Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Сепак друже барај со поголем мотор кола, тој 1.1 е ништо, а колата не е лесна како пунто кец, поновите коли од таа класа се потешки.

Значи се мачи моторот а тоа е еднакво на помал век, поголема потрошувачка на масло и гориво, нервозата при претекнување е капак...сега ОК последново е индивидуална работа ама сепак поарно да има моторот резерва снага а да не ја користиш одколку да ти затреба во некој момент а да ја нема.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
Сепак друже барај со поголем мотор кола, тој 1.1 е ништо, а колата не е лесна како пунто кец, поновите коли од таа класа се потешки.

Значи се мачи моторот а тоа е еднакво на помал век, поголема потрошувачка на масло и гориво, нервозата при претекнување е капак...сега ОК последново е индивидуална работа ама сепак поарно да има моторот резерва снага а да не ја користиш одколку да ти затреба во некој момент а да ја нема.
Мислам дека таа кола е со три клипа и близу 200 000 км што е и близу до животниот век на моторот. Тоа треба прво да го гледа.
 
Член од
13 мај 2012
Мислења
54
Поени од реакции
20
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.230
Поени од реакции
7.039
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
Смени ја бензинската и остави ја колата 2 минути да поработи во лер пред да тргнеш.
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?
Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD
Sent from my B1-810 using Tapatalk
го имав истиот проблем на мојата кола (пунто 1.3 јтд 2004), кај мене испадна 1 цркнат греач, го сменив и прекина да трепка сијаличето, така да прво провери си ги греачите
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
349
Поени од реакции
133
фала за одговор, плин нема а возење во град vs возаење на отворено е 75/25 така да може деновиве да го видам количето, ако ме фати око и пробам а може и ќе биде среќа ако не продолжува потрагата
Moe mislenje e da si zemes yaris 1.4 d4d 90konja. Motorite im se izdrzlivi i so taa kubikaza mozes slobodno na avtopat da go cepas.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Moe mislenje e da si zemes yaris 1.4 d4d 90konja. Motorite im se izdrzlivi i so taa kubikaza mozes slobodno na avtopat da go cepas.
Овој мотор го има и во Тојота Корола. Познаник ми кажуваше за неговата дека има 190 000 реални километри, 12 години стара до сега ниеден дефект со редовни мали/големи сервиси. Последен пат кога го видов ми кажа дека уште го имал оригиналниот акумулатор :D
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.905
Поени од реакции
14.596
За што дефект станува збор доколку трепка греачот за нафта 20 секунди после палење?

Станува збор за фиат пунто 2000 год. 1.9 JTD

Sent from my B1-810 using Tapatalk
Kako što ti kažaa....pregoren e greač . 500 denari e eden. Ako imaš unimer sam možiš da go(gi) pronajdiš... no poteško sam da go smeniš. Malku e rizično i zafrknato posebno ako e tretiot pregoren
 
Член од
30 август 2015
Мислења
14
Поени од реакции
5
Каде можам да најдам ракета за фиат гранде пунто 1.2 2008 без темпомат со команди на волан ?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Некој да кажи шо мотори се 1.6M-jet 120кс на фијат браво 2010-2011.
Ги гледам по плац и по огласи супер се внатре надвор а и доста мала потрошња. Се склопуват во турција или?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Не знам дали во турција се склопуваат, мислам не, обично линеа и такви буџет модели во Турција се склопуваат.

Инаку моторот е одличен пријател купи такво браво пред година и нешто, со тој мотор колата е сон,инаку 2008 година. Полна опрема, со одлични седишта со греачи и автоматска клима. Ја зеде 3800 евра...за тие пари голф 2005 година со едно 500 000 км му нудеа, опрема нула, со излизан волан и навлаки на седиштата од битпазар...во споредба со голфот бравото работи како бензинец. И згора на тоа голфот имаше триста проблеми, турбото се слушаше. една од задните шепи грееше, триста чудни вибрации од моторот...а газадата не сакаше ни 200 евра да пушти на цената. :pos:

Тоа да не беше трагедија ќе беше комедија со голфот, ама пусто балканче голф па голф.

Инаку досега му има направено солидна километража на бравото пријателов, мака нема масло знам дека селениа исклучиво му става. Воопшто не жали што го купи него место голфот 5 ка. :pos:
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.365
Не знам дали во турција се склопуваат, мислам не, обично линеа и такви буџет модели во Турција се склопуваат.

Инаку моторот е одличен пријател купи такво браво пред година и нешто, со тој мотор колата е сон,инаку 2008 година. Полна опрема, со одлични седишта со греачи и автоматска клима. Ја зеде 3800 евра...за тие пари голф 2005 година со едно 500 000 км му нудеа, опрема нула, со излизан волан и навлаки на седиштата од битпазар...во споредба со голфот бравото работи како бензинец. И згора на тоа голфот имаше триста проблеми, турбото се слушаше. една од задните шепи грееше, триста чудни вибрации од моторот...а газадата не сакаше ни 200 евра да пушти на цената. :pos:

Тоа да не беше трагедија ќе беше комедија со голфот, ама пусто балканче голф па голф.

Инаку досега му има направено солидна километража на бравото пријателов, мака нема масло знам дека селениа исклучиво му става. Воопшто не жали што го купи него место голфот 5 ка. :pos:
Ијас бев за голф се додека не го слушнав и осетив возењето на 2.0тди. Бучен, доста вибрации и многу лоша изработка внатре. Ми паднаја вочи бравото баш на плацот кајнас има две увоз 2011 со двозонска клима греачи на седишта електрика на сите стакла 4100 бара шо највероватно ќе спушти докај 3800. Реално ме бендисаја а и убав тивок мотор. Се возев во такси моторо не се слуша дека работи. Едино шо ме предомислува е да не се правени во турција како линеа.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Некој да кажи шо мотори се 1.6M-jet 120кс на фијат браво 2010-2011.
Ги гледам по плац и по огласи супер се внатре надвор а и доста мала потрошња. Се склопуват во турција или?
1.6 multijet 90ks i 105ks treba da se poednostavni od 120ks, ako najdis so takov motor dobro da raboti (bidejki ne znajs dali i kako bil odrzuvan) golema e verojatnosta "da se pogodi".
Bravo na hartija ne se proizveduvaa vo turcija, iako nikoj ne mozi da znaj dali interno vo fabrikata e praven outsourcing).
Najsigurno lancia delta go ima istiot motor taa sigurno ne e nadvor od italija pravena.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom