Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Абе ти викам како да е во лер делува. Нова кола е 2000 км поминати, нема шанси да е ламелата ваљда... некој да знае?
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Ne e lamelata , proveri spojnicata megu rackata i sipkata so odi do menjacot , tamu ima strafce sho mozi ne bilo dovolno stegnato:)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Менувачот влегува ли во брзина? И кога испушташ куплунг шо прави?
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Струмикс напиша:
Менувачот влегува ли во брзина? И кога испушташ куплунг шо прави?
Да.
Ништо не прави - како да е во лер колата. А се убацува во брзина
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Ако рачката (менувачот) влегува во брзина, најнормално осеќаш како менува, а не се случува ништо, тогаш има проблем во преносот( ламела, шалтер или сл.) значи нема пренос на силата на тркалата. Ако рачката на менувачот е слободна, не осеќаш влегување од брзина во брзина, тогаш е проблемот во лостовите кои одат од рачката до менувачот(шалтерот).
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Пробај на неупалена кола да ги прошалташ брзините, обично треба да се даде повеќе сила за да влезе на неуплена кола во брзина, пробај да ставиш во втора и со втора да тргнеш ако , ако нејќе, едноставно викни некој другар кој повеќе чепка и се разбира од коли, не сум во скопје инаку ќе намминев да слушнам со се случува, ама ако стварно ставиш во брзина и одпуштиш кумплунг тогаш би требало или да ти рипне колата или да се слушна најмалку силен звук од не докрај сменета брзина, ако не се слуша ништо од ова , ниту за момент ондак највреојатно ќе да е до корпата и ламелата.
Ама за секој случај на исклучен мотор со отворена хауба да мењаш брзини ако се слуша од кај менувачката кутија (одма до моторот) тропње тоа значи дека зглобовите кај мењачот се ок.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Вака сеа:сакам да си купам нови гуми-205/50/16.Сеа за сеа земав некои цени,ама ме плашат и ефтините и скапите.На пример ми даваат Sava intenza за 4700 ден. 1 гума.А исто ми даваат Dunlop-174 e. исто една гума.
Дајте некој совет каде можам да најдам добра гума за добра цена.Ама да не е некоја чкљ фирма.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Прошетај се по дуќаните и види си, 436053. Тоа ти го диктира длабочината на џебот. Види си Пирели, Клебер, а и Данлоп не е лоша гума воопшто, а досега не сум чул некои замерки и за Сава.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
абе шетав за шетање ама по се изглеа ќе ја зеам sava intenza-сегде кај шо бев ми ја фалат.А за пирелито викаат дека не биле за кај нас,а овие другиве се безобразно скапи.
 

neo-geo

The Empire Strikes First!
Член од
17 август 2005
Мислења
500
Поени од реакции
2
Јас користам гуми на сава, и на опелот и на 128цата, и задоволен сум, измислени се за нашиве патишта. Меки се и убава вожња имаат, а и цените им се ок. Intenza на опелот, а effecta на заставата
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
ја мојата потрага уште ја неам завршено.Ама и се глеа крајот!!Денес наидов на Bridgestone-turanza.
Од Савата се откажав,пошто некако не ми е ALL SEASON.А башка и шарата и е ко на трактор.
Ова Bridgestonov ми се свиѓа,а и има приступачна цена.
Ќе ве известам за резултати.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
2.842
Поени од реакции
31
Знае ли некој каде има од оние ценовниците за автомобили од сите увозници во Македонија?

Или да прашам во кое списание, може и некој сајт. Одамна не сум видел па ме интересира да ѕирнам.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Autobild ке си купиш и ке видиш цени, а иначе www.fiat.com.mk www.citroen.com.mk и пробај со цом.мк по марка која те интересира. Шкода немаат мислам.
 

BoRg

Resistance is futile you will be assimilated
Член од
8 декември 2005
Мислења
486
Поени од реакции
2
OTIDNA POLUOSOVINATA

ThA-BiTcH напиша:
Да.
Ништо не прави - како да е во лер колата. А се убацува во брзина
Sigurno 100 % ti e ortidnata nekoja poluosovina dali levata ili desnata ne e golema steta treba samo da se smeni i ce cepi ko nova
Ova ti moe mislenje:wub:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom