Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Здраво дечки, имам Opel Corsa D 1.3 cdti и преголема потрошувачка 8-10л. Совет некој ?
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Добро утро форумџии , едно прашање до поупатените . Се работи за Рено Клио 3ка од 2006та година, бензин 1.4 16V 72KW . Не сум дома па незнам под кои услови и што било , ама ми кажаа дека се случило следново - сестра ми ја возела и прво и се светнала сијаличката за акумулаторот на шалт таблата за потоа да и се вклучи и "STOP" предупредување на шалт таблата. Стигнала дома ја оставила и подоцна кога земал татко ми да види, колата не сакала да запали. Потоа запалила , па не сакала да угаси... Значи околу струјата е нешто , ама што... Имал некој ваков проблем ? И реков денес да ја однесе кај мајсторот да видат , ама ме копка што може да е и што да се очекува ... А да не заборавам да напоменам дека го переле моторот , ама од тогаш има цел месец , а ова се случило вчера ...
Ми се чини дека не работи алтернаторот за полнење акумулатор или каишот од истата е лабав па не го полни акумулаторот па затоа не палело бидејќи веќе е слаб акумулаторт


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Ми се чини дека не работи алтернаторот за полнење акумулатор или каишот од истата е лабав па не го полни акумулаторот па затоа не палело бидејќи веќе е слаб акумулаторт

Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk

Пријателе пали како мина од прва , ама бидејќи е keyless go не пали во брзина , а они тоа заборавиле . Мене повеќе ме мачи тоа што не сакала да угаси одкако запалила ... Денес мајсторот кажал дека не му е ништо , никаква грешка не јавува на скенер и се работи како што треба , па ако му се случи пак вака да појави одма да го однесат додека свети таквото на таблата ...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Пријателе пали како мина од прва , ама бидејќи е keyless go не пали во брзина , а они тоа заборавиле . Мене повеќе ме мачи тоа што не сакала да угаси одкако запалила ... Денес мајсторот кажал дека не му е ништо , никаква грешка не јавува на скенер и се работи како што треба , па ако му се случи пак вака да појави одма да го однесат додека свети таквото на таблата ...
Чекај малку, кога се запали и после кога сакаш да угасиш и нејќе да угаси и дури кога вадиш клучот моторот си работи така ли ве разбрав ??? Мора да е од кодирано палење кодот да се дотера


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
15 јануари 2015
Мислења
452
Поени од реакции
423
Чекај малку, кога се запали и после кога сакаш да угасиш и нејќе да угаси и дури кога вадиш клучот моторот си работи така ли ве разбрав ??? Мора да е од кодирано палење кодот да се дотера


Sent from my iPad using Tapatalk
Keyless- без клуч, на дугме
 
Член од
12 јули 2011
Мислења
854
Поени од реакции
405
Чекај малку, кога се запали и после кога сакаш да угасиш и нејќе да угаси и дури кога вадиш клучот моторот си работи така ли ве разбрав ??? Мора да е од кодирано палење кодот да се дотера


Sent from my iPad using Tapatalk

Нема клуч , има картица која само мора да биде во возилото, немора ни од џеб да ја вадиш, а пали и гаси на дугме. И да еднаш не сакала да угаси со притискање на дугмето ... Ама еве од тогаш 5 дена нема ништо да појави и ти кажав што кажал мајсторот. Ма водата што го переле моторот направила нешто некаде , веројатно не било убаво исушено ...
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Keyless- без клуч, на дугме

Уф да бе , заборавив дека рено има картичка клуч и кај рено лагуна го имаше сличен проблем и утре ќе го прашам колегата што и како го реши проблемот бидејќи негова е лагуната


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Starline 9000 комплет
Japko 8400комплет
Starmann 6500 комплет
Monroe 10000 комплет
Кој да ги земам имате ли искуство со првите 3 дали се добри вреди ли да се даде повеќе пари за монрое?
 
Последно уредено:

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Starline 9000 комплет
Japko 8400комплет
Starmann 6500 комплет
Monroe 10000 комплет
Кој да ги земам имате ли искуство со првите 3 дали се добри вреди ли да се даде повеќе пари за монрое?
Вреди за монрое
 
Член од
22 август 2018
Мислења
192
Поени од реакции
81
Добро, Auto prime 1 magnetic какви се има ли некој искуство со нив гледам по евтина цена ги има.
 
Член од
16 февруари 2012
Мислења
49
Поени од реакции
173
Некој симптом имаш очигледен? Чадење, флека од нафта под неа, check engine светло?
ispadna deka strelkata ne funkcionira ili plovakot, so polnenje full rezervoar i proagjanje na odredena km i pak full potrosnjata ispadna duri i podobra od ocekuvanata :D
 
Член од
19 јули 2017
Мислења
16
Поени од реакции
2
Здраво членови,
Би ве замолил за совет околу избор и купување половно возило.
Вака пред се возилото да биде од Б-сегментот, воглавно ќе го вози и сопругата и јас, воглавно ќе се вози во град и помалку отворено од еден до друг град или некаков излет во годината. Највеќе да минеме 10.000 км годишно.
Ги знам логичностите околу намената за купување бензин-дизел но сепак преферирам дизел варијанта.
Буџет околу 5.000-6000 еур макс.
Што е најдобра опција и кој мотор? Форд Фиеста МК7 1.4 тдци/1.6 тдци, Опел Корса Д 1.3 цдти 75кс/95кс, Цитроен Ц3 1.4 хди/1.6 хди (оние после 2009)? Или нешто сосема четврто?
Гледам меѓу другото што поново годиште да е (километрите, сервисната книшка и чесното одржување не се многу за верба во МКД). Пред се имам предвид да нема огромни трошоци околу одржување какви што се на А-класата на пример.
Ваше мислење?
Фала однапред на вашата помош.
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
ispadna deka strelkata ne funkcionira ili plovakot, so polnenje full rezervoar i proagjanje na odredena km i pak full potrosnjata ispadna duri i podobra od ocekuvanata :D
Сега во лето ако ја возиш на отворено треба тој мотор да биди +-3.5 потрошувачка (оптимистички кажано).[DOUBLEPOST=1562530778][/DOUBLEPOST]
Здраво членови,
Би ве замолил за совет околу избор и купување половно возило.
Вака пред се возилото да биде од Б-сегментот, воглавно ќе го вози и сопругата и јас, воглавно ќе се вози во град и помалку отворено од еден до друг град или некаков излет во годината. Највеќе да минеме 10.000 км годишно.
Ги знам логичностите околу намената за купување бензин-дизел но сепак преферирам дизел варијанта.
Буџет околу 5.000-6000 еур макс.
Што е најдобра опција и кој мотор? Форд Фиеста МК7 1.4 тдци/1.6 тдци, Опел Корса Д 1.3 цдти 75кс/95кс, Цитроен Ц3 1.4 хди/1.6 хди (оние после 2009)? Или нешто сосема четврто?
Гледам меѓу другото што поново годиште да е (километрите, сервисната книшка и чесното одржување не се многу за верба во МКД). Пред се имам предвид да нема огромни трошоци околу одржување какви што се на А-класата на пример.
Ваше мислење?
Фала однапред на вашата помош.
Од понудените кога би земал за мене би била корсата и дури би зел мотор со помала кс, сигурно и сервисот би бил поефтин, а веќе за резервни делови корсата е како некогашното југо, нема недостиг на било што. Италијански?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom