Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
3 март 2020
Мислења
1.540
Поени од реакции
3.096
Кола троши многу масло. Знам дека може повеќе причини да бидат, ама кои се обично најчести?
И кај мене исто, ама ми рекоа дека поефтино ми е да си дотурам масло отколку да ја дадам да поправаат ... (што и да треба да се поправа, не се разбирам)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
855
Поени од реакции
948
мислење или можеби искуства за mitsubishi colt 1.1 2012 75hp
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.596
Поени од реакции
18.794
Овие европски цени држат :) случајно погледнав ЕДЕН фар за ц класа од 2016 година. Јеботе.
Прегледај го приврзокот 278164
Фаровите се изгор во секој случај.
Овие се добри за ситни пластики, јас земав од макдел 2 пати пластики по 400-700денари за кои тој босанецот со плацот ми бараше по 30-50 евра (половни).
Фар инаку и на плац (пожолтени и стар 20 години) е од 50 евра па нагоре, зависи од колата, за Рено јас си го платив 90че.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.220
Поени од реакции
1.608
мислење или можеби искуства за mitsubishi colt 1.1 2012 75hp

Добра кола за низ град.,..ако возиш и на отворено поголем мотор ти треба, ако има плин бегај.
Автоматски споено мислење:

бубрег нешто даваат уз фарот???

Сите фарови за понови коли се релативно скапи, ама приматот убедливо го држат ауди, бенве и мерцедес...во денешно време кога метално и стаклено нема скоро ништо на фаровите, се е евтина пластика да му ставиш 2000 евра цена, не знам...маржата е 20х, минимум...:pos:

Па дилерите на кока немаат толкава маржа.
 
Последно уредено:
Член од
11 април 2012
Мислења
3.182
Поени од реакции
3.070
Дечки да прашам некој си компресор за клима за опел корса Д (2010) мислам дека е 1,0 моторот. Каде да ги упатам да побараат?

A исто може да споделите и каде е најдобро да се провери за уште еден пар бандажи да се купат за истата кола. (челични се повеќе од океј за зимски гуми)
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.330
Поени од реакции
3.726
Добра кола за низ град.,..ако возиш и на отворено поголем мотор ти треба, ако има плин бегај.
Автоматски споено мислење:
Сите фарови за понови коли се релативно скапи, ама приматот убедливо го држат ауди, бенве и мерцедес...во денешно време кога метално и стаклено нема скоро ништо на фаровите, се е евтина пластика да му ставиш 2000 евра цена, не знам...маржата е 20х, минимум...:pos:

Па дилерите на кока немаат толкава маржа.
Остави тоа 2000 евра фар него и тој е со двојно потенка пластика од фарот шо го произведиле пред 10 години.

А со овие лед заебанциите да ти се заебе ледот мислам дека треба цел фар да го мењаш. Ламбичка менуење јок. И ете 4 000 евра без работна рака само за нови фарови :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
855
Поени од реакции
948
Добра кола за низ град.,..ако возиш и на отворено поголем мотор ти треба, ако има плин бегај.
фала за одговор, плин нема а возење во град vs возаење на отворено е 75/25 така да може деновиве да го видам количето, ако ме фати око и пробам а може и ќе биде среќа ако не продолжува потрагата
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.220
Поени од реакции
1.608
Сепак друже барај со поголем мотор кола, тој 1.1 е ништо, а колата не е лесна како пунто кец, поновите коли од таа класа се потешки.

Значи се мачи моторот а тоа е еднакво на помал век, поголема потрошувачка на масло и гориво, нервозата при претекнување е капак...сега ОК последново е индивидуална работа ама сепак поарно да има моторот резерва снага а да не ја користиш одколку да ти затреба во некој момент а да ја нема.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.330
Поени од реакции
3.726
Сепак друже барај со поголем мотор кола, тој 1.1 е ништо, а колата не е лесна како пунто кец, поновите коли од таа класа се потешки.

Значи се мачи моторот а тоа е еднакво на помал век, поголема потрошувачка на масло и гориво, нервозата при претекнување е капак...сега ОК последново е индивидуална работа ама сепак поарно да има моторот резерва снага а да не ја користиш одколку да ти затреба во некој момент а да ја нема.
Мислам дека таа кола е со три клипа и близу 200 000 км што е и близу до животниот век на моторот. Тоа треба прво да го гледа.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
40
Поени од реакции
16
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
4.330
Поени од реакции
3.726
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
Смени ја бензинската и остави ја колата 2 минути да поработи во лер пред да тргнеш.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
98
Поени од реакции
77
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?
Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD
Sent from my B1-810 using Tapatalk
го имав истиот проблем на мојата кола (пунто 1.3 јтд 2004), кај мене испадна 1 цркнат греач, го сменив и прекина да трепка сијаличето, така да прво провери си ги греачите
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
233
Поени од реакции
65
фала за одговор, плин нема а возење во град vs возаење на отворено е 75/25 така да може деновиве да го видам количето, ако ме фати око и пробам а може и ќе биде среќа ако не продолжува потрагата
Moe mislenje e da si zemes yaris 1.4 d4d 90konja. Motorite im se izdrzlivi i so taa kubikaza mozes slobodno na avtopat da go cepas.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.055
Поени од реакции
3.474
Moe mislenje e da si zemes yaris 1.4 d4d 90konja. Motorite im se izdrzlivi i so taa kubikaza mozes slobodno na avtopat da go cepas.
Овој мотор го има и во Тојота Корола. Познаник ми кажуваше за неговата дека има 190 000 реални километри, 12 години стара до сега ниеден дефект со редовни мали/големи сервиси. Последен пат кога го видов ми кажа дека уште го имал оригиналниот акумулатор :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
8.179
Поени од реакции
10.023
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
Kako što ti kažaa....pregoren e greač . 500 denari e eden. Ako imaš unimer sam možiš da go(gi) pronajdiš... no poteško sam da go smeniš. Malku e rizično i zafrknato posebno ako e tretiot pregoren
 

Kajgana Shop

На врв Bottom