Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 јули 2011
Мислења
855
Поени од реакции
407
Возач почетник сум, само што положив и сум во план да купам кола.
Имам на располагање максимум околу 7500 евра.
Дилемата ми е дали со тие пари да земам ново Пунто или било која друга половна кола.Доколку купувам половна не сум во план да ја платам исто пари колку пунтото, планирам некаде околу 5000 евра.
Прашање: Што е подобро-гланц ново Пунто или кола стара околу 4-5 години?
Помеѓу 7 - 8 000 евра се наоѓа Голф 5 1.9 ТДИ 105 кс 6 брзини... Според мене многу подобар избор од ново и голо Пунто бензинец...
 
Член од
6 октомври 2012
Мислења
260
Поени од реакции
175
Помеѓу 7 - 8 000 евра се наоѓа Голф 5 1.9 ТДИ 105 кс 6 брзини... Според мене многу подобар избор од ново и голо Пунто бензинец...

што и да земеш , памет у глава , и очи отворени 4 . . ја би ти препорачал некое средно возило , около 1400 . голф , сеат шкода па и фиат не е лош за прво возило . нека биде и постаро 7 -8 години , не е проблем ...после некое време кога ке стекнеш искуство , сам си бирај . . ..
[ не се станува возач со 20 дена пракса и 2 теста
 
Член од
7 април 2013
Мислења
12
Поени од реакции
2
Возач-почетник" е секој возач на моторно возило до 21 година

возраст, кaкo и возач на моторно возило во период од две години по
добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство.
Возач - почетник кој поседува возачка дозвола од "Б" категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 75 киловати(100 коњски сили).

--- надополнето: 12 април 2013 во 12:09 ---
Дечки што мислите како е подобро да се пали кола која има вграден плин. Директно на плин да се пали или прво да се запали на бензин па да се префрли самата на плин? И дали доколку се пали на плин би имал некој проблем со палењето во зима.(кажано ми е дека ако било многу ладно тешко палело)
палењето директно на плин на ладно времетемператури под -5 посебно ако возилото стој надвор е потешко а во некои случаи и неможно.а тоа дали прво ќе палиш на бензин или на плин зависи и до системот кај обичните плински уреди можное и така и така а кај секвентните уреди тоа зависи како е програмиран уредот ама во секој случај кај секвентните уреди подобро е пво да запали на бензин па самиот систем да префрли на плин
--- надополнето: 12 април 2013 во 22:12 ---
Ovaa ima sigurno monoinjection plin,nema teorije da e sekventen.
Loputata za vazduh elektronska e ili na sajla? Vaka ko so pisuvaš sumljam da e nesto kaj karburatorot poebano. Oddusakot go imas li provereno dali duva i da ne e zatnat?
не колата е фулл инџекшн и плинот е фулл инџекшн со 4 бризгалки за секој клип поединечно со засебен компјутер за плинот
 
А

Атомската мравка

Гостин
Возач-почетник" е секој возач на моторно возило до 21 година

возраст, кaкo и возач на моторно возило во период од две години по
добивањето на возачката дозвола, независно дали дозволата ја добил во Република Македонија или во странство.
Возач - почетник кој поседува возачка дозвола од "Б" категорија не смее да управува со возило чија сила на моторот е поголема од 75 киловати(100 коњски сили).
Фала за информацијата, инаку ептен глуп закон дури до 21 година било :eek: а и казнава 400е е солена ако те фатат.
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
534
Поени од реакции
75
Фала за информацијата, инаку ептен глуп закон дури до 21 година било :eek: а и казнава 400е е солена ако те фатат.
Знам ама што можи да се прави освен да се почитува или да се плаќа казна ахах:)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Возач почетник сум, само што положив и сум во план да купам кола.
Имам на располагање максимум околу 7500 евра.
Дилемата ми е дали со тие пари да земам ново Пунто или било која друга половна кола.Доколку купувам половна не сум во план да ја платам исто пари колку пунтото, планирам некаде околу 5000 евра.
Прашање: Што е подобро-гланц ново Пунто или кола стара околу 4-5 години?
Пунто дете,не дека ги фаворизирам Фиатите,имам јас Фиат,ама имаш добро опремено Пунто за тие пари.Знаеше си газда прв,и како ќе го чуваш така ќе го имаш т.е не купуваш мачка во вреќа.За 5000 ќе најдеш добра Бора,4-ка,Пасат,Стило,Алфа 147.Абее парата секое задоволство го исполнува.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Пунто дете,не дека ги фаворизирам Фиатите,имам јас Фиат,ама имаш добро опремено Пунто за тие пари.Знаеше си газда прв,и како ќе го чуваш така ќе го имаш т.е не купуваш мачка во вреќа.За 5000 ќе најдеш добра Бора,4-ка,Пасат,Стило,Алфа 147.Абее парата секое задоволство го исполнува.
http://fiat.com.mk/Uploads/37 Punto Classic 12 60 Activ 3 p.pdf
Еве ја конкретната понуда.
Единствено што според мене фали е АБС. Има некаква голема разлика во кола со и без АБС?
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Ново пунто 2012 година нема АБС... :tapp:
Нема радио, но има металик сива боја.. :D Јас искрено не би го земал,јес да нова кола си е нова, ама па да нема АБС и радио ?
Разгледај по огласи 100% ќе најдеш некое солидно возило 2007-8 година за таа цена. :)
 

Cruise

Ja sam taj iz Cadjavice
Член од
1 јануари 2013
Мислења
2.038
Поени од реакции
940
Ново пунто 2012 година нема АБС... :tapp:
Нема радио, но има металик сива боја.. :D Јас искрено не би го земал,јес да нова кола си е нова, ама па да нема АБС и радио ?
Разгледај по огласи 100% ќе најдеш некое солидно возило 2007-8 година за таа цена. :)
За АБС се доплаќа мислам,некои 200-300 евра.Радио,имаш коска радио за 4000-5000 денари,JVC,Pioneer,јес да не е фабричко али јебига.Ако не ти претставува проблем коњажата,слаба кола е.ABS-от се активира на дожд,снег или на пример несигурна подлога,еве суви лисја,трева,лизгавост.Кочи на принцип на запци.Кочениот пат со АБС е многу пократок со со онаа кола што нема АБС.Ако до толку сакаш,доплати си.Се гине и со АБС и без.Мојата нема ABS и не ни ми треба.Еве ти едно видео,изгледај како функционира.
http://www.youtube.com/watch?v=hnjszE3NS9E
http://www.youtube.com/watch?v=i088gz_Z26A
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Возач почетник сум, само што положив и сум во план да купам кола.
Имам на располагање максимум околу 7500 евра.
Дилемата ми е дали со тие пари да земам ново Пунто или било која друга половна кола.Доколку купувам половна не сум во план да ја платам исто пари колку пунтото, планирам некаде околу 5000 евра.
Прашање: Што е подобро-гланц ново Пунто или кола стара околу 4-5 години?
Прво прашање е дали си ограничен со 7500евра или има место за доплата?
Еве мое мислење,бидејки 3 недели ги преорав сите салони за нови автомобили...
1.Фиат Пунто Ево 1.2 со опрема(значи клима,абс,централна брава,серво волан,цд,6 аир бег,ама со 3 врати)8250еврони
2.Шевролет Спарк 1.0 68кс(мотор и подвозје од Опел Корса)7100 евра со опрема(клима,серво,абс,6 аир баг,цд,централна брава)
3.Опел Корса 1.2 86кс со 3 врати и опрема-8150евра

Е сега прашање е дали можеш да доплатиш,или си врзан за таа сума.Јас би те посоветувал да отвориш очи и да не се леташ по увезените коли,туку да си побараш кола купена од МК со реална километража која можеш да ја провериш во секој сервис.....
--- надополнето: 14 април 2013 во 01:06 ---
Да се пофалиме малку......За сопругата ново кофте:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:....
 

Attachments

Член од
1 март 2010
Мислења
7.887
Поени од реакции
14.379
Прво прашање е дали си ограничен со 7500евра или има место за доплата?
Еве мое мислење,бидејки 3 недели ги преорав сите салони за нови автомобили...
1.Фиат Пунто Ево 1.2 со опрема(значи клима,абс,централна брава,серво волан,цд,6 аир бег,ама со 3 врати)8250еврони
2.Шевролет Спарк 1.0 68кс(мотор и подвозје од Опел Корса)7100 евра со опрема(клима,серво,абс,6 аир баг,цд,централна брава)
3.Опел Корса 1.2 86кс со 3 врати и опрема-8150евра

Е сега прашање е дали можеш да доплатиш,или си врзан за таа сума.Јас би те посоветувал да отвориш очи и да не се леташ по увезените коли,туку да си побараш кола купена од МК со реална километража која можеш да ја провериш во секој сервис.....
--- надополнето: 14 април 2013 во 01:06 ---
Да се пофалиме малку......За сопругата ново кофте:vozbud::vozbud::vozbud::vozbud:....
Ако можеш. прати ми линк од понудата за Спаркот.
Иначе отприлика 7500 е сумата со која располагам, до 8000 тешко да стигнам.
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
За АБС се доплаќа мислам,некои 200-300 евра.Радио,имаш коска радио за 4000-5000 денари,JVC,Pioneer,јес да не е фабричко али јебига.Ако не ти претставува проблем коњажата,слаба кола е.ABS-от се активира на дожд,снег или на пример несигурна подлога,еве суви лисја,трева,лизгавост.Кочи на принцип на запци.Кочениот пат со АБС е многу пократок со со онаа кола што нема АБС.Ако до толку сакаш,доплати си.Се гине и со АБС и без.Мојата нема ABS и не ни ми треба.Еве ти едно видео,изгледај како функционира.
http://www.youtube.com/watch?v=hnjszE3NS9E
http://www.youtube.com/watch?v=i088gz_Z26A
Замисли да ти искочи пешак,куче или незнам што на партизанска, каде што сите возат со 50-60 ? Не е баш сеедно во таа ситуација дали твојата нова кола има АБС или не :) Сеедно, поентата на постот ми беше дека едноставно глупо е нова кола да нема АБС знаејќи дека мојата кола (стара добри 12 години) има ... :D
Edit: Доколку знаеш каде има,имаш линк од добро радивце за 4000-5000 пушти ми во пп :) Ми се заеба фабричкото и не ми се исплати да го правам :D
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
876
Поени од реакции
466
Ако можеш. прати ми линк од понудата за Спаркот.
Иначе отприлика 7500 е сумата со која располагам, до 8000 тешко да стигнам.
Значи имаш во Олимпија Моторс,па во Автомакедонија,и во Аутоцем Тетово.Јас моето го земав од Олимпија моторс.Имаш на лагер за веднаш само со бела боја,а за друга боја треба да чекаш.Инаку е со 1.016в 68кс моторот и подвозјето од Опел корса со следно ниво на опрема...
1.АБС кочници со дистрибуција на сила на кочење,клима уред,серво волан,централна врата,6 аир баг,цд со мп3 со 4 звучници Блаупункт вкомпонирано со ентериерот,трокрак волан......

Ако си за ново,мислам дека е добар избор бидејки е ново возило.....

Ако одиш во Олимпија Моторс ке го побараш Кире од продажба,дечкото е добар и е услужлив,ке го поздравиш од човекот кој го купи црвениот Спарк.......
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Возејќи на автопат на шофершајбна ми налета некој камен што го исфрли колата пред мене и се направи мала пукнатина, отприлика околу 1-1.5 сантиметар. Завчера се направи, ограничена е на тоа место, извозев уште скоро 900 километри откако се направи, не изгледа како да се шири (ако има некаква врска тоа). Може ли некако да се поправи тоа пошто е само една точка или мора цела шофершајбна да се менува?
 
Член од
4 март 2009
Мислења
604
Поени од реакции
442
http://fiat.com.mk/Uploads/37 Punto Classic 12 60 Activ 3 p.pdf
Еве ја конкретната понуда.
Единствено што според мене фали е АБС. Има некаква голема разлика во кола со и без АБС?
Оваа верзија на Пунто е постара од дедо ми,штом сакаш нова кола мој совет е да го видиш Колтот нов,цената е 7900 евра,ќе додадеш уште 400 евра,ама има се во него,многу убава кола,купи еден другар на лизинг по 90 евра месечно,со учество од 2000 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom