Сонови, толкување на сонови

Член од
26 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Обично сонувам мноогу и најчесто соновите ми се како сцени од некој нискобуџетен mindfuck филм. Еве ќе споделам еден па ако некој може да ми каже што би можело да значи сонот.

Сонот почнува некако како од средина, поточно јас мајка ми и сестра ми во стара искршена кола на угорница и се качуваме по некој планински пат со цел да стасаме на еден рид каде што одиме поради сестра ми (на почетокот само јас не ја знам причината зошто одиме таму). Стасуваме на ридот поточно на ливада и гледам луѓе седнати во групи. Како што се приближуваме сваќам дека луѓето се седнати околу дупки кои што се покриени со железни решетки и забележувам цевки (како оние за инфузија) кои што излегуваат од тие дупки и се поврзани со вените на рацете на луѓето. Тогаш сваќам дека местото е нешто како оние што се оди по гатачки,исцелители :icon_lol: со тоа што таму одат луѓе што имаат потреба од трансфузија на крв (а не биле примени во болница или не знам што) и дека уствари луѓето се поделени по крвни групи, нешто како која крвна група ти треба до тие решетки седнуваш..
И се приближивме до една група на луѓе (нулта) што најверојатно таа ни беше целта (Иако IRL сестра ми има сосем друга крвна група) и јас бев љубопитна да видам како од таму од тие дупки земаат крв и погледнав во дупката преку решетките и што да видам.. подраспаднати тела на мртви луѓе на куп..
vaka toa se covekojadci tie gi ubile lugeto i potoa ja vnesuvaat krvta vo nejzinoto telo za da preziveat
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
7.277
Поени од реакции
8.531
Мислењето на @Löwe кое поттикнува самоубиство е отстрането од форумов, но ќе го имаме во предвид доколку нешто немило му се случи на членот, а во евентуалната истражна постапка на МВР/ЈО се побара одговорност за причините кои довеле до тоа. За ова несоодветно мислење, членот е казнет со 2 казнени поени. Доколку продолжи вака во иднина, следува забрана за пристап на форумот.
Ne bi napravila takvo nesto iako patam od depresija i anks srpak drcata mi sr na prvo mesto sakav ssmo da vidam dali nrkoj znae sto znaci sonot no sepak ima nesovesni lujge sto nesnaat sto e strav depresija anks sepak vi blagodaram mnogu od srce :* toj odgovor stvarno mi dade voznemirenost mn bidejki pisuva da sigurno smrt a za covek so anks toa e mn bolno :(
Бидејќи темава од некоја причина не ми беше отворена подолг период и го немав видено мислењето на членката дека ја вознемироло морам да дадам алиби за во евентуална постапка. Во продолжение ќе следи копија од моето извинување кон госпоќата кое содржи 2 3 реални примери околу тоа зошто соновите не треба да се земаат во предвид, личен фамилијарен лош пример за самоубиство и какви последици носи.
За да не биде мислењево земено за оф-топик ќе напишам една докажана реченица од врвни и докажани психолози, психоаналитичари и психијатри - ВО СОНОТ ГЛАВНИ ИГРАЧИ СМЕ ИСКЛУЧИВО НИЕ САМИТЕ, НАШИТЕ ПОТСВЕСНИ МИСЛИ И НАШИТЕ СВЕСНИ МИСЛИ. Баталете толкувања на сонови, ниту еден човек не може преку сон да ја предвиди иднината. Да беше така денес немаше да постојат авионски несреќи. Ќе им се сонеше на пилот/копилот/ екипаж и немаше да полетаат. Излезете понастрана малце од Сивилото наречено Северен Фиромистан во кое секој се замара со сонови. Излезете понастрана од сивилото наречено МПЦ и сонувањето светци и манастири и покасно давање жртви. Дури едно време имаше чисто паро перачка емисија со Дракче која вршеше квази толкување. Бидејќи госпоќата е сеуште жива овој пост го сметам како моја самоодбрана за евентуална иднина, за која позитивно се залагам тоа да не случи.
Значи како краток вовед во писмпото ќе кажам дека тогаш со тој краток "невкусен" коментар имав исклучително добри намери а тоа е така бидејќи сум ироничен човек по природа и сакам пат на иронија и алегорија да им ги укажам маните и недостатоците на луѓето и да им поттикнам нивно проширување на гледиштата по пат на самоистражувачка дејност. Во тој момент најверојатно сум немал време за ваков реферат за кој сум сега приморан, туку истата порака сум сакал да ја кажам на многу краток начин. Се надевам сепак во ниту еден случај нема да биде избришан бидејќи има дузина корисни совети.
Во продолжение следи копија од моето писмо кон госпоѓата==============================================================================
Здраво,
Би сакал со сигурност да Ви се извинам поради тој мој невкусен коментар околу твојот сон со 26 бројот. Значи имав ИСКЛУЧИТЕЛНО ДОБРА намера преку исмевање на сонот да ти кажам дека тоа е огромна глупост и да не веруваш во тоа бидејќи ништо апсолутно не значи сонот за еден човек и иднината не може да сс претскаже. Во сите соновници убивањето на змија значи смрт на близок (слободно отвори и прочитај), а јас 2 3 пати во блиско минато сум го сонувал тоа веројатно од причина што сум се плашел од тоа да не изгубам близок. За среќа, тоа не се случи досега. Истотака, мојата најголема неостварена љубов со која заради Х причини денес она е со друг а јас со друга, а имавме шанса да бидеме денес заедно - ја имам сонувано во најразлични варијанти преку 10 пати. Од љубовни, до сексуални до кафе пиење и слично. Слободно разговарај со некој психијатар или психологот да ти каже дека СОНОТ не е ништо друго него ТИ и твојата потсвест. Од тие причини јас ја сонувам бившата љубов иако сега да имам шанса денешната да ја заменам за бившата - НИКАД АПСОЛУТНО НИКАД не би го сторил тоа. Али сепак она останала некаде во мојата потсвест.
Те молам поразговарај за соновите со стручно лице и пишими секако како си прошла.
Има една изрека "The chase is better than the catch" или на нашки "Потрагата е подобра од целта" или во твојов случај потрагата ти се децата. Од како нив ќе ги извадиш на прав пат следна потрага или бркање ти се внуци па правнуци, т.д. во просечен животен век ти никогаш нема да ја достигнеш целта, секогаш ќе имаш за нешто да се бориш.
Јас по природа сум ироничен човек и сакам по пат на иронија да им ги плеснам недостатоците и заблудите на луѓето.
И да уште еден мотив за живот да ти биде тоа да не ме ставиш во затвор бидејќи сакав да те поттикнам да размислиш дали има причина да веруваш во соновите. Самоубиство не е решение, јас имав тетка од прв ред која ги остави 2 девојчина на удолница сами да растат бидејќи тетинми мораше да работи и денска и ноќна смена за да им обезбеди прехрана. И да тогаш не сонував змии. Девојчината се плашеа да спијат сами па долг период мораа да спијат по роднини.
Уште еднаш, мојот ироничен коментар беше исклучително добронамерен ама лошо делува и ти не си ја сфатила иронијата и она што ми беше целта да те поттикнам да се откажеш од верби во сонови. Мислам дека доволно насоки ти дадов и се надевам дека ќе ги прифатиш, ќе ја излечиш депресијата и анк, ќе ми бидеш благодарна за ова и ќе ме побараш за кафе. И да постов касни бидејќи имав доста обврски периодов и ја немав отворено темата.
Уште еднаш НАЈИСКРЕНО СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА МОЈОТ НЕВКУСЕН НО КРАЈНО ДОБРОНАМЕРЕН КОМЕНТАР, кој за жал не беше сфатен така како што очекував да биде, а така беше напишан бидејќи немав време да го пишувам рефератов на кој на крај бев принуден да го напишам.
Поздрав, секое добро.
==============================================================================

П.с. извинете за работите што се повторуваат, сакам да сум сигурен дека вовед ќе ве поттикне да го прочитате цело писмо.
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.449
Поени од реакции
15.452
Од тие причини јас ја сонувам бившата љубов иако сега да имам шанса денешната да ја заменам за бившата - НИКАД АПСОЛУТНО НИКАД не би го сторил тоа.
Да бе, кога знаеш дека те чита сегашнава...
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
7.277
Поени од реакции
8.531
Да бе, кога знаеш дека те чита сегашнава...
Иако си офтопик, ќе отидам и јас офтопик се надевам без казнени. Од толкав пост ти најде да тролаш една реченица? И да нити една нити друга не читаат форум и сигурно нема 6 годишни прекрарасни моменти да си расипам за поранешна. Друго би било кога тогаш би бирал, друго е сега.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.449
Поени од реакции
15.452
Од толкав пост ти најде да тролаш една реченица?
А што сакаш нешто медал да ти дадам што се упрпа од „легалнава“ ситуација која може да произлезе?
Или дека ти втера памет Ејсид?
И да нити една нити друга не читаат форум
Тоа ти така мислиш.
 
Член од
14 јули 2010
Мислења
7.277
Поени од реакции
8.531
А што сакаш нешто медал да ти дадам што се упрпа од „легалнава“ ситуација која може да произлезе?
Или дека ти втера памет Ејсид?

Тоа ти така мислиш.
Не, целта ми беше исклучиво преку иронија и сатира најдобронамерна, ама очигледно сте оперирани од иронија и не сфаќате и упорно верувате во сонови и барате толкување па морав степ бај степ да објаснам преку лични примери.
 
Последно уредено:

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
26.920
Поени од реакции
31.820
Да бе, кога знаеш дека те чита сегашнава...
Малку е ова посериозна работа од твоите детски досетки, кои можеш да ги презентираш на некоја друга тема.
Не е сегде пригодно место за заебанција.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
22
Не и зависи.

Да, се нарекува lucid dreaming и ако го усовршиш е можеби најдоброто искуство што постои во овој наш свет.
Потребен е ментален фокус и самоубедување секоја вечер дека ќе се обидеш да ги запамтиш своите сонови. Повторувај си пред спиење „Ќе го запамтам сонов“.
Имај си соновник, веднаш после будење имај тетратка до себе во која ќе запишуваш се што памтиш од сонот. Ако во текот на денот ти текне нешто дополнително од сонот, допиши го.
Обиди се да најдеш нешто што се повторува во твојот сон, фокусирај се на тоа и следен пат кога ќе го видиш во сонот речи си дека ова е сон.
Кога не си во сон (а и кога си во сон уствари), неколку пати во денот прашај се себе си дали сонуваш и убаво перцепирај ги сите работи околу себе.

Cekaj malce sega, jas edno 7-8 godini vekje, sonvam so sakam i svesen sum vo sonot, i se budam po 9-10 pati i si prodolzvam so sakam si sonvam, ednostavno se zabavuvam so sakam ostvaruvam na son, jas lucid dreaming go sovladav bez tehnika? :O
Sega primer zaspivam si mislam nesto i prodolzvam vo sonot, i znam deka sonvam i si teram, samo nesto vo posledno pocnav so Gjavolot da se druzam a nesakam idi sam na son, kako kazna za nekoj raboti so praev nonstop mi praj drustvo i nemom da go isklucam od sonot ...chare??
inace ne idi vo sekoj son, ama ednas vecerta idi da me voznemiri. inace ne sum lud iskren sum :)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
381
Поени од реакции
123
Премногу сум исплашена ...

Сонував како ми паднале горните заби во јадење (имам порцелански предни 4 заби) , и сум барала повторно да ми ги стават ...потоа сум се нашла заедно со сестрами на некој погреб и само една жена на сестра ми и рече :Со здравје да оди маж ти во странство, и речи му следен пат да внимава и замина
(Као на сонов маж и од сестрами го прегазил човекот кај што бевме на погребот )
Преплашена сум , сите дома ги предупредив да внимаваат на себе ...
 
Член од
6 април 2015
Мислења
381
Поени од реакции
123
Од твоја страна е направено се како што треба, сега останува на Госпо...
Страшно е така ????
Автоматски споено мислење:

Дека многу се замараш со твоите заби.
Стар мој сон , сега низ читање на темава го видов и сакам да ти кажам на голема жалост твоето толкување не е точно ...
Ова сум го пишала на 28.12.2017 а на 13.01.2018 ми почина блиска роднина ..... затоа и ме извади од памет последниот сон ....сепак тогаш погрешно си го протолкувал , али последниов му се молам на Бога ...
 
Последно уредено:

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
10.449
Поени од реакции
15.452
и сакам да ти кажам на голема жалост твоето толкување не е точно ...
сепак тогаш погрешно си го протолкувал
Ти си мојот прв незадоволен клиент.
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
44
Поени од реакции
22
Znajte vie deka Gjaolska rabota e sonot ??? ko ke se razbudite ako se sekjavate, SMEJTE MU SE V LICE
 
На врв Bottom