Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
1.226
Па минува ако менуваш замајци и дизни, егр вентили и триста други чуда..
Автоматски споено мислење:

Па нее тропа..
Мислиш ќе тера?

Абе друже појди на мајстор и ќе ти каже, и тој не може сигурно да ти каже ќе тера или не. Преку форум пак ич, никој не е Баба Ванѓа.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.318
Поени од реакции
827
Како мислиш да ми греби на педала, пример у лер е и да стиснам на кумплуг или пак како што објаснив горе да возам у трета и да допрам педала?
Bilo vo ler bilo pri menuvanje na brzini ako zamaecot ne e ok ke ti grebi na pedalo. Mozi i od druk lager da javuva zvuk i ne e strasno ako nema problem so vleguvanje vo brzini.
 
Член од
28 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
0
zdravo,dali moze nekoj da mi objasni procedurata na prodazba na vozilo so bg tabli na moe ime registrirano uste 10 meseci?voziloto saka da go kupi covek koj ima bg pasos,pa me interesira koja e procedurata okolu prevodot?fala odnapred
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
882
Поени од реакции
1.476
zdravo,dali moze nekoj da mi objasni procedurata na prodazba na vozilo so bg tabli na moe ime registrirano uste 10 meseci?voziloto saka da go kupi covek koj ima bg pasos,pa me interesira koja e procedurata okolu prevodot?fala odnapred
Ако и он има бг пасош одете директно на нотар у Бугарија и префрлуваш, зашо превод. И ем треба даноко да си га платеш пред да можеш да префрлеш.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Како може да се ресетира сервис чек-от (бипот при давање контакт и знакчето со клуче) при секое палење (освен кај мајстор)? Имам обд 2, го командам со Андроид Торк ама тоа е само за light дијагностика и евентуално ресетирање на чек енџинот. А на сервис немам потреба да идам, рано е. Ги ресетирав километрите за сервиси ама бипот и клучето си останаа.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
882
Поени од реакции
1.476
Како може да се ресетира сервис чек-от (бипот при давање контакт и знакчето со клуче) при секое палење (освен кај мајстор)? Имам обд 2, го командам со Андроид Торк ама тоа е само за light дијагностика и евентуално ресетирање на чек енџинот. А на сервис немам потреба да идам, рано е. Ги ресетирав километрите за сервиси ама бипот и клучето си останаа.
Шо кола е? Можеш и на јутуб да видеш ваљда има видео кај шо покажуват како се ресетира.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
848
Како може да се ресетира сервис чек-от (бипот при давање контакт и знакчето со клуче) при секое палење (освен кај мајстор)? Имам обд 2, го командам со Андроид Торк ама тоа е само за light дијагностика и евентуално ресетирање на чек енџинот. А на сервис немам потреба да идам, рано е. Ги ресетирав километрите за сервиси ама бипот и клучето си останаа.
Premium verzija imas na aplikacijata ili besplatna? Mislam deka so premium verzijata ke mozes da go resetiras. Druga opcija e kaj nekoj sto ima poaren OBD skener.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Шкода fabia 2011. Апликацијата ми е Torque_Pro v1.8.16. Со неа може да се ресетира чек енџинот и да се видат можните грешки на ЕКУ ама не може сервисниот интервал.
Имам и OBD Car Doctor v4.12 и DashCommand v4.2.1 (демо верзија, сигурно бесплатна без скоро ич опции). Не сум ги пробал досега.
Или да пробам да го откачам акумулаторот па да видам дали ќе се избрише.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.091
Поени од реакции
848
Шкода fabia 2011. Апликацијата ми е Torque_Pro v1.8.16. Со неа може да се ресетира чек енџинот и да се видат можните грешки на ЕКУ ама не може сервисниот интервал.
Имам и OBD Car Doctor v4.12 и DashCommand v4.2.1 (демо верзија, сигурно бесплатна без скоро ич опции). Не сум ги пробал досега.
Или да пробам да го откачам акумулаторот па да видам дали ќе се избрише.
Tvojata fabia bi trebalo da e mk2 verzija

A moze tvojata ima i ovaa opcija
 
Последно уредено:
Член од
28 март 2006
Мислења
16.860
Поени од реакции
10.223
Tvojata fabia bi trebalo da e mk2 verzija

A moze tvojata ima i ovaa opcija
МК 2 е. Успеа да се ресетира со инструкциите од првиот линк.

Се отепав барајќи андроид апликации, фала :cuc:
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
22
Здраво друштво. Дали голф 5, 1.4 2004 го има истиот мотор од голф 4ката?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.040
Поени од реакции
1.226
Во основа е ист моторот, ама сепак има мали разлики, не е идентичен. Се надевам дека не треба мотор да менуваш, тој фамозен 1.4 не оди многу.
 
Член од
13 март 2010
Мислења
331
Поени од реакции
403
Здраво на сите, имам рено меган 2, кога пробвам да ја запалам прај само три пати тк тк тк, не можи да се отклучи воланот и ми излегва порака turn steering wheel and press start, ова помагаше во случај да се свртени трклата скроз лево/десно, но сега колата е во гаража и тркалата се прави, го извадив акумултарот и го наполнав, пак ништо. Некој совет шо можи да се напрај? Дали можи да се отклучи ако се поврзи на компјутер?
 
Последно уредено:
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.118
Поени од реакции
1.869
Здраво на сите, имам рено меган 2, кога пробвам да ја запалам прај само три пати тк тк тк, не можи да се отклучи воланот и ми излегва порака turn steering wheel and press start, ова помагаше во случај да се свртени трклата скроз лево/десно, но сега колата е во гаража и тркалата се прави, го извадив акомултарот и го наполнав, пак ништо. Некој совет шо можи да се напрај? Дали можи да се отклучи ако се поврзи на компјутер?
Малку посилно потегни го воланот во лево или десно и пробај да ја запалиш.
 

Boom Shaka Lakka

Silence!! .. I kill you!
Член од
29 август 2008
Мислења
10.327
Поени од реакции
7.840
Тапацирање на кров на голф 5ка, мајстор и колку пари?
 
На врв Bottom