Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
Здраво, не знам дали на право место прашувам и дали е веќе поставено прашањево во темава..
Знае ли некој некоја добра програма за дијагностика на коли за на пц?
Za opel op com, za vw obd 1 i obd 2
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Здраво, не знам дали на право место прашувам и дали е веќе поставено прашањево во темава..
Знае ли некој некоја добра програма за дијагностика на коли за на пц?
Zavisi od kola, za vw VCDS e najdobar, site drugi znaat da zeznat nekogas, pogotovo ako kodiras nesto.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.656
Поени од реакции
4.144
Дечки за проблемот течењето на антифриз до 1-2цм под минимум. Денеска дополнив до максимум возев до кај мајсторот ништо неистече, после уште 15километри извозев пак ништо ни капка не фали. Што да правам, дали да менувам казанче и капаче превентивно или да чекам пак да протече па на мајстор пак?
 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Колку чини помпање на гумите со азот и ако може некој да сподели искуства
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Друже воздухот тие 80 % азот и онака, што менуваат тие 20 % јас не знам...
Автоматски споено мислење:

Дечки за проблемот течењето на антифриз до 1-2цм под минимум. Денеска дополнив до максимум возев до кај мајсторот ништо неистече, после уште 15километри извозев пак ништо ни капка не фали. Што да правам, дали да менувам казанче и капаче превентивно или да чекам пак да протече па на мајстор пак?

Не знам кај кој мајстор одиш ама секој посериозен мајстор треба да има апаратче (пумпа) за ставање на системот за ладење под притисок. Ако тече некаде одма ќе се види.

Инаку капаче смени секако, не се скапи.
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
При возење околу 2-2500 обртаи, се слуша некој чуден резонантен звук во кабината. Звукот/зуењето мислам дека е од некој лагер.

Не можам точно да дефинирам од каде доаѓа, но мислам дека е од подвозјето, не од моторот.

Што мислите дека е проблемот и како може најдобро да се дијагностицира? Станува збор за Fiat Bravo 2007, 1.9 multijet, 88kw
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
При возење околу 2-2500 обртаи, се слуша некој чуден резонантен звук во кабината. Звукот/зуењето мислам дека е од некој лагер.

Не можам точно да дефинирам од каде доаѓа, но мислам дека е од подвозјето, не од моторот.

Што мислите дека е проблемот и како може најдобро да се дијагностицира? Станува збор за Fiat Bravo 2007, 1.9 multijet, 88kw
Околу 2-2500 обртаи на при возење или на стоење (на местото) ???

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Кое најдобро масло до кај 1500денари? Aral, Shell, Eneos, Eurol и др. Ако некој е упатен повеќе, од брендовиве кое е најидеално за мазда?
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
При возење околу 2-2500 обртаи, се слуша некој чуден резонантен звук во кабината. Звукот/зуењето мислам дека е од некој лагер.

Не можам точно да дефинирам од каде доаѓа, но мислам дека е од подвозјето, не од моторот.

Што мислите дека е проблемот и како може најдобро да се дијагностицира? Станува збор за Fiat Bravo 2007, 1.9 multijet, 88kw
Ako e lager ne ke da e povrzano so obrtaite i ke se slusa sekogas, samo ke bide poglasno pri pogolemi brzini.
Ako sumljas na lager digni ja kolata so digalka i vidi trkalata dali imat lufta i zavrti gi racno i slusaj dali nekoe trkalo pravi zvuk.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.917
Поени од реакции
1.384
При возење околу 2-2500 обртаи, се слуша некој чуден резонантен звук во кабината. Звукот/зуењето мислам дека е од некој лагер.

Не можам точно да дефинирам од каде доаѓа, но мислам дека е од подвозјето, не од моторот.

Што мислите дека е проблемот и како може најдобро да се дијагностицира? Станува збор за Fiat Bravo 2007, 1.9 multijet, 88kw
Зуја мењачот. Ако е со 6 брзини. Кога возиш со трета и на додавање нагло туража и нагло одземање ако мрда рачката од мењачот гарант е лагер на мењач. А можи само да Зуја без да мрда рачката. M32 мењач носи фиат, алфа, ланчија, опел Астра х, зафира... Да си провериш и масло во мењач, обавезно да е до мах.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.332
Поени од реакции
7.340
Кое најдобро масло до кај 1500денари? Aral, Shell, Eneos, Eurol и др. Ако некој е упатен повеќе, од брендовиве кое е најидеално за мазда?
Јас би идел на Тотал.
Тие другите марки ми звучат како да со технологија од болвата масло да вадат. Мислам дека французите не технолошки до тој степен отидени.
 
Член од
17 јануари 2018
Мислења
44
Поени од реакции
16
Јас би идел на Тотал.
Тие другите марки ми звучат како да со технологија од болвата масло да вадат. Мислам дека французите не технолошки до тој степен отидени.
Зедов Shell Helix - Made in Turkey па ќе видам. Следно сакам да пробам Eneos или Aral.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom