Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
Не е зијан да се провери, но ако е до пумпата како пали без проблем после неколку пати давање контакт и загревање на нафтата?
Кога не е ладно не прави вака. Грејачите лани ги менував. Филтер за гориво есенва менував, и цревото го заменив распукана беше гумата шубе ме фати па и него го заменив.
Eve dojde zima i kaj mene ne pali od prva, pali samo ako davas gas dodeka vergla, a i patem denski ponekogas varira obrtomerot i mi gasi koga ke zastanam na semafori(ednas moze vo dva meseca). Po nekolku primera na utube 90% velat deka e toa SCV-pumpata za nafta. Izgleda ne prrenesuva nafta dovolno i zatoa ne pali/varira i toa preku den...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.312
Поени од реакции
29.776
Очигледно друг проблем е кај тебе.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
36
Поени од реакции
10
Здраво дечки, дали никој од вас знае добар мајстор да ми посочи за промена на брава за палење на пежо 207 (2008 година) да ми дадете фб линк инстаграм профил или телефонски број од мајстор (по можност во источниот дел на Македонија). Ви благодарам
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво дечки, дали никој од вас знае добар мајстор да ми посочи за промена на брава за палење на пежо 207 (2008 година) да ми дадете фб линк инстаграм профил или телефонски број од мајстор (по можност во источниот дел на Македонија). Ви благодарам
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
Одеднаш почна да ми дува ладно парното, отворив хауба видов антифризот 2cm под минимумот.
Почекав малце дотурив антифриз литро ипол отиде нешто над максимумот, свртив два круга пак падна 2cm под минимум ама имав топло дување од парното.

Јас мислам црево дека е скинато кај парното, ама нели би било логично цел антифриз да истече??
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Одеднаш почна да ми дува ладно парното, отворив хауба видов антифризот 2cm под минимумот.
Почекав малце дотурив антифриз литро ипол отиде нешто над максимумот, свртив два круга пак падна 2cm под минимум ама имав топло дување од парното.

Јас мислам црево дека е скинато кај парното, ама нели би било логично цел антифриз да истече??
ти го троши. Види дали прави бел дим и уљето у која состојба ти е.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
ти го троши. Види дали прави бел дим и уљето у која состојба ти е.
Мислам дека не го троши, нема дим и уљето го проверив нормално е.
Иначе некаде од позади мотор/казанчето капе, според вирот што го видов сабајле
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Мислам дека не го троши, нема дим и уљето го проверив нормално е.
Иначе некаде од позади мотор/казанчето капе, според вирот што го видов сабајле
Епа ако знаеш среди го, прати го нивото и дотурај додека не го поправиш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
Каде може во Скопје да се најде надворешна антена за на кров? Конкретно за шкода фабија 2010-2011.
 
Член од
21 јануари 2018
Мислења
4
Поени од реакции
0
Момци здраво,
Имам ц4 1.4 бензин плин и од скоро имам проблем со протекување на масло од моторот. Ќе ја носам на мајстор секако само сакам да слушнам ваши мислења за да знам што да очекувам. Ова е од сега скоро, а претходно се беше во ред.
Ве молам за мислење.

Фала ви
 

Attachments

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Опција еден поевтината е диктонот на капачката од вентили. Се решава брзо и евтино.

Опција два, пушта на самиот диктон на главата од моторот....нажалост тој мотор ако се вози на плин, често се оштетува самиот диктон од преголема температура, и почиња да пушта масло.

Цена за оправката на второто е 200 до 300 евра, зошто треба да се отвора моторот и да се смени диктон.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
Момци здраво,
Имам ц4 1.4 бензин плин и од скоро имам проблем со протекување на масло од моторот. Ќе ја носам на мајстор секако само сакам да слушнам ваши мислења за да знам што да очекувам. Ова е од сега скоро, а претходно се беше во ред.
Ве молам за мислење.

Фала ви
Dihtung na poklopec na motor. Nisto ne e strasno no samo ke ti mrsi okolu motorot. Inace maslo Nema da ti trosi. Kaj site koli e istio problem mada sprema mene to ne e ni problem, toe potrosen material. Kako so ti kaza clenot pogore, zamenata e okolu 200 max 300 evra. E Sega ko ke otvoris glava na motor sigurno ke stelovas i ventili i ke zamenis i gumici na ventili.
 
Член од
8 ноември 2020
Мислења
30
Поени од реакции
9
Здраво сакам да прашам за Шкода фабија/румстер 2007 за лед светла дали може обични без канбус или мора со канбус да не појавува грешки или да трепкаат? И дали знаете дали прават проблем при регистрација ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Проблеми не прават барем засега, инаку мора канбус на повеќето возила од 2005 г. па наваму.


И земи купи подобри ледови, да светат кај шо треба на патот а не во очите на тие што идат одспроти, освен ако не си шабан, тогаш оправдано се ти е...
 

Пеце

Пелистер-Битола
Член од
16 септември 2009
Мислења
4.210
Поени од реакции
4.951
Некој совет или искуство околу VW Пасат Б6 или Голф 5, не под 2006/07 година....
Дилемата меѓу тие две, знам носат ист мотор, скоро се исто му е, внатрешно нешто ентериерот различен, или пак друго возило, преферирам да е дизел....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom