Сообраќајни прекршоци и казни

duffy_f

денес те сакам повеќе од вчера
Член од
29 јануари 2007
Мислења
353
Поени од реакции
13
^MooN_RideR^ напиша:
На пр. ако ме споре полицаец без возачка дозвола, немам лична карта(ама имам год за неа), друго се регуларно на која основа ке ми пише казна кога немам никаков документ за мене???И колку од прилика ке е казната????
Па сигурно дека ке ја запише регистрацијата на колата па врз основа на тоа и ке дознае кој си што си,а ако не е твоја тогаш ке се поведи одредена истрага за да се дознае кој ја возел зашто сигурно ако ти ја дал другар или роднина на едно кругче тогаш тој знае на кој му ја дал.А не знам дали знаеш но и за не носење на лична карта се плака казна.Не знам колку се плака за ова што прашуваш но исто полицаецот во овј случај има право да те приведе во станица за да те легитимира( пр, со земање на отпечатоци ).:nesum:
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
duffy_f напиша:
Па сигурно дека ке ја запише регистрацијата на колата па врз основа на тоа и ке дознае кој си што си,а ако не е твоја тогаш ке се поведи одредена истрага за да се дознае кој ја возел зашто сигурно ако ти ја дал другар или роднина на едно кругче тогаш тој знае на кој му ја дал.А не знам дали знаеш но и за не носење на лична карта се плака казна.Не знам колку се плака за ова што прашуваш но исто полицаецот во овј случај има право да те приведе во станица за да те легитимира( пр, со земање на отпечатоци ).:nesum:
duffy фала за информацијата btw јас имам 15 год и возам од лани така да за срека до сега не се ме сопреле :D:D:D:D:D:D:D
 

dungeon master

Милиционер
Член од
14 февруари 2006
Мислења
793
Поени од реакции
18
^MooN_RideR^ напиша:
На пр. ако ме споре полицаец без возачка дозвола, немам лична карта(ама имам год за неа), друго се регуларно на која основа ке ми пише казна кога немам никаков документ за мене???И колку од прилика ке е казната????
Pa ako te soprat bez vozacka, ili te soprele :), i ako nemas vozacka ni drugi dokumenti so tebe, ce napravat proverka po terminal po iskaz dali postoi takvo lice, ako postoi takvo lice ce zapisat i ce te pustat, ama posto ti vo slucjov nemas nikakov dokument na tvoe ima ce garantira nekoj za tebe, ako ima nekj so tebe sto ima dokumenti za nego, a ako nema po pravilo si go naebal, ce te nosat vo stanica i tamu nekoj ce treba da donese dokumenti za tebe od doma, pa racunaj i da neces ce te doznaat doma, a posle kaznata e za nemanje V.D. od 4000-12000 denari :zlo: :zlo: :zlo: , lele ligi mi tecat koga ce pomislam na pisuvanje prijava. Kazi koga ce vozis da te fatam jas pa posle ce placas so kompenzacija kaj Zlate :pos2: :pos2: :pos2: , pozdrav :salut:
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Ej edno prasanje.Nekna me sopra polcija so pogolem motor odkolku so treba. i mi pisaa kazna.Arno ama mi go pisale gresno prezimeto zgresile edna bukva so menuva se.I mi ja zapisaaa(im ja kazav taa) starata adresa na koja ne ziveam 11 godini vise i malce potpisot si go promeniv.A i zaboraviv da napomenam ne mi dadoa kopija od zapisnikot.Neli treba se so ima moj potpis da imam kopija i kaj mene.Moze li da mi akzete koa ke stasa kaznava i za kolkava suma e?
 

sagaqua

Successful and Creative
Член од
23 декември 2005
Мислења
2.218
Поени од реакции
31
dungeon master напиша:
Pa ako te soprat bez vozacka, ili te soprele :), i ako nemas vozacka ni drugi dokumenti so tebe, ce napravat proverka po terminal po iskaz dali postoi takvo lice, ako postoi takvo lice ce zapisat i ce te pustat, ama posto ti vo slucjov nemas nikakov dokument na tvoe ima ce garantira nekoj za tebe, ako ima nekj so tebe sto ima dokumenti za nego, a ako nema po pravilo si go naebal, ce te nosat vo stanica i tamu nekoj ce treba da donese dokumenti za tebe od doma, pa racunaj i da neces ce te doznaat doma, a posle kaznata e za nemanje V.D. od 4000-12000 denari :zlo: :zlo: :zlo: , lele ligi mi tecat koga ce pomislam na pisuvanje prijava. Kazi koga ce vozis da te fatam jas pa posle ce placas so kompenzacija kaj Zlate :pos2: :pos2: :pos2: , pozdrav :salut:
За сопрањето, долгокоса бринета, тенка ем висока, задолжителна мини сукња и штикла 10 см, џипче темно плава боја со затемнати стакла...за тебе е доволно ова, како Умен џандар за таблиците ќе се снајдеш де.:helou:
Кога и каде?
Читајќи те вака....ми се отвори апетитот и неодоллива желба да те почастам. Можеби не кај Злате, ама за компензација евентуално ќе се погодиме ... частење кое има да го паметиш за век и векови ( Амин )

П.С. Аххххх колу апетитот ми работи на ВАКВИ плави ангели
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Срамота! Пу, јаз`к!
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
мене сеа бргу ми ја зедоа возачката 0.7 % покажа тоа дувалото.си ја вратив за неколку дена :D
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
E mene sega pred 3 saata me sopra policija( i me pisa) vtorpat voj vikend i preku glava mi se.na edno mesto so e 40 dozvoleno a obicno za trki sluzi normalno si vozam 66 i mi pisaa kazna za brezo vozenje so sktuerce 50ccm.Me interesira vaka so ke se sluci akoo ne gi plakam kaznite(a ne ni planiram da gi plaka) po kolku vreme ke mi stasa toa za na sud i slicno?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ти ја измерија брзината? Записник потпиша?
А за суд ќе ти стигне...А кога...Горниот знае!
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
366
Поени од реакции
10
Aha znaci zimoska da ocekuam kaj da e .Dava li sudot opravduvanje barem :))
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
А? Какво оправдување? За на школо ли? Поканата ти е оправдување...
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
241
Поени од реакции
3
Јас за малце ке кркав казна, зш не сум носел кацига на мотор 50 кубици. Ама ај убо помина :)
 
Член од
10 март 2007
Мислења
404
Поени од реакции
17
абе од возење по пропис има ли нешто поарно боље и за тебе и за другите,али не ми се свиѓа она уклчени светла денски.
 

^MooN_RideR^

Blue in HearT
Член од
20 април 2006
Мислења
853
Поени од реакции
48
dungeon master напиша:
Pa ako te soprat bez vozacka, ili te soprele :), i ako nemas vozacka ni drugi dokumenti so tebe, ce napravat proverka po terminal po iskaz dali postoi takvo lice, ako postoi takvo lice ce zapisat i ce te pustat, ama posto ti vo slucjov nemas nikakov dokument na tvoe ima ce garantira nekoj za tebe, ako ima nekj so tebe sto ima dokumenti za nego, a ako nema po pravilo si go naebal, ce te nosat vo stanica i tamu nekoj ce treba da donese dokumenti za tebe od doma, pa racunaj i da neces ce te doznaat doma, a posle kaznata e za nemanje V.D. od 4000-12000 denari :zlo: :zlo: :zlo: , lele ligi mi tecat koga ce pomislam na pisuvanje prijava. Kazi koga ce vozis da te fatam jas pa posle ce placas so kompenzacija kaj Zlate :pos2: :pos2: :pos2: , pozdrav :salut:



хахха sorry ама јас сум од Струмица така да ти пропадна частовката :D
 

Vinnetou

Continium Transfunctioner
Член од
15 мај 2005
Мислења
3.513
Поени од реакции
482
Јас направив сообраќајка со скутер (50cc). Претекнував автобус и ми наиде комбе и влегов под него :). Е сега, ми стигна пријава од полиција за немање кацига и невнимателност. Бев на суд и сега чекам. Колку време се чека и колку би била казната одпилика?

п.с. не читав на другите страни така да ако има нешто слично погоре не се лутете :wink:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom