Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
видете, јас делумно ве разбирам а вие професионално ги следите работиве. една цена што добив е од термосол како што пишав 500-600 еур со монтажа (цел систем е нивни што и како има делови не знам) а втората цена е за затворен систем со панели (ваилант или хрватски некои) кога ми рекоа 1200 еур одма излегов од продавницата немам немам повеќе информации
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
немањето притисок се решава со пумпа ама мене тоа ми е некако вештачки и не ми се свиѓа искрено... а тоа дека чека некој вода 3 до 4 минути уште не сум слушнал.... осим ако бојлерот не му е одалечен едно 100тина метра од куќата и ако има цевки од по еден цол (мода и 2) - 3 4 минути се ПРЕЕЕМНОГУ чекање - поубаво да направи рециркулација ако има некој ваков проблем :)
Ako imas kuka na 2 sprata,vo dolnoto wc se ceka,jas sum videl. Obicno stavaat 3/4" cevki,najcesto ppr. Cena za pumpa kineska okolu 5000, poasalna pr. Grundfos nad 200 eur. Ne zboram na pamet,barav ponudi za prijatel.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
каква пумпа е потребна? како оние за парно греење?
Da izdrzuva 90C,a da pravi nadpritisok barem 1,5 bar. I da ima na nejze avtomatika za on/off,za da ne stavas boca i presostat[DOUBLEPOST=1465337145][/DOUBLEPOST]
каква пумпа е потребна? како оние за парно греење?
Da izdrzuva 90C,a da pravi nadpritisok barem 1,5 bar. I da ima na nejze avtomatika za on/off,za da ne stavas boca i presostat. Tie za parno najcesto pravat 0,6 bar nadpritisok,sto e malku
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
видете, јас делумно ве разбирам а вие професионално ги следите работиве. една цена што добив е од термосол како што пишав 500-600 еур со монтажа (цел систем е нивни што и како има делови не знам) а втората цена е за затворен систем со панели (ваилант или хрватски некои) кога ми рекоа 1200 еур одма излегов од продавницата немам немам повеќе информации
епа друже вака сеа... може ке напишам поголем пост ама прочитај го и размисли малце...


прво - соларен систем ставаш за да имаш топла вода у секое време и за да заштедиш на сметката за струја - ова автоматски значи дека го ставаш еднаш и треба да трае БАРЕМ 20 години ако ништо повеќе... затоа прво прашувај што материјали мислат да ставаат - ако ти нудат кинески вакумски колектори уште на старт да ти кажам - НЕМОЈ... функционираат и тие ама за 2 3 или 4 години почнуваат заебанциите - почнуваат да попуштаат гумичките на цевките и течат - рачунај мора да викаш мајстор за тоа а секоја оправка ке те кошта.... затоа барај си малце поасален квалитет (ова ти повлекува и цена секако) - ако ти се вакумски цевки треба да видиш колкав сооднос имаат со бојлерот - што значи ова.... ако имаш бојлер од 100 литра ти требаат 10 цевки ако имаш 150 литра ти требаат 15 (по можност и 20) цевки... пази и тука да не те поебат па да ти кажат абе ке тера и вака ке ти ја грее водата.... - ке ја грее ама со помала температура и за поголем временски период... ако имаш рамни плочести колектори треба да си знаеш дека искористеноста на сонцето кај нив е помала за разлика од вакумските цевки

топла вода НИКОГАШ не е на одмет да ја имаш вишак - од вишак глава не боли знаеш како викаат... ако сакаш да уклучиш машина за садови и машина за веш треба да ги рачунаш како уште по 1 особа.. значи ако сте 4 члена у семејство заради машините рачунај уште 2... - ти требаат мешачки вентили за оваа варијанта а тие ти се по 50 евра парче. треба да знаеш колку литарски експанзии ти ставаат какви пумпи или пумпни групи - електро греачот колку киловати е...

оваа понуда што ти ја дале со 500 600 евра и со нивна монтажа јас ти ГАРАНТИРАМ дека ти е со кинески вакумски цевки и некоја си електроника кинеска без дисплеј со рачно дополнување на системот и слично....

бојлерот е битен дали е со 1 изменувач или со 2 - тој го купуваш еднаш како што кажав погоре и треба да трае.. од кај да знаеш ти во блиска иднина дали нема да инсталираш дома парно греење па да можеш да го поврзеш и на бојлерот - без разлика дали е парно или ќумбе на пелети или брекети сеедно...

распрашај се поубаво и побарај понуди и од други фирми па види која е разликата и во ШТО е разликата... јас кај мене дома моментално ставам систем од 200 литра со 30 вакумски цевки со квалитетна словенска електроника поасална пумпна група и остали заебанции.... - и да.. немам дома ни парни ни ќумбе на пелети или брекети а сепак бојлерот го земав со 2 изменувачи... разлиакта е 1000ка од едниот до другиот бојлер.Ako imas kuka na 2 sprata,vo dolnoto wc se ceka,jas sum videl. Obicno stavaat 3/4" cevki,najcesto ppr. Cena za pumpa kineska okolu 5000, poasalna pr. Grundfos nad 200 eur. Ne zboram na pamet,barav ponudi za prijatel.
брат... 2 до 3 минути чекање вода е премногу - може да се 30тина секунди ама 3 минути?? 4????? не заебавај нека е 10 метра разлика од бојлер до веце кај што треба да дојде топлата вода - пушти една цевка 10 метра 3/4та и гледај за колку време ке стигне водата до доле (ако е отворен систем) ако е затворен притисокот ке си ја завшри работата... нешто не е у реду таму - да не има отворен систем и кривини по цевките за топла вода???? ако го има тоа тогаш си направил проблем....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
@su дај понуда што ти кажале да видиме па да ти дадам ја едно мое мислење и гледање на работите[/quote]

секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

мкд владе

Гостин
Член од
21 ноември 2009
Мислења
10.911
Поени од реакции
6.939
Ова е стварно сериозен проблем
Мешаш ладна вода од водовод кај која притисокот е висок и постојано варира и вода од бојлерот каде притисокот не варира но е мал
Ако има некој да даде предлог како да се реши овој проблем. го молам да го стори тоа Обично @мкд владе е тата -мата за вакви проблеми но има и други кои се разбираат во техника
Јас искрено три чисти немам од соларни колектори освен онака малце теорија, а уште помалце од изедначување на притисок на течности. По некоја логика на нештата ако садот од кој се зема топлата вода не се надополнува( така барем прочитав) а воедно само неговата висина генерира притисок, тогаш со самото негово празнење притисокот автоматски постојано би се намалувал со намалувањето на нивото на водата што во превод би значело дека треба постојано да се корегира пошто притисокот на ладната е колку толку константен и доаѓа од градскиот водововод. Во секој случај заебана работа. Имам пријатели кои користат вакви системи па баш ке се распрашам какво искуство имаат со оваа појава.
Вака згора преку ако размислам проблемот би можел да се реши со додавање на пумпа на излезот од резервоарот( на топлата ) која вештачки би создавала притисок без разлика колку има вода во резервоарот и на која висина е истиот а би се уклучувала само при користење на тушот( нешто слично како пумпите што ги користат пералните за коли само не толку моќни, некоја која би генерирала ист или сличен притисок како градскиот водовод). Во секој случај барем би добиле поконстантен притисок на топлата вода и не биле потребни постојани корекции на ладната и топлата.
Ова секако е само теорија.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
епа друже вака сеа... може ке напишам поголем пост ама прочитај го и размисли малце...


прво - соларен систем ставаш за да имаш топла вода у секое време и за да заштедиш на сметката за струја - ова автоматски значи дека го ставаш еднаш и треба да трае БАРЕМ 20 години ако ништо повеќе... затоа прво прашувај што материјали мислат да ставаат - ако ти нудат кинески вакумски колектори уште на старт да ти кажам - НЕМОЈ... функционираат и тие ама за 2 3 или 4 години почнуваат заебанциите - почнуваат да попуштаат гумичките на цевките и течат - рачунај мора да викаш мајстор за тоа а секоја оправка ке те кошта.... затоа барај си малце поасален квалитет (ова ти повлекува и цена секако) - ако ти се вакумски цевки треба да видиш колкав сооднос имаат со бојлерот - што значи ова.... ако имаш бојлер од 100 литра ти требаат 10 цевки ако имаш 150 литра ти требаат 15 (по можност и 20) цевки... пази и тука да не те поебат па да ти кажат абе ке тера и вака ке ти ја грее водата.... - ке ја грее ама со помала температура и за поголем временски период... ако имаш рамни плочести колектори треба да си знаеш дека искористеноста на сонцето кај нив е помала за разлика од вакумските цевки

топла вода НИКОГАШ не е на одмет да ја имаш вишак - од вишак глава не боли знаеш како викаат... ако сакаш да уклучиш машина за садови и машина за веш треба да ги рачунаш како уште по 1 особа.. значи ако сте 4 члена у семејство заради машините рачунај уште 2... - ти требаат мешачки вентили за оваа варијанта а тие ти се по 50 евра парче. треба да знаеш колку литарски експанзии ти ставаат какви пумпи или пумпни групи - електро греачот колку киловати е...

оваа понуда што ти ја дале со 500 600 евра и со нивна монтажа јас ти ГАРАНТИРАМ дека ти е со кинески вакумски цевки и некоја си електроника кинеска без дисплеј со рачно дополнување на системот и слично....

бојлерот е битен дали е со 1 изменувач или со 2 - тој го купуваш еднаш како што кажав погоре и треба да трае.. од кај да знаеш ти во блиска иднина дали нема да инсталираш дома парно греење па да можеш да го поврзеш и на бојлерот - без разлика дали е парно или ќумбе на пелети или брекети сеедно...

распрашај се поубаво и побарај понуди и од други фирми па види која е разликата и во ШТО е разликата... јас кај мене дома моментално ставам систем од 200 литра со 30 вакумски цевки со квалитетна словенска електроника поасална пумпна група и остали заебанции.... - и да.. немам дома ни парни ни ќумбе на пелети или брекети а сепак бојлерот го земав со 2 изменувачи... разлиакта е 1000ка од едниот до другиот бојлер.
брат... 2 до 3 минути чекање вода е премногу - може да се 30тина секунди ама 3 минути?? 4????? не заебавај нека е 10 метра разлика од бојлер до веце кај што треба да дојде топлата вода - пушти една цевка 10 метра 3/4та и гледај за колку време ке стигне водата до доле (ако е отворен систем) ако е затворен притисокот ке си ја завшри работата... нешто не е у реду таму - да не има отворен систем и кривини по цевките за топла вода???? ако го има тоа тогаш си направил проблем....
Jas ne sum napravil,tuku im napraile problem,pa baraat care :) normalno deka ima kolena, ako sakas ke te odnesam i ke merime :) el.mag.ventili se kineski,kontrolerot isto,vakumskite cevki isto...inace vo tetovo nudat solari za po 300 eur,licat ko vakumski,a ustvari vodata kruzi vo obicni stakleni tubi bez vakuum. Ama neli i tie ke vrsat rabota,a i evtini se :)[DOUBLEPOST=1465337890][/DOUBLEPOST]
епа друже вака сеа... може ке напишам поголем пост ама прочитај го и размисли малце...


прво - соларен систем ставаш за да имаш топла вода у секое време и за да заштедиш на сметката за струја - ова автоматски значи дека го ставаш еднаш и треба да трае БАРЕМ 20 години ако ништо повеќе... затоа прво прашувај што материјали мислат да ставаат - ако ти нудат кинески вакумски колектори уште на старт да ти кажам - НЕМОЈ... функционираат и тие ама за 2 3 или 4 години почнуваат заебанциите - почнуваат да попуштаат гумичките на цевките и течат - рачунај мора да викаш мајстор за тоа а секоја оправка ке те кошта.... затоа барај си малце поасален квалитет (ова ти повлекува и цена секако) - ако ти се вакумски цевки треба да видиш колкав сооднос имаат со бојлерот - што значи ова.... ако имаш бојлер од 100 литра ти требаат 10 цевки ако имаш 150 литра ти требаат 15 (по можност и 20) цевки... пази и тука да не те поебат па да ти кажат абе ке тера и вака ке ти ја грее водата.... - ке ја грее ама со помала температура и за поголем временски период... ако имаш рамни плочести колектори треба да си знаеш дека искористеноста на сонцето кај нив е помала за разлика од вакумските цевки

топла вода НИКОГАШ не е на одмет да ја имаш вишак - од вишак глава не боли знаеш како викаат... ако сакаш да уклучиш машина за садови и машина за веш треба да ги рачунаш како уште по 1 особа.. значи ако сте 4 члена у семејство заради машините рачунај уште 2... - ти требаат мешачки вентили за оваа варијанта а тие ти се по 50 евра парче. треба да знаеш колку литарски експанзии ти ставаат какви пумпи или пумпни групи - електро греачот колку киловати е...

оваа понуда што ти ја дале со 500 600 евра и со нивна монтажа јас ти ГАРАНТИРАМ дека ти е со кинески вакумски цевки и некоја си електроника кинеска без дисплеј со рачно дополнување на системот и слично....

бојлерот е битен дали е со 1 изменувач или со 2 - тој го купуваш еднаш како што кажав погоре и треба да трае.. од кај да знаеш ти во блиска иднина дали нема да инсталираш дома парно греење па да можеш да го поврзеш и на бојлерот - без разлика дали е парно или ќумбе на пелети или брекети сеедно...

распрашај се поубаво и побарај понуди и од други фирми па види која е разликата и во ШТО е разликата... јас кај мене дома моментално ставам систем од 200 литра со 30 вакумски цевки со квалитетна словенска електроника поасална пумпна група и остали заебанции.... - и да.. немам дома ни парни ни ќумбе на пелети или брекети а сепак бојлерот го земав со 2 изменувачи... разлиакта е 1000ка од едниот до другиот бојлер.
брат... 2 до 3 минути чекање вода е премногу - може да се 30тина секунди ама 3 минути?? 4????? не заебавај нека е 10 метра разлика од бојлер до веце кај што треба да дојде топлата вода - пушти една цевка 10 метра 3/4та и гледај за колку време ке стигне водата до доле (ако е отворен систем) ако е затворен притисокот ке си ја завшри работата... нешто не е у реду таму - да не има отворен систем и кривини по цевките за топла вода???? ако го има тоа тогаш си направил проблем....
Jas ne sum napravil,tuku im napraile problem,pa baraat care :) normalno deka ima kolena, ako sakas ke te odnesam i ke merime :) el.mag.ventili se kineski,kontrolerot isto,vakumskite cevki isto...inace vo tetovo nudat solari za po 300 eur,licat ko vakumski,a ustvari vodata kruzi vo obicni stakleni tubi bez vakuum. Ama neli i tie ke vrsat rabota,a i evtini se :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
@su дај понуда што ти кажале да видиме па да ти дадам ја едно мое мислење и гледање на работите
секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk[/quote]

ја би ти предложил строго затворен систем со бојлер со 2 изменувачи како што имам ја на пример...[DOUBLEPOST=1465338096][/DOUBLEPOST]
Jas ne sum napravil,tuku im napraile problem,pa baraat care :) normalno deka ima kolena, ako sakas ke te odnesam i ke merime :) el.mag.ventili se kineski,kontrolerot isto,vakumskite cevki isto...inace vo tetovo nudat solari za po 300 eur,licat ko vakumski,a ustvari vodata kruzi vo obicni stakleni tubi bez vakuum. Ama neli i tie ke vrsat rabota,a i evtini se :)[DOUBLEPOST=1465337890][/DOUBLEPOST]
Jas ne sum napravil,tuku im napraile problem,pa baraat care :) normalno deka ima kolena, ako sakas ke te odnesam i ke merime :) el.mag.ventili se kineski,kontrolerot isto,vakumskite cevki isto...inace vo tetovo nudat solari za po 300 eur,licat ko vakumski,a ustvari vodata kruzi vo obicni stakleni tubi bez vakuum. Ama neli i tie ke vrsat rabota,a i evtini se :)
ја ебале работата и тоа убаво чим пикале и колена.... нека става пумпа што поскоро и нека им биде за памет на следните што мислат да изведуваат вакви глупости
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Јас искрено три чисти немам од соларни колектори освен онака малце теорија, а уште помалце од изедначување на притисок на течности. По некоја логика на нештата ако садот од кој се зема топлата вода не се надополнува( така барем прочитав) а воедно само неговата висина генерира притисок, тогаш со самото негово празнење притисокот автоматски постојано би се намалувал со намалувањето на нивото на водата што во превод би значело дека треба постојано да се корегира пошто притисокот на ладната е колку толку константен и доаѓа од градскиот водововод. Во секој случај заебана работа. Имам пријатели кои користат вакви системи па баш ке се распрашам какво искуство имаат со оваа појава.
Вака згора преку ако размислам проблемот би можел да се реши со додавање на пумпа на излезот од резервоарот( на топлата ) која вештачки би создавала притисок без разлика колку има вода во резервоарот и на која висина е истиот а би се уклучувала само при користење на тушот( нешто слично како пумпите што ги користат пералните за коли само не толку моќни, некоја која би генерирала ист или сличен притисок како градскиот водовод). Во секој случај барем би добиле поконстантен притисок на топлата вода и не биле потребни постојани корекции на ладната и топлата.
Ова секако е само теорија.
Ke imas samo pogolem pritisok,a ne konstanten. Za konstanten pritisok ti treba frekventen regulator,sto e mn skap,cca 1000ce eur.wilo imaat pb serija pumpi,so avtomatika za on/off,pustas tus se startuva pumpa,ama treba da proveram do kolku C izdrzuvaa[DOUBLEPOST=1465338197][/DOUBLEPOST]
Јас искрено три чисти немам од соларни колектори освен онака малце теорија, а уште помалце од изедначување на притисок на течности. По некоја логика на нештата ако садот од кој се зема топлата вода не се надополнува( така барем прочитав) а воедно само неговата висина генерира притисок, тогаш со самото негово празнење притисокот автоматски постојано би се намалувал со намалувањето на нивото на водата што во превод би значело дека треба постојано да се корегира пошто притисокот на ладната е колку толку константен и доаѓа од градскиот водововод. Во секој случај заебана работа. Имам пријатели кои користат вакви системи па баш ке се распрашам какво искуство имаат со оваа појава.
Вака згора преку ако размислам проблемот би можел да се реши со додавање на пумпа на излезот од резервоарот( на топлата ) која вештачки би создавала притисок без разлика колку има вода во резервоарот и на која висина е истиот а би се уклучувала само при користење на тушот( нешто слично како пумпите што ги користат пералните за коли само не толку моќни, некоја која би генерирала ист или сличен притисок како градскиот водовод). Во секој случај барем би добиле поконстантен притисок на топлата вода и не биле потребни постојани корекции на ладната и топлата.
Ова секако е само теорија.
Ke imas samo pogolem pritisok,a ne konstanten. Za konstanten pritisok ti treba frekventen regulator,sto e mn skap,cca 1000ce eur.wilo imaat pb serija pumpi,so avtomatika za on/off,pustas tus se startuva pumpa,ama treba da proveram do kolku C izdrzuvaa
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
Јас искрено три чисти немам од соларни колектори освен онака малце теорија, а уште помалце од изедначување на притисок на течности. По некоја логика на нештата ако садот од кој се зема топлата вода не се надополнува( така барем прочитав) а воедно само неговата висина генерира притисок, тогаш со самото негово празнење притисокот автоматски постојано би се намалувал со намалувањето на нивото на водата што во превод би значело дека треба постојано да се корегира пошто притисокот на ладната е колку толку константен и доаѓа од градскиот водововод. Во секој случај заебана работа. Имам пријатели кои користат вакви системи па баш ке се распрашам какво искуство имаат со оваа појава.
Вака згора преку ако размислам проблемот би можел да се реши со додавање на пумпа на излезот од резервоарот( на топлата ) која вештачки би создавала притисок без разлика колку има вода во резервоарот и на која висина е истиот а би се уклучувала само при користење на тушот( нешто слично како пумпите што ги користат пералните за коли само не толку моќни, некоја која би генерирала ист или сличен притисок како градскиот водовод). Во секој случај барем би добиле поконстантен притисок на топлата вода и не биле потребни постојани корекции на ладната и топлата.
Ова секако е само теорија.
теоријата ти е апсолутно точна и во пракса се има така покажано што во превод значи следново....

влагаш да се тушираш ја правиш температурата од тушот 35 степена на пример и континуирано почнува да тече поладна вода затоа што притисокот од градски водовод е константен а од соларот постепено во континуитет опаѓа.
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk
ја би ти предложил строго затворен систем со бојлер со 2 изменувачи како што имам ја на пример...[DOUBLEPOST=1465338096][/DOUBLEPOST]
ја ебале работата и тоа убаво чим пикале и колена.... нека става пумпа што поскоро и нека им биде за памет на следните што мислат да изведуваат вакви глупости[/quote]
секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk
ја би ти предложил строго затворен систем со бојлер со 2 изменувачи како што имам ја на пример...[DOUBLEPOST=1465338096][/DOUBLEPOST]
ја ебале работата и тоа убаво чим пикале и колена.... нека става пумпа што поскоро и нека им биде за памет на следните што мислат да изведуваат вакви глупости[/quote]
Mora kolena da ima,solar na edna strana od krov,wc na druga..za ponataka da ne kazuvam,si znaes :)[DOUBLEPOST=1465338453][/DOUBLEPOST]
секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk
ја би ти предложил строго затворен систем со бојлер со 2 изменувачи како што имам ја на пример...[DOUBLEPOST=1465338096][/DOUBLEPOST]
ја ебале работата и тоа убаво чим пикале и колена.... нека става пумпа што поскоро и нека им биде за памет на следните што мислат да изведуваат вакви глупости[/quote]
секое мислење е добредојдено. што би предложил

Sent from my E6553 using Tapatalk
ја би ти предложил строго затворен систем со бојлер со 2 изменувачи како што имам ја на пример...[DOUBLEPOST=1465338096][/DOUBLEPOST]
ја ебале работата и тоа убаво чим пикале и колена.... нека става пумпа што поскоро и нека им биде за памет на следните што мислат да изведуваат вакви глупости[/quote]
Mora kolena da ima,solar na edna strana od krov,wc na druga..za ponataka da ne kazuvam,si znaes :)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.232
Поени од реакции
2.308
Mora kolena da ima,solar na edna strana od krov,wc na druga..za ponataka da ne kazuvam,si znaes :)
добро со кој памет бил тој твојот пријател од еден крај на куќа кров на друг крај на куќа у веце да носи ОТВОРЕН систем??? џабе фрлени пари и тотален промашај!!!

да не штедел на пари случајно :)

и тие што му монтирале солар како имале лице така да го преебат??? ја да сум на нивно место би ги качил сите на кров и еден по еден би ги буткал доле додека не се нафатат да си ја средат глупоста што му ја направиле!
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
добро со кој памет бил тој твојот пријател од еден крај на куќа кров на друг крај на куќа у веце да носи ОТВОРЕН систем??? џабе фрлени пари и тотален промашај!!!

да не штедел на пари случајно :)

и тие што му монтирале солар како имале лице така да го преебат??? ја да сум на нивно место би ги качил сите на кров и еден по еден би ги буткал доле додека не се нафатат да си ја средат глупоста што му ја направиле!
Posle e..nje nema kaenje.[DOUBLEPOST=1465338900][/DOUBLEPOST]
добро со кој памет бил тој твојот пријател од еден крај на куќа кров на друг крај на куќа у веце да носи ОТВОРЕН систем??? џабе фрлени пари и тотален промашај!!!

да не штедел на пари случајно :)

и тие што му монтирале солар како имале лице така да го преебат??? ја да сум на нивно место би ги качил сите на кров и еден по еден би ги буткал доле додека не се нафатат да си ја средат глупоста што му ја направиле!
Posle e..nje nema kaenje.
 
Член од
21 ноември 2009
Мислења
154
Поени од реакции
251
Не ми се верува колку многу глупости изначитав, обични цевки, кинески контролери, кинеско ова, 1500 евра да се плати за затворен систем, 600 евра понуда за отворен. За соларен систем со ОБИЧНИ цевки не сум слушнал, 90% од електрониката во светот се произведува во кина, кина е најголем производител на соларни панели, а до пред 2 години единствен производител на вакумски цевки (колку што пратев), Динамо Леов кој „изработува соларни системи купува панели, цевки и електроника од Кина, а во Прилеп ги изработува бојлерите и конструкцијата. Сите системи кои се продаваат на Македонскиот пазар се од Кина, апсолутно сите. Илузорно е да платиш 1500 за соларен бојлер (освен ако немаш многу пари), бидејќи месечно се заштедува околу 15 евра на топла вода (четворица сме и веќе четврта година користам соларен кој е поврзан со купатило, WC и кујна, а сметките тоа го кажуваат) така да ќе ви треба 7-8 години да ја повратите инвестицијата. 600 евра е премногу за отворен систем. Вчера баш гледав во Блу Маркет комплетен систем од 18 000, плус пумпа (јас ја купив од Кочани за 2500) и монтажа околу 50 евра ( ако имаш некој пријател со малу браварски вештини може да си поминеш и со една десетка и 4-5 пива, воопшто не е тешко да се монтира), значи 400 евра (распрашајте се наоколу. На продавачите им е од интерес да ги нудат затворените системи бидајќи се поскапи и нормално поголем ќар ќе имаат однив. Отворениот е поевтин, поедноставен за одржување, по ефикасен, а во изминативе 4 години не сум смени ниту едно гумиче на чешмиве, за кои некој стручњаци пишуваат деко од жешката вода ќе се оштетат, демек водата од електричните бојлери не оди до 100 степени,
На крајот изборот е ваш и зависи колку пари имате за инвестирање, ако имате многу купете затворен систем, меѓутоа повеќето ставаме соларни системи оти немаме.
п.с. За да не ви се дуплираат постовите кога ќе кликнете испрати мислење, почекајте 2-3 секунди пак да се појави копчето и направите рефреш на страната.
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Narodot ke odluci na kogo da veruva :)))) @аллександар dzabe frlas pari druze,stavi si crn bojler i za 3 meseci ke ja vratis investicijata,i kesot sto ke ti ostanuva vo svajcarska banka oroci go. Sve covek treba da vi kaze be,nisto sami ne vi teknuva
 
На врв Bottom