Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Во Маџари има еден мајстор мене што ми средуваше чаури за ефтини пари ќе поминеш таму
Некоја поточна информација, број на моб. или слично да не имаш?
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Некоја поточна информација, број на моб. или слично да не имаш?
Ваљда мисли на Мите Трејд, а јас би ти рекол шо подалеку од него. Иди си на илинденска у монро и не гледај други опции. Таму ќе ти понудат репарација или нов дел, па ти одлучи. Значи ќе ти повторам дека ова ти е најдобрата опција, а цената е иста, а можеби и поевтина. Според ова што го кажуваш ќе те кошта околу 500-800 денари сосе работна рака.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.079
Поени од реакции
11.470
Таму ќе ти понудат репарација или нов дел, па ти одлучи.
Колку што се разбирам репарацијата е сосема друга процедура од набивање на гумица.
Купување нови амортизери се последна опција, со таа варијанта без 200 еура не поминувам.
Сепак фала на советот.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Колку што се разбирам репарацијата е сосема друга процедура од набивање на гумица.
Купување нови амортизери се последна опција, со таа варијанта без 200 еура не поминувам.
Сепак фала на советот.
Нема проблем.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.177
Поени од реакции
2.128
Другар таа кола ти е за на бензин, што и да ставиш за да заштедис губиш перформанси секако.
--- надополнето: 9 април 2013 во 20:48 ---

Во Маџари има еден мајстор мене што ми средуваше чаури за ефтини пари ќе поминеш таму

Mene mi kazaa deka na METAN ke izgubi 10 % a na PLIN - demek na vrvno nivo bilo sega i nemalo gubenje na performansi.. pa sea neznam.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
imam vozilo staro 16 godini dizel i .. ne mi e jasna koja e razlikata od crvena navta i eko dizel ili biodizel ? prednosti i mani,? vaka na vozenje nema razlika , poveke od 80 km/cas ne ja vozam . .
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
imam vozilo staro 16 godini dizel i .. ne mi e jasna koja e razlikata od crvena navta i eko dizel ili biodizel ? prednosti i mani,? vaka na vozenje nema razlika , poveke od 80 km/cas ne ja vozam . .
Crvena nafta e starata D2 na koja se stava edno sisence boja-indikator na cela cisterna. Eko dizel malce kao pocist dizel-kaj nas samo na papir,biodizel imas lesna mesavina kako onoj na nasite benzinski so 5% rastitelni sostojki i imas 100% biodizel sto se bazira isklucivo na prirodni ulja,kaj nas 100% uste ne sum videl. 100% biodizel ti e npr zejtinot, upotrebuvan ili nov. Starite golfovi i mecki sibaat bez gajle i na 100% BD.
Ako imas VW(seat,audi,skoda) d,td ili tdi do 2002 so obicna boš pumpa odat site bez gajle na crvena nafta,istoto važi i za starite mecki do 98g sto ne se so CDI tehnologija. Sve sto ne e partizanski VW ili Mercedes ne e za crvena nafta.
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
imam vozilo staro 16 godini dizel i .. ne mi e jasna koja e razlikata od crvena navta i eko dizel ili biodizel ? prednosti i mani,? vaka na vozenje nema razlika , poveke od 80 km/cas ne ja vozam . .
16 години на што ја возеше?Турај си нафта на Макпетрол,Дизел-Џет и немаш гајле.Имам приметено дека најмалку ми троши од таа нафта,во споредба со Лукоил,и остали бензински.Можам комотно да и лупам црвена,има механички дизни,бош пумпа.Мислам дека кај Фиатов е Лукасова,не е Бошова,али не сум сигурен.Башка треба да знаеш дека е казниво ако те фатат со таква нафта.Возилото ќе ти го земат.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Што викате за авео седан 1.2 ... баш го гледав ова ефтино ги продаваат а ново годиште и мала километража имаат

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=755097
Брат, знаеш дека глеав све и свашта. Вакво возев 1.2. Ќе се разочараш од колата. Минимум 1.4.

Види го ова
http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=426014
 
Член од
30 јули 2010
Мислења
172
Поени од реакции
47
метанот е гориво со висок октански број, мора да се вгради адванс процесор за да го врати палењето на рание, за да може ЦЛС сот да работи без проблем. Без адванс процесор, кој е за (скоро) секое возило од различен тип, ќе ти изгуби околу 50 проценти од снагата и ќе варира на ниските вртежи, меѓу другото. За CLS 2007, мислам дека нема .
 
Член од
8 февруари 2013
Мислења
75
Поени од реакции
11
Што викате за авео седан 1.2 ... баш го гледав ова ефтино ги продаваат а ново годиште и мала километража имаат

http://reklama5.mk/Details.aspx?ad=755097
Тиња кола е ова да ти кажам, воопшто не ми прави мерак , има менувач како стап не е стартно ич а троши како ДОЏ ВАЈПЕР, не е издржлива а има скапи делови БЕГАЈ ПОДАЛЕКУ
 
Член од
7 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
имам vw vento 2.0 gti 115hp 1993год бензин/плин секвентен плински систем. возилото одлично работи прима потрошувачката му е од 7.5-8/100 при брзина 90-120км/ч на отворено 10-12/100 градска мерено према бордкомпјутер. поле отприлика 100 км поминати почнува да трокира да гуши да не прима потрошувачката према борд иди до 17/100 на отворено.изгаснија остај ја пола сат да одмори после нема проблем околу 30 км после пак почнува исто што би можело да биде ако знае некој да кажи.сменето свеќици кабли капа палец филтри
ајде има некој кој знае да ми кажи што е проблемот со возилото унапред благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom