Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.289
Од Германија ке земам. Од овде не ни се замарам лол, знам дека крш коли даваат.
Него, која е разликата измеѓу 500L и 500L Cross?
Фиат 500 се произведува исклучиво во Крагуевац, дури и од Германија да ја купиш пак ќе е мејд ин крагуевац
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
и типо мирор е на иста цена.

помалку опрема но генерално поголемо со поголем простор.
Не знам за типото не сум ги гледал и не сум го пробал, али во глобала не сум љубител на фиат. Фиати возев службени на работа скоро 4 години и не ми се допаѓаат некако, особено самата изработка на материјалите внатре (возачкото седиште на доблото што го возев беше пропаднато уште на 85 000 км, радиото на пунто од 2018 година даваше звук како заставата со радио вградено пред 30 години...).
Во балеото се повозив кај колега, го купи пред неколку денови и ми се допаѓа количето, особено за во град е топ и за вака почетници и млади луѓе.
Ако се цените исти секогаш би бирал јапонец пред италијанец, особено кога станува збор за бензин (а дизел не планирам во никој случај за следна кола).
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Фиат 500 се произведува исклучиво во Крагуевац, дури и од Германија да ја купиш пак ќе е мејд ин крагуевац
Остај го глеаш дека не му се слуша
Нека земе контејнер на 4 тркала
Да живееш во германија и да купиш југо стварно е лудост
 
Член од
8 јули 2017
Мислења
107
Поени од реакции
81
радиото на пунто од 2018 година даваше звук како заставата со радио вградено пред 30 години...).
:facepalm: свашта

Во балеото се повозив кај колега, го купи пред неколку денови и ми се допаѓа количето, особено за во град е топ и за вака почетници и млади луѓе.
Ако се цените исти секогаш би бирал јапонец пред италијанец, особено кога станува збор за бензин (а дизел не планирам во никој случај за следна кола).
Ако е баленото јапанско ондак ја сум силвестер сталоне
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
:facepalm: свашта



Ако е баленото јапанско ондак ја сум силвестер сталоне
Во Тунгузија произведен баленото ќе биде подобар од ѓубрето на фиат што го фура последниве години, за да се конкурентни штедат буквално на се, не е мала работа да те прогласат за првата европска кола со 0 ѕвезди за безбедност на краш тестовите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
Во Тунгузија произведен баленото ќе биде подобар од ѓубрето на фиат што го фура последниве години, за да се конкурентни штедат буквално на се, не е мала работа да те прогласат за првата европска кола со 0 ѕвезди за безбедност на краш тестовите.
Ова Пунто е од 2004, стандардите на оценување низ годините се сменети, кига беше ново имаше 4 или 5 ѕвезди.
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
183
Поени од реакции
50
Гранде пунто ево,оваа е од 2010г.


Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
645
Поени од реакции
1.770
Za da se prefrli voziloto od mojot tatko na moe ime sto treba da se napravi?
Ти и татко ти со важечки лични карти или пасош плус сообракајната од возилото и правец на нотар.
За 30 мин. ке ви направат договор во два примерока, ке се потпишете и двајцата, ке си платите и со договорот правец полиција ако сакаш одма да ја смениш на твое име сообраќајната...ако нема гужва и тоа се средува за 15-20 мин. нормално се плаќа новата сообраќајна.
На враќање може да се почестите со татко ти. :)
Со здравје да си ја возиш колата на твое име.(y)
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
199
има некој искуство со 1,8тси 160 коња?


имам ист 2,0тди 140 коња.

прашувам за некој од прва рака или некој близок, не слушнато од некој трет или прочитано на интернет :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Во Тунгузија произведен баленото ќе биде подобар од ѓубрето на фиат што го фура последниве години, за да се конкурентни штедат буквално на се, не е мала работа да те прогласат за првата европска кола со 0 ѕвезди за безбедност на краш тестовите.
Баш убав пример....бидејќи Гранде Пунтото во самата основа е Опел Корса, со нивна шасија, подвозје, механика(освен ЈТД моторите).....на која шасија се става каросеријата на Фиат, т.е. крилата, фаровите, хаубата...

Доказ за предрасудите....
 
Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Копчињата ги изгубив и држачот за батерија, ама држачот е мал проблем јас ке го средам, дали може електричар да инсталира копчиња или да земам ново централно?
IMG_20190812_174125.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.978
Поени од реакции
14.748
Овде све е кородирано.....земај ново подобро
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Баш убав пример....бидејќи Гранде Пунтото во самата основа е Опел Корса, со нивна шасија, подвозје, механика(освен ЈТД моторите).....на која шасија се става каросеријата на Фиат, т.е. крилата, фаровите, хаубата...

Доказ за предрасудите....
Абе не е работата јас да правам анализа чие е подвозјето, на неа ставил знак фиат и јас нив ги гледам како партнер при изборот, тие нека му ја мислат при тестовите за квалитет. Во секоја работа е така, име тешко се гради, а со правење глупости лесно се валка.
Факт е дека се продава како фиат и дека треба луд да си да купиш ваква лименка.
За квалитетот на седишта и останати зарзевати кого да го кривиме?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom