Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
17 август 2011
Мислења
3.813
Поени од реакции
4.128
Фала многу, опсежен одговор(y) овие коли што ги наброја и највеќе ми одговараат ценовно и се мали ко што сакам:icon_mrgr: Мислам ги изглеав сите од оваа катерогорија на огласи, поло, клио, фабиа и фиестата. Ми изглеа ко полото да држи највеќе цена споредено со останатите и најчесто е 1.4 мотор на огласите. Ама па за сите останати слушав лошо мислење инаку првично пунто си глеав.
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
116
Поени од реакции
43
Секоја чест за @Аlbertos за несебичната помош. И чичко ми кој работи со коли вика сеат да се прескокне.

Јас имам мерак многу на Fiat Bravo. Што можеш да ми кажеш за нив. Имаат ли мани и на што да пазам. Чичко ми немал искуство со нив. Ми кажа само за моторот д
1.9 мјет дека бил добар.

https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=3060392

Што би рекол за колава. Твое мислење?
 
Последно уредено:
Член од
29 септември 2015
Мислења
148
Поени од реакции
33
Јас имам Фиат Браво 1.9 8V Мултиџед со мануелна клима,и напротив сметам дека се помалку дефектни од 16V и поевтини за одржување,треба само да се пази регенерација на ДПФ,чистење ЕГР,МАФ,МАП,со климата сум немал проблем.

Sent from my Coolpad E502 using Tapatalk
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
427
Поени од реакции
276
Дечки, колку одат на старо:
1. Daihatsu Rocky - 1998-2001
2. Suzuki Samurai - 1998-2001
3. Opel Frontera - 1998-2001

- Најважно ми е реалната цена за стандардни односно фабрички модели не за модифицирани, за после да можам да дискутирам со продавачите...
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
5.525
Поени од реакции
7.514
Дечки, во Скопје од каде да земам амортизери за гепекот а да не е Авто Лидер, навистина се ефтини али сменив пролетва го сменив од таму и пак се заеба. Да не е висока и цената, старо возило е и не планирам да го возам уште долго.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
5.588
Поени од реакции
4.376
Дечки, во Скопје од каде да земам амортизери за гепекот а да не е Авто Лидер, навистина се ефтини али сменив пролетва го сменив од таму и пак се заеба. Да не е висока и цената, старо возило е и не планирам да го возам уште долго.
Neznam koj e ovoj.....no go čuvam linkov....
https://m.reklama5.mk/AdDetails?ad=1783158
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.077
Поени од реакции
7.865
Дечки, во Скопје од каде да земам амортизери за гепекот а да не е Авто Лидер, навистина се ефтини али сменив пролетва го сменив од таму и пак се заеба. Да не е висока и цената, старо возило е и не планирам да го возам уште долго.
Прашај Авто мобил. бутел или аеродром. Ако одиш Ситимолот, долу има продавница за автоделови. Дали имаат за задна врата или воопшто амортизери стварно не знам. Еве локација и телефон. Зависи и што кола е. За опел пример има од битпазар кон Чаир едночудо продавници, од таму и такви амортизери сум земал. Е сега, за сите овие каков им е квалитетот, не знам.
Овде може информативно да избереш според возилото, за споредба на цени
https://www.karoserija.mk/gas-struts/skoda-fabia-2010-#menu
Адресата гледам му е булеварот Автокоманда.
 
Член од
15 март 2010
Мислења
4.796
Поени од реакции
3.895
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
 
Член од
24 април 2010
Мислења
973
Поени од реакции
1.597
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
мое мислење подобро би било даш кам со 2 камери и г сензор
 
Член од
15 март 2010
Мислења
4.796
Поени од реакции
3.895
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
405
Поени од реакции
338
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
Моја препорака поарно да не го видиш кога ќе ти ја удри колата. Ќе направиш нешто за што послем ќе зажалиш.

Не вреди за една гребаница или вдлабнатина да се влечкаш по судови. Не вреди, едноставно.

Мене колата ми ја поминаа едната страна цела со клуч само два дена откако ја восоцирав. Болна раја, ваљда им беше трн во око оти светеше колата, колата 19 год стара, не вредеше ни 2000 евра...ама тоа е болештини има страшни. Аларм колата имаше, НЕ СЕ ЗАПАЛИ. Се изедов демек оти не се запали, мајката ќе му ебев на тој што гребеше ако го слушнав алармот...од сегашна перспектива си викам поарно што не се запали алармот...ќе се влечкав по судови и ќе му платев брдо пари оштета на тој недокваканиот што ја изгреба.

Инаку алармот вреди да го имаш секако ако колата нема никаков аларм. Секој би размислил два пати пред да проба нешто ако има колата аларм.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2010
Мислења
973
Поени од реакции
1.597
@hack3ngin3 А даш кам не снима само додека работи моторот? Или г сензорот ќе ја активира да се уклучи во случај на изгасен мотор ?
Баш така, и мисллам дека и поевтино ќе те фати имаш мн добри на алиекспре за некои 40-50 евра и плис поефикасно имаш доказ, со доказот можеш да пријавиш во полиција, а напуштање на лице место по собраќајна несреќа се гони кривично
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.730
Поени од реакции
1.657
Препорака за Авто Аларм ... немам некоја луксузна кола, ама веќе 2 пати пред куќа ми ја удира некој од комшиите... 2 пати никој не слушнал не видел... сакам аларм за третиот пат кога ќе ме удри да пишти алармот да излезам веднаш и да му ебам сто мајки....
Dog security
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
984
Поени од реакции
520
da se nadovrzam na muabetot posto istoto mi se desi pred tocno mesec dena na parking me udria odzadi i taka me imase udreno so mi gi skrse metalnite drzaci kade sto stoj branikot zaden i odtamu pocna da pusta voda. poradi nekoja gluperda si dadov 3000denari za prepravka i n akraj si staviv kamera napred na retrovizorot i nazad na stop svetloto so e na zadnoto staklo. e sea neka udirat.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.109
Поени од реакции
1.989
da se nadovrzam na muabetot posto istoto mi se desi pred tocno mesec dena na parking me udria odzadi i taka me imase udreno so mi gi skrse metalnite drzaci kade sto stoj branikot zaden i odtamu pocna da pusta voda. poradi nekoja gluperda si dadov 3000denari za prepravka i n akraj si staviv kamera napred na retrovizorot i nazad na stop svetloto so e na zadnoto staklo. e sea neka udirat.
Што камера, од каде, кој ти ја монтира?

Во оваа наша МКД само тоа е лекот за говеда. Не вреди да го лежиш.
 
На врв Bottom