Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
200 евра е казната и обавезно проверуват
Значи треба да не вози 2 години, или да собереме пари да купиме мала кола :(
Глуп дел од законот, си има ограничување во брзината, ова ми се изгледа вишок, колку за казни :D
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Прашање за возач почетник, читам во правила стои дека:
Возач почетник кој поседува возачка дозвола од „Б” категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 77 киловати.
Колку е казната? Проверуваат ли регуларно или е полабаво ако возачот почетник не вози брзо?
Проблемот е што имаме една кола дома, над 77 кв, ако возачот почетник не ја вози, за две години ќе заборави да вози...
А види млад возач џандарот одма прашува и проверува за силината на моторот :) Бев запрен за пројдено жуто ( според него црвено ), прво шо праша кога ми побара документи е колку киловати има колата па се останато со ред. Казната би требало да е околу 200 евра.
Автоматски споено мислење:

Значи треба да не вози 2 години, или да собереме пари да купиме мала кола :(
Глуп дел од законот, си има ограничување во брзината, ова ми се изгледа вишок, колку за казни :D
Не е глуп делот воопшто. Зошто ? Бидејќи не секој има мозок за кола од 150-200 коња. Ограничување постои но кој го почитува ? Јас не знам ниеден да вози испод 50 низ град. Јас лично возам 70-80 и мислам дека таа брзина е океј за некој шо може да се снајде у сообраќај, ограничувањето е жива глупост. Кога сме кај силината на колата е пак друго... Кола од 60-70 коња и кола од 150 коња не се исти, едната има забрзување од 15-20 секунди додека другата од 5-10 секунди, плус што како млади луѓе ( спаѓам и јас тука ) секој сака да испроба како иде неговата кола и тука настанува бељата со поголемата моќност ;) Најдобар совет.. Купете некоја канта кола за првите 2 години пошто додека да се научи да вози може многу пати да ја закачи некаде па да не ве боли срце, а и ќе сака да искача со кола па така таа од над 77кв ќе не може да ја најаде со гориво.
 
Последно уредено:
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
А види млад возач џандарот одма прашува и проверува за силината на моторот :) Бев запрен за пројдено жуто ( според него црвено ), прво шо праша кога ми побара документи е колку киловати има колата па се останато со ред. Казната би требало да е околу 200 евра.
Автоматски споено мислење:



Не е глуп делот воопшто. Зошто ? Бидејќи не секој има мозок за кола од 150-200 коња. Ограничување постои но кој го почитува ? Јас не знам ниеден да вози испод 50 низ град. Јас лично возам 70-80 и мислам дека таа брзина е океј за некој шо може да се снајде у сообраќај, ограничувањето е жива глупост. Кога сме кај силината на колата е пак друго... Кола од 60-70 коња и кола од 150 коња не се исти, едната има забрзување од 15-20 секунди додека другата од 5-10 секунди, плус што како млади луѓе ( спаѓам и јас тука ) секој сака да испроба како иде неговата кола и тука настанува бељата со поголемата моќност ;) Најдобар совет.. Купете некоја канта кола за првите 2 години пошто додека да се научи да вози може многу пати да ја закачи некаде па да не ве боли срце, а и ќе сака да искача со кола па така таа од над 77кв ќе не може да ја најаде со гориво.
Delot od zakonot ustvari e mnogu glup bidejki e vrzan so 2 godini posle zimanje vozacka a ne 2 godini vozenje t.e iskustvo. Ja moze da cekam 2 godini bez da stapnam u kola i posle sum neogranicen i mozam i ferari da vozam.

Kako be zakonot ti e okej, a ti si kazuvas deka vozis 30 nad dozvoleno i toa u naseleno mesto, e ova ne e okej bez razlika kolku godini imas iskustvo. Limitot e staven so pricina, kolku pogolema brzina tolku pogolemi sansi da ubies nekoj.
Bez razlika na moknosta na kolata mozes da kontroliras kolku brzo vozis, epten e glupo da opravduvas brzo vozenje u naseleno mesto, a da ti odgovara limitiranje na moknost. Za takvi ko tebe realno treba i limitiranje na brzina u grad.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Има ограничување и ограничување.
Ама да возиш на празен Б Трајковски од Пинтија до Цементара со 50 е дебилно.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.758

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Delot od zakonot ustvari e mnogu glup bidejki e vrzan so 2 godini posle zimanje vozacka a ne 2 godini vozenje t.e iskustvo. Ja moze da cekam 2 godini bez da stapnam u kola i posle sum neogranicen i mozam i ferari da vozam.

Kako be zakonot ti e okej, a ti si kazuvas deka vozis 30 nad dozvoleno i toa u naseleno mesto, e ova ne e okej bez razlika kolku godini imas iskustvo. Limitot e staven so pricina, kolku pogolema brzina tolku pogolemi sansi da ubies nekoj.
Bez razlika na moknosta na kolata mozes da kontroliras kolku brzo vozis, epten e glupo da opravduvas brzo vozenje u naseleno mesto, a da ti odgovara limitiranje na moknost. Za takvi ko tebe realno treba i limitiranje na brzina u grad.

Не се објаснувај друже...бројот на сообраќајни несреќи во МК објаснува се. Реално во МК држава со 1.5 милиона жители (од кој само половина активно возат), се вози многу малку во споредба со запад. Просек е некој 7-8 илјади километра годишно по возач, но покрај тоа има огромен број на сообраќајни несреќи.

Среќа во несреќа е што повеќето се голтари и не можат да си дозволат гориво за да возат по 20 000 км годишно...ако тоа го можеа секоја година ќе имаше илјадници загинати во сообраќајки.

Толкава е возачката култура и свест кај нас. Ако немаш свест и со југо 45 може доволно брзо да се залеташ за да направиш сообраќајка од епски размери.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.542
доста добра е Вибер групата ,,Стоп Полиција,,............има доста членови и сите редновно ивестуваат каде све има радар или палка

кој сака да избегне казнување...супер е групата
Join Стоп Полиција-Stop Police https://invite.viber.com/?g2=AQABmXYJSwEXBEiNTLAaVwm4UdPBQA1tTyntX6N4f1U/7IBRh1JIPSDNt+mQJAQ8 on Viber
постои едно 3 години ама поглупа група амин
сеа ти седнуваш да возиш накај Ох и што ке прочиташ дека кај наплатна у Те стојат и додека дојдеш тие ке си отидат а може у меѓувреме на друго место да застанат и као ти ке читаш цело време?
а да не зборам дека има катаљарда постови и не е прегледно воопшто
подобар спас од блицкањето нема затоа не бидете педери и блицкајте

Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
27 јуни 2019
Мислења
59
Поени од реакции
41
Delot od zakonot ustvari e mnogu glup bidejki e vrzan so 2 godini posle zimanje vozacka a ne 2 godini vozenje t.e iskustvo. Ja moze da cekam 2 godini bez da stapnam u kola i posle sum neogranicen i mozam i ferari da vozam.

Kako be zakonot ti e okej, a ti si kazuvas deka vozis 30 nad dozvoleno i toa u naseleno mesto, e ova ne e okej bez razlika kolku godini imas iskustvo. Limitot e staven so pricina, kolku pogolema brzina tolku pogolemi sansi da ubies nekoj.
Bez razlika na moknosta na kolata mozes da kontroliras kolku brzo vozis, epten e glupo da opravduvas brzo vozenje u naseleno mesto, a da ti odgovara limitiranje na moknost. Za takvi ko tebe realno treba i limitiranje na brzina u grad.
Според мене законот за моќност е добар али ограничувањето на брзина е глупо. Не возам 70-80 по мали улички, туку по булевари. Да ти дадам пример... Од Рампа Кисела Вода према раскрсницата Драчево-Аеродром-Сопиште е права улица со 2 ленти од двете страни и тука никој не почитува 50 па така ни јас. Втор пример е Партизанска со 3 ленти од двете страни, трет пример е од Ново Лисиче према Хотел Русија или према Железничка пред Капитол улицата исто со по 3 ленти, улицата пред Џевахир со 3 ленти, булеварот од влез на Скопје према Континентал и обратно со 3 ленти... Нема сигурно на такви улици да се влечам и да возам 50 у 3та. И да, возам до 30 над дозволено ради тоа шо казните над тие 30 се големи. :D
Автоматски споено мислење:

постои едно 3 години ама поглупа група амин
сеа ти седнуваш да возиш накај Ох и што ке прочиташ дека кај наплатна у Те стојат и додека дојдеш тие ке си отидат а може у меѓувреме на друго место да застанат и као ти ке читаш цело време?
а да не зборам дека има катаљарда постови и не е прегледно воопшто
подобар спас од блицкањето нема затоа не бидете педери и блицкајте

Sent from my iPhone using Tapatalk
Ако сакаш за посигурно ќе си земеш радар детектор, некои си 100-200е кошта али од 1 казна да те спаси си враќаш парите.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.134
Поени од реакции
549
па ради такви како тебе има сообраќајќи, не се за џабе измислени ограничувањата на брзината во град.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
па ради такви како тебе има сообраќајќи, не се за џабе измислени ограничувањата на брзината во град.
Ова што збори членот над тебе и не е град! Меѓу Расадник, ај Цементара земи и Драчево која населба е? Кој живее таму?
Никој не вика да се акнеш како нездрав во К.Вода и општо поград да цепаш 80+!
 
Член од
1 април 2018
Мислења
2.056
Поени од реакции
4.031
Дали може да се вози со потврда за чекање возачка додека не ја стасаат или прават проблем?
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Дали може да се вози со потврда за чекање возачка додека не ја стасаат или прават проблем?
Ако е прво вадење дозвола - не може. Ако менуваш постоечка дека е истечена - може
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.134
Поени од реакции
549

Тони Ангеловски, гласноговорникот на МВР, во емисијата „Утрински брифинг“ потврди дека мобилните камери кај сообраќајните полицајци веќе се во функција и благодарение на тоа не може да се поништат со фаќање врски пропишаните казни.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.854

Тони Ангеловски, гласноговорникот на МВР, во емисијата „Утрински брифинг“ потврди дека мобилните камери кај сообраќајните полицајци веќе се во функција и благодарение на тоа не може да се поништат со фаќање врски пропишаните казни.
Ај да видиме
 

Kajgana Shop

На врв Bottom