Сообраќајни прекршоци и казни

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.318
За запалени светла АМА НАДВОР ОД ГРАД поддржувам.Уште пред законот да се донесе,возев со запалени светла.Не за друго,заради безбедноста.Многу полесно се приметува кола со запалени светла на патот,отколку без светла(денско време).И како таква,колата е побезбедна,оти другиот учесник во сообраќајот те приметува полесно и порано,и во не-дај-боже ситуација има повеке време да се преземе нешто.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
strumics напиша:
А за вољата на полицаецот да го сработи тоа што треба и како што треба вината не е на полицаецот кој е на улица(барем во овој случај),туку кај оние кои кои му се претпоставени,и кои стануваат соучесници во кривичното дело на тој начин што ке прикријат дело или докази.
Тоа е сосема различна проблематика од сообраќајниот прекршок.
Точно но друго ми беше поентата. Јас таму реплицирав на dungeon master во кој се префрли вина на полицајциве што забушаваат. Јас велам дека би забушавале помалку доколку неговиот труд има реализација. Можеби примерот небеше најдобар ама пошто е од лично искуство го напишав. Според тоа, исто ти е и со сообраќајците. Ако од 10 пријави што ќе ги пише денеска 9 не се реализираат поради тоа што некој началник или судија ја заташкал работава, со која воља да работи утре? Не е само како што напиша...

dungeon master напиша:
More da stana ja komandir ili nacalnik mameto ce im go ebam na ova dzandaristava, pola ce gi izbrkam a drugite ce probam da gi opraam, ama posle koj ja mrdne na strana tesko nego, ima da se znae sto e zakon
...удри по џандарите изгледа повеќе ќе треба да се удри по судиите.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.318
606 напиша:
Точно но друго ми беше поентата. Јас таму реплицирав на dungeon master во кој се префрли вина на полицајциве што забушаваат. Јас велам дека би забушавале помалку доколку неговиот труд има реализација. Можеби примерот небеше најдобар ама пошто е од лично искуство го напишав. Според тоа, исто ти е и со сообраќајците. Ако од 10 пријави што ќе ги пише денеска 9 не се реализираат поради тоа што некој началник или судија ја заташкал работава, со која воља да работи утре? Не е само како што напиша...
Јас пишував за самоволието на сообраќајната полиција со цел добронамерна критика,а не пишување од инат и омраза кон нив.Погоре реков и зошто ако некојпат ме казнат,ми ги кинат казните.Свесен сум дека не е во ред тоа,ама исто толку не е во ред и однесувањето на полицијата кон возачите(со чесни исклучоци)и намерното вршење криминал од нивна страна(она со нерегистрираните возила како поблаг и нормален пример и со фалсификуваните сообраќајни дозволи).Треба да се удри по началниците и по полицајците,ама првин по началниците.И треба да се едуцираат полицајците за новата технологија во автомобилизмот(каде спаѓаат и гумите што ги спомнав).Судството е друга приказна,која радо би ја дискутирал на некоја друга тема,оти и таму имам многу нешта да кажам.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Prvo da mu repliciram na gospodin 606, za toa zosto treba da se ispokaznat nekoi policajci. Epa ne moze be nekoj da dojde u policija za da klati vrata i da zima plata. Se znae sto znaci da si policaec, koga ce vidis nekoj pred tebe da pravi prekrsok i da ne go kaznis a mozes, ne znam zosto da ne se kazni policaecot vo toj slucaj, pa koj saka neka bide toj sto napravil prekrsok. Sum imal slucai pred mene da pravat prekrsoci golem broj od tie pojakite luge, ama jas ne sum i dozvolil da si otidat taka, ako ne drugo ( ako znam deka ne mozam da go kaznam, da receme pratenik, ambasador itn. ) barem ce go sopram i ce go predupredam itn. pa on ako svati neka svati, a ko treba si ima merki i za niv pa posle si ima drugi sluzbi sto treba niv da gi kaznat. Ima eden moj poranesen komandir ednas rece : Ako vidite nekoj pred vas kako pravi prekrsok, treba da se osecate kako da vi pominal niz nivata, ako ne ve zaboli u dusa da vidite kako nekoj pravi prekrsok pred vas i ne osecate potreba da go kaznite togas ne ste policaec. Policaecot so negovata plata ne moze da se zbogati, taka koj dosol da se zbogatuva ja odbral pogresnata rabota, i kako sto vikaat amerikancite za kaj niv u vojska ,, Ova ne rabota ova e poziv ''. I mene me kaznuvale radi nekoi mockovci sto imale vrski, ama mene ne mi se krivi tie tuku pederite vo MVR sto me kaznile za eden rucek ili sto i da e. Ili pak vo drugi slucai ce se javi nekoj jak politicar ili funkcioner i ce kaze tij policaec da se smeni ili kazni, i nasite nacalnici ne gi boli mnogu za policaecot, odma ce izvrsat. E sega nekoe vreme ce te drzi toa dupenjeto, ce te boli dusa zosto da te dupat na pravdina, ama po nekoe vreme ce ti pomine i pak ce si produzis so rabota, toa e ako si stvarno dzandar u dusa, a za tie pederite sto te kaznile jas vikam Ima GOSPOD, ce im se vrati, a i se vrti trkaloto.

Za svetlata, i jas se slozuvam deka denje nekade ne terba da se upotrebuvaat, ama tie propisi gi izglasale u parlament, taka da tie luge ste gi glasale vie, pa nareden pat pak glasajte za niv, pa moze ce vi izglasaat uste nekoj takov zakon. Propis si e propis i policaecot ima pravo i dolznost da ve kazni, taka da nema sto da se bunite. Ako imate nesto protiv propisite se znae kade treba da se bunite. Taka da Strumics ti si pravnik, vidi pokreni edna postapka da se ponisti toj clen od zakonot, sto ti e kriva policijata, nego mu naredile ( na policaecot ) denes da kazni za vozenje bez svetla i toa e toa, zosto nego da go kaznat koga moze on tebe da te kazni ?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.318
Колега,(по правото),за светлата реков дека поддржувам ако ме прочита убаво,и возам и дење со запалени заради МОЈА ЛИЧНА безбедност.А шо сметам дека во град е глупо у сред бел ден,тоа е друго.Не се споредува град со автопат или друг отворен пат.У Струмица,у градот не казнуваат за незапалени светла,а сум приметил дека со заплени светла возат само оние со таблички различни од СР,како шо и јас имам запалени надвор од градот.Прочитај поубаво што ми беше муабетот.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
dungeon master напиша:
Prvo da mu repliciram na gospodin 606, za toa zosto treba da se ispokaznat nekoi policajci.
Се е тоа убаво што ти го пишуваш и јас се сложувам. Како што кажа и strumics повеќе фактори се вклучени во неефикасноста на казнениот систем па така и ти убаво надополни. Далеку од тоа дека неправат грешки полицајциве, ти сигурно многу подобро го знаеш тоа од мене. Сепак поентата ми е дека кога за горе наведеното треба да се бара виновник, помеѓу судии, високи чиновници (педери од МВР) и обичните полицајци, последниве се најмалку виновни. Значи кога ќе станеш ти началник али не и педер од МВР, дај им мотив на твоите подредени полицајци како што твојот старешина (кој што го спомена) ти дал на тебе и сега високо го цениш него и полициската работа. Ако и после тоа пак има забушанти тогаш прави чистка во редовите како што наведе во еден твој претходен пост.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.318
606 напиша:
Се е тоа убаво што ти го пишуваш и јас се сложувам. Како што кажа и strumics повеќе фактори се вклучени во неефикасноста на казнениот систем па така и ти убаво надополни. Далеку од тоа дека неправат грешки полицајциве, ти сигурно многу подобро го знаеш тоа од мене. Сепак поентата ми е дека кога за горе наведеното треба да се бара виновник, помеѓу судии, високи чиновници (педери од МВР) и обичните полицајци, последниве се најмалку виновни. Значи кога ќе станеш ти началник али не и педер од МВР, дај им мотив на твоите подредени полицајци како што твојот старешина (кој што го спомена) ти дал на тебе и сега високо го цениш него и полициската работа. Ако и после тоа пак има забушанти тогаш прави чистка во редовите како што наведе во еден твој претходен пост.
Aj да не бидам досаден на темата ке го кажам уште ова:Мора да се исчистат редовите у полицијата од девијантните појави во самата полиција,и на тој начин ке им се врати кредибилитетот на полицајците.Па нека летат откази бре луѓе.Нека летат глави!Законот важи за сите нас и мора да го почитуваме.Законот губи од кредибилитетот и силата ако определен слој луѓе не го почитува.

Сега го приметив постот на Др.Вирус.
Појасот е лична работа,и прекршок е ако не го имаш ставено.Знаеш ли онака чисто колку може врзан појас да ти спаси живот?Размисли си сам што ти е поубаво,независно од казната.И јас сакам поостро возење.Порано сум правел чуда,а денес веке ми помина и тоа.Денес возам релативно мирно.Годините си го праат своето.Не е исто 19 и 29.Сфати го ова како добронамерен совет.

Да си прашам нешто данџн:

Денес сообраќаец ме предупреди дека регистарската табличка мора да биде во пластичната рамка,а кај мене оти не ја собира така во браникот ми е на шрафови.Шо е финтата?
Озбилно не ми е баш јасно тоа.Ако е прекршок да си терам чарето.
 
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.769
Поени од реакции
31
hehehe...kolku pati sum go vozela matizot na majkami a neam vozacka
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
strumics напиша:
Да си прашам нешто данџн:

Денес сообраќаец ме предупреди дека регистарската табличка мора да биде во пластичната рамка,а кај мене оти не ја собира така во браникот ми е на шрафови.Шо е финтата?
Озбилно не ми е баш јасно тоа.Ако е прекршок да си терам чарето.
pravila se koga e vo plasticna ramka nema strafovi i polesno se cite
 

kLiNkA

Ponosna Hrvatica
Член од
4 јануари 2006
Мислења
2.116
Поени од реакции
5
dungeon master напиша:
Dali imate navika da pravite soobracajni prekrsoci, i dali do sega ste imale sreca da ve kazni nekoj policaec za niv. Isto me interesira sto mislite za soobracajcite, dali se strogi ili mislite deka treba da se postrogi vo kaznuvanjeto ?:pishtoldz
Abe oni ne se do tolku strogi... ali zatoa daj im nekoja pari4ka i te pustaat ko nisto da ne bilo... sakam da kazam deka se mnogu potkupuvani od strana na site (tie sto imaat poise pari4ki:))....
 
Ч

Чек Он Ит

Гостин
Abe oni ne se do tolku strogi... ali zatoa daj im nekoja pari4ka i te pustaat ko nisto da ne bilo... sakam da kazam deka se mnogu potkupuvani od strana na site (tie sto imaat poise pari4ki)....
Oд секогаш е така ке им дадеш пари и бркај си работа.А и на пример ако имаш некој познат што може да ти заврши работа и прекршокот како да не постоел.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
kLiNkA напиша:
Abe oni ne se do tolku strogi... ali zatoa daj im nekoja pari4ka i te pustaat ko nisto da ne bilo... sakam da kazam deka se mnogu potkupuvani od strana na site (tie sto imaat poise pari4ki:))....
Jas ne zimam pari, ama moze nesto da se dogovorime za u natura, ako musterijata e zensko, pa uste nekoja mlada :sekss: :sekss: :sekss: .
Koj raboti so kes denes :)
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Iako ne sum seute sofer - za zal, ama me imaat kazneto zasto nemav kais staeno. Najmaler bese toa sto toa bese prviot den otkako go donesoa zakonot. U pm neka ide sve. :)
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
3.230
Поени од реакции
389
Ме сопираат пред 3 години среде Скопје, среде бел ден.„Кај работиш”? ме прашува едниот. „Во приватна телевизиска станица”-одговарам.„Аха...-а која?”пак ме праша. „А што ти е важно тоа, секако ќе направам репортажа за тоа како ме сопираш и ме испрашуваш, камерата е во багажник...”:)-му велам, а абер немаше ни камера ни јас, а ни телевизиска станица во тој момент:))).„Добро, оди, нема да те казнам овој пат” ми вели џандарот.-„А за што требаше да ме казниш?” му велам.
-„Ќе се најдеше нешто, без гајле” ми одговори и ме поздрави.
И што да мислам сега за џандарите? Сила ми демонстрираат и ми укажуваат дека ако сакаат секогаш можат да ме казнуваат? Се додека се обидува полицаецот фрустрациите да си ги лекува со малтретирање граѓани без врска, до тогаш ќе имаме сообраќајна полиција како во Турција.
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.219
Поени од реакции
31
Mandrak напиша:
Ме сопираат пред 3 години среде Скопје, среде бел ден.„Кај работиш”? ме прашува едниот. „Во приватна телевизиска станица”-одговарам.„Аха...-а која?”пак ме праша. „А што ти е важно тоа, секако ќе направам репортажа за тоа како ме сопираш и ме испрашуваш, камерата е во багажник...”:)-му велам, а абер немаше ни камера ни јас, а ни телевизиска станица во тој момент:))).„Добро, оди, нема да те казнам овој пат” ми вели џандарот.-„А за што требаше да ме казниш?” му велам.
-„Ќе се најдеше нешто, без гајле” ми одговори и ме поздрави.
И што да мислам сега за џандарите? Сила ми демонстрираат и ми укажуваат дека ако сакаат секогаш можат да ме казнуваат? Се додека се обидува полицаецот фрустрациите да си ги лекува со малтретирање граѓани без врска, до тогаш ќе имаме сообраќајна полиција како во Турција.
Тоа што сакал и ти го кажал. Во секоја област, а посебно во сообраќајот џандарите ако сакаат ќе те казнат.
А што сакал во случајот г-динот да каже со надменото, препотентно, лажно претставување.....м? некој лечел фрустрации....само прашање е кој...:raz: .За да ја извадиш раската од окото на другиот, извади ја гредата од твоето око.
 
На врв Bottom