Сончев брег

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Јас немам сеуште отидено на Сончев Брег, ама местово ми е број еден фаворит за годинава.
Многу важна работа, ако немаш нов пасош, за виза треба да чекаш 5 работни дена откако ќе дадеш документи (а тоа можеш нареден ден откако ќе се јавиш да закажеш).

Мене касно ми текна и само заради тоа не отидов таму.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Сестра ми беше полани и кога видов слики и видеа од неа и еден другар шо беше и тој таа година си реков мора и јас да тркнам до таму :)
Па така оваа година со тројца другари за 2 дена правец Слнчев Брег! Па кога ќе се вратам ќе споделам искуство биче порнича :) :)
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.374
Поени од реакции
1.948
Лични искуства?
Ednas sum bil tamu i 2 pati na zlatnite pesoci i stalno sum minel top.Slicni se tie dve mesta,koe i da go odberes nema da zgresis.Trgaj ic ne se misli,super se mine tamu,samo nemoj so zenska da odis,ke zbesnes :smir:
 
Член од
24 декември 2009
Мислења
312
Поени од реакции
18
Медузи може и да има, може и да нема. Зависи од многу работи. Неколку години бев на Приморско и едната година, два дена имаше супер многу медузи, другите денови и една не се гледаше.

Сончев брег на мене не ми се допаѓа ниту Златни песоци. Јас претпочитам потопла вода и за тоа последниве години одам по јужното Црното Море. Инаку, сум бил на Черноморец, Приморско, Златни песоци, Сончев Брег, Созопол, Несебар. Денес заминувам за Синеморец.

Златни песоци - пренаселено
Несебар -
стариот град е убав, но во местата за јадење е скапо и речиси нема плажа. Во градот има аквапарк, бил убав.
Приморско - убав, малак град, многу чалга. Ако одите таму, вечер се храните во "Кавака" - најдобра храна и услуга. Секоја година во август има разни деца од различни земји да пеат од Израел, Романија, Србија и т.н.

За рок / метал фановите е најдобро во Каварна, за време на фестивалот (мина веќе). \../
 

FromSunWithLove

dance or die
Член од
1 февруари 2007
Мислења
524
Поени од реакции
13
значи само што се вратив од сончев брег сабалево

Поминав незаборавни 12 дена. Првин цените нешто поскапи од охрид. Нојќен живот преубав, се запознаваш со луѓе од цела европа ( сега дур бевме ние доминираа скандинавците, германците и израелците) Плажата преубава, со ситен песок. Морето е добро, не знам зашто се жалите имало медузи кога во тие 12 дена не видов ни една ја. Интернационална кујна има од скапи ресторани, кентаки, бургер кинг до обични сендвичари. Има кај да се прошета на некој 10тина минути пешки е несебар, послем има 2 аква парк ( сончев брег и несебар)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако не си со аражман е подобро да си наjдеш соба под кириja или стан во Несебар-поевтино е, а реално мегу Слончев Брег и Несебар нема разлика. Веке мегу Равда,Несебар,Слончев Брег и Св. Слас нема видима разлика. Баш трудно ке разпознаеш во кое населено место си ако не си одел преди.
Неколко препораки ком тези,които идат на море во Бугариja приватно-направе си здравствено обезбедуване и си смените пари некаде во внатрешноста на Бугариja,а не на морето. Официален курс 1 евро = 1.95583 лева.
Црно море е помалце солено от средиземно и от jaдранско и поради това има богата флора и фоуна. Баш затова некои членове тука се оплакват от медузи и други видови животни. Имало е години во които кислорода во далбокото намалjaва и тогаш излизат различни видови животни.Ако имате срекja ке видите и делфини во близина на бреговете.
Во народната традициja Црно море е наjопасно на 2 Август и взима жертви. При проблеми - 112.
Тази година се очекува да има много израелци заради одменените им аранжмани во Турциja.
Германци,руснаци,украинци,чехи,полjaци,романци,германски баби и дедовци,срби,редко има грци,турци и се што не си очикувал ке видиш ...
Ако одите со автомобил ви препорачувам да внимавате со скороста и да пазите дистанцa. Наjопасно е от Стара Загора до Карнобат-летно време е многу опасен пат и почти не минува ден без да има жертви.
Слончев Брег е повеке за журки,а не за одмор. :)

--- надополнето ---

Хмм викаш побезбедно, затоа ли често кога ќе се разбранува се дига црвено или дури и црно знаме да не смееш да влезеш во вода? Јас како што знам баш Црно Море е меѓу поопасните кога е немирно.
Медузите дури и да не прават ништо, едноставно кога околу тебе има 100 медузи на 5 метри радиус, не се чувствуваш пријатно.

Затоа едно добри 3 - 4 дена поминав само врз душекот качен, а во вода доле не се ни спуштам :pos: И после кога ќе се вцрвиш како рак ќе се чудиш како не си осетил дека те пече толку сонце.
Во зависност от морето се сменат флаговите. Ако има опасност е нормално да е црвен или црен.
Но препорачувам ти да не влегуваш многу много много во црно море со душек или слични работи (при црвен флаг) ... доста брзо може да се наjдеш зад шамандурите или недаj боже уштепонадалбоко.
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Се вратив вчера од Сончев Брег и убаво беше. Морето беше супер, ниедна медуза не видов, али последниот ден имаше алги ептен. Во Несебар на плажа бев еден ден али одма се вратив, ко спанаќ беше брегот ради алгите.

За храната не знам зошто викате дека не чини. Супер си е храната. Али поскапо е од овде 2-3 пати. Муабетот дека наместо во Охрид можеш да отидеш во Бугарија со истите пари, не важи.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Се вратив вчера од Сончев Брег и убаво беше. Морето беше супер, ниедна медуза не видов, али последниот ден имаше алги ептен. Во Несебар на плажа бев еден ден али одма се вратив, ко спанаќ беше брегот ради алгите.

За храната не знам зошто викате дека не чини. Супер си е храната. Али поскапо е од овде 2-3 пати. Муабетот дека наместо во Охрид можеш да отидеш во Бугарија со истите пари, не важи.
Има некоj места со по-нормални цени во Сончев Брег, инаку се слагувам дека е прескапо - цените са като за англичани, германци и скандинавци кои од години са основните туристи таму. По-евтино може да се мине во помалите курорти, кои са со цени като за балканци.
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Финта 22 , се сместуеш у Несебар каде е поефтино од Сончев Брег а е на 20 мин пешки и за ноќен живот идеш таму. (освен ако не си црногорска мрза). Прво би рекол дека се сечам на пола ако морето има плаво знаменце пошо невреди ни за кур, храната и пиењето ефтино за тоа дали беше вкусно е дискутабилно . Али ноќен живот давам 10ка. Да си ја одбереш правилната дискотека и ќе си пројдеш ко паша , ем ќе се забављаш ем ќе боцнеш нешто.

ПС: Не идете таму да не го заебеме местото све више и више сељандури од кај нас има.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А бугарија а чернобил....исто му доаѓа...

Во Бугарија затворена радиоактивна плажа


Во Бугарија, поради зголемен степен на радиоактивност, е затворена плажата во заливот Вромос, лоциран на јужниот дел на Црно Море.

Новинските агенции пренесуваат дека проблемот постои повеќе години, откако отпадни води од јаловиштето на рудник се излеале во близина на морето.

Одлуката за затворање ја донесе началникот на Бугарскиот управен округ, Константин Гребенаров, по објавените истражувања на агенцијата „Животна средина“, која работи во рамките на бугарското министерство за животна средина и вода.

Истражувањата покажале дека плажата во Вромос, која опфаќа територии од општините Созопол и Бургас, е радиоактивна и опасна за туристите.


http://www.time.mk/read/fba6a26a2f/7e765c0011/index.html
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
827
Поени од реакции
201
Vromos e daleko ot Sonchev breg, a i dosega ne se e koristel kako plaja i odmorishte.
Inako momentno sum vo Sveti Vlas i sekoya vecher se odi do Sonchev breg. Ludilo e, ne e bash za odmor.
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Кој сака журки,лудница,дискотеки,барови,казина,леки украинки и русинки... Слнчев Брег е местото за него!
Е сега не е баш ефтино у некој дискотеки плаќавме по 15-20 лева влез некаде по 5-6 а во Гранд 2 пати и без пари и пијачка не частија имаше едни тикети таму што ги дават по улиците...ама во која било дискотека да влезеш нема да згрешиш секаде е лудница фул хаус! :)

А Несебар е гола вода за разлика од Слнчев Брег кој што сака нека каже, можеби е поефтино ама секој ден јас да патувам со автобус или такси не ми се исплаќа а за пешки нема шанси далеку е...
Толку од мене догодина здравје, повеќе пари и појако друштво и пак таму! :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Кој сака журки,лудница,дискотеки,барови,казина,леки украинки и русинки... Слнчев Брег е местото за него!
Е сега не е баш ефтино у некој дискотеки плаќавме по 15-20 лева влез некаде по 5-6 а во Гранд 2 пати и без пари и пијачка не частија имаше едни тикети таму што ги дават по улиците...ама во која било дискотека да влезеш нема да згрешиш секаде е лудница фул хаус! :)

А Несебар е гола вода за разлика од Слнчев Брег кој што сака нека каже, можеби е поефтино ама секој ден јас да патувам со автобус или такси не ми се исплаќа а за пешки нема шанси далеку е...
Толку од мене догодина здравје, повеќе пари и појако друштво и пак таму! :)
Несебар е совсем различен от Слончев Брег-во това нема спор. Едното е градче,а другото е вештачки создаден курорт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom