Соларни колектори за топла вода за домашна употреба

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.317
Поени од реакции
1.149
AAA па вака не играме, со спомнување шупаци. Зошто може сериозна да стане работава.
Биди ми поздравен[DOUBLEPOST=1465280069][/DOUBLEPOST]
Те молам дај ни повеќе информации,дали е затворен или отворен систем, и кои се недостатоци и предности
Отворен е систем предности секогаш имаш топла вода ние сме 5 члена и 120 литра ми е колекторот и ни стасува кога не е сончево или зимно време зависи од месецот највеќе што сум го пуштил да топли или да дотопли е 10 пати максимум. Заштедата во сметките на струја е фантастична затоа што помалку троши од обичен болјер. Недостаток е тој дколку имаш слаб притисок на вода ко што е случајот кај мене или ќе се гориш или ќе се смрзнеш неможеш да ја нагодиш. Друг недостаток не сум приметил а користам веќе 4 години.
прашнње до оние кои користат отворен систем. колку време е потребно да се затопли 150лит бојлер (услов, сончево време) до 50 степени?

Sent from my E6553 using Tapatalk
1час -2 максимум макар што и тоа е многу тебе темпратурата на водата не е нула обино е накај 30 степени со интезивно сонце од седум во 8 веќе имаш 50.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
Отворен е систем предности секогаш имаш топла вода ние сме 5 члена и 120 литра ми е колекторот и ни стасува кога не е сончево или зимно време зависи од месецот највеќе што сум го пуштил да топли или да дотопли е 10 пати максимум. Заштедата во сметките на струја е фантастична затоа што помалку троши од обичен болјер. Недостаток е тој дколку имаш слаб притисок на вода ко што е случајот кај мене или ќе се гориш или ќе се смрзнеш неможеш да ја нагодиш. Друг недостаток не сум приметил а користам веќе 4 години.

1час -2 максимум макар што и тоа е многу тебе темпратурата на водата не е нула обино е накај 30 степени со интезивно сонце од седум во 8 веќе имаш 50.
Zosto mislis deka so zatvoren sistem nema da imas topla voda?[DOUBLEPOST=1465334199][/DOUBLEPOST]
Отворен е систем предности секогаш имаш топла вода ние сме 5 члена и 120 литра ми е колекторот и ни стасува кога не е сончево или зимно време зависи од месецот највеќе што сум го пуштил да топли или да дотопли е 10 пати максимум. Заштедата во сметките на струја е фантастична затоа што помалку троши од обичен болјер. Недостаток е тој дколку имаш слаб притисок на вода ко што е случајот кај мене или ќе се гориш или ќе се смрзнеш неможеш да ја нагодиш. Друг недостаток не сум приметил а користам веќе 4 години.

1час -2 максимум макар што и тоа е многу тебе темпратурата на водата не е нула обино е накај 30 степени со интезивно сонце од седум во 8 веќе имаш 50.
Zosto mislis deka so zatvoren sistem nema da imas topla voda?
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.317
Поени од реакции
1.149
Zosto mislis deka so zatvoren sistem nema da imas topla voda?[DOUBLEPOST=1465334199][/DOUBLEPOST]
Zosto mislis deka so zatvoren sistem nema da imas topla voda?
Незнам поскап е затворениот и незнам како функционира.
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
по ова што го прпчитав до сега на форумов и некој други форуми. отворениов систем е ефтин и ги задоволива барањата за топла вода. затворениот исто задоволува но е поскап, предност му е да се врзе во други системи (што во моментов и блиск иднина не ми е опција)

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
топлата вода од отворен систен дали може да се користи и за машина за алишта и машина за садови?

Sent from my E6553 using Tapatalk
нема врска дали е отворен или е затворен истем... ти треба мешачки вентил пред машината да ставиш само и со него регулираш колку степена вода да влага во машината

п.с - мислам дека за овој вентил мора да имаш појак притисок затоа што јас кај мене имам ставено 2 такви ( за 2те машини) и кога пробав да пуштам од него вода (имаше притисок само ладната) вентилот не пушти ... дали има внатре некакви си мембрани или слично незнам али паметна работа е тоа со мешачките вентили...


п.с @Kurto зашто мислиш дека отворен систем е подобар за разлика од затворен???[DOUBLEPOST=1465334792][/DOUBLEPOST]
по ова што го прпчитав до сега на форумов и некој други форуми. отворениов систем е ефтин и ги задоволива барањата за топла вода. затворениот исто задоволува но е поскап, предност му е да се врзе во други системи (што во моментов и блиск иднина не ми е опција)

Sent from my E6553 using Tapatalk
неможеш да судиш така затоа што кај сончевите колектори зависат МНОГУ работи за да одредиш дали е скапо или е ефтино нешто... може да те кошта од 600 евра до 2 000 евра! многу работи зависат...
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
нема врска дали е отворен или е затворен истем... ти треба мешачки вентил пред машината да ставиш само и со него регулираш колку степена вода да влага во машината

п.с - мислам дека за овој вентил мора да имаш појак притисок затоа што јас кај мене имам ставено 2 такви ( за 2те машини) и кога пробав да пуштам од него вода (имаше притисок само ладната) вентилот не пушти ... дали има внатре некакви си мембрани или слично незнам али паметна работа е тоа со мешачките вентили...


п.с @Kurto зашто мислиш дека отворен систем е подобар за разлика од затворен???
Jas go tvrdam sprotivnoto,a zosto...vrati se ponazad i procitaj. Ova e bazirano na fakti i iskustva,a ne na rekla-kazala muabeti i "moeto e najubavo" muabeti. Cenata e merliva kategorija,bujrum stavete ponudi sto ste gi dobile,za vakumski paneli so bojler 150 lit,otvoren vs zatvoren sistem.[DOUBLEPOST=1465335018][/DOUBLEPOST]
нема врска дали е отворен или е затворен истем... ти треба мешачки вентил пред машината да ставиш само и со него регулираш колку степена вода да влага во машината

п.с - мислам дека за овој вентил мора да имаш појак притисок затоа што јас кај мене имам ставено 2 такви ( за 2те машини) и кога пробав да пуштам од него вода (имаше притисок само ладната) вентилот не пушти ... дали има внатре некакви си мембрани или слично незнам али паметна работа е тоа со мешачките вентили...


п.с @Kurto зашто мислиш дека отворен систем е подобар за разлика од затворен???
Jas go tvrdam sprotivnoto,a zosto...vrati se ponazad i procitaj. Ova e bazirano na fakti i iskustva,a ne na rekla-kazala muabeti i "moeto e najubavo" muabeti. Cenata e merliva kategorija,bujrum stavete ponudi sto ste gi dobile,za vakumski paneli so bojler 150 lit,otvoren vs zatvoren sistem.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
Jas go tvrdam sprotivnoto,a zosto...vrati se ponazad i procitaj. Ova e bazirano na fakti i iskustva,a ne na rekla-kazala muabeti i "moeto e najubavo" muabeti. Cenata e merliva kategorija,bujrum stavete ponudi sto ste gi dobile,za vakumski paneli so bojler 150 lit,otvoren vs zatvoren sistem.[DOUBLEPOST=1465335018][/DOUBLEPOST]
Jas go tvrdam sprotivnoto,a zosto...vrati se ponazad i procitaj. Ova e bazirano na fakti i iskustva,a ne na rekla-kazala muabeti i "moeto e najubavo" muabeti. Cenata e merliva kategorija,bujrum stavete ponudi sto ste gi dobile,za vakumski paneli so bojler 150 lit,otvoren vs zatvoren sistem.
извини... @bacive вика дека отворениот бил подобар... според мене затворениот е подобар и во моментов сум во фаза на изведување затворен систем кај мене дома со 30 вакумски цевки и 200 литарски бојлер... пошто сам го изведувам ме кошта околу 1500 евра горе доле..

@su ти каков систем имаш или планираш да ставаш?
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
500-600 еур термосол со 150лит бојлер со монтажа(мислам дека без пумпа, да работи по слободен пад) а за затворен систем 1000-1100 еур и бојлерот беше помал

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
извини... @bacive вика дека отворениот бил подобар... според мене затворениот е подобар и во моментов сум во фаза на изведување затворен систем кај мене дома со 30 вакумски цевки и 200 литарски бојлер... пошто сам го изведувам ме кошта околу 1500 евра горе доле..

@su ти каков систем имаш или планираш да ставаш?
планирм да ставам, но каков сеуште читам и размислувам. ради цена а слични перформанси ме влече отворениот систем

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
500-600 еур термосол со 150лит бојлер со монтажа(мислам дека без пумпа, да работи по слободен пад) а за затворен систем 1000-1100 еур и бојлерот беше помал

Sent from my E6553 using Tapatalk
дај подетално инфо што материјал ти нудат? каков бојлер со колку изменувачи колку литра каква електроника колку литра експанзија колку панели вакумски ли се рамни ли се битна ствар- КИНЕСКИ ЛИ СЕ пумпни групи и слично.....
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: su
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
извини... @bacive вика дека отворениот бил подобар... според мене затворениот е подобар и во моментов сум во фаза на изведување затворен систем кај мене дома со 30 вакумски цевки и 200 литарски бојлер... пошто сам го изведувам ме кошта околу 1500 евра горе доле..

@su ти каков систем имаш или планираш да ставаш?
Ako imas bojler i vo wc,vi dadov slika kako da gi izvedete ventilite,i da vi tekne na mene nekogas. Ne se pravam pameten,ama sum cital,gledal,prasuval..so malku pari plus imas golem benefit. Sovetive ne vazat za tie sto se si znaat,zosto oni imaat topla voda,a nie greeme voda na kjumbe :))))[DOUBLEPOST=1465335503][/DOUBLEPOST]
извини... @bacive вика дека отворениот бил подобар... според мене затворениот е подобар и во моментов сум во фаза на изведување затворен систем кај мене дома со 30 вакумски цевки и 200 литарски бојлер... пошто сам го изведувам ме кошта околу 1500 евра горе доле..

@su ти каков систем имаш или планираш да ставаш?
Ako imas bojler i vo wc,vi dadov slika kako da gi izvedete ventilite,i da vi tekne na mene nekogas. Ne se pravam pameten,ama sum cital,gledal,prasuval..so malku pari plus imas golem benefit. Sovetive ne vazat za tie sto se si znaat,zosto oni imaat topla voda,a nie greeme voda na kjumbe :))))
 

su

Член од
31 октомври 2005
Мислења
180
Поени од реакции
2
извини... @bacive вика дека отворениот бил подобар... според мене затворениот е подобар и во моментов сум во фаза на изведување затворен систем кај мене дома со 30 вакумски цевки и 200 литарски бојлер... пошто сам го изведувам ме кошта околу 1500 евра горе доле..

@su ти каков систем имаш или планираш да ставаш?
планирм да ставам, но каков сеуште читам и размислувам. ради цена а слични перформанси ме влече отворениот систем

Sent from my E6553 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
500-600 еур термосол со 150лит бојлер со монтажа(мислам дека без пумпа, да работи по слободен пад) а за затворен систем 1000-1100 еур и бојлерот беше помал

Sent from my E6553 using Tapatalk
дај подетално инфо што материјал ти нудат? каков бојлер со колку изменувачи колку литра каква електроника колку литра експанзија колку панели вакумски ли се рамни ли се битна ствар- КИНЕСКИ ЛИ СЕ пумпни групи и слично.....[DOUBLEPOST=1465335793][/DOUBLEPOST]
Ako imas bojler i vo wc,vi dadov slika kako da gi izvedete ventilite,i da vi tekne na mene nekogas. Ne se pravam pameten,ama sum cital,gledal,prasuval..so malku pari plus imas golem benefit. Sovetive ne vazat za tie sto se si znaat,zosto oni imaat topla voda,a nie greeme voda na kjumbe :))))[DOUBLEPOST=1465335503][/DOUBLEPOST]
Ako imas bojler i vo wc,vi dadov slika kako da gi izvedete ventilite,i da vi tekne na mene nekogas. Ne se pravam pameten,ama sum cital,gledal,prasuval..so malku pari plus imas golem benefit. Sovetive ne vazat za tie sto se si znaat,zosto oni imaat topla voda,a nie greeme voda na kjumbe :))))
имам само еден бојлер и тоа надвор од веце и шемата не ми е потребна инаку ја видов погоре и добра е... само искрено ме нервира една работа - многу вентили :)

@su дај понуда што ти кажале да видиме па да ти дадам ја едно мое мислење и гледање на работите
 
Член од
23 јуни 2014
Мислења
241
Поени од реакции
130
дај подетално инфо што материјал ти нудат? каков бојлер со колку изменувачи колку литра каква електроника колку литра експанзија колку панели вакумски ли се рамни ли се битна ствар- КИНЕСКИ ЛИ СЕ пумпни групи и слично.....[DOUBLEPOST=1465335793][/DOUBLEPOST]
имам само еден бојлер и тоа надвор од веце и шемата не ми е потребна инаку ја видов погоре и добра е... само искрено ме нервира една работа - многу вентили :)

@su дај понуда што ти кажале да видиме па да ти дадам ја едно мое мислење и гледање на работите
mene me nervira da neam pritisok,da cekam voda 3-4 min haha. Golem hendikep mi e sto ne mozam da vidam dali temp e 62 ili 75 C,ama toa e,zivot surov haha. Bitna rabota se panelite,od niv zavisi kolku ke apsorbiraat zatoa ne stedete na niv. Za kalkulacija,laicki,edno banjanje kosta 12-15 denari,pa racunajte si dali se isplati solar[DOUBLEPOST=1465336086][/DOUBLEPOST]
дај подетално инфо што материјал ти нудат? каков бојлер со колку изменувачи колку литра каква електроника колку литра експанзија колку панели вакумски ли се рамни ли се битна ствар- КИНЕСКИ ЛИ СЕ пумпни групи и слично.....[DOUBLEPOST=1465335793][/DOUBLEPOST]
имам само еден бојлер и тоа надвор од веце и шемата не ми е потребна инаку ја видов погоре и добра е... само искрено ме нервира една работа - многу вентили :)

@su дај понуда што ти кажале да видиме па да ти дадам ја едно мое мислење и гледање на работите
mene me nervira da neam pritisok,da cekam voda 3-4 min haha. Golem hendikep mi e sto ne mozam da vidam dali temp e 62 ili 75 C,ama toa e,zivot surov haha. Bitna rabota se panelite,od niv zavisi kolku ke apsorbiraat zatoa ne stedete na niv. Za kalkulacija,laicki,edno banjanje kosta 12-15 denari,pa racunajte si dali se isplati solar
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.231
Поени од реакции
2.306
mene me nervira da neam pritisok,da cekam voda 3-4 min haha. Golem hendikep mi e sto ne mozam da vidam dali temp e 62 ili 75 C,ama toa e,zivot surov haha. Bitna rabota se panelite,od niv zavisi kolku ke apsorbiraat zatoa ne stedete na niv. Za kalkulacija,laicki,edno banjanje kosta 12-15 denari,pa racunajte si dali se isplati solar[DOUBLEPOST=1465336086][/DOUBLEPOST]mene me nervira da neam pritisok,da cekam voda 3-4 min haha. Golem hendikep mi e sto ne mozam da vidam dali temp e 62 ili 75 C,ama toa e,zivot surov haha. Bitna rabota se panelite,od niv zavisi kolku ke apsorbiraat zatoa ne stedete na niv. Za kalkulacija,laicki,edno banjanje kosta 12-15 denari,pa racunajte si dali se isplati solar

немањето притисок се решава со пумпа ама мене тоа ми е некако вештачки и не ми се свиѓа искрено... а тоа дека чека некој вода 3 до 4 минути уште не сум слушнал.... осим ако бојлерот не му е одалечен едно 100тина метра од куќата и ако има цевки од по еден цол (мода и 2) - 3 4 минути се ПРЕЕЕМНОГУ чекање - поубаво да направи рециркулација ако има некој ваков проблем :)
 
На врв Bottom