Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
18 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Стави си плин на рати и ќе го отплатиш
На пониски обртаи троши помалку
2000-3000 макс.
Како и да е скап е бензинот и математиката излегува скапа
Со плин е песна
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
105
Поени од реакции
113
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
Извини а зашто не си истражиш и прашаш самиот? Ако немаш познавање На гоогле ќе побараш кои се добри фирми за плин. Потоа тие имаат телефон и ќе се јавиш и ќе ти кажат модели, опции и цени.
Ве мрзи бе мајку му стара, еден телефон да свртите и да си добиете точна информација директно од фирмите.
 
Член од
18 јули 2019
Мислења
3
Поени од реакции
0
Извини а зашто не си истражиш и прашаш самиот? Ако немаш познавање На гоогле ќе побараш кои се добри фирми за плин. Потоа тие имаат телефон и ќе се јавиш и ќе ти кажат модели, опции и цени.
Ве мрзи бе мајку му стара, еден телефон да свртите и да си добиете точна информација директно од фирмите.
Каде прочита дека не сум побарал или прашал? Тешко се наоѓа информации за македонски фирми.
Зошто ви е тешко да помогнете некому? Катастрофа народ!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
9.372
Поени од реакции
9.337
Каде прочита дека не сум побарал или прашал? Тешко се наоѓа информации за македонски фирми.
Зошто ви е тешко да помогнете некому? Катастрофа народ!
Научи гугл да користиш
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.084
Поени од реакции
7.878
Тоа е една опција за која се мислев. Случајно да не знаеш како се движат цените?
цени на плински уред? од негде 350 евра мислам дека нагоре, зависи од моторот и цилиндри ако добро се сеќавам. Мене ми го препорачуваа Ловато, можда некој има друго мислење. Поподробно не сум се распрашал затоа што ми се видоа доста пари (плус за атести и слично). Наједноставно е да се обратиш до нив, ќе ти препорачаат според возилото и парите, дали најефтина варијанта или поскапа, квалитет, предности и маани.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
985
Поени од реакции
520
Однапред се извинувам за глупавото прашање ама морам...
Јас сум возач почетник, возам само 1 месец и купив пунто гранде 1.4 бензин произведено 2006. Патот до работа и назад не ми е некоја гужва (застанувам на 1 семафор само) и е во должина од 6км во правец. Значи за 15 денови изминувам околу 300км.

Ве молам вас искусните, да ми посочите како треба да се вози за да се заштеди повеќе гориво, бидејќи досега мислам дека трошам многу гориво. Ме интересира како да се тргнува со колата, со која брзина да се вози, кога да се става или да не се става во лер, до колку обртаи да се оди и сл.
Како и да ја возиш,месечно рачунај 2200 денари ќе бегаат за бензин.
Јас возам на нафта и месечно само низ град правам 850-1100км. и трошам 2500денари за нафта.
Предходно возев шкода 1.4 60коња трошев 4000денари за бензин месечно. Ако ставиш плин ќе трошиш 1200денари месечно за плин. Да сум на твое место не би ставил плин. Да возиш кола од 2000 кубици бензинец да ставиш плин ок, ама на 1.4мотор со потрошња од 6литри град не би ставил плин. Тераја колата и не му се думај.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
129
Поени од реакции
12
Мислења и искуства за Opel Astra H GTC 1.9 CDTI 150ks ?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.734
Поени од реакции
1.674
А 1.6 бензин 116кс нешто за овој мотор ?
Ќе имаш помалку главоболкиотколку со дизелот
Редок мотор е ... види има една во хит ауто со 1.8 плава 3500 евра бензин тој е најдобар мотор со 140 коња
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
Имам проблем со километражата брзинометаро не ми работе стрелката не мрда повеке од 20 кмч кога возам
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.084
Поени од реакции
7.878
Имам проблем со километражата брзинометаро не ми работе стрелката не мрда повеке од 20 кмч кога возам
брзинометарот ако е со стрелка и механичко мерење, треба да е поврзан од полжавчиња или пружини кај километражникот преку сајла и пињонче на крајот со менувачката кутија колку што се сеќавам. Ако е таква, зависи колку си вешт, можеш да провериш дали е проблемот кај менувачка кутија, дали е скината сајлата. Ако покажува 20, мислам дека не е скината, можда е зарибана ама ѓавол ќе го знае. Ако не е до тие 2 причини, поарно не го чепкај километражникот, види со мајстор, оти јас купував друг километражник, стариот целосно го раштелував.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
18
Поени од реакции
1
брзинометарот ако е со стрелка и механичко мерење, треба да е поврзан од полжавчиња или пружини кај километражникот преку сајла и пињонче на крајот со менувачката кутија колку што се сеќавам. Ако е таква, зависи колку си вешт, можеш да провериш дали е проблемот кај менувачка кутија, дали е скината сајлата. Ако покажува 20, мислам дека не е скината, можда е зарибана ама ѓавол ќе го знае. Ако не е до тие 2 причини, поарно не го чепкај километражникот, види со мајстор, оти јас купував друг километражник, стариот целосно го раштелував.
Иначе работе се за сеат ибица 1.9 сди 2001г бев кај двајца мајстори првио кај шо бев кажав му шо како и без да провере шо е проблемо ми вика земи километража од растурена кола ке сменеме после ојдов кај друг мајстор и тај без да провере шо е проблемо вика ми до пињоно е купи нов ке средеме раб и сеа нз шо да правам дали е лесно некако сам да си проверам и да направам
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.627
Поени од реакции
4.467
Иначе работе се за сеат ибица 1.9 сди 2001г бев кај двајца мајстори првио кај шо бев кажав му шо како и без да провере шо е проблемо ми вика земи километража од растурена кола ке сменеме после ојдов кај друг мајстор и тај без да провере шо е проблемо вика ми до пињоно е купи нов ке средеме раб и сеа нз шо да правам дали е лесно некако сам да си проверам и да направам
Ако си чепкал по коли.....откачи ја сајлата од кај пињонот(на мењачот се наоѓа)....земи една акумулаторска бормашина, стави го врвот како бургија во акумулаторката и заврти. Ако километражата врти,.....до пињонот е
Ако не врти....до километражата или сајлата
 
На врв Bottom