Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
25 февруари 2019
Мислења
271
Поени од реакции
159
ова е ланчиа муза 1.3 м-јет?
Да, најмногу/најмалку сум стигнал до 30км за литар. Ама 90% отворено и во време кога не се користи клима со тројца. received_767640853644906.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.969
Поени од реакции
9.468
Septemvrito i jas ja imav taa prosecna potrosuvacka...so toa sto za Skopje kaj Gripcin ja cedev koлata so 160 km/h na usponot posle patarinite, kako i nadolu prema Skopje skoro celo vreme. I povtorno ne krena nesto mnogu....a imase del i gradska voznja...

20201230_171022.jpg
20201230_171035.jpg
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
271
Поени од реакции
159
Релевантно е, голема улога исто игра забрзувањето не само средна брзина, ако е подинамичен сообраќај да мора побрзо да менуваш лента и да се вклучуваш ќе троши повеќе, посебно турбото ако е со фиксна геометрија тој lag-от ако извади црно облаче то е фрлено гориво.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.139
Поени од реакции
20.195
Septemvrito i jas ja imav taa prosecna potrosuvacka...so toa sto za Skopje kaj Gripcin ja cedev koлata so 160 km/h na usponot posle patarinite, kako i nadolu prema Skopje skoro celo vreme. I povtorno ne krena nesto mnogu....a imase del i gradska voznja...

Прегледај го приврзокот 279255
Прегледај го приврзокот 279256
Ѓоке тури кур на потрошњата,кажуј кои сијалици ги стави што не ги ќорат другите возачи?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.969
Поени од реакции
9.468
Ѓоке тури кур на потрошњата,кажуј кои сијалици ги стави што не ги ќорат другите возачи?
Ма така го спомнав ова....не сум баш јас по смирена вожња. Најсмешни ми се нашиве кога се враќаат од Грција на угорниците кај тунелите према Кожани....лазаат коо полжави со 60...70 на саат, а убави коли. 130 во 5-та и ги бричам по лева трака...кој ја шиша потрошњата...

иначе имам понуда од другар од САД ...кој и баш не се разбира во овие работи, да бирам од овие 2 модели кои ги пронашол таму. незнам дали да одберам нешто од овие...или да останам на рефлекторите што ноќта ја прават ден-ксенон(успат набавив уште еден комплет за резерва...но со Х1, кои ми се вишок)

другарот доаѓа при крајот на Јануари....па ќе се думам дотогаш
0-02-01-c5b75a32c45de561ea2874739a0220cbcfed6d94f223205adbc7e1ad0d8b1484_68f16713.jpg

0-02-01-fe8fb58c155144038c183e4a665679140bcb653d463a4acdaaa8c35fa6e4148c_e0c5e4e2.jpg
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.139
Поени од реакции
20.195
Ма така го спомнав ова....не сум баш јас по смирена вожња. Најсмешни ми се нашиве кога се враќаат од Грција на угорниците кај тунелите према Кожани....лазаат коо полжави со 60...70 на саат, а убави коли. 130 во 5-та и ги бричам по лева трака...кој ја шиша потрошњата...

иначе имам понуда од другар од САД ...кој и баш не се разбира во овие работи, да бирам од овие 2 модели кои ги пронашол таму. незнам дали да одберам нешто од овие...или да останам на рефлекторите што ноќта ја прават ден-ксенон(успат набавив уште еден комплет за резерва...но со Х1, кои ми се вишок)

другарот доаѓа при крајот на Јануари....па ќе се думам дотогаш
Прегледај го приврзокот 279329

Прегледај го приврзокот 279330
Викаш не смеќаваат овие на узминување?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.969
Поени од реакции
9.468
Смешни се бидејќи се фалат со летување на краците(јас никогаш не сум бил таму...одам или Албанија или Лептокарија)....а попат се влечат ко Фичо да возат...а све ради некое литро гориво.....
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.225
Поени од реакции
3.537
Смешни се бидејќи се фалат со летување на краците(јас никогаш не сум бил таму...одам или Албанија или Лептокарија)....а попат се влечат ко Фичо да возат...а све ради некое литро гориво.....
Убави коли со 1.0 мотор и 90 коња. Што сакаш поише?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.969
Поени од реакции
9.468
Абе зборувам за коли со 2....3 иљади кубици кои се влечат како желки......
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
7.139
Поени од реакции
20.195
Кога ке размисли човек кои се не се фатија за волан,можда и боље да се влечат уместо брзо да возат.Добри 70% од возачите сега да полагаат наново,никад нема да положат
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.388
Поени од реакции
892
Kolku kosta rebrast, vodna pumpa, maslo, filter, vozdusen filter i maslo za vo menjac sose rabotna raka za 1.9cdti 120ks ili 1.9jtd 120ks?
Rebrastio continental, febi vodnata pumpa, mobil maslo 10/30 likoli moil maslo za vo menjac.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom