Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Хе хе. А занеш дека може да ја извадиш на лер од редуктор? Ако го застаниш големиот средина (стандард е назад а спора е напред), исто така нема да оди никаде. Да не беше тоа?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Не знам...не беше тоа...стандардно си возев...и кога ја запалив пак...ма нејкеше да мрдни...па ги поместив мењачите...уклучив редуктор без да притискам кунплунг...и возев па пак исклучив и си продолжи да си вози како што треба...

Плус то ме нервира...често заглавува гаста кога ќе ја залепиш до подот...и останува...и јачиииии упм!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Сигурен си дека никој не влегол пред тебе да си поигра со редукторите? Или можеби некој носел нешто големо па несакајќи во вадењето се поместил и редукторот. Ако не е редукторот незнам друго логично што може да биде?
Мене што ми се имаше десено: Му рекоја на старио Ладата појке оди и помалку троши ако нема еден кардан (било кој преден или заден). И зедовме го извадивме предниот кардан... Ама во стандард несакаше да се мрдне. Мораше да се вози редукована со малиот. И нишо. Си го вративме назад карданот по 2-3 дена.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
А оти не пробавте задниот да го исклучите така што имаш преден...преден погон.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Пробав. Исти курац различно пакување. Не сакаше да се помести и така во стандард. Редуковај ја оди. Штознам што му беше? На крај сватив дека преносот е 50% -50% во стандард (а редукован е башка напред, башка назад), и без еден кардан нема да оди.
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
барав тема за увоз на автомобили нема/не можев да најдам
колку стар мотор може да се донесе од странство?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
За мотор немаш никакви ограничувања...значи од 1950-та можеш, само побарај ХОМОЛОГАЦИЈА, другото се е во ред.

Самото име „хомологација“ ти кажува дека е педерска работа :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.549
Поени од реакции
7.265
Колку кошта една хомологација, од што зависи цената и што се треба да се набави за истата, дали знаеш?
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Мислам дека се добива заедно со возилото...пример TUV Munchen...не знам навистина, мислам дека тие што имаат поголемо искуство со тоа на форумот, поубаво ќе ви објаснат.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Димитар напиша:
барав тема за увоз на автомобили нема/не можев да најдам
колку стар мотор може да се донесе од странство?
За каков мотор правиме муабет? За возење или за кола?
Ако е за возење... Вујко ми носеше коли од Германија и сум добро упатен. За некои мотори има ама за некои нема. Пр. за Yamaha dt 50 r нема хомологација (таков е моторот на брат ми). си ја зедов бељата и за тие пари што ме кошта ке купев 10 пати поубав од тука. и не се добива со возилото туку се плаќа околу 100-150 евра (ако го има).
Ако е за кола... За нив нема царина... Нема ограничување на старост. Само треба да се намести на возилото и ако е ист како фабричкиот нема потреба од нишо. Ако е различен ке треба да се прави и А-тест.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.702
Поени од реакции
27
Dzish напиша:
Ако е за кола... За нив нема царина... Нема ограничување на старост. Само треба да се намести на возилото и ако е ист како фабричкиот нема потреба од нишо. Ако е различен ке треба да се прави и А-тест.
Мислам збораше за моторцикл :)

Инаку ако збораше за мотор за кола (engine) тогаш можеш слободно да си го увезиш, се води како резервен дел и можеш да си го вградиш.

Цела работа со хомолагции,царини се врти колку каросеријата.

Пример можеш да увезиш салам Буба од Германија, купи тука некој крш од 100-200 евра, смени ја школката и моторот останува фактички само една цевка каде што е напишан кодот (каросеријата), и имаш тазе Буба :)
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.549
Поени од реакции
7.265
Мислев на мотоцикл, и сега уште повеќе ме збунавте. Можеби дека сега станав од спиење. :)
 
Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Da ne otvoram nova tema,sakam da uvezam nesto postaro.
Dali voopsto e dozvoleno?
Dali e toa samo do MFS?
Sto prajme ako e nekompletno,ima defekti...?
 
Член од
19 септември 2005
Мислења
5.616
Поени од реакции
180
Зборував за моторцикл.....
Џиш, ај ќе ми објасниш подобро на МСН
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Volkswagen напиша:
Пример можеш да увезиш салам Буба од Германија, купи тука некој крш од 100-200 евра, смени ја школката и моторот останува фактички само една цевка каде што е напишан кодот (каросеријата), и имаш тазе Буба :)
Ова е незаконски според законот на Република Македонија и доколку некој по некоја “случајност“ те поткаже што си правел следува затвор:) од 1 до 5 години. А за увоз легално на коли... Моментално влегуваат сите понови од `98.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom