Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
мое мислење подобро би било даш кам со 2 камери и г сензор
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.862
Поени од реакции
6.369
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
Моја препорака поарно да не го видиш кога ќе ти ја удри колата. Ќе направиш нешто за што послем ќе зажалиш.

Не вреди за една гребаница или вдлабнатина да се влечкаш по судови. Не вреди, едноставно.

Мене колата ми ја поминаа едната страна цела со клуч само два дена откако ја восоцирав. Болна раја, ваљда им беше трн во око оти светеше колата, колата 19 год стара, не вредеше ни 2000 евра...ама тоа е болештини има страшни. Аларм колата имаше, НЕ СЕ ЗАПАЛИ. Се изедов демек оти не се запали, мајката ќе му ебев на тој што гребеше ако го слушнав алармот...од сегашна перспектива си викам поарно што не се запали алармот...ќе се влечкав по судови и ќе му платев брдо пари оштета на тој недокваканиот што ја изгреба.

Инаку алармот вреди да го имаш секако ако колата нема никаков аларм. Секој би размислил два пати пред да проба нешто ако има колата аларм.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
Баш така, и мисллам дека и поевтино ќе те фати имаш мн добри на алиекспре за некои 40-50 евра и плис поефикасно имаш доказ, со доказот можеш да пријавиш во полиција, а напуштање на лице место по собраќајна несреќа се гони кривично
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
Dog security
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
da se nadovrzam na muabetot posto istoto mi se desi pred tocno mesec dena na parking me udria odzadi i taka me imase udreno so mi gi skrse metalnite drzaci kade sto stoj branikot zaden i odtamu pocna da pusta voda. poradi nekoja gluperda si dadov 3000denari za prepravka i n akraj si staviv kamera napred na retrovizorot i nazad na stop svetloto so e na zadnoto staklo. e sea neka udirat.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
da se nadovrzam na muabetot posto istoto mi se desi pred tocno mesec dena na parking me udria odzadi i taka me imase udreno so mi gi skrse metalnite drzaci kade sto stoj branikot zaden i odtamu pocna da pusta voda. poradi nekoja gluperda si dadov 3000denari za prepravka i n akraj si staviv kamera napred na retrovizorot i nazad na stop svetloto so e na zadnoto staklo. e sea neka udirat.
Што камера, од каде, кој ти ја монтира?

Во оваа наша МКД само тоа е лекот за говеда. Не вреди да го лежиш.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Што камера, од каде, кој ти ја монтира?

Во оваа наша МКД само тоа е лекот за говеда. Не вреди да го лежиш.
Gi zedov od azulantite vo bitola. Sam gi montirav so dugme pod sediste a zemam struja direkno od akomulator. Samite kameri imat modulce za usb. I dvete se po 2mega pikseli. Gi pustam da snimat samo koga sum parkiran po parkinzive niz gradov.
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
Да додадам само ако врзувате нешто на акумулатор, секогаш ставајте и осигурач што е можно поблиску до акумулаторот, ако може веднаш до клемата.

Ако краток спој направи некаде жицата а нема осигурач, можно е пожар да настане.
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
Zavisi od kamerata i zavisi kako e povrzana. Jas imam Thinkware F770 dual channel, znaci napred i nazad snima. Eve veke 2 godini ja koristam i snima 24/7, samo sd karticka smeniv ednas posho crkna.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.663
Поени од реакции
12.059
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. skoda 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.653
Поени од реакции
4.142
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. Фабија 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
На вакво нешто мислиш https://www.autodna.com? Каде што внесуваш VIN Number ( Тоа со 17 бројки )
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Дали може негде да се внесе бројот на моторот (6 цифрен) или на возилото (има околу 17 бројки) па да се добие инфо за конкретното возило?
И уште едно прашање, ако може. Фабија 1.2 htp 51 kW со 3 клипа, прва рег. 2011, кој еуро би била? Каде може да се прочита? Наоѓам на странски страни за продажба како Реклама5 наша дека е еуро 5 ама дали е тоа за сигурно.
за VIN бројот има сајтови, на многу сајтови се наплаќа, но сепак има некои и бесплатни
зависи за која марка на возило ти треба и колку инфо ти треба
 

Kajgana Shop

На врв Bottom