Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.896
Поени од реакции
13.503
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Исти к друго паковање, кај нас далеку е поголема шансата да не е одржувана како што треба и по патиштава наши да е раскантана цела предница.
И тие сервиси што се прават кај нас, најчесто се со фушарија делови, фушарија масло, фушарија гориво.
Имам една колешка, масло менува на количето само кога и се враќа братот од Австралија оти таа не одела по сервиси (еднаш во 2-3 години), инаку ново го зеде цитроенчето од салон и за 6-7 години со 100к километри е раскурцано колку да му свртиле пола милион.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
1.936
Поени од реакции
2.584
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
Па брат тука сеа имаш друг муабет, да не знае човек дали е полошо 150 000 правени во Мк, претежно градска вожња на нашиве улици и одржувана у некоја гаража за поефтино да фати, пртежно средувана со половни или кинески делови или 250 000 напраени во Германија или Швајцарија, одржувана таму, возена по нивни улици итн.

Купувањето стара кола е мачка у вреќа.
Ако е одржувана колата како што треба тогаш немаш гајле и 500 000 да има. Мислам реално кој знае колку коли со по 500к се возат низ Скопје и се коска :)
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
42
Поени од реакции
32
xsara 1.4 55kw 2004 со плин под гаранција, дизна
Мислење, совет и потрошувачка?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
Јас имам ксара само дизел, колата е ОК генерално. Удобна, стабилна, со огромен гепек. Слабо место е задниот трап макар да за 100 евра се поправа и тоа, ако е за поправање.


Моторот 1.4 е инаку тром и преслаб за ксарата која тежи 1200-1300 кг и на бензин а камо ли на плин, макар да ако немаш некоја потреба за брзина ок е, само не очекувај дека ќе претекнуваш со леснотија на отворено зашто нема.


Инаку евтина за одржување, масло може комотно 10w-40. Потрошувачка околу 10 - 11 л. низ град, на отворено испод 6 л. бензин, тешко, слаб е моторот и за да се движиш со добра брзина треба јако газење што ја крева потрошувачката. Само за споредба ксара со 1.6 16 вентили мотор троши исто, само оди многу подобро.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2015
Мислења
42
Поени од реакции
32
А мислење, совет и потрошувачка за Accent 1.3 62kw 2005 околу 140000 со 5 год. плин.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.877
Здраво. Пред да продолжам со прашањето, слободно упатете ме на друго место на форумов или на интернетов доколку би сметале дека би можеле да ми помогнат повеќе околу проблемов, аматер сум кога станува збор за проблеми со коли.

Имам Daewoo Lanos, 2002-ра, Еуро-3, проблематични се првите (највеќе 2-3) утрински палења, трокира и се случува да изгаси за време на возење, особено кога менувачот е во лер. Освен Аутомакедонија во Автокоманда, дали има други места во Скопје што се занимават со компјутерска дијагностика за Daewoo Lanos. Фала.
може некој знае да го упати побратимов што прашал во грешна тема
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
А мислење, совет и потрошувачка за Accent 1.3 62kw 2005 околу 140000 со 5 год. плин.

Друже ти кажав и пак ќе ти кажам бегај од коли со плин...ако ја продаваат или имаат свртено 50 000 км со плинот и моторот е за ремонт или пак нешто не се погодил уште во самата инсталација и сега ја шиткаат колата.

Барај чист бензинец, веќе и чист бензинец е тешко да најдеш здрав стар 15 години, а па не некој со плин, тоа се е пред ремонт со изгорени вентили и диктони. Никој не става плин на колата ако минува 5000 километра годишно.

Инаку потрошувчка 12 - 13 литри плин во град, на отворено 7 до 8.
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2009
Мислења
4.794
Поени од реакции
3.492
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
7.699
Поени од реакции
8.673
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
Мора да го преправаш договорот.....една нула -една кула
 
Член од
11 април 2012
Мислења
3.021
Поени од реакции
2.877
Едно банално прашање и ситуација :) Купив кола пред два дена и денес кога сакав да ја префрлам сообраќајната на мое име со купопродажниот, ми рекоа дека грешно напишани ми биле две букви/бројки од шасијата во договорот. Дали ќе ми прават проблем на нотар и дали пак ќе треба да плаќам таму и на технички кај што веќе платив за промена на сопственост?
Ти го куцаше договорот или нотарот се ти средуваше-
Ако ти си го куцал и си му однел грешен тогаш е твоја грешка и нема што да се жалиш кај него и да побара да си платиш од ново ќе мораш зашто реално не е негова грешка.
Ама ако он ти го куцал и договорот а ти си платил за тоа, тогаш можеш да се жалиш и он треба да си ја поправи грешката.
Нормално ништо од ова не е законски строго одредено, него е чисто коректност од двете страни.
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
42
Поени од реакции
32
Ford Focus 1.4 2008/9 Б/П Може мислење, совет и потрошувачка.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
3.824
Поени од реакции
4.411
Kako da gi smenam zadnite zvucnici na corsa c? Nekoj sovet video, zosto na youtube se sto najdov eza prednite na vratata sto se naogat.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.101
Поени од реакции
1.324
Ford Focus 1.4 2008/9 Б/П Може мислење, совет и потрошувачка.

Пак бензин/плин...:eek:


Готово се одкажувам...а и ти ако стварно сакаше да купиш кола, досега ќе купеше и 5000 километра ќе имаше извозено. :pos:
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
42
Поени од реакции
32
Пак бензин/плин...:eek:


Готово се одкажувам...а и ти ако стварно сакаше да купиш кола, досега ќе купеше и 5000 километра ќе имаше извозено. :pos:
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
7.896
Поени од реакции
13.503
5 пати бевме да гледаме и не најдовме нешто добро. И буџетот не е неограничен. Ако знаеш пиши, јас ако доволно имма познавање нема да прашувам.
Па поарно гледај чисти бензинци (само не FSI, TFSI, GDI, T-GDI, Boosterjet, CGI, JTS ) и сам стави си плин.

Овие што ти ги пишав се со директно вбризгување т.е дизните се во цилиндрите и плинскиот уред е поскап, плус ќе мора да работи делумно на плин, а делумно на бензин.
Обичните мотори (1.4, 1.2) најчесто крепат плин, само гледај ти да го ставиш плинот (нормално ако возиш многу, ако си со 5-6к годишно ич не се замарај).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom