Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
18 јануари 2009
Мислења
29
Поени од реакции
0
dali nekoj moze da mi kaze kolku pari kosta otprilika zatemnuvanje na stakla,i kolku procenti e dozvoleno,pozz
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
Koj imal iskustvo so PEZO?Sakam da kupam 307 karavan benzinec pa ako nekoj znae za losite i dobrite strani na ovoj avtomobil neka napise.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
pa 1.6 2003/2004
mene me interesira dali se izdrzlivi da ne imaat nekoja losa mana pa da se skinam od pari davanje za popravki
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Не би требало да имаш проблеми, бензинците важат за солидни мотори... И важат за големи потрошачи (градска мин.10 литри). Завршната обработка е лоша кај поголемиот дел од возилата, можеби овие семејните се подобри, ама се сомневам. Јас убаво би разгледал други опции пред да изберам Пежо повторно.
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Koj imal iskustvo so PEZO?Sakam da kupam 307 karavan benzinec pa ako nekoj znae za losite i dobrite strani na ovoj avtomobil neka napise.
Не сакам да ти кршам филм друже, но јас никогаш не би зел пежо повторно. Јас имав 206ка бензинец, а и многу блиски луѓе до мене имале пежоа и ти кажувам дека ниту јас ниту било кој од нив не би зел повторно пежо. Бензинците им се тапа, дизелите само вредат нешто. Пежоата се нежни, неквалитетно изработени и имаат скапи делови, доста проблеми(највеќе со електрониката). Ако зимаш половно, не би ти препорачал.
 
Член од
24 ноември 2005
Мислења
185
Поени од реакции
1
Не сакам да ти кршам филм друже, но јас никогаш не би зел пежо повторно. Јас имав 206ка бензинец, а и многу блиски луѓе до мене имале пежоа и ти кажувам дека ниту јас ниту било кој од нив не би зел повторно пежо. Бензинците им се тапа, дизелите само вредат нешто. Пежоата се нежни, неквалитетно изработени и имаат скапи делови, доста проблеми(највеќе со електрониката). Ако зимаш половно, не би ти препорачал.
Па ај некој предлог од вас што да се зема мислам на караван како половен
2003,2004 година од странство
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Би можел да земеш нешо вакво..


Прилично добро се покажа овој модел.. но мислам дека бензинецот е подобра варијанта. :)
 
Член од
16 февруари 2008
Мислења
225
Поени од реакции
78
Па ај некој предлог од вас што да се зема мислам на караван како половен
2003,2004 година од странство
Бидејќи бараш караван претпоставувам функционалноста ти е на прво место, така да би ти препорачал некој golf, astra, corolla, можеби и subaru impreza...не знам до каде би одел со цената.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
Од кога ти е проблемов? Претходно да не си го ладел моторот со вода па сега со антифриз? И дали ти троши вода/антифриз?

Мене истово ми се случи, ладев на вода и од кога ставив антифриз, ми пукна парното (греачите) т.е. тоа и претходно имало дупчиња но бигорот од водата ги затворило па се си било супер. Кога ставив антифриз, се разредил бигорот, па почна од сегде да ми тече антифриз (доле кај патосниците) и да ми испушта пареа од парното.

Најверојатно и ти имаш рокнато парно.

Да не тури некој шкарт антифриз од типот на prista? И јас ја имам истата мака, ми се маглеше предното стакло, а одоздола под пареата како да беше мрсно. Се изнамачив за да го извадам казанчето, испадна дека е ново, нити дупнато нити ништо. Претпоставувам дека до антифризот е (бидејќи немав проблем се додека не го сменав) па во некоја прилика ќе ставам поквалитетен.
Имам ставено еден од најквалитетните антифризи, сигурно не е шкарт и не би требало да е од него. Околу греачите, мислам дека се нешто послаби, бидејќи чекам и до 1-2 минути да се исклучат (т.е. да се загрее колата). Ама тоа си беше така и претходно, бидејќи се постари и сигурно не се заменети од 97.
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
pa 1.6 2003/2004
mene me interesira dali se izdrzlivi da ne imaat nekoja losa mana pa da se skinam od pari davanje za popravki
Не, стварно 307 и Меганот ги бие лош глас. 307 Дизел нема проблем, ама бензинецот е самоубиство. Му страда електрониката, додека на Меганот бомбините. Нема меган без 2 пара сменети бомбини. Тоа ти е фабричка грешка, ама Рено не сакаa да отповикуваат. Ти си знаеш најдобро за 307 бензин, консултирај се со мајстор-пријател, види што ќе те советува :smir:

Jaс на твое место би зел 1.4 HDI - дизел без грешка...исто одат половна цена со слабиот бензинец...
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Имам ставено еден од најквалитетните антифризи, сигурно не е шкарт и не би требало да е од него. Околу греачите, мислам дека се нешто послаби, бидејќи чекам и до 1-2 минути да се исклучат (т.е. да се загрее колата). Ама тоа си беше така и претходно, бидејќи се постари и сигурно не се заменети од 97.
Ба баш зашто е квалитетен ( не е водест ) нагризува/разредува се што е бигор, запечатени дупчиња и такви работи т.е. се што затнала водата, ова разредило и направило “куршлуз“

Провери дали и колку ти губи антифриз. И дали ти доаѓа чудна миризба од парното?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
895
Го послушав |Volkswagen|, го извадив сензорот за температура, го зачистив малку (кај спојката имаше влага), сега за сега супер работи само што сеуште (и претходно) не ми покажува температура, кога е колата загреана. Од понеделник ќе си купам такво сензорче, околу 300 е копија, а 1000 е оригинал, па да видам што ќе каже тогаш.
Значи се стабилизира моторот? Супер баш ми е мило.
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
1.357
Поени од реакции
127
Има ли вистина во тоа дека на фиат гранде пунто почесто им се расипувала електрониката внатре или тоа се само празни зборувања :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom