Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.341
Поени од реакции
844
Hyndai i30 2010godina 2.0CRDI 140ks uvezena od svajcaria so 180,000km realni.
ESP e ukluceno celo vreme no na ugornica so treta brzina gazam na turaza obrtajte odat na 3000rpm a kolata nemrda a istoto se desava i so cetvrta brzina. Preje setiv i napravo gazam dokraj turaza so treta i istoto go praj. Lamelata pri kraj??
Nazad na pragovi tocki korozia.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
90 % ламелата...мали шанси дека глави цилидарот од кумплугот или пак има воздух, запушено црево итн.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.128
Поени од реакции
1.773
Дечки, приметив на левиот ретровизор не му работи овој грејачот што е за да го исчисти, е сега го отворив ги видов жичките се наместо, а дефектот сега го приметив можда е од поодамна (летото нели не се замаглува) сега да прашам, можно е некој осигурач да е прегорел или едноставно ова цркнува и нема спас, ке си бришам со крпа или пак нешто трето, да ги сменам жиците?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
Ако не работи и не грее и десниот ретровизор можно е да е осигурач.

Ако работи десниот тогаш левиот е во дефект а може да биде самото стакло, или пак жиците во гуменото црево што одат од каросеријата до вратата.


Инаку не магли...можда еден до два дена во година има реална потреба од греачи во ретровизор.
 

Xfire

fino alla fine
Член од
9 август 2008
Мислења
7.128
Поени од реакции
1.773
Ако не работи и не грее и десниот ретровизор можно е да е осигурач.

Ако работи десниот тогаш левиот е во дефект а може да биде самото стакло, или пак жиците во гуменото црево што одат од каросеријата до вратата.


Инаку не магли...можда еден до два дена во година има реална потреба од греачи во ретровизор.
Аха, епа десниот ми работи значи не е до осигурач.
Абе тука кај мене дена магла неможе да исчезне некогаш е заебано, ама забришувам не е тоа проблем голем, него да знам што е работава. А да не сум ги ставил погрешно жиците белата и кафеавата тоа има врска? Оти порано го вадев за да го долепам убаво стаклото, како и да е не е страшно само сакав мислење дали е можда осигурач, значи проблемот е таму кај него. Фала сепак.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
Од жиците ставање погрешно не е сигурно, инаку провери за осигурач ако има некој изгорен се проверува, имаш на јутуб.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.574
Поени од реакции
2.665
Hyndai i30 2010godina 2.0CRDI 140ks uvezena od svajcaria so 180,000km realni.
ESP e ukluceno celo vreme no na ugornica so treta brzina gazam na turaza obrtajte odat na 3000rpm a kolata nemrda a istoto se desava i so cetvrta brzina. Preje setiv i napravo gazam dokraj turaza so treta i istoto go praj. Lamelata pri kraj??
Nazad na pragovi tocki korozia.
Како што кажа постот Argent. И плус тоа можно е и катализаторот е запушен и не ти дава издув воздух,еден од сензорот на инјекторот е зафркнато ѕреба првин да се провери све овие па крајниот ламелата

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
20 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
4
Здраво, ве молам за помош, имам проблем со ровер 1.4 бензинец,ќе запали и одма гаси, знае ли некој што може да биде. Сменети се и пумпа и филтер за бензин
 
Член од
16 септември 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.150
Поени од реакции
1.688
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Se ceka i do 10 dena ova ne se brzaj
 
Член од
27 мај 2016
Мислења
194
Поени од реакции
51
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
972
Поени од реакции
1.779
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Да задолжителна е, а за тоа дека имале ногу работа нема врска, не им се работе. Ја кд гу регистрира мојта за проверката преку Интерпол со службенико договори се, почасти га некое пиво и нареднио ден заврши работа. :D
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!
И мене воа ме интересира, пошо имат ногу информации, нели кд пишеш бројо на шасија и одма ти излава модело на колата, а незнам дали се исплате да платеш и дали са точни тиа информации.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.431
Поени од реакции
14.634
Каква историја какви бакрачи, у америка имаш карфакс за секое возило, тука у европа сме далеку од тоа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.532
Поени од реакции
192.246
Zdravo imam edno prasanje. Kupiv kola uvezena od CH. I gi napraviv site potrebni dokumenti, carinenje, homologacija, tehnicki pregled, osiguruvanje etc.bas se do registracija. Gi nosam dokumentite vo Vtornikot i mi kazuvaat deka morale da go proverat voziloto povtorno vo interpol dali e ukradeno!? Posle 3 dena bev da prasam mi kazuvaat deka imale mnogu rabota poradi situacijava so Kovidov i deka ke me iskontaktirale!!? Me interesira dali nekoj znae dali ovaa proverka e zadolzitelna iako vekje e napravena homologacijata ili ke treba da trgam nekoj za usi. Vekje edna nedela cekam. Tek za registracija.
Реално за 3-4 работни дена се завршува, не им се работи, како црн ковид. И јас увезов кола летоска и за 4 работни дена ми се јавија да дојдам да ја регистрирам. Табличките си ги зедов уште истиот ден, така што за регистрација нема да чекаш уште, стандард колку што си чекаш секоја година.
 
H

HoT _iCe

Гостин
Чека се два, три дна, може и за едн дн за 5 евра, само треба да погодиш човека :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom