Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
4.928
Поени од реакции
2.222
Здраво ве молам за малку помош ако знае некој да ми каже.
Се работи за Renault Megane 1, 99год
2.0 16v бензин Williams motor.
Дали знае некој добар мајстор само со Renault што работи во врска со моторот ми е проблемот сакав ремонт да му направам, да не знае некој случајно каде можам да најдам комплет делови за ремонтот и кај кој мајстор би ми препорачале да одам.
Поздрав.
Татко ми е специјалист за ремонтирање мотори и составување според фабричките стандарди а сега е на пензија и такво тоа време беше , а денес тешко да најдеш мајстор да се нафати бидејќи таков мајстор за одржување на мотор и ремонт изумре па затоа повеќето купуваат цел мотор кај што растураат коли ама тоа е ризично и не знаеш дали е добар моторот и згора на тоа по менување на моторот пак треба да пријавиш за атест за нова сообраќајна книшка за да впише број на моторот и други заебанции, јас би можел да растурам мотор и составувам бидејќи таков занает завршив е арно ама веќе не работам тоа туку во приватна фирма за градежни работи значи за жал таков мајстор тешко да најдеш освен во официјален сервис Рено. А што му е на вашата кола односно моторот и зошто му треба ремонт????

Да правиш ремонт не е така едноставно , треба да имаш добро памтење и многу многу часови работа најмалку 2 недели или повеќе во зависност состојбата на главата и блокот

https://youtu.be/3SMxs5hrvUg
Sent from my iPad using Tapatalk
 
Последно уредено:

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
775
Поени од реакции
520
Се работи за автоматик 7 брзини 1.4 тси 204 кс. Во возење ми излезе од брзина во неутрал на 30км/ч. Ја изгаснав и ја ставив на паркинг да ја запалам, мењачот не се мрда закочен е за паркинг. Не вергла не го чита мењачот и осигурачот од мењачот ала минут го гори. Ја ставив на компјутер ништо живо не го чита мењачот се друго кажува дека е во ред, на време сервис е секогаш направено. Дајте од Битола некој добар мајстор не ми се носи секаде.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
984
Поени од реакции
520
Се работи за автоматик 7 брзини 1.4 тси 204 кс. Во возење ми излезе од брзина во неутрал на 30км/ч. Ја изгаснав и ја ставив на паркинг да ја запалам, мењачот не се мрда закочен е за паркинг. Не вергла не го чита мењачот и осигурачот од мењачот ала минут го гори. Ја ставив на компјутер ништо живо не го чита мењачот се друго кажува дека е во ред, на време сервис е секогаш направено. Дајте од Битола некој добар мајстор не ми се носи секаде.
Спрема текстот мислам дека се работи за голф или шкода. Оди во бис ауто кај кравари тие се најдобри за vw
 

mandak

матапрчо
Член од
26 март 2009
Мислења
775
Поени од реакции
520
Спрема текстот мислам дека се работи за голф или шкода. Оди во бис ауто кај кравари тие се најдобри за vw
Заборавив да напишам се работи за Сеат
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
54
Поени од реакции
17
Заборавив да напишам се работи за Сеат
Пробај вечерва исклучи го акумулаторот нека стои до утре, па пробај пак дијагностиката можи ќе проработи да знајш шо да бараш.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
339
Поени од реакции
242
Zdravo koga ja vozam kolata na zbuncinja ili na lezecki policaec koga minam se slucha krckanje napred vo shal tablata t.e pred volanot a isto i koga e vo mesto i probam da vrtam na volanot levo ili desno i trgnuvam poleka se slusha struganje ( ghhkk ghhkk ) da ne znae nekoj do sto moze da bide,fala mn. inace vozilo ( golf )
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.733
Поени од реакции
1.657
А астра 1.7 или 1.3 дизел?
Избегни го 1.7 и тој е на опел мотор
1.3 или 1.9 го има во две варијанти 120 и 150 коња се на фиат групација ЈТД и се подобри од опеловите
Најефтин за одржување и потрошња ти е 1.3
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.018
Поени од реакции
7.000
А астра 1.7 или 1.3 дизел?
Aко ти се допаѓа vectra c земи 1.9 cdti,или можеш и 2.0 или 2.2 dti,ама земи мајстор со тебе да ја види пумпата дали е со два џека(конектори) Ако најдеш со еден џек зимај,ако е со два бегај.Астра 1.9cdti, таа 1.3 е слаба прилично.Има една серија vectra c 2.0 и 2.2 dti што имаат со еден џек пумпа,зашто тие 2.0 и 2.2 опелови мотори се многу подобри од 1.9cdti моторот на фиат,ама бош пумпи електроники се катастрофа,значи мотор неуништив ама периферија на моторот катастрофална
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2016
Мислења
984
Поени од реакции
520
А астра 1.7 или 1.3 дизел?
1,7cdti ti e honda motor a 1.3 ti e fiatov motor. Toj motor go nosi fiat punto so tezina na sasija od 1000kg. Ako zemis astra so 1.3 motor racunaj pletvar so klima i so trojca vkola ke kacvas so treta na ugornica. Astrata e teska skoro 1300kg i e teska za taja konjaza.
1.7 ima snaga i so pet dusi vkola i so klima pustena kacvam so 130na pletvar i gjavato. 332,000km imam pominato astra h 1.7 cdti. Imam i vectra b 2.0 dti, prav bolit e, motor odlicen, snazen, mnogu postabilna od astrata. 1400kg tezi. Elektronikata na bosch kaj 2.0dti, 2.0 dth, 82ks, dtl,82ks i 2.2 dti najmnogu strada bosch poradi vozenje so 20litri nafta na otvoreno ili na rezerva. Elektronikata se ladi so naftata i pozelno e da ne ae vozi na rezerva. Kaj vp_44 tezok problem e semering na bosch i potesko se otkriva toj problem. Kaj common direct turbo injection ili takozvani CDTI kajniv pojke strada usis sistemot, ako se zatni od garez, pocnuva da gubi drasticno snaga.
Izbegavajte 1.9cdti 150ks. Kajniv tezok problem se usis leptirite. Praeni se od poluplasticen materijal i so tek na vreme podizacite gubat kvalitet i ostanuvat polu otvoreni i kolata gubi snaga. Popravkata e teska i dosta skapa.
Kaj 1.9 so 120ks gi nema tie problemi.
Ima 1.7cdti so 110 i so 120ks.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.603
Поени од реакции
4.393
1,7cdti ti e honda motor a 1.3 ti e fiatov motor. Toj motor go nosi fiat punto so tezina na sasija od 1000kg. Ako zemis astra so 1.3 motor racunaj pletvar so klima i so trojca vkola ke kacvas so treta na ugornica. Astrata e teska skoro 1300kg i e teska za taja konjaza.
1.7 ima snaga i so pet dusi vkola i so klima pustena kacvam so 130na pletvar i gjavato. 332,000km imam pominato astra h 1.7 cdti. Imam i vectra b 2.0 dti, prav bolit e, motor odlicen, snazen, mnogu postabilna od astrata. 1400kg tezi. Elektronikata na bosch kaj 2.0dti, 2.0 dth, 82ks, dtl,82ks i 2.2 dti najmnogu strada bosch poradi vozenje so 20litri nafta na otvoreno ili na rezerva. Elektronikata se ladi so naftata i pozelno e da ne ae vozi na rezerva. Kaj vp_44 tezok problem e semering na bosch i potesko se otkriva toj problem. Kaj common direct turbo injection ili takozvani CDTI kajniv pojke strada usis sistemot, ako se zatni od garez, pocnuva da gubi drasticno snaga.
Izbegavajte 1.9cdti 150ks. Kajniv tezok problem se usis leptirite. Praeni se od poluplasticen materijal i so tek na vreme podizacite gubat kvalitet i ostanuvat polu otvoreni i kolata gubi snaga. Popravkata e teska i dosta skapa.
Kaj 1.9 so 120ks gi nema tie problemi.
Ima 1.7cdti so 110 i so 120ks.
1.7 е мотор на Исузу....главен снабдувач со дизел мотори на огромен број на марки ...дури и на Хонда

Другата половина ја покрива Фиат(Опел -Инсигнија, СААБ, Кадилак,Сузуки...)......, а огромен број на дизел мотори кои не се од Фиат(на пример Тојота)....главните делови како блоковите се произведуваат во Италија
 

Наќо Скопски

Поручуе
Член од
3 април 2017
Мислења
4.018
Поени од реакции
7.000
1.7 е мотор на Исузу....главен снабдувач со дизел мотори на огромен број на марки ...дури и на Хонда

Другата половина ја покрива Фиат(Опел -Инсигнија, СААБ, Кадилак,Сузуки...)......, а огромен број на дизел мотори кои не се од Фиат(на пример Тојота)....главните делови како блоковите се произведуваат во Италија
Моторот е исузу а го користат и опел и хонда,затоа се збунил дека е хондин мотор
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.603
Поени од реакции
4.393
Моторот е исузу а го користат и опел и хонда,затоа се збунил дека е хондин мотор
Знам .....
а најмногу ме иритираат ,,типови,, кои имаат пари ...но не и знаење. јас имам Алфа Јтд....а мој другар опел Инсигнија. Стварно ме иритира кога се фали каков мотор бил тој на Опел!!!!...ваков бил ..таков бил а не како тој на Алфа.....а всушност тој е новиот мотор на Алфа јулиета, дериват на 1.9 . Опел ја реди само лепенката на поклопецот на моторот

но како и све во животот...тој што има повеќе пари е попаметен...а не тој што знае повеќе
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
Здраво купив ново радио (1000ден) се си работи на него како шо треба сд картичка усб ама не фаќа ни една станица на старото радио ги фаќаше до шо може да е проблемо
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.421
Поени од реакции
4.190
Здраво купив ново радио (1000ден) се си работи на него како шо треба сд картичка усб ама не фаќа ни една станица на старото радио ги фаќаше до шо може да е проблемо
стај го на тјунер


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
На врв Bottom