Сообраќајни прекршоци и казни

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Abe toa 4 mm e minimum, a za placanjeto i registracijata treba da si trgnes od sebe, ako toj skokne od most ce skoknes li i ti ?
Zatoa ne ne biva site gledame sto pravi drugiot a ne se gledame sami, ja za registracija si placam ama ne deka mi e strav deka ce me sopre nekoj, nego sto ce bide ako nedaj boze napraam nekoja soobracajka, a ti ako si pravnik treba gi znaes ovie raboti, takvi raboti, necesni mislam ima segde ama jas si gledam jas kako i sto pravam, noceska koga ce si legnam da spijam mirno
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
ААааа,ти си плаќаш.Епа јасно,ти текнува понешто ама пак мислиш полицајски.Ако јас возам нерегистрирана кола ке ме казниш,а колегата ке го пуштиш,оти ти е колега.Суштината на муабетот не ја сфаќаш.Исти сме пред законот,он не го почитува,јас да.Е зошто јас да почитувам нешто(да платам казна за пребрзо возење на пр.)кога полицаецот нема да плати?Он е нешто повеке од мене?Ако е објасни ми што.

на 4мм зимска гума е неупотреблива и не треба да се користи оти ги губи својствата иначе.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Ja ne sum nadlezen za toa si ima vnatresna kontrola, a i ne mozam da kaznam kolega jebi ga, a ti mozes da kaznis drugar za nesto
 
Член од
20 ноември 2005
Мислења
613
Поени од реакции
64
Sto da mislam ne gi biva....kako on prvo ne nosi kaciga ..pa da me kazuva mene ..sejacaana bre...eee kakvi slucki sum imal...da ne nabrojuvam sega zasto stvarno se no sense a
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
dungeon master напиша:
Ja ne sum nadlezen za toa si ima vnatresna kontrola, a i ne mozam da kaznam kolega jebi ga, a ti mozes da kaznis drugar za nesto
Епа гледаш како сам дојде до поентата?Кога ВИЕ не сте исправни,очекувате ние,обичните смртници да плаќаме казни за да може самите да си кршите законите,и да зимате плата од нас.
машала,машала.....
Батка,најинтересно е шо сите можни финти ви ги знам,па се научив да се пазам од вас,а кеиф ми е кога самите се фаќате на глупостите кои ги правите.У Струмица имаше случај кога 2 ваши колеги се заебаа за 100 ден.Ги правите луѓето луди со прастарите радари,тип Фалкон,си правите намештаљки за да пишете некоја казна.Интересно е како кола од 89 КС може од 10км/ч колку шо вози зад запрежно возило за 70 м растојание да вози 92км/ч според радарот....Ферари не му е рамно...убавини наши македонски.Или возење 40 на саат на место каде со знак е дозволено 60 на пр,и ако претекнам такво споровозно полициско возило,одма идат по тебе и те запираат...Тврдам(а и во право сум)дека 75% од возниот парк на МВР е технички неисправен и возилата не ја поседуваат законски пропишаната опрема.Најпрост пример ти се ненаштелуваните светла или Голфовите кои одат накосо а уствари одат право.Тоа е од неисправен преден трап,потенцијална огромна опасност на патот.
Абе изгледа луди сме што воопшто се замараме со искомплексирани типчиња(не велам за тебе лично),па затоа и кога некој полицаец ке ми пише казна,се правам луд,му велам фала и пријатно и си одам и ми ја кинат.
Кога нашата полиција ке те застане културно и ке те предупреди за некаков настан на патот по кој се движиш или сакаш да се уклучиш како што ми се има случено во Грција,или да ти покаже патот?Овде постапуваат од позиција на власт.
Се ке биде во ред кога ке го надминете комплексот и кога ке чујам дека внатрешната контрола фатила едно чудо полицајци и инспектори како прават далавери и криминал и самите меќу вас се исчистите од каколот.
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
strumics напиша:
Ако јас возам нерегистрирана кола ке ме казниш,а колегата ке го пуштиш,оти ти е колега.Суштината на муабетот не ја сфаќаш.Исти сме пред законот,он не го почитува,јас да.Е зошто јас да почитувам нешто(да платам казна за пребрзо возење на пр.)кога полицаецот нема да плати?Он е нешто повеке од мене?Ако е објасни ми што.
И во Унгарија е исто. Имам неколку другари инспектори и потполно исто функционираат. Службената легитимација е замена за се. Ако сакаме да влеземе у некој клуб а да не чекаме ред, ако те сопре сообраќајна а си пивнал малце повише....
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
Strumics ti stvarno si pravnik, koga ce zemes da pisuvas se zaboravas, jebi ga i jas sum ist, a pa odozgora i ucam na praven vonredno, znaci kolegi a :)
Za radarite falkon da ti kazam deka se relativno novi, gi donesoa vo 2000 godina zaedno ili malku pokasno od krajslerite. Samo toa sto se nemoderni ili nazadni so tehnologijata ne se krivi kolegite od mvr tuku pak e krivo nekoe politicarce odozgora. Jas bev so nacalnicite i so toj amerikanecot sto gi donese radarite na prvoto probno merenje na radarot, I nasite nacalnici koga go vidoa radarot ic ne bea zadovolni zosto od pred toa site cekavme nekoj najnov radar so slikanje i so neznam sto, barem taka ne lazea, i posle nekoj izgleda ispra pari i pamet na policijata. Nie imavme isti takov radar i pred toa K-15, mozda si videl i od tie, a pa toj amerikanecot ne ubeduva deka ova bilo nekoe novo cudo na tehnologijata, kako demek nie paseme treva i ne znaeme sto da barame :lud:
A za rabotata so radarot si e druga rabota, sekoj si raboti razlicno, ne sme site isti, a za 100 den. ja ne se sramam, jas mu imam vrateno novcanik na covek so 400 evra a ne pa da mi doslo za 100 den :)
E sega pak za kolegijalnosta, ne deka gi pravdam nekoi raboti sto gi pravat kolegite, ama tuka takov ni e mentalitetot, a i kako da kaznis nekoj sto utre treba da ti cuva grb, aj kazi mi toa. Jas moze da mu ukazam na greskata i tolku. A dodusa vo Skopje, vo soobr. policija ni gi baraa soobr. dozvoli da vidat dali ni se reg. kolite, znaci ima nekoja kontrola
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
Можеби кај вас е така,ама насекаде сигурно не е.Фалконите се катастрофа.Подобар избор е бил Травимо,со се камера и со титл(час,време,брзина и сл.),кои ги користи Хрватската и грчката полиција,само шо сликите судот не ги признава како доказ доколку се оспорат.
Инаку,целта на моето пишување на оваа тема не е да искажам некаква омраза кон полицијата,туку револт од начинот на кој функционира тој систем,а воедно и критика на истиот,па можеби,и ке се промени нешто некогаш.
Убаво кажа за менталитетот.Од него и не не бива.Заради менталитетот и немам желба да станам судија.Подобро е адвокат,оти неможеш да имаш конфликт на интереси.
Мило ми е штом ке се пофали некој дека сака да биде правник.Затоа што навистина од љубов се определив за таа професија.Ако ти имаш навистина желба да промениш нешто,еден ден и ке успееш.Шо повеке такви луѓе и ке ја опраиме некако.Така,и јас нема да пишувам такви работи,и ти како припадник на МВР нема да се чувствуваш лошо кога читаш такви работи,ке стане МВР почитувана,а и самиот процент на сообраќајни прекршоци ке се намали.
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
More da stana ja komandir ili nacalnik mameto ce im go ebam na ova dzandaristava, pola ce gi izbrkam a drugite ce probam da gi opraam, ama posle koj ja mrdne na strana tesko nego, ima da se znae sto e zakon :)

Dodusa noviov nas minister ne e los, ja razbira rabotava ama izgleda nekoj go koci, ne im odgovara na site da funkcionira dobro policijata !!!
 

606

Член од
24 септември 2005
Мислења
511
Поени од реакции
50
dungeon master напиша:
More da stana ja komandir ili nacalnik mameto ce im go ebam na ova dzandaristava, pola ce gi izbrkam a drugite ce probam da gi opraam, ama posle koj ja mrdne na strana tesko nego, ima da se znae sto e zakon :)

Dodusa noviov nas minister ne e los, ja razbira rabotava ama izgleda nekoj go koci, ne im odgovara na site da funkcionira dobro policijata !!!
Знам дека темава е за сообраќајни прекршоци но бидејќи на неколку пати се спомна исправноста на работата на полицајците размислете двајцата како правници колку воља има еден полицаец да казни некого а притоа знае дека таа казна некој правник ќе ја поништи изигнорира и како таква воопшто нема да се реализира итн. или пак да ризикува дека дури и ќе биде пеен од некого зошто казнил определена особа. Јас пред пет години неколку пати бев ангажиран од страна на МВР како експерт за ДНК кога првпат им ја донесоа опремата. Се сеќавам на едно силовање кое што успешно се сработи значи се изнајдоа докази за да само по 4 месеци пак дојде материјал за работа по исто кривично дело со истиот сторител и ист оштетен?????? Тогаш полицајците ми кажаа дека таткото на сторителот бил некој јак адвокат (се работи за еден мал град во Македонија) и ја заташкале работата првиот пат. Јас одбив да го сработам случајот бидејќи реагенсите за работа се скапи и несакам некој копук да ми ги троши. Ми кажаа, демек сега тој (таткото, адвокат) самиот инсистирал да се сработи пак, зошто синот не се поправил. Ајде бе? Кажете ми двајцата: како да има воља тој полицаец што го работел случајот?
 

SLaCk

Remember me?
Член од
23 ноември 2005
Мислења
1.451
Поени од реакции
10
Друго што ме нервира е односот на цајканите коа не потпишуваш казна како божем си ги опцул. Па тоа е мое право и си го користам! Они нека си гледаат работа, знам дека им се брои тоа колку казни имаат донесено у станица ама тоа е тоа. А башка неколку пати сум имал чувство дека радарот што ми го покажале имал брзина од порано пишана и дека тоа не е брзината со која што сум возел...
 
Член од
18 јануари 2006
Мислења
65
Поени од реакции
0
me sopira djandar i mi mavta so pendrak.koj e on be djubre,skot!nasilje bratce! znaete od kaj e ova,taka?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.323
Да се обидам да ти одговорам 606:
Полицаецот во конкретниот случај што го опишуваш ти не казнува.МВР само поднесува пријава до Јавното обвинителство,и колку шо разбрав,МВР сосема коректно си ја врши работата во обезбедувањето докази.
Вината треба да ја бараш во судот,и во врските кои се потегнати таму.Цел на секој адвокат е да го добие делото,или да издејствува што поблага казна за сторителот.Затоа и постојат адвокати.А за вољата на полицаецот да го сработи тоа што треба и како што треба вината не е на полицаецот кој е на улица(барем во овој случај),туку кај оние кои кои му се претпоставени,и кои стануваат соучесници во кривичното дело на тој начин што ке прикријат дело или докази.
Тоа е сосема различна проблематика од сообраќајниот прекршок.
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Kako da ne nema soobrakajni pravila u drvavava ustvari ima za nekoj so vozi nekoj pomali koli kako fico ili so znam so drugo. Zaso ako sopre merceres toj moze ima vrski pa posle tesko mu na dzandarot :):):) i taka funkcionira drzavava nasa zemi od toj so nema daj mu na toj so ima poveke od sp treba :):)
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
uste pred da zemam vozacka imah mnoguuuu kazni (site neposeduvanje vozacka dozvola nemanje godnini itn).
Prva kazana koja sum moral da ja platam Crna Gora budva zasluziv de nema vrska (vaka imas dokumenti ne deka znaes da vozis motor nemam imas kaciga nemam zamisli imalo kaciga, imas licna karta nemam od kade si makedonija aha ako platis 14 eu te pustam ako ne vlevi vo kolata i te nosam na sud :D
jasno dojde i motorcija policaec i toj mora da se plati jebiga)
Posle pola cas pak me sretnuva motorcijata i mi vika ti vozis napesacka zona jas mu vikam isto i ti pa so ne se kaznis sam se inervira policaecot i mi vika ke ti pisam kazana , a jas mu vikam vo eden den dve od isti policaec ne biva begi da ne te gledam na ovoj nesto ne mu bese jasno i jas polna gas cao.

Poloziv i toriot den odam za Radovis vo full house ajde bratce samo so gi izvadih pojasite pred mene policija(no sam pojas sekogas bidejki vozam ludo)
ajde kazna.
vrakam se vo strumica na vlezot me sopira policija. Me pite kako si dobar si jas da . Dokumenti fala prijatno.
Non stop pravam prekrsoci i toa mnogu ne pocitvam zeleno crveno minatiot mesec koga bev vo sr ni ednas ne pominav na zeleno se sramam za toa. Vo strumica koga sum znam kade ima policija i pocitavam gi tamu propisite . Sakam andrenalinsko vozenje
kraen pat sum sopren vecerta pred da trgnam za sofija (imas pieno da kolku samo edna casa crveno vino i smee se odi lazi na drug nemas pieno , krajna kazna vo vozilo vo koe jas sum bil prisuten 3 dena pred toa odama posle granica kriva planaka -kustendil na dolninkata .
Policajcite se vo pravo koga ve kaznuvaat ne kaznuvaat ako ne ste napravile prekrsok bidejki tie ke napravat prekrsok mrazam policaja na otvoren pat ili na avtopat kako sto e vo srbia zamisli merat na sred avtopat pa tie se ludi da zakocam mi treba edna minuta eb** kako li samo ke me fatat ne mi e jasno (na paterina)

Ps. Mrzam kazni za nenosenje na sirurosen pojas mislam deka toa e licno
i sum za nosenje pojase mi se dopaga zakonot za svetlata non stop zapaleni . I sekoja ces na policaec sto pise kazana za toa.

DuFFy напиша:
Kako da ne nema soobrakajni pravila u drvavava ustvari ima za nekoj so vozi nekoj pomali koli kako fico ili so znam so drugo. Zaso ako sopre merceres toj moze ima vrski pa posle tesko mu na dzandarot :):):) i taka funkcionira drzavava nasa zemi od toj so nema daj mu na toj so ima poveke od sp treba :):)
dali fico go nosis na registacija poeftino e ficoto otkolku registracijata ili kaznata barem taka e vo sr
 
На врв Bottom