Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Ноб сум на форумот па сакам да донесам кола од германиа
па сакам да знам колку ке ме фати царина и други такси
Колата е Ауди А4 2005 год
Батка, неможиме да ти кажиме. Јави се во некоја шпедиција ќе ти пресметат. Немаме каталог ние (Швацкелист). Сепак е ново возило, па ќе биде високо оценето.

--- надополнето ---

Шо велите за ова моделче?



3300 евра, 2001 год. дизел мотор, 150 000 поминати.
Вака изгледа топ, ама види каков е интериерот. Дали се излижани елементите внатре. Каква е шалтаблата. Какви се седиштата. Какви се кочниците и амортизерите. Тоа ќе ти покаже реално колку км е и колку вреди.

Пример ако гледаш мењачот е излижан,искинат, вратите се излижани, копчињата за стакла се избледени, воланот е напукнат и одлепен од рамката...верувај не е 150 000км ...туку 150 * 10 :)

Се знае како треба да изгледа кола со 150 000км. 101/128 со 150 000км може да изгледа ново а не Опел.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Ај вака. Имам околу 2000 евра да потрошам за мала градска кола. Паметот ми бега накај Корса од 98ма па нагоре и накај Поло 95та, 96та.
Колата би ја земал некаде крај на февруари до средина на март затоа сега сакам да испитам терен убаво, да не се мислам тогаш.
Патем, познавањата за коли ми се такаречи минимални.
Прашањето ми е што би одбрале помеѓу Корса и Поло и кои варијанти на овие 2 модела се докажале како најдобри во смисла на мотор.
Дизел варијантата на Опел ме советуваат да ја одбегнувам додека за дизел варијантата на Поло само убави работи слушам, е сеа финтата е шо дизел Поло кошта малку повеќе.
Да скратам, би одбрале Корса или Поло и зошто?

Битна ми е и потрошњата, дали отприлика знаете како се движат со потрошња?
Слушнав дека Корса-та оди до 7.5 градска и 5-5.5 на отворено, а горе доле и Поло-то се движело во овие граници?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Ај вака. Имам околу 2000 евра да потрошам за мала градска кола. Паметот ми бега накај Корса од 98ма па нагоре и накај Поло 95та, 96та.
Колата би ја земал некаде крај на февруари до средина на март затоа сега сакам да испитам терен убаво, да не се мислам тогаш.
Патем, познавањата за коли ми се такаречи минимални.
Прашањето ми е што би одбрале помеѓу Корса и Поло и кои варијанти на овие 2 модела се докажале како најдобри во смисла на мотор.
Дизел варијантата на Опел ме советуваат да ја одбегнувам додека за дизел варијантата на Поло само убави работи слушам, е сеа финтата е шо дизел Поло кошта малку повеќе.
Да скратам, би одбрале Корса или Поло и зошто?

Битна ми е и потрошњата, дали отприлика знаете како се движат со потрошња?
Слушнав дека Корса-та оди до 7.5 градска и 5-5.5 на отворено, а горе доле и Поло-то се движело во овие граници?

Polo зачуван дизел немаш промашај! И SDI и TDI варијантата се супер. Ако ти е за дизел имаш поефтина варијанта од Поло а ист мотор во Skoda Felicia. Ама претпоставувам сакаш да тепаш филм „Имам Поло“ остануваме на тоа. Што се однесува до Поло бензинци, не сум имал големо искуство, но сепак VW си е VW и ретко да има некаков промашај.

Е сега Опел со бензинецот немаш промашај како дизелот кај Поло. Се слуша муабети дека 1.0 не чинело но еве има полно луѓе што го возат овој мотор па се презадоволни. Сепак 1.2 е подобар во смисла повеќе моќност, мала разлика во цена и потрошувачка.

За дизел се сум слушнал. Буквално! Постојат два фронта Isuzu vs. Opel Diesel. Едни го бранат Isuzu-то и нели напоменуваат дека возат Isuzu дизел, други па бараат Opel дизел.

Мој заклучок? Двата мотори колку што чинат толку и не. Доколку е зачуван Опелот не му ја думај да ја земиш дизелка, ама ако ти изгледа сомнителен, батали. Повеќе ти се исплаќа Корса со плин отколку фалишва дизел. Плус то Опел бензинец е багатела скоро за одржување.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Polo зачуван дизел немаш промашај! И SDI и TDI варијантата се супер. Ако ти е за дизел имаш поефтина варијанта од Поло а ист мотор во Skoda Felicia. Ама претпоставувам сакаш да тепаш филм „Имам Поло“ остануваме на тоа. Што се однесува до Поло бензинци, не сум имал големо искуство, но сепак VW си е VW и ретко да има некаков промашај.

Е сега Опел со бензинецот немаш промашај како дизелот кај Поло. Се слуша муабети дека 1.0 не чинело но еве има полно луѓе што го возат овој мотор па се презадоволни. Сепак 1.2 е подобар во смисла повеќе моќност, мала разлика во цена и потрошувачка.



За дизел се сум слушнал. Буквално! Постојат два фронта Isuzu vs. Opel Diesel. Едни го бранат Isuzu-то и нели напоменуваат дека возат Isuzu дизел, други па бараат Opel дизел.

Мој заклучок? Двата мотори колку што чинат толку и не. Доколку е зачуван Опелот не му ја думај да ја земиш дизелка, ама ако ти изгледа сомнителен, батали. Повеќе ти се исплаќа Корса со плин отколку фалишва дизел. Плус то Опел бензинец е багатела скоро за одржување.
Искрено повеќе ми се свиѓа Корсата, но два основни параметри кои мора да ги има се: Мала потрошувачка и ефтино оддржување. Јебига, мора и на тоа да се мисли. А шо се однесува до плин, не сакам ни да помислам на плин. Затоа и барам нешто што ќе има разумна потрошувачка.
А бев, да не речам уште сум, 70% решен да земам Корса, ама паметот ми го поматија неколку луѓе кои го утепаа од фалење Поло-во.
 
Член од
8 јануари 2010
Мислења
126
Поени од реакции
37
Јас милсам дека нема да згешиш со корсата и јас имам корса 1.0 веке 3 месеци и сега за сега сум задоволен од количето инаку за парите што ги наведе шансите да најдеш позачувана корса се поголеми од колко за полото некак имат повисоки цени.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Како и да е за 2000 евра тешко дека ќе најдиш Поло или Корса дизел...
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Искрено повеќе ми се свиѓа Корсата, но два основни параметри кои мора да ги има се: Мала потрошувачка и ефтино оддржување. Јебига, мора и на тоа да се мисли. А шо се однесува до плин, не сакам ни да помислам на плин. Затоа и барам нешто што ќе има разумна потрошувачка.
А бев, да не речам уште сум, 70% решен да земам Корса, ама паметот ми го поматија неколку луѓе кои го утепаа од фалење Поло-во.
Како и да е за 2000 евра тешко дека ќе најдиш Поло или Корса дизел...
Затоа ќе си земи бензинец

http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=17079&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnuIGOaWkqxrfuy6n41tnTn1Wmm e4IdFec=
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=17050&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnuIGOaWkqxrfuy6n41tnTn1Wmm e4IdFec=
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=17141&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnuIGOaWkqxrfuy6n41tnTn1Wmm e4IdFec=
http://www.reklama5.mk/Details.aspx?ad=15208&type=&new=&file=uxYFy7VMG7ObgS155d6dig==&q=mBoFQF96u/QcJFZhwTLyVFgP/sYqDiXhVUnoNCJAKnuIGOaWkqxrfuy6n41tnTn1Wmm e4IdFec=
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
Затоа ќе си земи бензинец
Која сакаш од сите горенаведени ела, ќе ги споредиме со Фиестата... и во перформанси, и во потрошувачка. Можеби 1.2 ќе се држи до некаде за перформанси... 1.0 со 3 клипа неможам да го смислам. Перформанси еднакви на Спачак.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
Како и да е за 2000 евра тешко дека ќе најдиш Поло или Корса дизел...
не се фаќај ко слеп за стап. 2300, 2400...
aко најдам нешо шо е аселно, само тогаш би идел до оваа сума, инаку се лимитирам на 2000.
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Која сакаш од сите горенаведени ела, ќе ги споредиме со Фиестата... и во перформанси, и во потрошувачка. Можеби 1.2 ќе се држи до некаде за перформанси... 1.0 со 3 клипа неможам да го смислам. Перформанси еднакви на Спачак.
Шо пефрорманси бараш од кола 1900 евра жити се? Да не те остај на пат и ако може помалце да троши.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Шо пефрорманси бараш од кола 1900 евра жити се? Да не те остај на пат и ако може помалце да троши.
I agree!

Ако би ги разгледал сите опции, хмм,...повеќе би одел на варијанта Opel Corsa 1.2 со плин. Зошто? Ете ваква е математиката...

Opel Corsa дизел (1.5, 1.7 било која) ќе троши 5,5-6л/100км. Ако не се лажам дизелот е 64,5 денари. 64,5*6 = 387 денари
Opel Corsa 1.2 - Потрошувачката на плин не би требало да е поголема од 7 до 8 литри (преку сила). 8 * 42 = 336 денари (ако си од СК 8*38=304 денари) <- притоа забележи ја земам најскапата варијанта и потрошувачка, што мислам е реална. 7л на хартија :) а тоа е 38/42 денари помалку од горе кажаните бројки.

Отворен пат:
5 литри дизел = 322 денари/100км
5 литри плин = 210 денари/100км т.е 190 денари/100км

Исплатливост:

Опел Корса бензинец 1.0 или 1.2 се наоѓа за 2000 евра+ 500 евра (ако се фул injection, не знам тоа ама мислам се моно што е 100 евра поевтино со се а-тест) доаѓаме на цена од околу 2500 евра.
За 2500 евра (максимум) можеш да купиш дизел, што ОК спасуваш багажник но, катастрофа во економичност.

А, ако не сакаш плин а сакаш бензин и тука не ти е голема исплатливоста.

1.2 да троши 6,5 литри бензин по 75 = 487 денари/100км (стави 500 денари) во споредба со 387 денари дизелот (стави 400).
Работата е 100 денари на 100км.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.689
не се фаќај ко слеп за стап. 2300, 2400...
aко најдам нешо шо е аселно, само тогаш би идел до оваа сума, инаку се лимитирам на 2000.
Maшко, едно е до 2000 евра да речиш, а друго е да имаш уште 500-600 (можеби и 1000) како бек-ап.

I agree!

Ако би ги разгледал сите опции, хмм,...повеќе би одел на варијанта Opel Corsa 1.2 со плин. Зошто? Ете ваква е математиката...

Opel Corsa дизел (1.5, 1.7 било која) ќе троши 5,5-6л/100км. Ако не се лажам дизелот е 64,5 денари. 64,5*6 = 387 денари
Opel Corsa 1.2 - Потрошувачката на плин не би требало да е поголема од 7 до 8 литри (преку сила). 8 * 42 = 336 денари (ако си од СК 8*38=304 денари) <- притоа забележи ја земам најскапата варијанта и потрошувачка, што мислам е реална. 7л на хартија :) а тоа е 38/42 денари помалку од горе кажаните бројки.

Отворен пат:
5 литри дизел = 322 денари/100км
5 литри плин = 210 денари/100км т.е 190 денари/100км

.
Размисли... 5.5-6 литри дизел не троши Гољф, шо е каде каде поголем, мислиш дека Корса ќе троши толку? Имаш грешка во математиката...
Потрошувачката на дизел (ако возиш 90-100) за овие возилца на отворен е под 4 литри. 5,5/6 литри да, низ град. Така да 4 * 64,5 = 258, на отворен, 387 градска.

Бензинец шо троши 6-7 на отворено бензин мислиш дека ќе троши исто плин? Цифрата 5 литри ич да не ми ја спомнуваш, освен ако планираш да не возиш појќе од 70.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Размисли... 5.5-6 литри дизел не троши Гољф, шо е каде каде поголем, мислиш дека Корса ќе троши толку? Имаш грешка во математиката...
Потрошувачката на дизел (ако возиш 90-100) за овие возилца на отворен е под 4 литри. 5,5/6 литри да, низ град. Така да 4 * 64,5 = 258, на отворен, 387 градска.

Бензинец шо троши 6-7 на отворено бензин мислиш дека ќе троши исто плин? Цифрата 5 литри ич да не ми ја спомнуваш, освен ако планираш да не возиш појќе од 70.
Дизелот го пресметував за градска. 5,5-6.
Голф 2 троши (проверно) 6,5-6,8л/100км а отворено 5,5л/100км. Има “паметни“ деца ја „штеловаат“ бош пумпата помалку да троши ама после тоа моторот капут заради несоодветна мешавина, оптеретување итн, а тогаш троши 4,8-5л/100км на отворено.

Е сега, јас ги дадов горе наведените бројки за старо возило :) Нема да очекувам Корса да троши по фабрички податоци. Сигурен сум и тоа глава сечам дека под 5,5 литри градска нема да биде и 4,5-5л/100км на отворено (домаќинска вожња).

Јас ќе ти дадам пример за Skoda Octavia 1.9TDI ганц нова троши 3.7л/100км со 120 км/ч, а градска 4,7л/100к-5.2л/100км. АМА СКРОС НОВА!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom