Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Уште не ми е јасно како уште постои темава.
А јас кога отварав вакви теми за добра намера и без провокации, и како да се најдат начини како да доаѓаме до функсионален соживот одма модераторите ми ги бришеа.
А кои се твоите предлози за функционален соживот?
Автоматски споено мислење:

Плус мене би ме интересирало како тече соживотот со другите народности во МК, со Турци, Срби, Бошњаци, Роми ... Зошто кога се спомнува соживот во Македонија сите веднаш се фаќаат само за Албанците? :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Плус мене би ме интересирало како тече соживотот со другите народности во МК, со Турци, Срби, Бошњаци, Роми ... Зошто кога се спомнува соживот во Македонија сите веднаш се фаќаат само за Албанците? :)
Зошто се државотворен народ како и македонците. Останатите не се, туку се само некое рандом малцинство, како и во секоја друга држава.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.063
Зошто се државотворен народ како и македонците. Останатите не се, туку се само некое рандом малцинство, како и во секоја друга држава.
И пред да бидат прогласени за државотворен народ, соживотот асоцираше на релацијата Македонци-Албанци
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Суштински, во крајна линија, за решавање на овој проблем, не се пречка Албанците, туку оние како Анон, Тенеке, Кулрис (или како и да се вика), Чолисмио и слични суштества.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
НСП: Кондовец му вперил пиштол во глава на полициски службеник – сега кривично одговара полицаецот

Пограничен инцидент се случи во Охридското езеро, известени се и албанските органи

Ова би требало во една друга Тема, Македонија стана Протекторат, ама таа изгледа е затворена...
значи еден проблем е соживот меѓу разни етноси во една држав, а друг, многу полош проблем е нефункционирање на ЗАКОНОТ кај нас...
значи постои СПРЕГА меѓу моќници од партии и кримоси, а целта меѓу другото е народот да биде во СТРАВ, па така едни те исти корумпирани политичари со децении се на власт...
јас сум сигурен дека голем број од било кое етничко малцинство сака и бара држава во која владее Ред и Закон, не е мерило ако роднините на кримосите ги напаѓаат полицајците...

Вториот линк со пограничниот инцидент е друга работа, зборува за нашата сервилност и плашливост..пази сега, глисерот на кримосите од Албанија дури УДИРАЛ во нашето погранично пловило а нашите граничари пукале САМО во воздух :facepalm:
ајде бе нека проба во Преспа така да удира погранично грчко пловило, има веднаш да биде потопен...
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
И пред да бидат прогласени за државотворен народ, соживотот асоцираше на релацијата Македонци-Албанци
Точно. Меѓутоа, и пред 2018 година, албанците имаа рамковни или охридски договори со кој што им беа гарантирани разно разни привилеѓии во однос на останатите малцинства, но сепак не ѓи правеа рамноправни со македонците. Во периодот 1991-2001 албанците беа на исто рамниште со останатите малцинства и се споредуваа со турци, срби, роми и тн. Имаше една случка во 90-тите кога се истакнуваа албански знамиња во Тетово, и кратко време после тоа, знамињата беа симнати од полицијата по што следуваа масовни протести, воедно таа случка беше и самиот почеток на борбата за права на албанците во Македонија.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.094
Поени од реакции
15.955
Укажување на факти, без разлика колку и да е досадно и бесцелно, не е ширење на меѓуетничка омраза. Колку ли треба да си наивен за да го кажеш тоа. Некој сака да ни каже, абе ако ве тепаат, вие ќутете зашто ширите меѓуетничка омраза. И тој некој, не му е за замерка тоа што немал ни еден контакт со Албанци, туку што пропушта еден колективен национал - шовинизам, кој е на дело веќе 2 децении. Работава интелигентен сум, ама глуп сум.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.304
Поени од реакции
4.701
Укажување на факти, без разлика колку и да е досадно и бесцелно, не е ширење на меѓуетничка омраза. Колку ли треба да си наивен за да го кажеш тоа. Некој сака да ни каже, абе ако ве тепаат, вие ќутете зашто ширите меѓуетничка омраза. И тој некој, не му е за замерка тоа што немал ни еден контакт со Албанци, туку што пропушта еден колективен национал - шовинизам, кој е на дело веќе 2 децении. Работава интелигентен сум, ама глуп сум.
Ама укажување селективно и вадење од контекст факти е ширење на пеѓуетничка омраза.
-Факт е дека има меѓуетнички тепачки, но има значително внатреетнички тепачки, и меѓуетнички на реципрочен правец.
-Факт е дека добар дел од албанците не ги почитуваат законите и со тоа им штетат на македонците, но повеќе и штетат на самите сонародници албанци.
Во двете факти можеме да заклучиме дека законите не се спореведуваат како што треба, и сите граѓани се оштетени на сметка на излоиран број на криминалци.
Ама има типови како што си ти и Берикот овие факти ги трансформирате во:
- Факт е дека албанците напаѓаат и тепаат македонци
- Факт е дека албанците не ги почитуваат законите и им штетат на македонците.
Кажи ми како ова не е ширење на омраза?
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Темава не е во склоп со неолибералните прогресивни текови....односно тек. Поентата е секаде, во секоја свера и пора на било која заедница, како и да е дефинирана да се наметне филозофија на одлучување нешто во стилот на Бадинтерово мнозинство. Ние и не сме толку жртва на големо албански влијанија највеќе во САД колку на спроведувањето на овие идеи. Кои се пилот проекти на некој начин. На било кое малцинство кога ќе му дадеш права поголеми од мнозинството ќе почне да се курчи и да го користи цел систем само за нивна корист. На крај неминовно е распад на цел систем и одвојување на тие две заедници....ова е некако ноншалантно нафрлено, да се добие некоја слика.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
И што е тука смешно?
Ниту Пуно ниту Дардања ги немам видено да провоцираат. Всушност, не знам ни како ве трпат уште кога отворате вакви повраќаници од теми.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.999
Факт е дека и Евреите убиваа Германци, на пример крајот на триести во Франција, Евреј го убил германскиот амбасадор, ама денес никој не збори за тоа, само Германците ги спомињаат како убивале Евреи.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.425
Поени од реакции
4.254
Ама укажување селективно и вадење од контекст факти е ширење на пеѓуетничка омраза.
-Факт е дека има меѓуетнички тепачки, но има значително внатреетнички тепачки, и меѓуетнички на реципрочен правец.
-Факт е дека добар дел од албанците не ги почитуваат законите и со тоа им штетат на македонците,
Во двете факти можеме да заклучиме дека законите не се спореведуваат како што треба, и сите граѓани се оштетени на сметка на излоиран број на криминалци.
Ама има типови како што си ти и Берикот овие факти ги трансформирате во:
- Факт е дека албанците напаѓаат и тепаат македонци
- Факт е дека албанците не ги почитуваат законите и им штетат на македонците.
Кажи ми како ова не е ширење на омраза?
но повеќе и штетат на самите сонародници албанци.
Да. Во контекст да тие што не се занимаваат со криминал си отидоа од тука.
Диво насеље и конвоите не се етнички тензии?Или смилковско?
Дуа липа не го прави тоа и дроновите со голема албанија не провокација?
Или странското знаме што го имате ставено на секој трет столб не е провокација?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom