Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од Струмикс, 14 мај 2006.

 1. Pane-G

  Pane-G

  Член од:
  12 мај 2009
  Мислења:
  4.880
  Допаѓања:
  2.198
  Татко ми е специјалист за ремонтирање мотори и составување според фабричките стандарди а сега е на пензија и такво тоа време беше , а денес тешко да најдеш мајстор да се нафати бидејќи таков мајстор за одржување на мотор и ремонт изумре па затоа повеќето купуваат цел мотор кај што растураат коли ама тоа е ризично и не знаеш дали е добар моторот и згора на тоа по менување на моторот пак треба да пријавиш за атест за нова сообраќајна книшка за да впише број на моторот и други заебанции, јас би можел да растурам мотор и составувам бидејќи таков занает завршив е арно ама веќе не работам тоа туку во приватна фирма за градежни работи значи за жал таков мајстор тешко да најдеш освен во официјален сервис Рено. А што му е на вашата кола односно моторот и зошто му треба ремонт????

  Да правиш ремонт не е така едноставно , треба да имаш добро памтење и многу многу часови работа најмалку 2 недели или повеќе во зависност состојбата на главата и блокот

  https://youtu.be/3SMxs5hrvUg
  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  Последно уредено: 9 јули 2019
  На gjoko-mkd му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mandak

  mandak матапрчо

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  775
  Допаѓања:
  520
  Се работи за автоматик 7 брзини 1.4 тси 204 кс. Во возење ми излезе од брзина во неутрал на 30км/ч. Ја изгаснав и ја ставив на паркинг да ја запалам, мењачот не се мрда закочен е за паркинг. Не вергла не го чита мењачот и осигурачот од мењачот ала минут го гори. Ја ставив на компјутер ништо живо не го чита мењачот се друго кажува дека е во ред, на време сервис е секогаш направено. Дајте од Битола некој добар мајстор не ми се носи секаде.
   
 3. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  975
  Допаѓања:
  517
  Спрема текстот мислам дека се работи за голф или шкода. Оди во бис ауто кај кравари тие се најдобри за vw
   
 4. mandak

  mandak матапрчо

  Член од:
  26 март 2009
  Мислења:
  775
  Допаѓања:
  520
  Заборавив да напишам се работи за Сеат
   
 5. pirateMan

  pirateMan

  Член од:
  25 февруари 2019
  Мислења:
  50
  Допаѓања:
  15
  Пробај вечерва исклучи го акумулаторот нека стои до утре, па пробај пак дијагностиката можи ќе проработи да знајш шо да бараш.
   
 6. Alkatrazo

  Alkatrazo

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  337
  Допаѓања:
  242
  Zdravo koga ja vozam kolata na zbuncinja ili na lezecki policaec koga minam se slucha krckanje napred vo shal tablata t.e pred volanot a isto i koga e vo mesto i probam da vrtam na volanot levo ili desno i trgnuvam poleka se slusha struganje ( ghhkk ghhkk ) da ne znae nekoj do sto moze da bide,fala mn. inace vozilo ( golf )
   
 7. Dani3l

  Dani3l

  Член од:
  1 октомври 2017
  Мислења:
  13
  Допаѓања:
  0
  А астра 1.7 или 1.3 дизел?
   
 8. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.709
  Допаѓања:
  1.652
  Избегни го 1.7 и тој е на опел мотор
  1.3 или 1.9 го има во две варијанти 120 и 150 коња се на фиат групација ЈТД и се подобри од опеловите
  Најефтин за одржување и потрошња ти е 1.3
   
  На Dani3l му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.973
  Допаѓања:
  6.850
  Aко ти се допаѓа vectra c земи 1.9 cdti,или можеш и 2.0 или 2.2 dti,ама земи мајстор со тебе да ја види пумпата дали е со два џека(конектори) Ако најдеш со еден џек зимај,ако е со два бегај.Астра 1.9cdti, таа 1.3 е слаба прилично.Има една серија vectra c 2.0 и 2.2 dti што имаат со еден џек пумпа,зашто тие 2.0 и 2.2 опелови мотори се многу подобри од 1.9cdti моторот на фиат,ама бош пумпи електроники се катастрофа,значи мотор неуништив ама периферија на моторот катастрофална
   
  Последно уредено: 11 јули 2019
 10. martin01

  martin01

  Член од:
  26 октомври 2016
  Мислења:
  975
  Допаѓања:
  517
  1,7cdti ti e honda motor a 1.3 ti e fiatov motor. Toj motor go nosi fiat punto so tezina na sasija od 1000kg. Ako zemis astra so 1.3 motor racunaj pletvar so klima i so trojca vkola ke kacvas so treta na ugornica. Astrata e teska skoro 1300kg i e teska za taja konjaza.
  1.7 ima snaga i so pet dusi vkola i so klima pustena kacvam so 130na pletvar i gjavato. 332,000km imam pominato astra h 1.7 cdti. Imam i vectra b 2.0 dti, prav bolit e, motor odlicen, snazen, mnogu postabilna od astrata. 1400kg tezi. Elektronikata na bosch kaj 2.0dti, 2.0 dth, 82ks, dtl,82ks i 2.2 dti najmnogu strada bosch poradi vozenje so 20litri nafta na otvoreno ili na rezerva. Elektronikata se ladi so naftata i pozelno e da ne ae vozi na rezerva. Kaj vp_44 tezok problem e semering na bosch i potesko se otkriva toj problem. Kaj common direct turbo injection ili takozvani CDTI kajniv pojke strada usis sistemot, ako se zatni od garez, pocnuva da gubi drasticno snaga.
  Izbegavajte 1.9cdti 150ks. Kajniv tezok problem se usis leptirite. Praeni se od poluplasticen materijal i so tek na vreme podizacite gubat kvalitet i ostanuvat polu otvoreni i kolata gubi snaga. Popravkata e teska i dosta skapa.
  Kaj 1.9 so 120ks gi nema tie problemi.
  Ima 1.7cdti so 110 i so 120ks.
   
 11. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.503
  Допаѓања:
  4.224
  1.7 е мотор на Исузу....главен снабдувач со дизел мотори на огромен број на марки ...дури и на Хонда

  Другата половина ја покрива Фиат(Опел -Инсигнија, СААБ, Кадилак,Сузуки...)......, а огромен број на дизел мотори кои не се од Фиат(на пример Тојота)....главните делови како блоковите се произведуваат во Италија
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Наќо Скопски

  Наќо Скопски Поручуе

  Член од:
  3 април 2017
  Мислења:
  3.973
  Допаѓања:
  6.850
  Моторот е исузу а го користат и опел и хонда,затоа се збунил дека е хондин мотор
   
 13. gjoko-mkd

  gjoko-mkd

  Член од:
  8 јануари 2012
  Мислења:
  5.503
  Допаѓања:
  4.224
  Знам .....
  а најмногу ме иритираат ,,типови,, кои имаат пари ...но не и знаење. јас имам Алфа Јтд....а мој другар опел Инсигнија. Стварно ме иритира кога се фали каков мотор бил тој на Опел!!!!...ваков бил ..таков бил а не како тој на Алфа.....а всушност тој е новиот мотор на Алфа јулиета, дериват на 1.9 . Опел ја реди само лепенката на поклопецот на моторот

  но како и све во животот...тој што има повеќе пари е попаметен...а не тој што знае повеќе
   
  На Наќо Скопски му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Prasuvaco

  Prasuvaco

  Член од:
  7 јули 2019
  Мислења:
  8
  Допаѓања:
  1
  Здраво купив ново радио (1000ден) се си работи на него како шо треба сд картичка усб ама не фаќа ни една станица на старото радио ги фаќаше до шо може да е проблемо
   
 15. Bonnie and Clyde

  Bonnie and Clyde

  Член од:
  12 декември 2010
  Мислења:
  5.351
  Допаѓања:
  4.134
  стај го на тјунер


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   

Сподели преку: