошо ми зедоја податоци.

Ебана држава и лично Исус да слезе од небесите нема да ја оправи!!!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи кој мизерија од сообраќајна полиција имаме, абе ДНО!!! Пред неколку часа на излез од Скопје(Сарај), на последните семафори поминав на секунда пред да исклучи зелено. веднаш после семафорот ме запре полиција и ме прават слеп при очи и будала при мозок дека сум поминал на црвено. После 10 минутно натегање ми вели постариот полицаец, да не ти пишуваме казна за поминување на црвено ај почести и оди. Видов не видов им дадов илјадарка и заминав.

Сакав да ги пријавам но ми беше страв да не ми ја пишат казната пошо ми зедоја податоци.

Ебана држава и лично Исус да слезе од небесите нема да ја оправи!!!
Aх тука во тој реон и будала ќе те направат. И татко ми пројде на жолто на семафорите пред овие ти кај што си прошол, па немаше каде, си плати казна.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Значи кој мизерија од сообраќајна полиција имаме, абе ДНО!!! Пред неколку часа на излез од Скопје(Сарај), на последните семафори поминав на секунда пред да исклучи зелено. веднаш после семафорот ме запре полиција и ме прават слеп при очи и будала при мозок дека сум поминал на црвено. После 10 минутно натегање ми вели постариот полицаец, да не ти пишуваме казна за поминување на црвено ај почести и оди. Видов не видов им дадов илјадарка и заминав.

Сакав да ги пријавам но ми беше страв да не ми ја пишат казната пошо ми зедоја податоци.

Ебана држава и лично Исус да слезе од небесите нема да ја оправи!!!
ако си ја обележал парата или ако имаш некој сигурен начин дека ке ја успееш да ги пријавиш и да ги фатат тогаш нема од шо да се плашиш од казна - можеш слободно да кажеш дека сакале да си играат мајтап со тебе па дури и пари ти побарала а тоа ке ти биде засновано со доказот дека си им дал пари а тоа што ти земале податоци сепак мислам дека не би платил казна.

П.С незнам дали знаете - поминување на црвено знаете како го рачунаат полицајците? - пример на обична раскрсница поминувате на ЖОЛТО светло. додека ја поминете раскрсницата односно додека стигнете до семафорот кој е од спротива ставен ако се запали црвеното светло - тогаш ти рачунаат како ан црвено да си поминал.


Инаку едно прашање. - при сообраќајка или било каков прекршок во сообраќај - дали е висттина дека РОДНИНИ не се признаваат како сведоци?
пример ако некој ме акне од страна а јас сум со брат мајка татко или поблизок од фамилијата - не ги признаваат како сведоци во сообраќајката
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Значи кој мизерија од сообраќајна полиција имаме, абе ДНО!!! Пред неколку часа на излез од Скопје(Сарај), на последните семафори поминав на секунда пред да исклучи зелено. веднаш после семафорот ме запре полиција и ме прават слеп при очи и будала при мозок дека сум поминал на црвено. После 10 минутно натегање ми вели постариот полицаец, да не ти пишуваме казна за поминување на црвено ај почести и оди. Видов не видов им дадов илјадарка и заминав.

Сакав да ги пријавам но ми беше страв да не ми ја пишат казната пошо ми зедоја податоци.

Ебана држава и лично Исус да слезе од небесите нема да ја оправи!!!
Немало да погрешиш ако си ги пријавил
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Бељата да биде уште поголема моб ми беше испразнет, па додека се наполни се предомислив. Подобро 1000 денари отколку 500 евра и да ми ја одземат возачката.

Инаку да ми беа обележани парите ќе одев право во полициска станица.

Само едно ме интересира, колку луѓе се ограбени на овој начин?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Бељата да биде уште поголема моб ми беше испразнет, па додека се наполни се предомислив. Подобро 1000 денари отколку 500 евра и да ми ја одземат возачката.

Инаку да ми беа обележани парите ќе одев право во полициска станица.

Само едно ме интересира, колку луѓе се ограбени на овој начин?
Ах, дете дете...
Не требало да даваш. ПРИЈАВИ ЈА СТОКАТА ДА ИМ ЕБАМ ПЛЕМЕТО!!!!!!!!
Ќе ти напишевме тука начин како да се извлечеш од казна.
 

acetetovo

Македонец!
Член од
1 мај 2007
Мислења
4.002
Поени од реакции
2.375
Кој начин бе брат, ај докажи ти дека не сум поминал на зелено, судијата на кого ќе верува, мене или на полицајците?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom