Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
30 август 2015
Мислења
5
Поени од реакции
2
Каде можам да најдам ракета за фиат гранде пунто 1.2 2008 без темпомат со команди на волан ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.418
Поени од реакции
912
Некој да кажи шо мотори се 1.6M-jet 120кс на фијат браво 2010-2011.
Ги гледам по плац и по огласи супер се внатре надвор а и доста мала потрошња. Се склопуват во турција или?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.217
Поени од реакции
1.602
Не знам дали во турција се склопуваат, мислам не, обично линеа и такви буџет модели во Турција се склопуваат.

Инаку моторот е одличен пријател купи такво браво пред година и нешто, со тој мотор колата е сон,инаку 2008 година. Полна опрема, со одлични седишта со греачи и автоматска клима. Ја зеде 3800 евра...за тие пари голф 2005 година со едно 500 000 км му нудеа, опрема нула, со излизан волан и навлаки на седиштата од битпазар...во споредба со голфот бравото работи како бензинец. И згора на тоа голфот имаше триста проблеми, турбото се слушаше. една од задните шепи грееше, триста чудни вибрации од моторот...а газадата не сакаше ни 200 евра да пушти на цената. :pos:

Тоа да не беше трагедија ќе беше комедија со голфот, ама пусто балканче голф па голф.

Инаку досега му има направено солидна километража на бравото пријателов, мака нема масло знам дека селениа исклучиво му става. Воопшто не жали што го купи него место голфот 5 ка. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.418
Поени од реакции
912
Не знам дали во турција се склопуваат, мислам не, обично линеа и такви буџет модели во Турција се склопуваат.

Инаку моторот е одличен пријател купи такво браво пред година и нешто, со тој мотор колата е сон,инаку 2008 година. Полна опрема, со одлични седишта со греачи и автоматска клима. Ја зеде 3800 евра...за тие пари голф 2005 година со едно 500 000 км му нудеа, опрема нула, со излизан волан и навлаки на седиштата од битпазар...во споредба со голфот бравото работи како бензинец. И згора на тоа голфот имаше триста проблеми, турбото се слушаше. една од задните шепи грееше, триста чудни вибрации од моторот...а газадата не сакаше ни 200 евра да пушти на цената. :pos:

Тоа да не беше трагедија ќе беше комедија со голфот, ама пусто балканче голф па голф.

Инаку досега му има направено солидна километража на бравото пријателов, мака нема масло знам дека селениа исклучиво му става. Воопшто не жали што го купи него место голфот 5 ка. :pos:
Ијас бев за голф се додека не го слушнав и осетив возењето на 2.0тди. Бучен, доста вибрации и многу лоша изработка внатре. Ми паднаја вочи бравото баш на плацот кајнас има две увоз 2011 со двозонска клима греачи на седишта електрика на сите стакла 4100 бара шо највероватно ќе спушти докај 3800. Реално ме бендисаја а и убав тивок мотор. Се возев во такси моторо не се слуша дека работи. Едино шо ме предомислува е да не се правени во турција како линеа.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
273
Поени од реакции
160
Некој да кажи шо мотори се 1.6M-jet 120кс на фијат браво 2010-2011.
Ги гледам по плац и по огласи супер се внатре надвор а и доста мала потрошња. Се склопуват во турција или?
1.6 multijet 90ks i 105ks treba da se poednostavni od 120ks, ako najdis so takov motor dobro da raboti (bidejki ne znajs dali i kako bil odrzuvan) golema e verojatnosta "da se pogodi".
Bravo na hartija ne se proizveduvaa vo turcija, iako nikoj ne mozi da znaj dali interno vo fabrikata e praven outsourcing).
Najsigurno lancia delta go ima istiot motor taa sigurno ne e nadvor od italija pravena.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.956
Поени од реакции
1.803
Ијас бев за голф се додека не го слушнав и осетив возењето на 2.0тди. Бучен, доста вибрации и многу лоша изработка внатре. Ми паднаја вочи бравото баш на плацот кајнас има две увоз 2011 со двозонска клима греачи на седишта електрика на сите стакла 4100 бара шо највероватно ќе спушти докај 3800. Реално ме бендисаја а и убав тивок мотор. Се возев во такси моторо не се слуша дека работи. Едино шо ме предомислува е да не се правени во турција како линеа.
Brazil и italija пишува дека е производството
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
208
Поени од реакции
243
Ијас бев за голф се додека не го слушнав и осетив возењето на 2.0тди. Бучен, доста вибрации и многу лоша изработка внатре. Ми паднаја вочи бравото баш на плацот кајнас има две увоз 2011 со двозонска клима греачи на седишта електрика на сите стакла 4100 бара шо највероватно ќе спушти докај 3800. Реално ме бендисаја а и убав тивок мотор. Се возев во такси моторо не се слуша дека работи. Едино шо ме предомислува е да не се правени во турција како линеа.
Сум имал до сега две фиат браво само со појакиот мотор 1.9 мјет 150кс. Спорт верзиите

Не се прават во Турција, туку во Италија и Бразил, но во Европа сите коли се од италијанската фабрика.

Не очекувај квалитет, само тоа ќе кажам. Кога видов Фиат на бравото на какви работи штедат, јасно ми стана, зашто нема доверба кај купувачите.

За тие пари толку. Дизајнерски е поубаво од класата и изгледа поново, додека мотор, менувач се на просечно ниво и можеле повеќе да се потрудат.
Провери добро ЕГР, Маф сензори, турбина и со среќа
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.263
Поени од реакции
3.599
Сум имал до сега две фиат браво само со појакиот мотор 1.9 мјет 150кс. Спорт верзиите

Не се прават во Турција, туку во Италија и Бразил, но во Европа сите коли се од италијанската фабрика.

Не очекувај квалитет, само тоа ќе кажам. Кога видов Фиат на бравото на какви работи штедат, јасно ми стана, зашто нема доверба кај купувачите.

За тие пари толку. Дизајнерски е поубаво од класата и изгледа поново, додека мотор, менувач се на просечно ниво.
Провери добро ЕГР, Маф сензори, турбина и со среќа
Сите производители штедат во денешно време. Од дачија до "премиум" автомобили нема веќе разлика
 
Член од
17 јануари 2014
Мислења
570
Поени од реакции
830
Во план сум да ги менувам задните звучници (во вратите) само не знам со што би ги заменил, затоа секој предлог е и тоа како добредојден.
Се работи за Форд Фокус модел 2008-2012, радиото е 6000CD radio, а звучниците треба да бидат 13cm.
Разгледував на страниве, но што да изберам не знам:
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.263
Поени од реакции
3.599
Во план сум да ги менувам задните звучници (во вратите) само не знам со што би ги заменил, затоа секој предлог е и тоа како добредојден.
Се работи за Форд Фокус модел 2008-2012, радиото е 6000CD radio, а звучниците треба да бидат 13cm.
Разгледував на страниве, но што да изберам не знам:
JBL ЗВУЧНИЦИ ОД 13 cm
 

Kajgana Shop

На врв Bottom