Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Дизелот го пресметував за градска. 5,5-6.
Голф 2 троши (проверно) 6,5-6,8л/100км а отворено 5,5л/100км. Има “паметни“ деца ја „штеловаат“ бош пумпата помалку да троши ама после тоа моторот капут заради несоодветна мешавина, оптеретување итн, а тогаш троши 4,8-5л/100км на отворено.
Дизелот низ град, а плинот на отворено а? Весела математика :)

Е сега, јас ги дадов горе наведените бројки за старо возило :) Нема да очекувам Корса да троши по фабрички податоци. Сигурен сум и тоа глава сечам дека под 5,5 литри градска нема да биде и 4,5-5л/100км на отворено (домаќинска вожња).
Eла да видиш колку троши Фиестата... ќе ја сечиш глата, а 1.8 е под хауба. Опел 1.5 има и турбина и 300 кубици помалце, така да можи да троши само помалку, сигурно не појќе од Фиестата.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Дизелот низ град, а плинот на отворено а? Весела математика :)

Eла да видиш колку троши Фиестата... ќе ја сечиш глата, а 1.8 е под хауба. Опел 1.5 има и турбина и 300 кубици помалце, така да можи да троши само помалку, сигурно не појќе од Фиестата.
Добро де, еве нека биде по твојата математика, не се бунам.

6л градска, 4 отворена?

ОК

6 * 64,5 = 387 денари
4 * 64,5 = 258 денари

Плин:

Градска 7 * 38 = 266 денари (294)
Отворена 5 * 38 = 190 денари (210)


Плин/Дизел - Споредба за одржување? Греачите само колку пари се? Ако сакаш реална горенаведена потрошувачка, сигурно нема да ставиш од оние за 500 денари греач. Сигурно ќе ставиш од 1500. Услов е да е бош пумпата супер исправна.

Да не ме сфатите погрешно, јас сакам дизел. Пред се за мала кола заради багажникот. Ама не дека многу заштедувате ако купите дизел во однос на плин (кога се зборува за мало возило).

За големо, ехехе...нема споредба!
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Кој ги измислува бре цените за дизелите и нивното одржување: една дизна е 800 денари, еден греач е 300 денари во која сакаш продавница прашај... барем толку се за форд :) обичен мотор без електроники и срања....

А греачот нема врска со трошењето на колата... има со палењето на моторот.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Како оди процедурата на купување на возило на старо од МК? Што треба да се направи, на нотар ваму таму која е постапката? :)
 
Член од
14 јануари 2009
Мислења
144
Поени од реакции
12
jas imam corsa C 2003
1000 kubici benzinec
gradska troshi 7-7,5
a otvoreno 5 ako ja vozis 90km a fazla okolu 6 nasto
pa sega videte
nema sansi korsa da trosi gradska 5.5 %
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.099
Поени од реакции
1.885
И јас имам две корси B

едната (фамилијарна) 1.7 дизел 2000 год. троши околу 6-7 градска со 54000 км поминато

другата (моја) 1.0 12V 2000 год. троши околу 7-8 градска со 55.000 км поминато и не е споредлива со спачек како што кажа џиш, можеби не си возел незнам

така да во град не трошат сигурно 5 литри па колку пензионерски и да ги возиш, што се однесува за дизелите доста квалитетен и издржлив е исузу моторот 1.5 и 1.7 дизел, новиве дизели на опел се многу нежни и многу расипливи, ај што возам ќе речете исузу па така зборам, ама бев скоро 2 месеца во авто куќа во сервис и знам како стојат работите

корсите се ефтини за одржување и не се расипуваат често, мада и не правиме голема километража, претежно низ град се возат ... ако те интересира нешто слободно прашај
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
1.272
Поени од реакции
229
Мој другар има Opel Corsa B 1.4 бензин со 500.000 поминати без ремонт и уште не покажува лоши знаци. Јес да потрошувачката се има зголемено и сега иде до 9-10 литри градска, ама Опел и бензин, нема смрт, башка ефтино одржување.
 
Член од
9 декември 2010
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дечки ќе може ваше мислење за Skoda Felicia, совети, искуства... како се држат овие колички, како со просечната потрошувачката идат, дали вредат за овие пари (1300-2000е)(1995-2000 год.)!!!
Гледам со опрема слабо стојат, имаат евтини резервни делови како што знам, а доста ги има во нашиов возен парк!
 

-={K-O-R-U-N}=-

Wanna play a game?
Член од
14 февруари 2007
Мислења
13.045
Поени од реакции
3.301
Проблем (нормално):

Мислам дека колава почна (пак) да ми меша уље и антифриз.
Ми се случи еднаш ова пред 2 години, го средив, отворив глава, блок, заварување, додавање течен метал, рамнење глава..... и бидна. Од тогаш до пред некое време се си беше супер.
Последно време гледам некако антифриз ми губи. Додадов вчера 1L aнтифриз (-40) и си го постигна саканото ниво.

Повозев 10 км, паркирам колата, отварам кај моторот тоа капачето да видам за уље и гледам на капачето како бели мрсули.... Истово го видов и пред 2 год. кога мешаше
антифриз и уље ама ми го средија да ги мочам.... башка дадов 20 000 за СЕ да средат таму кај моторот.....

Any suggestion?
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
A zosto si prael glava, odnosno za sto kola stanuva zbor bidejki za povekjeto se naogja polovna glava koja ke ja odneses na testiranje i ke si teras tip top. Mene slicna zaebancija mi se desavase na pezoto na kratki relacii ako ne zagree mnogu nemase problem no na dolgi ko ludo goltase antifriz se utvrdi deka ima nekoja mala puknatina na glavata koja koa ke zagree se rasiruva i si tepa antifriz. Kupiv glava ja sredivme i sve na sve mi izleze 150evra rabotata
 
Член од
1 октомври 2010
Мислења
29
Поени од реакции
0
Dali nekoj znae kako se pravi da trepkaat zmigavcite pri zatvaranje na vratite i otvaranje (centralna)
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Дечки ќе може ваше мислење за Skoda Felicia, совети, искуства... како се држат овие колички, како со просечната потрошувачката идат, дали вредат за овие пари (1300-2000е)(1995-2000 год.)!!!
Гледам со опрема слабо стојат, имаат евтини резервни делови како што знам, а доста ги има во нашиов возен парк!

Јас имам Фелиција произведена крајот на 1999,октомври мислам и нема ништо од опрема ама бидејки сега се сменети гумите воланот иде многу лесно и глатко.Има поминато 110.000 км,редовно одржувана и сервисирана,во јули и правевме сервис околу 250 евра ,замена на сите потрошни материјали во моторот,манжетни таму се беше мењавано.Моторот е германска работа,компјутерско палење на бензин ако сакаш во 5 часот сабајле ке се симнеме пали од прва,единствена мана е што немаат опрема никаква складна за таа година околу 2000-та ,ама тоа е за 2000 +/- eвра тоа ке возиш башка и потрошувачката им е слаба страна ,мојата 8-9 градска во лето на плин(можеби сега во зима малку повеќе),отворено до Охрид летото на автопат ми трошеше 6л на 100 ,така да 220 +/- км до Охрид ги поминав со 13/14 литри максимум,значи кога се паркиравме пред куката боцата имаше нешто повеќе од половина.За делови имаш овластени сервиси во Скопје,ЗЕНОН во Кисела Вода или Фаворит-Кико спроти олимписки.За деловите не се толку скапи,колку што ја наплаќаат работната рака инаку вака доста цврта и убава вожња ми има мене за тие години ,11 години стара а далеку поцврста и постабилна од Матизот,нема никаде скапано после перење колата ми изгледа како од производна лента да излегла :) .Toa e тоа ,што се испофалив,што ти изнакажав :)
 
Член од
24 јули 2008
Мислења
285
Поени од реакции
5
Kade vo makedonija najevtino mozam da najdam h4 xenon ili bixenon ??
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Dali nekoj znae kako se pravi da trepkaat zmigavcite pri zatvaranje na vratite i otvaranje (centralna)
Имаш централна, сакаш да ти трепка на заклучување/отклучување? Заебано е тоа малку, ти треба една централна единица да ти детектира кога се отклучува/заклучува вратата...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom