Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

MIX

Член од
6 април 2012
Мислења
21
Поени од реакции
1
Здраво дечки, сакам да прашам дали има некој сличен проблем како мојот или да даде предлог. Имам BMW e39 525d, и пред 4-5 месеци ми светна сијаличката за акумулаторот (Wehicle charging system или Alternator warning light) Го проверив акумулаторот е одличен, сменет е линестиот каиш, алтернаторот е одличен а на одреден период скоро 1-2 пати месечно ми се случува да неможам да ја запалам колата, при палење воопшто нема струја. Проверив кај неколку сервисери незнаат што е проблемот. Има ли некој сличен проблем?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Форд фокус 2006/2007 1.6 или
Опел Вектра Ц 2002/2004 2.0
Мислење или искуство. Што би избрале вие? Која е поскапа за одржување?
Ако ја одбереш вектрата 2.0 дизел, стави си некои 1000€ у касета да стојат,ке ти се најдат и тоа за многу кратко време.[DOUBLEPOST=1562535536][/DOUBLEPOST]Овој Стојче Дизел погоре што го спомнаа,поточно Ѓоле се вика човекот нема ни да те прими у сервис со тоа возило,нити пак тој у Кавадарци што се смета себеси за Крал на дизелите.За таа кола,сервис немаш за пумпата кај нас,најблиску ти е во Полска
 
Последно уредено:
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Здраво дечки, сакам да прашам дали има некој сличен проблем како мојот или да даде предлог. Имам BMW e39 525d, и пред 4-5 месеци ми светна сијаличката за акумулаторот (Wehicle charging system или Alternator warning light) Го проверив акумулаторот е одличен, сменет е линестиот каиш, алтернаторот е одличен а на одреден период скоро 1-2 пати месечно ми се случува да неможам да ја запалам колата, при палење воопшто нема струја. Проверив кај неколку сервисери незнаат што е проблемот. Има ли некој сличен проблем?
Мое мислење дека сепак проблемот е алтернаторот, провери дали е точно затегнат каишот да не не е исправен затегачот, кај мене имав сличен проблем при ниски обртаи не го полни соодветно, пример ако ја оставиш колата да работи во место со вклучени светла го празни акумулаторот.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Здр сакам да купам кола вака иде работата. Тај шо ми ја продава колата не е правил купопродажен договор него платил ја само и ја земал од него а купопродажниот договор останал у продавачо и ојдел у странство а сообраќајната се воде на првио шо продавачо ја земал од него има ли некако шанси да ја купам колата оти тај шо го има купопродажниот договор е у странство може ли тај шо се воде колата на него тај на сообраќајната да ми ја преведе и одјаве таблиците оти е од др град
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Здр сакам да купам кола вака иде работата. Тај шо ми ја продава колата не е правил купопродажен договор него платил ја само и ја земал од него а купопродажниот договор останал у продавачо и ојдел у странство а сообраќајната се воде на првио шо продавачо ја земал од него има ли некако шанси да ја купам колата оти тај шо го има купопродажниот договор е у странство може ли тај шо се воде колата на него тај на сообраќајната да ми ја преведе и одјаве таблиците оти е од др град
Со тај шо се воде сообраќајната на неговото име правиш го договоро и немаш проблем.Само тај може да ја преведе колта
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Со тај шо се воде сообраќајната на неговото име правиш го договоро и немаш проблем.Само тај може да ја преведе колта
Фала братче. оти кажаа ми дека ако ми ја преведе тај шо се воде сообраќајната демек испаѓа криминал оти ја продава на др со купопродажен дог (тај шо ојде у странство) а после па на мене
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Убаво ти кажале,моја грешка.Јас те рабрав дека не поминал купопродажниот договор на нотар.Ако го завериле,неможеш без тај гастербајтеро.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Убаво ти кажале,моја грешка.Јас те рабрав дека не поминал купопродажниот договор на нотар.Ако го завериле,неможеш без тај гастербајтеро.
А тај шо ми ја продава сеа вика дека можело без тај гастербајтеро демек нов договор можело да направе тај шо се воде сообраќајната на него[DOUBLEPOST=1562540639][/DOUBLEPOST]
А тај шо ми ја продава сеа вика дека можело без тај гастербајтеро демек нов договор можело да направе тај шо се воде сообраќајната на него
Овака сеа да бидам подетален
Тони(тај шо се воде сообраќајната на него) ја продава со купопродажен дог заверена кај нотар на Бажо(гастербајтеро) а Бажо ја продал без купопродажен дог на Миле(тај шо сеа ја продава на мене) и Миле ми вика дека Тони може да ми ја преведе без Бажо демек со др нов догоама Тони не може да ја продаде истата кола на Бажо и на мене
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Здраво членови,
Би ве замолил за совет околу избор и купување половно возило.
Вака пред се возилото да биде од Б-сегментот, воглавно ќе го вози и сопругата и јас, воглавно ќе се вози во град и помалку отворено од еден до друг град или некаков излет во годината. Највеќе да минеме 10.000 км годишно.
Ги знам логичностите околу намената за купување бензин-дизел но сепак преферирам дизел варијанта.
Буџет околу 5.000-6000 еур макс.
Што е најдобра опција и кој мотор? Форд Фиеста МК7 1.4 тдци/1.6 тдци, Опел Корса Д 1.3 цдти 75кс/95кс, Цитроен Ц3 1.4 хди/1.6 хди (оние после 2009)? Или нешто сосема четврто?
Гледам меѓу другото што поново годиште да е (километрите, сервисната книшка и чесното одржување не се многу за верба во МКД). Пред се имам предвид да нема огромни трошоци околу одржување какви што се на А-класата на пример.
Ваше мислење?
Фала однапред на вашата помош.
Super Tojota možiš da najdiš za tie pari
Здраво дечки, сакам да прашам дали има некој сличен проблем како мојот или да даде предлог. Имам BMW e39 525d, и пред 4-5 месеци ми светна сијаличката за акумулаторот (Wehicle charging system или Alternator warning light) Го проверив акумулаторот е одличен, сменет е линестиот каиш, алтернаторот е одличен а на одреден период скоро 1-2 пати месечно ми се случува да неможам да ја запалам колата, при палење воопшто нема струја. Проверив кај неколку сервисери незнаат што е проблемот. Има ли некој сличен проблем?
Skoro sigurno alternatorot ne polni kako što treba....i voziš na akumulator nekoe vreme...i normalno toj se prazni
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.692
Поени од реакции
12.089
А тај шо ми ја продава сеа вика дека можело без тај гастербајтеро демек нов договор можело да направе тај шо се воде сообраќајната на него[DOUBLEPOST=1562540639][/DOUBLEPOST]
Овака сеа да бидам подетален
Тони(тај шо се воде сообраќајната на него) ја продава со купопродажен дог заверена кај нотар на Бажо(гастербајтеро) а Бажо ја продал без купопродажен дог на Миле(тај шо сеа ја продава на мене) и Миле ми вика дека Тони може да ми ја преведе без Бажо демек со др нов догоама Тони не може да ја продаде истата кола на Бажо и на мене
а што кажува нотарот? Не нивни нотар, нотар што не го знаат.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Не сум прашувал нотар него тај шо се воде сообраќајната на него ако ми ја препише на нов дог и на мене дали настанува некаков проблем оти колата ке има два купопродажниот дог од тај шо се воде сообраќајната
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Не сум прашувал нотар него тај шо се воде сообраќајната на него ако ми ја препише на нов дог и на мене дали настанува некаков проблем оти колата ке има два купопродажниот дог од тај шо се воде сообраќајната
Не е тешко да сфатиш дека тоа не е правно возможно да се направи ако веќе има купопродажен договор заверен на нотар, правата на сопственост се веќе кај друг сообраќајната не игра никаква функција тоа е повеќе управна работа што треба да се реши во мвр. Колата можи да ја продава само тој што ја има купено со купопродажен договор. На суд ако тој се појави со купопродажниот договор со датум пред твојот го губиш случајот.
Па не е последна кола на светот да мора таа да ја земиш нека си ги средат документите, вака изгледа како превара.
 
Член од
7 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
4
Прашав денеска кај адвокат кажав му се шо како и адвокатот ми вика ако се согласува гастербајтеро нема да има никаков проблем оти колата у здружението уште се воде на онај шо се воде сообраќајната и дека немало да има некаков проблем[DOUBLEPOST=1562586703][/DOUBLEPOST]
Прашав денеска кај адвокат кажав му се шо како и адвокатот ми вика ако се согласува гастербајтеро нема да има никаков проблем оти колата у здружението уште се воде на онај шо се воде сообраќајната и дека немало да има некаков проблем
Највеке ми е дали ако ме сопре полиција ке приметат нешто
 
Член од
25 февруари 2019
Мислења
351
Поени од реакции
203
Прашав денеска кај адвокат кажав му се шо како и адвокатот ми вика ако се согласува гастербајтеро нема да има никаков проблем оти колата у здружението уште се воде на онај шо се воде сообраќајната и дека немало да има некаков проблем[DOUBLEPOST=1562586703][/DOUBLEPOST]
Највеке ми е дали ако ме сопре полиција ке приметат нешто
Согласувањето на "гастербајтеро" треба да е со испраќање на полномошно за да се направи продажба во негово име, без тоа сам си ставаш трн во здрава нога ако утредругиден ти го оспори правото преку суд. И адвокатот треба да те предупреди на тоа дека без тоа има право да те влечи по судови (ако има договор црно на бело во него тој е сопственик). Сепак последниот збор е твој ти си одлучуваш јас само кажувам како јас за мене би постапил.
 
Член од
6 ноември 2017
Мислења
84
Поени од реакции
26
Здраво. Ми треба ваше мислење. Во план ми е да купам Голф 6.
Се двоумам меѓу 1.4 бензин и 1.6TDI.

Дизелите се малце поскапи и имаат малце повеќе поминато за разлика од бензинците (планирам да увезам од Германија).

Веќе 3 недели дремам по форуми, сајтови, видеа на youtube... ми треба совет што би одбрале вие и зошто?

**Да се земе во обзир потрошувачка, издржливост и кола наменета повеќе за во град.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom