Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
M

Macedon1um

Гостин
Јас не отварам дебилни теми и не собидувам никого да одбранам. Вие патриотите ќе ја одбраните, ама тука на Кајгана. А кога ќе ви згрчи Албанец на улица, да ве нема. Ама лајкови и мемиња, за тоа сте први.
И на форум и било каде на друго место има/ло потреба, за разлика од тебе.

Но зошто интитуциите не ги казнуваат?
Зошто ги штитат партиите, со тоа и директно вие што ги гласате истите партии
 
Член од
27 јуни 2020
Мислења
3.175
Поени од реакции
7.433
Сите мои сонародници?
Не, ама поприличен број. Преку таквото сте им на сите со вашето цивилизациско ниво. И не, нема никакво оправдување, ни услови, ни образование, ни ништо. ОК, пред да почнеш да филозофираш?
 

smihajlo

Superposition, Relentless
Член од
11 август 2010
Мислења
3.647
Поени од реакции
4.336
Ако ги пишуваш негативните работи фер е да ги пишеш и позитивните. Нема сега да копам по статии али имаше случај каде што избодеа Албанец што го бранеше пријателот македонец, случај каде што Албанец спаси македонка од давење итн.

Дека имаме проблеми со Албанците е реалност, а зошто тој проблем не се решава е друго прашање.

Прва грешка е направена уште на времето кога процентуално значителна бројка на луѓе се прими одеднаш.(250 илјади)
Втора грешка е што после 20 години сеуште овие луѓе не се асимилирани, реално во Македонија имало староседелци Албанци со кои не сме имале проблем и сеуште немаме.

Друга битна работа е што национализмот е исфорсирана работа ако направиш муабет со обични Албанци и они ги имаат истите маки како Македонците, да спечалиш некоја пара повеќе да им оставиш на децата.

Лупање во гради им одговара само на Аљи, Зоки и Мицко.

Од лично искуство можам да кажам дека со дел од Албанците сум имал подобра соработка отколку со Македонци. Стариов мој имаше пријател од Косово главен на полиција што низ цело Косово со полициска придружба го испрати.

П.С Дека има доста затуцани Албанци е реалност ама ако сме искрени и доста од Македонциве имаат ниско IQ, да бевме паметни уште пред 2001 ќе имавме некој напредок кога целата политичка моќ беше кај нас.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.103
Поени од реакции
4.392
Зошто ги штитат партиите, со тоа и директно вие што ги гласате истите партии
ок
Автоматски споено мислење:

Не, ама поприличен број. Преку таквото сте им на сите со вашето цивилизациско ниво. И не, нема никакво оправдување, ни услови, ни образование, ни ништо. ОК, пред да почнеш да филозофираш?
Ме прашуваш нешто или што, не те разбирам.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.521
А шо е со албанците?Сметаш дека се цивилизирани либерали кои секогаш нудат рака за пријателство ама ние упорно ги одбиваме?Дај објасни им за соживот на родителте шо ги изгубија децата на Смилковско.Или на сите оние деца шо се прободени со нож само затоа шо се Македонци.Дај ми еден пример каде албанците изразиле желба за соживот?Немој да филозофираш,дај само еден пример.
Не
 
Член од
6 април 2010
Мислења
1.578
Поени од реакции
10.587
Македонскиот национализам постои само во песните на фолкерите, кои што еднаш на три години одат до Австралија да им ги испеат на иселениците таму, чисто профитерски. Додека од друга страна албанскиот национал шовинизам, етноцентризам, трибализам е реалност заверена преку мноштво договори чија што содржина нема ама никаква врска со соживот, баш напротив. Соживотот кај нас е едно-димензионална категорија која што е рамковно дефинирана. Самиот факт што за истиот сега правиме муабет на маргините на една виртуелна платформа и никаде на друго место во реалниот живот, говори доволно за неговото непостоење.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.264
Поени од реакции
17.759
Под итно отварање на организација на Албански иселеници од Македонија. Со државни пари. Секоја недела гостин од Немачка, Швицарска, Шведска, Италија. Максимална соработка, посредување за работа и презентации како 200 грама сончоглед или една тулумба ако тука ја продава за 20 денари, таму за 3 франака. Да не збориме за саатница лепење плочки или мешање малтер. Плус сите бенефиции за седмо дете, државна помош за жената ако е сама и невработена, а ќе биде. Ако треба и гратис затемнување на стакла и ЛЕД светла на бандажи.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.394
4 од 5 се за голема албанија...каков соживот тука?
4,5 од 5 имаат оружје дома.
Просто е, они се спремаат за живот во држава населена само со албанци. Станува збор за програмирање....потребен е тригер и толку.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.521
4 од 5 се за голема албанија...каков соживот тука?
Па не баш :)
1596663458866.png

Плус ова е многу дегенски муабет.
Исто ко да прашаш Македонци дали е Солун наш, хаха.
 
Член од
21 јули 2017
Мислења
289
Поени од реакции
227
И ако го свртат тоа оружјето према нас, ќе не одбранат ли нашиве политичари? Запекаа за нас обичните, нашите политичари...
Ама да, на Балкан не смее да има војна, пошто ќе прерасне во светска...
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.671
Поени од реакции
27.521
И ако го свртат тоа оружјето према нас, ќе не одбранат ли нашиве политичари?
Шокур ќе ни се политичари бе??
Кога ќе излезат со тастатурите во прва борбена линија Кајгана борциве, поснопица ќе биде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom