Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Ај некој што се разбира ако сака нека ми кажи од што можи колата Hyundai accent да ми меша во возење плин и бензин, а исто и ми кажува дека е возам на плин а уствари не се префрлило едноставно само си штракнало и си свети апаратчето а јас цепам на бензин. Бтв колата ја имам на проба земено сакам да ја купам ама ми е страв од тоа, а исто и ме интересира ако знајт некој за да го поправам тоа колку би ме коштало. АЈ ве молам за одговор пошо немам мајстор во близина :)
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Околу литар до литар и пол повеќе ќе троши помоќниот Пасат во просек.

Околу моќноста, дали 105 КС е доволно... тоа е индивидуално; ете, на Валволин му се доволни 90 КС за неговиот А6, мене 110 КС ми се малку (или поарно кажано на граница на „прифатливо“) за 50-60 кг полесниот Пасат.
Se zavisi vo kakva sostojba e i kako e nastelovano turboto, boš pumpata i diznite. Poveketo 110 konjski kaj nas realno nemaat ni 90 konja pod hauba. Na 110 konja retko koja turbina da e nasteluvana kako sto treba,site se meneti ili reparirani,kaj ovie posle repariranje ili promena treba da se stelue aktuatorot a toa nikoj ne go pravi. Da ne zborime kako zaebavaat ako od gjubre zaglavuvaat lopatkite. Sum nosel 110ki a4 i pasati nekoi vlecea poslabo nego moeto 90 konjsko a6. Se e do turbinata,a i na ovie elektronikata im e poosetliva i cesgtopati ako nekoja sitnica ne e vo red gi buta vo safe mode.
--- надополнето: 7 април 2013 во 08:06 ---
Ај некој што се разбира ако сака нека ми кажи од што можи колата Hyundai accent да ми меша во возење плин и бензин, а исто и ми кажува дека е возам на плин а уствари не се префрлило едноставно само си штракнало и си свети апаратчето а јас цепам на бензин. Бтв колата ја имам на проба земено сакам да ја купам ама ми е страв од тоа, а исто и ме интересира ако знајт некој за да го поправам тоа колку би ме коштало. АЈ ве молам за одговор пошо немам мајстор во близина :)
Kopceto za prefrlanje. Ili ima slab kontakt ili ima skrseno-odlemeno nekoj pipak vnatre. Ako si spreten so prstite otvori go kopceto i pogledni vnatre kakvo e stanje.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Se zavisi vo kakva sostojba e i kako e nastelovano turboto, boš pumpata i diznite. Poveketo 110 konjski kaj nas realno nemaat ni 90 konja pod hauba. Na 110 konja retko koja turbina da e nasteluvana kako sto treba,site se meneti ili reparirani,kaj ovie posle repariranje ili promena treba da se stelue aktuatorot a toa nikoj ne go pravi. Da ne zborime kako zaebavaat ako od gjubre zaglavuvaat lopatkite. Sum nosel 110ki a4 i pasati nekoi vlecea poslabo nego moeto 90 konjsko a6. Se e do turbinata,a i na ovie elektronikata im e poosetliva i cesgtopati ako nekoja sitnica ne e vo red gi buta vo safe mode.
--- надополнето: 7 април 2013 во 08:06 ---

Kopceto za prefrlanje. Ili ima slab kontakt ili ima skrseno-odlemeno nekoj pipak vnatre. Ako si spreten so prstite otvori go kopceto i pogledni vnatre kakvo e stanje.
Ахам ок другар фала многу на одговорот ке видам ке побарам некој што се разбира да го види пошо искрено ама ич не се разбирам јас.
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Od koe godiste? Moj sovet ako imas prilika najubvavo 90 konjski ili eventualno 110 konjski od postarite motori so VP tehnologija. I 90 konja ti se dosta, moeto a6 od 96 e 90 konjsko vlece odlično ne osekam potreba po poveke snaga. 170-180kmh so uklucena klima trojca vnatre i bagaz,nema gajle. Od starite 90 konjski 96-2002g nema podobar i poizdrzliv motor.
Ako si za ponov model od 2005+ imase edna strasno slaba serija so 2.0tdi,na site im pukaat glavite,vnimavaj na ova. Od 2002-2006 se 1.9tdi so PD tehnologija isto odlicni masini im stradaat samo bregastite.
Гледам дека си за Волксваген имаш познавање,ме интересира твое мислење за Ајде едно мислење за Сеат Ибиза 1.4 16в 100кс 2007 модел со 3 врати,значи мотор подвозје сервис итн,итн....
Сум слушнал дека моторите биле конструктивно лоши,во смисол ако додје за ремонт нема бушење и сл.заебанции туку мора нов блок.
 
Член од
7 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
имам vw vento 2.0 gti 115hp 1993год бензин/плин секвентен плински систем. возилото одлично работи прима потрошувачката му е од 7.5-8/100 при брзина 90-120км/ч на отворено 10-12/100 градска мерено према бордкомпјутер. поле отприлика 100 км поминати почнува да трокира да гуши да не прима потрошувачката према борд иди до 17/100 на отворено.изгаснија остај ја пола сат да одмори после нема проблем околу 30 км после пак почнува исто што би можело да биде ако знае некој да кажи.сменето свеќици кабли капа палец филтри
 
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Ај кажете ми што растојание на штрафови на бандаж има опел корса Ц и фала
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Гледам дека си за Волксваген имаш познавање,ме интересира твое мислење за Ајде едно мислење за Сеат Ибиза 1.4 16в 100кс 2007 модел со 3 врати,значи мотор подвозје сервис итн,итн....
Сум слушнал дека моторите биле конструктивно лоши,во смисол ако додје за ремонт нема бушење и сл.заебанции туку мора нов блок.
Posle 2002 gi donekade gi opravija tie motori,ama i dalje se za tasak. Tropa beter nego dizel,i si trošat ulje. Kaj prvite modeli so ovoj motor imase fabricka maana so oddusakot i zapecuvanjeto na uljnite kariki.Heh,kakov remont be na kola od 2007. Inaku se pravi remont,bez gajle,kariki i lageri za ovie se gabe,ima na sekoe kose,od prvata serija ne veruem da ima motor sto ne e otvaran ednas ili poveke pati. U glavnom ako e eftinko se isplaka,inaku ne bi ti preporacal.
P.S
Ej so e sega rabota,neli novo e novo.
:D
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Posle 2002 gi donekade gi opravija tie motori,ama i dalje se za tasak. Tropa beter nego dizel,i si trošat ulje. Kaj prvite modeli so ovoj motor imase fabricka maana so oddusakot i zapecuvanjeto na uljnite kariki.Heh,kakov remont be na kola od 2007. Inaku se pravi remont,bez gajle,kariki i lageri za ovie se gabe,ima na sekoe kose,od prvata serija ne veruem da ima motor sto ne e otvaran ednas ili poveke pati. U glavnom ako e eftinko se isplaka,inaku ne bi ti preporacal.
P.S
Ej so e sega rabota,neli novo e novo.
:D
Ново си е ново и понатаму.Инаку за брат ми е беше да гледа една Ибиза па го интересира......
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Член од
4 март 2010
Мислења
268
Поени од реакции
26
Ај кажете ми што растојание на штрафови на бандаж има опел корса Ц и фала
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
Ај да речиме вака.
Само што зедовте возачка и имате 2000 евра за да купите кола. Шо кола ќе земите или бидеќи се работи и за вкус меѓу кои ќе размислувате?
Значи иако почетник не сакам многу мали коли како матиз, фордка, или пунто. Сакам нормална и комотна кола со 4 врати која троши помалце а ќе помини повеќе километри за да се научиш да возиш добро и искусно. Што предлагате?
Еве мене лично ми прајт ќејф Рено Лагуна како оваа:
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=764407

Помош и предлози ми се добродојдени од секој член.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ај да речиме вака.
Само што зедовте возачка и имате 2000 евра за да купите кола. Шо кола ќе земите или бидеќи се работи и за вкус меѓу кои ќе размислувате?
Значи иако почетник не сакам многу мали коли како матиз, фордка, или пунто. Сакам нормална и комотна кола со 4 врати која троши помалце а ќе помини повеќе километри за да се научиш да возиш добро и искусно. Што предлагате?
Еве мене лично ми прајт ќејф Рено Лагуна како оваа:
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=764407

Помош и предлози ми се добродојдени од секој член.
Begaj od reno.Eden prijatel imase ovakva laguna sekoj den po majstori ja vleckase,gradks mu trosese preku 13 benzin na 100. Ako e plin ke bide preku 15. Za prvo vozilo najdobro nekoja korsička so 5 vrati 98-2000 so motor na lanče,da ne mu ja misliš. Komotni se,ima bagaznik i se ekonomični. Moze i suzuki swift isto odličen izbor,komotno i so soliden bagaznik.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Se zavisi vo kakva sostojba e i kako e nastelovano turboto, boš pumpata i diznite. Poveketo 110 konjski kaj nas realno nemaat ni 90 konja pod hauba. Na 110 konja retko koja turbina da e nasteluvana kako sto treba,site se meneti ili reparirani,kaj ovie posle repariranje ili promena treba da se stelue aktuatorot a toa nikoj ne go pravi. Da ne zborime kako zaebavaat ako od gjubre zaglavuvaat lopatkite. Sum nosel 110ki a4 i pasati nekoi vlecea poslabo nego moeto 90 konjsko a6. Se e do turbinata,a i na ovie elektronikata im e poosetliva i cesgtopati ako nekoja sitnica ne e vo red gi buta vo safe mode.
Што знам, мислам дека океј си влече, т.е дека ги има „декларираните“ 110, само што јас сум многу јак шофер, па тоа ми е малку :D

Колата беше купена на странски таблици со спуштени („сечени“) амортизери - од една страна, според мое некое размислување, тоа е лошо затоа што претходниот газда веројатно не ја „штедел“, но од друга страна можеби е добро затоа што очигледно се грижел за колата и и посветувал внимание - многумина што зедоа исти такви Пасати се импресионирани колку мирно и рафинирано вози нашиот.
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
imam vozilo staro 16 godini dizel i .. ne mi e jasna koja e razlikata od crvena navta i eko dizel ili biodizel ? prednosti i mani,? vaka na vozenje nema razlika , poveke od 80 km/cas ne ja vozam . .
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.741
Поени од реакции
9.866
imam vozilo staro 16 godini dizel i .. ne mi e jasna koja e razlikata od crvena navta i eko dizel ili biodizel ? prednosti i mani,? vaka na vozenje nema razlika , poveke od 80 km/cas ne ja vozam . .
Суграѓанин,пази се само,пошто црвена нафта не е дозволена,ако те дознае полиција недај боже дебела казна се плаќа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom