Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
19 јуни 2018
Мислења
47
Поени од реакции
3
Јас имам Ксара. Се ставаат нови копчиња. Однеси го кај сервисериве за мобилни телефони, ќе смислат нешто, ќе му залемат.

Инаку ново куќиште за клучот имаш на алиекспрес за смешни пари. Металниот дел од клучот сегашен ќе го ставиш на новото куќиште.
Кај пробам да најдам ама стари се нашиве не знам дали ќе најдам такво
Автоматски споено мислење:

Кај пробам да најдам ама стари се нашиве не знам дали ќе најдам такво
Пронајдов само за ксантија ама ќе се фати мислам исти се
Screenshot_20190814_114834_com.android.chrome.jpg
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Додека се возев климата прекина да дува ладен воздух, она си дува али не ладно, највероватно фреонот ке е или не дај боже компресорот?
досега не сум го полнел фреонот гледам во струмица чистење и полнење со сонакас 1300 денари, цената не е малце мала ? бидејки имам слушано од некои и по 50 евра им зимале во овластен.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Никако скапа цена и најлош мотор

Овој бензинец е најдобар мотор, на оваа цена рачунај плин 500е прва рег. 250е и каиш за почеток масло филтри 150е грубо
Над буџет му е таа ако треба да става плин и регистрација. Бара на македонска регистрација и да нема многу вложувања највеќе до 3500 евра.

По што јас ич не ги разбирам овие работи Голф 4 2003 година 1.9 TDI со PD мотор дали е добар избор за 3500 евра?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Над буџет му е таа ако треба да става плин и регистрација. Бара на македонска регистрација и да нема многу вложувања највеќе до 3500 евра.

По што јас ич не ги разбирам овие работи Голф 4 2003 година 1.9 TDI со PD мотор дали е добар избор за 3500 евра?
Тоа Голф 4 кое е КС??? Ако е 131кс тогаш земај


Sent from my iPad using Tapatalk
 
H

HoT _iCe

Гостин
Додека се возев климата прекина да дува ладен воздух, она си дува али не ладно, највероватно фреонот ке е или не дај боже компресорот?
досега не сум го полнел фреонот гледам во струмица чистење и полнење со сонакас 1300 денари, цената не е малце мала ? бидејки имам слушано од некои и по 50 евра им зимале во овластен.
У Куманово ти е 2000 пунење на фреони. Иначе компресор не е, ако е компресор, уопште нема да ти работи клима али ако ти е шубе, провери сам, отвори хаубу и кд укључиш климу и искључиш треба да прави чк, чк звук, ако прави, значи компресор си отвара, работи си. Али 100% су ти празни фреони.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Над буџет му е таа ако треба да става плин и регистрација. Бара на македонска регистрација и да нема многу вложувања највеќе до 3500 евра.

По што јас ич не ги разбирам овие работи Голф 4 2003 година 1.9 TDI со PD мотор дали е добар избор за 3500 евра?
Лудост за тие пари има 5ка
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Каде има за тие пари, а да не е некоја канта или без платени давачки?


Sent from my Mi A1 using Tapatalk

И уште мн други ... бар голф имаш избор со лопата
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Тогаш тој 101 е сличен како кај Голф 3 со 90кс и двата се тромави и не е баш брз ама сепак помалку троши и моторот трпи све , ако ви се допаѓа земи го и не е скап за одржување


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
12 ноември 2008
Мислења
2.302
Поени од реакции
1.775
Дали колеги форумџии мојте низ Скопје да ми најдите резервно тркало мало R14 5x100 за VW POLO. Струшко и Охридско имат снемано.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
У Куманово ти е 2000 пунење на фреони. Иначе компресор не е, ако е компресор, уопште нема да ти работи клима али ако ти е шубе, провери сам, отвори хаубу и кд укључиш климу и искључиш треба да прави чк, чк звук, ако прави, значи компресор си отвара, работи си. Али 100% су ти празни фреони.
Не мора да значи, кај мене баш на компресорот тишеше, попушта на предна или задна страна од компресорот и опција е или да го предихтуваат или да си купиш половен. Иако во случајов ако ја нема полнето одамна, може само да е потрошен.
Додека се возев климата прекина да дува ладен воздух, она си дува али не ладно, највероватно фреонот ке е или не дај боже компресорот?
досега не сум го полнел фреонот гледам во струмица чистење и полнење со сонакас 1300 денари, цената не е малце мала ? бидејки имам слушано од некои и по 50 евра им зимале во овластен.
Прашај го колку грама ќе ти стави за тие 1300 денари, се наоѓа и за 1200 ама ретко ги полнат колку што треба.
Автоматски споено мислење:

Над буџет му е таа ако треба да става плин и регистрација. Бара на македонска регистрација и да нема многу вложувања највеќе до 3500 евра.

По што јас ич не ги разбирам овие работи Голф 4 2003 година 1.9 TDI со PD мотор дали е добар избор за 3500 евра?
Каква сака нека биде 16 години е старо ова возило, голф 4ка за 3500 евра во моментов не би зел ни на пијанство.
Колку и да ти ги фалат годините си го прават своето, а не верувам и со километража дека е испод 200к.
Мој совет особено ако човекот е „потенок“ со финансии да се држи до бензинци, јас возев бензинци, па сменив на дизел и сега планирам пак да се вратам на бензин-плин, дизелот веќе не се исплати со оваа цена, а трошоците за одржување на дизелите ти се далеку поголеми.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Ај ќе видам. Имам време, ќе разгледам и други автомобили, ќе се исконсултирам, за тоа е кајгана тука, па ќе видиме :)
Очигледно тука на форумов нема да добиеш позитивен коментар за фиат (па уште ако е дизел...). Гледам глобално како бренд членовите го хејтаат, иако јас би прифатил мислење за некој автомобил само од некој што го поседувал години тука никој немал фиат 500л па така можиме да дадеме мислење дали ни е убав изгледот на возилото, претходно кажав дека ок е, 500икс ми е поличен. А и колку поново возило купиш помалку проблеми ќе имаш без разлика на бренд ако се наоѓа во иста ценовна група како конкуренцијата.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.549
Поени од реакции
931
Најверојатно Mini Cooper ќе отпадне, пошто малце поскапо му доаѓа.
Го гледав и Citroen C3, и тој не е лош има се што куперот има, и фиатот, а и по - прифатлива цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom