Сончев брег

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Сончев Брег е најголемиот и најпознатиот ресорт во Бугарија. Лоциран е на јужниот црноморски брег, околу 35 км од Бургас и 90 км од Варна. Климата е медитеранска со голем број сончеви денови од Мај до Октомври.

Просечната температура на воздухот во летните месеци изнесува 27 С, а на водата 24 С. Песочната плажа во должина од 9 км и ширина до 50 м ги задоволува високите еколошки стандарди и е наградена со “сино знаме” (Blue Flag).

Туристичката понуда ја сочинуваат 115 воглавно реновирани хотели, околу 80 базени, голем број ресторани, барови, ноќни клубови и дискотеки. На располагање се и бројни активности и спотртови на вода. Во близина е местото Несебар со атрактивниот стар град.Во близина има и аква-парк во кој за некои 15 евра може да уживате цел ден, користејќи ги сите реквизити во паркот. Гледав видеа на Јутуб, изгледа одлично. Башка, во цената е вклучен и превоз од 22 места на Сончев Брег и Несебар до самиот парк.

Цените слушам дека се меѓу најефтините во регионот (споредено со Грција, Црна Гора, Хрватска, Турција), а досега се што имам прочитано се позитивни коментари. Јас немам сеуште отидено на Сончев Брег, ама местово ми е број еден фаворит за годинава. Башка, слушам и дека журките биле топ :)

Цените на хотелското сместување е горе-долу унифицирано, луксузно и ефтино (споредбено со Охрид - багатела! :))

Лични искуства?
 
F

FilipMacedon

Гостин
околу 80 базени, ?
И на базените ке си останеш...:)
Морето им е јато од медузи,нема шанси да попливаш ...
Инаку за јадење,пиење и цели улици со проститутки имаaт 5 звезди:)
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.185
Поени од реакции
34.416
Има некое море со гаранција дека нема медузи?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.333
Сум бил.
Морето црно, а брановите големи две деца се давеа пред мои очи.
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Има некое море со гаранција дека нема медузи?
Имаше пред 2-3 години медузи во Сончев Брег, ова и минатата година не сум чул некоj да се оплаче, вклучително и jас бев пред 2 седмици и ни една медуза не видев.

Инаку овде можеш да прочетеш некоj одзиви : http://www.facebook.com/#!/pages/SUNNY-BEACH-BULGARIA-OFFICIAL-GROUP-2010/114078061939320?ref=ts
 
Член од
18 март 2009
Мислења
375
Поени од реакции
7
Во ова море посебно ги има многу...
Кога оди последно и знаеш ? Еве горе сум постирал facebook групата, намери некоj коj се жали ова година од медузи во Сончев Брег. Изглежда само на вас не ви се бендисува во Сончев Брег, некако по на срце ви е Грциjа :)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Освен медузи се појавуваат на периоди и некои животинки во водата кој апат.Тој наплив трае неколку дена,ако ти се погоди,ќе видиш море:)
Дислајк за Црно Море.
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Освен медузи се појавуваат на периоди и некои животинки во водата кој апат.Тој наплив трае неколку дена,ако ти се погоди,ќе видиш море:)
Дислајк за Црно Море.
Веројатно мислиш на штипалките (јас така си ги викав). Личат на мали гранчиња, плутаат во водата (мислам дека не пливаат насочено) и ако те допрат штипат.

Јас бев пред 7 - 8 години во август, првите неколку дена беше убава водата, а задните 2 дена воопшто не влегов во море (вриеше медузи и вакви штипалки). Кога ќе се разбранува морето, полно е со алги и не ми прави мерак како Егејско или Јадранско.

Во Сончев Брег исто врие од комарци, мислам во една вечер по 20 тепавме.

Е сега за ноќен живот не можам да зборам многу од искуство зашто тогаш имав 11 - 12 години, ама сега другари се таму и слушнав дека е супер. Вриело Германки, Данкињи, Норвежанки итн, така да доста момци одат натаму да си ја пробаат среќата :)
 
Член од
23 февруари 2008
Мислења
35
Поени од реакции
0
Soncev breg e super mesto za promena i za sporedba opsto so nas,ako moze da se sporeduva.Toj tip na turizam nie go nemame,i go sporeduvame so tie mesta kade najgolem broj od nasite odat na odmor.Pozitivni raboti:smestuvanje,ceni za jadenje i noken zivot koi vo posledno vreme se zgolemija no se sepak najniski za toj vid turizam,stravot od krazba na koli e namalen na minium,priblizna kujna,patot e poveke od dobar od Sofija do Burgas samo 120 km od Stara zagora do Karnobat ne e avtopat no patot e dobar no ima mnogu soobrakaj i dr.A negativni raboti dalecinata(relativno)680 km Veles Soncev breg,moreto bese za ovoj period super so isklucok na dva dena: cisto algi skoro nemaseni meduzi ni nisto dr.(period od 12 do 22juli.)Za sporedba pred eden mesec vo Paralia i neznam koja bese druga 'beach' vodata bese vo belomorskoto za grevovi...
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Реално Црно море е наjбезбедностното море откам животни.
Медузи понекогаш се поjавjават, но тие са безвредни и само поголемите "парjат". Во другите морета наоколо не е поразлично.
Во истото време нема морски таралежи. Ниту опасни риби - акули, скатове, морски змии и др.
Водата е потамна от Егејско или Jадранот - факт. Тоа е от составките во неjа. Не е толкова солена както другите, кое не е лошо, дури обратно. Температурата е истата като во Сен Тропе /имам пробвано/, и потопла от колкото при Монпелие.
Песокот е големото предимство на курортите по Црно море. На мене ми допода тоj тип, не ми харесват плажи со камани како Златни рат во Хрватска.

Сончев брег се разрасна като наjголемиот бугарски курорт на Црно море. Се наложи като младежки курорт, ако сакаш одмор не е твоето место. Ако сакаш журки, ноштен живот, пиене, танцуване, познанство со млади луге от цела Европа - ке ти допадне. Близо е до Несебар, реално са ведно.
На "Златни Песоци" /на север от Варна/ е по-скапо и по-класно. Hilton примерно ке градjат 2 нови хотела.
Ако сакаш вистински отмор - "Албена" е наjдоброто место. Много е зелено, чисто, подредено. Идеално за фамилии. Но е и наjдалеко от Македониjа - близо е до границата со Романиjа.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Веројатно мислиш на штипалките (јас така си ги викав). Личат на мали гранчиња, плутаат во водата (мислам дека не пливаат насочено) и ако те допрат штипат.

Јас бев пред 7 - 8 години во август, првите неколку дена беше убава водата, а задните 2 дена воопшто не влегов во море (вриеше медузи и вакви штипалки). Кога ќе се разбранува морето, полно е со алги и не ми прави мерак како Егејско или Јадранско.

Во Сончев Брег исто врие од комарци, мислам во една вечер по 20 тепавме.

Е сега за ноќен живот не можам да зборам многу од искуство зашто тогаш имав 11 - 12 години, ама сега другари се таму и слушнав дека е супер. Вриело Германки, Данкињи, Норвежанки итн, така да доста момци одат натаму да си ја пробаат среќата :)
И јас така ги викам :) Неможеш нога да ставиш во море од нив.Последната година кога бев,немаше од нив,но пред тој пат 5 дена не влегувавме во вода,благодарение на нив.Се на се,останува фактот дека е најлошо море кое ни е во близина.И да повторам најлоша храна,затоа е и најефтина.Не дека ги провоцирам Бугарите на форумов,ама кој не бил нека оди да види и да спореди со останати земји.Впрочем и каде да отидеш на лето е убаво,многу туристи,музика,пиење...
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Реално Црно море е наjбезбедностното море откам животни.
Медузи понекогаш се поjавjават, но тие са безвредни и само поголемите "парjат". Во другите морета наоколо не е поразлично.
Хмм викаш побезбедно, затоа ли често кога ќе се разбранува се дига црвено или дури и црно знаме да не смееш да влезеш во вода? Јас како што знам баш Црно Море е меѓу поопасните кога е немирно.
Медузите дури и да не прават ништо, едноставно кога околу тебе има 100 медузи на 5 метри радиус, не се чувствуваш пријатно.
И јас така ги викам :) Неможеш нога да ставиш во море од нив.Последната година кога бев,немаше од нив,но пред тој пат 5 дена не влегувавме во вода,благодарение на нив..
Затоа едно добри 3 - 4 дена поминав само врз душекот качен, а во вода доле не се ни спуштам :pos: И после кога ќе се вцрвиш како рак ќе се чудиш како не си осетил дека те пече толку сонце.
 

Soreno

Big Brother
Член од
14 јануари 2009
Мислења
530
Поени од реакции
19
Na mene Sonchev breg ne mi dopada i ne go aresvam
Predpochitan Zlatni pesozi i Albena koi sa pokvalitetni ,no i po skapi.
Ne razbiram na Leandra kakvo ne i aresva hranata ,koga ima mnogo bogat izbor.Ako si bila na all inclusive e normalno.Az sum bil i vo Egipet i vo Turzia i vo Grzia i tam all inclusive hranata e otvratna.
Taka sto draga leandra ako sakash za 5 leve da dobiesh kvalitetna hrana -nema kak da stane
Ti garantiram ako idesh vo luksozen restorant i potroshish pone 50 leva ke poluchish odlichna hrana:helou:
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Општо е познато дека бугарите научија многу за туризам последниве 10 десет години,имаат стратегија и за храната.

Значи за оние досадните и ефтините муштерии ве служат со лоша храна ,тоа се најчесто хотели со една до две звездички со цена до 10 евра ,ако сакаш нешто поубаво ќе си платиш повеќе брат.​
Имаат тие и добра храна за друг тип муштерии,си знаат они ајт.​
Значи да резимираме не е фората дали сте во Грција и Бугарија = исти ѓавол, бидејќи на крајот ќе си платите онолку колку седите и трошите .​

Што ќе добиете на крајот потрошени 500 евра ама дали ќе вредат или не,поента​

Турција е сеуште закон кога станува збор за храна и аранжман се е репете ,услуги ,за мали деца е free тобогани ,чуда и врагови.​

само е fucxxxxxx далеку.​
 

Kajgana Shop

На врв Bottom