Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
26 октомври 2016
Мислења
984
Поени од реакции
520
Што камера, од каде, кој ти ја монтира?

Во оваа наша МКД само тоа е лекот за говеда. Не вреди да го лежиш.
Gi zedov od azulantite vo bitola. Sam gi montirav so dugme pod sediste a zemam struja direkno od akomulator. Samite kameri imat modulce za usb. I dvete se po 2mega pikseli. Gi pustam da snimat samo koga sum parkiran po parkinzive niz gradov.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
405
Поени од реакции
338
Да додадам само ако врзувате нешто на акумулатор, секогаш ставајте и осигурач што е можно поблиску до акумулаторот, ако може веднаш до клемата.

Ако краток спој направи некаде жицата а нема осигурач, можно е пожар да настане.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
679
Поени од реакции
386
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
Zavisi od kamerata i zavisi kako e povrzana. Jas imam Thinkware F770 dual channel, znaci napred i nazad snima. Eve veke 2 godini ja koristam i snima 24/7, samo sd karticka smeniv ednas posho crkna.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.078
Поени од реакции
7.866
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. skoda 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.381
Поени од реакции
1.241
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. Фабија 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
На вакво нешто мислиш https://www.autodna.com? Каде што внесуваш VIN Number ( Тоа со 17 бројки )
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.739
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. Фабија 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
за VIN бројот има сајтови, на многу сајтови се наплаќа, но сепак има некои и бесплатни
зависи за која марка на возило ти треба и колку инфо ти треба
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.834
Поени од реакции
4.780
Во последно време приметувам дека антифризот ми се губи по малку на некој добри 500km, дотурувам шо се вели некои 250 грама.

Е сега некни приметив кај интеркулерот за воздухот на турбината имаше како влага, и кога го допрев беше пресно и како жолтеликава боја имаше (Антифриз???). Можно ли е прекапува некако до таму? 
Член од
29 септември 2015
Мислења
102
Поени од реакции
111
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. skoda 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
Ако е шкода Фабија бегај од неа. Моделот е промашен и со многу дефекти.
AutoDna се исплаќа секогаш да се плати.
Во 90% од случаите дава големи сервиси кога се правени и те како е добра работа да се провери.
Помината километража дава само ако платиш.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
1.672
Поени од реакции
1.739
autodna за секое инфо бара да платиш, без да платиш ти кажува само за што возило станува збор, ништо повеќе
а сервисна историја ќе има само ако е возилото носено во овластен сервис, податоци за секоја интервенција се праќани во база на производителот
 
Член од
24 април 2010
Мислења
973
Поени од реакции
1.597
Ми треба добар мајстор за центрирање на предница па и задница, ми предложија мото сентар какви се тие, веке два пара гуми ги фрлам што ми се јадат криво два пати ми беше на центрирање и викаат се е во ред
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.593
Поени од реакции
4.379
Во последно време приметувам дека антифризот ми се губи по малку на некој добри 500km, дотурувам шо се вели некои 250 грама.

Е сега некни приметив кај интеркулерот за воздухот на турбината имаше како влага, и кога го допрев беше пресно и како жолтеликава боја имаше (Антифриз???). Можно ли е прекапува некако до таму?ладњакот ти е дупнат....а кај интеркулерот гледаш капки бидејќи обично тие се редат еден до друг. мора на сервис да одиш......бидејќи има шанса евентуално да пушта негде на споевите на цревата, па мора да се прегледа

ако е ладњакот малку дупнат, прво пробај со оние течностите за заптивање како ,,пингвин,, и слично
 
Член од
6 април 2014
Мислења
2.970
Поени од реакции
3.459
Moze nekoj da mi kaze kako mu e imeto na covekot sto poprava bos pumpi u kavadarci i da mi dade broj.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.834
Поени од реакции
4.780
ладњакот ти е дупнат....а кај интеркулерот гледаш капки бидејќи обично тие се редат еден до друг. мора на сервис да одиш......бидејќи има шанса евентуално да пушта негде на споевите на цревата, па мора да се прегледа

ако е ладњакот малку дупнат, прво пробај со оние течностите за заптивање како ,,пингвин,, и слично
Дали знаеш каде се наоѓа ладњакот за Seat Cordoba 1.9 TDI (2001 година)?
 
На врв Bottom