Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D
Сподели сајтовите ако можеш. Јас знам една апликација Targa Scan се вика пишуваш ИТ регистрација и покажува колку км имало на последната регистрација
 
Член од
28 април 2009
Мислења
744
Поени од реакции
505
Препорака за уље за Фиат 1.9, 88кв, 2006 год. со ДПФ?

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
H

HoT _iCe

Гостин
Зависи може и до станицата за технички, во Скопје онаа што е кај стара Телевизија, на Никола Парапунов е буквално косата да си ја искорнеш, со таа тетката од шалтерот на МВР секоја година во курац се имаме терано :D
Све си има свое, ја у Скопје се едн пут изначека за одјаву на таблице куде МТВ, како не знам што да е. Овдека по Куманово обично се брзо завршуев тија работе, до сга не сам имаја проблем.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D

Мноогу ретко има за коли постари од 10 год...а такви се 70 % во МК :D И ако најдеш за постара кола обично е дека била лупната па правена, така да блажено е незнаењето.

За вратени километри тоа да не прајме мубет, не ти треба страна за тоа, вратени се 99.9 % посто од увезените коли. :ROFLMAO:
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.737
Поени од реакции
1.163
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Абе никаквата е, и неувезуваните во последно време се враќаат, релативно многу се вози и кај нас во последниве години, па така и на неувезена кола може да е навртена прилично голема километража. И сеа иде таква кола на продажба, за 20 евра се враќа километражата и нормално се бара поголема цена на продажба, зошто на просечен македонец му се стемнува кога ќе види километража над 200 000...190 000, 170 000 е тие бројки се ок :pos:

За понови, неувезени коли испод 10 год, обавезно испод 100 000 километража, инаку никој не погледнува таков оглас :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Исти к друго паковање, кај нас далеку е поголема шансата да не е одржувана како што треба и по патиштава наши да е раскантана цела предница.
И тие сервиси што се прават кај нас, најчесто се со фушарија делови, фушарија масло, фушарија гориво.
Имам една колешка, масло менува на количето само кога и се враќа братот од Австралија оти таа не одела по сервиси (еднаш во 2-3 години), инаку ново го зеде цитроенчето од салон и за 6-7 години со 100к километри е раскурцано колку да му свртиле пола милион.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.453
Поени од реакции
5.435
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Па брат тука сеа имаш друг муабет, да не знае човек дали е полошо 150 000 правени во Мк, претежно градска вожња на нашиве улици и одржувана у некоја гаража за поефтино да фати, пртежно средувана со половни или кинески делови или 250 000 напраени во Германија или Швајцарија, одржувана таму, возена по нивни улици итн.

Купувањето стара кола е мачка у вреќа.
Ако е одржувана колата како што треба тогаш немаш гајле и 500 000 да има. Мислам реално кој знае колку коли со по 500к се возат низ Скопје и се коска :)
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
xsara 1.4 55kw 2004 со плин под гаранција, дизна
Мислење, совет и потрошувачка?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Јас имам ксара само дизел, колата е ОК генерално. Удобна, стабилна, со огромен гепек. Слабо место е задниот трап макар да за 100 евра се поправа и тоа, ако е за поправање.


Моторот 1.4 е инаку тром и преслаб за ксарата која тежи 1200-1300 кг и на бензин а камо ли на плин, макар да ако немаш некоја потреба за брзина ок е, само не очекувај дека ќе претекнуваш со леснотија на отворено зашто нема.


Инаку евтина за одржување, масло може комотно 10w-40. Потрошувачка околу 10 - 11 л. низ град, на отворено испод 6 л. бензин, тешко, слаб е моторот и за да се движиш со добра брзина треба јако газење што ја крева потрошувачката. Само за споредба ксара со 1.6 16 вентили мотор троши исто, само оди многу подобро.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2015
Мислења
50
Поени од реакции
42
А мислење, совет и потрошувачка за Accent 1.3 62kw 2005 околу 140000 со 5 год. плин.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Здраво. Пред да продолжам со прашањето, слободно упатете ме на друго место на форумов или на интернетов доколку би сметале дека би можеле да ми помогнат повеќе околу проблемов, аматер сум кога станува збор за проблеми со коли.

Имам Daewoo Lanos, 2002-ра, Еуро-3, проблематични се првите (највеќе 2-3) утрински палења, трокира и се случува да изгаси за време на возење, особено кога менувачот е во лер. Освен Аутомакедонија во Автокоманда, дали има други места во Скопје што се занимават со компјутерска дијагностика за Daewoo Lanos. Фала.
може некој знае да го упати побратимов што прашал во грешна тема
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
А мислење, совет и потрошувачка за Accent 1.3 62kw 2005 околу 140000 со 5 год. плин.

Друже ти кажав и пак ќе ти кажам бегај од коли со плин...ако ја продаваат или имаат свртено 50 000 км со плинот и моторот е за ремонт или пак нешто не се погодил уште во самата инсталација и сега ја шиткаат колата.

Барај чист бензинец, веќе и чист бензинец е тешко да најдеш здрав стар 15 години, а па не некој со плин, тоа се е пред ремонт со изгорени вентили и диктони. Никој не става плин на колата ако минува 5000 километра годишно.

Инаку потрошувчка 12 - 13 литри плин во град, на отворено 7 до 8.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom