Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.897
Поени од реакции
717
Еј Матизот ке му е**м матер :) Веке трети или четврти пат ми се случува ова(неможам да одредам период зошто кога ке му текне прави така):
Давам контакт чекам да се изгаси тоа CHECK и си ја палам,ке запали и одма гаси.После ку**ц палење акомулаторот празен.Ја палев со кабли до сега и си палеше,малку да поработеше и добра беше,а денес ја запалив со кабли и 2-3 пати гаснеше ,па пак поврзувај :tapp: .А да и кога ја палев со кабли мирисаше на онаа киселината од акомулаторот.Е сега тој е за мењање или нешто друго може да заебава ????? :nerv:
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
POMOS ПОМОШ

Здраво на сите имам само едно прашање еден другар пред 2 недели направи собраќајка не е виновен оцени полицијата здобиен е со набиеници возилото е оштетено од напред процена околу 3000 евра се на се возилото е во сервис уште па ме интересира колку време ќе помине во сервис уште јас мислам дека треба да е готово но се уште ништо да не знае некој какви процедури што треба колку време и слично ве молам да ми одговорите И АКО Е ТЕМАТА НА ПОГРЕШНО МЕСТО ВЕ МОАМ ДА ЈА ПРЕМЕСТИТЕ И ДА МЕ ИЗВЕСТИТЕ
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
може да потрае тоа бајаги. познавам човек кај мене му а акнаа колата сол му ја направија и ја чекаше 6 месеца!!! треба осигурањето да префрли пари за да се надомести штетата па по судска постапка мислам се иде.. да не те излажам. прашај во осигурителна компанија мислам може да ти помогнат
 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
на голф 3 караван ме заебава мењачот, не влегува во 5та. скоро е сменет со половен. сите брзини ги мења одлично, само 5та не фаќа. понекогаш ја погодувам после неколку обиди и мавање во трета

шо може да му е? и колку од прилика би чинела поправката?
кога го менуваше мењачот, дали го смени и сетот на квачилото(ламела, потисна и друк лагер)?
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Доколку твојот другар има пари може да почне да си ја прави колата ама само во сервис кој што работи со таа осигурителна компанија, потоа сите фактури ќе ги однесе во осигурањето и ќе му ги префрлат парите на сметката.
Доколку нема пари за купување на потребни делови тогаш треба да чека на осигурањето?
Еднаш во Кавадарци се случи на еден мој колега наместо пари да му дадат Тиквешка Жолта Ракија, ова не е заебанција туку вистина така да пази со кој со имаш работа:nesum:
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
1.361
Поени од реакции
2.176
Здраво на сите имам само едно прашање еден другар пред 2 недели направи собраќајка не е виновен оцени полицијата здобиен е со набиеници возилото е оштетено од напред процена околу 3000 евра се на се возилото е во сервис уште па ме интересира колку време ќе помине во сервис уште јас мислам дека треба да е готово но се уште ништо да не знае некој какви процедури што треба колку време и слично ве молам да ми одговорите И АКО Е ТЕМАТА НА ПОГРЕШНО МЕСТО ВЕ МОАМ ДА ЈА ПРЕМЕСТИТЕ И ДА МЕ ИЗВЕСТИТЕ

Нека си види пријателот кај е осигурано другото возило, на тој што бил крив, па кај неговата осигурителна компанија обратете се, ќе ви кажат што точно да направите.
 
H

^HITMAN^

Гостин
Едно прашање до поупатените. Колку ќе ме чини комплетен ремонт на моторот на Opel Tigra, 1.4l 1997год? Од прилика немора до денар точно. Однапред благодарам.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Некаде околу 150 евра би требало да те фати.. Татко ми има опел со 1.4i мотор од 91, фактички истите мотори се со тиграта.. можда со некој мали измени, меѓутоа тука негде се. Знам дека он му праеше на моторот ремонт, пред околу година ипол, и толку го кошташе одприлика. Не би требало нешо многу повеќе од оваа цена да те фати.
Иронијата е што за 200 евра во еден сервис, со се работна рака му даваа ист таков мотор 1.4, среден исчистен и ремонтиран, тип топ :helou:
 

elektro

Генијалец
Член од
11 мај 2009
Мислења
132
Поени од реакции
40
Здраво дечки може да ми кажете што мислите за
Chrysler Stratus 2.0i Дизел

 

Warrior

Born to laugh
Член од
15 декември 2005
Мислења
375
Поени од реакции
3
Здраво дечки може да ми кажете што мислите за
Chrysler Stratus 2.0i Дизел

тоа се оние џандарските.
пошо се занимавам со автоделови, да ти кажам дека ако ти се расипе некој дел, треба да седнеш поред колата и да плачеш :D

деловите се ретки, а се уште поскапи.
 

JeepMkd

Scratch model builder
Член од
25 јуни 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
468
Стратус дизел? Mислам дека го има само бензинец, 2.0 и 2.5 фиксно, за други мотори не знам.

Вожњата е супер (се имам возено), внатре делува широко и можеби не ептен луксузно, ама добро изработено.
Троши поприлично, и ако го земиш во обзир фактот дека овие кај нас се веќе по 10 години, рачунај дека колку и да е одржаван ќе почне да кажува проблеми од замореност. Проблеми кои кај европска кола се решаваат за ден-два, наспроти недела-две кај американциве. Рачунај гњаважа и до Грција во краен случај, а цените се изгор.
 
Член од
18 август 2007
Мислења
135
Поени од реакции
8
Имам едно прашање.. шал таблата на колата ми е испукана ( опел кадет D ) и слушнав дека као имало некој спрејови или лепенки не сум сигурен, којшто се прскале/лепеле на шал таблата и не се познавало испуканото.:toe: Доколку има некој којшто се разбира во овие работи, односно имал такво искуство и знае како се средува оваа работа, замолувам да ми каже :) :smir:
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Имам едно прашање. На ескортот ги имам оригиналните Форд раткапни што се, ама едната ја загубив веќе подолго време и никаде не можам да најдам иста таква.
Па некој да не знае кај можам да најдам, купам, или некој да има иста таква па да се нагодиме. Иначе раткапните се исти како на сликава:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom