Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
83.510
Поени од реакции
192.069
Чека се два, три дна, може и за едн дн за 5 евра, само треба да погодиш човека :D
Зависи може и до станицата за технички, во Скопје онаа што е кај стара Телевизија, на Никола Парапунов е буквално косата да си ја искорнеш, со таа тетката од шалтерот на МВР секоја година во курац се имаме терано :D
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.316
На една страна(carVertical) проверив за моето возило историја.. и ми покажува ова
Дали странава е фејк или ?!

Страната не е фејк, али обично има повеќе информации за понови коли, значи претежно од 2010 па навака. Може и за постара да има али многу поретко.

Е сеа се дешава и за понова кола да нема инфо, значи носена само во гаранција во официјални сервиси, послем кај курто и мурто во некоја шупа на црно, масло да се смени, филтри, рамена, итн. за поевтино. Такви работи никогаш не влагаат во систем, исто и поправки на штета од сообраќајки на црно, без да се информира осигурувањето.
 
Последно уредено:
Член од
27 мај 2016
Мислења
192
Поени од реакции
51
Страната не е фејк, али обично има повеќе информации за понови коли, значи претежно од 2010 па навака. Може и за постара да има али многу поретко.

Е сеа се дешава и за понова кола да нема инфо, значи носена само во гаранција во официјални сервиси, послем кај курто и мурто во некоја шупа на црно, масло да се смени, филтри, рамена, итн. за поевтино. Такви работи никогаш не влагаат во систем, исто и поправки на штета од сообраќајки на црно, без да се информира осигурувањето.
Добро па првиот газда колата ја носел кај локални копачи а не во овластен??
Бидејќи покажува само 15 км.
Збориме за во Италија кола од 2008год
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.316
Друже не мора да значи, ама сепак постара е колата...некогаш нема инфо за постари коли.


Инаку сосем можно и да не е носена во овластен.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.125
Поени од реакции
882
Добро па првиот газда колата ја носел кај локални копачи а не во овластен??
Бидејќи покажува само 15 км.
Збориме за во Италија кола од 2008год
Mene mi izglea ko da ima 15km u 2007ma, imas linija na grafikon , i pod nego 2007.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.316
И јас мислам така, дека тоа е единствен податок за километража.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.125
Поени од реакции
882
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
2.807
Поени од реакции
3.028
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D
Сподели сајтовите ако можеш. Јас знам една апликација Targa Scan се вика пишуваш ИТ регистрација и покажува колку км имало на последната регистрација
 
Член од
28 април 2009
Мислења
725
Поени од реакции
495
Препорака за уље за Фиат 1.9, 88кв, 2006 год. со ДПФ?

Sent from my SM-A750FN using Tapatalk
 
H

HoT _iCe

Гостин
Зависи може и до станицата за технички, во Скопје онаа што е кај стара Телевизија, на Никола Парапунов е буквално косата да си ја искорнеш, со таа тетката од шалтерот на МВР секоја година во курац се имаме терано :D
Све си има свое, ја у Скопје се едн пут изначека за одјаву на таблице куде МТВ, како не знам што да е. Овдека по Куманово обично се брзо завршуев тија работе, до сга не сам имаја проблем.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.316
Samo da se nadovrzam, ovlasteni ili neovlasteni servisi nemat vrska so kilometraza i so toa sto pokazuva koga poveruvas istorija na vozilo.
Kilometraza se vnesuva u centralen registar pri tehnicki pregled a ne koga odi na servis. Koga se prijavuva soobrajka togas se vnesuvaat podatoci vo taa baza, isto ako kolata e na lizing ili pa pod hipoteka.
Za koga odela na servis mozes samo u servis da proveris, nikade na internet nema da ti go pokaze toa.
I ako vekje znaes deka e kupena od IT, togas imas italijanski sajtovi kade moze da platis i da proveris kilometraza, ali ja ne bi prael ova posho najverojatno ke te iznervira koa ke vidis deka na sajt vika pola milion a kaj tebe e 180k :D

Мноогу ретко има за коли постари од 10 год...а такви се 70 % во МК :D И ако најдеш за постара кола обично е дека била лупната па правена, така да блажено е незнаењето.

За вратени километри тоа да не прајме мубет, не ти треба страна за тоа, вратени се 99.9 % посто од увезените коли. :ROFLMAO:
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.227
Поени од реакции
661
Значи само неувезувани.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.093
Поени од реакции
1.316
Абе никаквата е, и неувезуваните во последно време се враќаат, релативно многу се вози и кај нас во последниве години, па така и на неувезена кола може да е навртена прилично голема километража. И сеа иде таква кола на продажба, за 20 евра се враќа километражата и нормално се бара поголема цена на продажба, зошто на просечен македонец му се стемнува кога ќе види километража над 200 000...190 000, 170 000 е тие бројки се ок :pos:

За понови, неувезени коли испод 10 год, обавезно испод 100 000 километража, инаку никој не погледнува таков оглас :ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom