Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.747
Поени од реакции
1.681
Каде има за тие пари, а да не е некоја канта или без платени давачки?


Sent from my Mi A1 using Tapatalk

И уште мн други ... бар голф имаш избор со лопата
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
4.971
Поени од реакции
2.246
Тогаш тој 101 е сличен како кај Голф 3 со 90кс и двата се тромави и не е баш брз ама сепак помалку троши и моторот трпи све , ако ви се допаѓа земи го и не е скап за одржување


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.218
Поени од реакции
1.626
Дали колеги форумџии мојте низ Скопје да ми најдите резервно тркало мало R14 5x100 за VW POLO. Струшко и Охридско имат снемано.
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.624
Поени од реакции
7.663
У Куманово ти е 2000 пунење на фреони. Иначе компресор не е, ако е компресор, уопште нема да ти работи клима али ако ти е шубе, провери сам, отвори хаубу и кд укључиш климу и искључиш треба да прави чк, чк звук, ако прави, значи компресор си отвара, работи си. Али 100% су ти празни фреони.
Не мора да значи, кај мене баш на компресорот тишеше, попушта на предна или задна страна од компресорот и опција е или да го предихтуваат или да си купиш половен. Иако во случајов ако ја нема полнето одамна, може само да е потрошен.
Додека се возев климата прекина да дува ладен воздух, она си дува али не ладно, највероватно фреонот ке е или не дај боже компресорот?
досега не сум го полнел фреонот гледам во струмица чистење и полнење со сонакас 1300 денари, цената не е малце мала ? бидејки имам слушано од некои и по 50 евра им зимале во овластен.
Прашај го колку грама ќе ти стави за тие 1300 денари, се наоѓа и за 1200 ама ретко ги полнат колку што треба.
Автоматски споено мислење:

Над буџет му е таа ако треба да става плин и регистрација. Бара на македонска регистрација и да нема многу вложувања највеќе до 3500 евра.

По што јас ич не ги разбирам овие работи Голф 4 2003 година 1.9 TDI со PD мотор дали е добар избор за 3500 евра?
Каква сака нека биде 16 години е старо ова возило, голф 4ка за 3500 евра во моментов не би зел ни на пијанство.
Колку и да ти ги фалат годините си го прават своето, а не верувам и со километража дека е испод 200к.
Мој совет особено ако човекот е „потенок“ со финансии да се држи до бензинци, јас возев бензинци, па сменив на дизел и сега планирам пак да се вратам на бензин-плин, дизелот веќе не се исплати со оваа цена, а трошоците за одржување на дизелите ти се далеку поголеми.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
77
Поени од реакции
32
Ај ќе видам. Имам време, ќе разгледам и други автомобили, ќе се исконсултирам, за тоа е кајгана тука, па ќе видиме :)
Очигледно тука на форумов нема да добиеш позитивен коментар за фиат (па уште ако е дизел...). Гледам глобално како бренд членовите го хејтаат, иако јас би прифатил мислење за некој автомобил само од некој што го поседувал години тука никој немал фиат 500л па така можиме да дадеме мислење дали ни е убав изгледот на возилото, претходно кажав дека ок е, 500икс ми е поличен. А и колку поново возило купиш помалку проблеми ќе имаш без разлика на бренд ако се наоѓа во иста ценовна група како конкуренцијата.
 
Член од
26 декември 2017
Мислења
944
Поени од реакции
365
Најверојатно Mini Cooper ќе отпадне, пошто малце поскапо му доаѓа.
Го гледав и Citroen C3, и тој не е лош има се што куперот има, и фиатот, а и по - прифатлива цена.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.497
Поени од реакции
1.386
Да не му се има случено на некој грешно гориво да му стават? Во автомобилот имав сигурно 3литри нафта. Тој на бензинската почна да става бензин. Приметив одма и имаше стаено околу 1,4литри (Околу 100ден). Доставив 500ден нафта (8,3литри).
Моментално има смеса од 11-12литри нафта и 1,4литри бензин.
Некој совет што да правам?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.747
Поени од реакции
1.681
Да не му се има случено на некој грешно гориво да му стават? Во автомобилот имав сигурно 3литри нафта. Тој на бензинската почна да става бензин. Приметив одма и имаше стаено околу 1,4литри (Околу 100ден). Доставив 500ден нафта (8,3литри).
Моментално има смеса од 11-12литри нафта и 1,4литри бензин.
Некој совет што да правам?
За кое возило и мотор се работи?
Според мене не е голема количина ама стави нафта повеќе да се промеша
Еве нешто расчитај по нетов
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.497
Поени од реакции
1.386
Член од
24 јануари 2015
Мислења
856
Поени од реакции
439
Наполно го до горе и немаш гајле.

Ако не со адвокат на бензинска и на нивни трошок да ти го испразнат резервоарот и целиот систем, да го измијат и да го наполнат со нова нафта.

Sent from my SM-G960F using Tapatalk
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
4.971
Поени од реакции
2.246
Напраив смеса 20л нафта, 1,4л бензин.
65км извозев, океј е , не приметив некоја разлика или проблем..
И потоа пак полни го чисто гориво за таков мотор и пак терај 65км и после смени ги филтрите за масло и гориво е тек тогаш ќе немаш гајле и ќе биде ОК


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
На врв Bottom