Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Искуства и мислење за Голф 7 1.2 ТСИ 86 КС ?
Турбо бензинец и 1.2 е преслаб за таква кола кое тежи скоро тон и пол и да не зборам и плус патници и багажници,подобро со 1.5/6 или TDi


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Турбо бензинец и 1.2 е преслаб за таква кола кое тежи скоро тон и пол и да зборам и плус патници и багажници подобро со 1.5/6


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Novite golfovi pocnuvaat so tsi 1.0 110ks. Daleku deka tezat 1.5ton, ne se ova ladi od vremeto ☺. Sila ne im fali, potrosuvackata e namalena,a za kvalitetot neka kaze nekoj sto veke go ima podolgo vreme
https://www.auto-data.net/en/volkswagen-golf-vii-facelift-2016-1.0-tsi-110hp-bmt-27418
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Луѓе не може никој да знае како ќе се покажат мотори кои се релативно нови. Нека поминат некој 15 год. па ќе зборуваме што како.

Инаку факт е дека тие исфорсирани турбо бензинци со 1.0 и 1.2 се термички по оптеретени во кола со тежина на Голф, особено ако се гази колата појако. Затоа и масло трошат на поголема километража. Највеќе траат мотори со голема зафатнина а со релативно малку коњи, како Опел 1.6 8в, 75 коња или Пежо/Цитроен 1.8 8в, 90 коња, овие одат до сто една и назад а плин им лежи ко шамар на будала. :D
 
Член од
3 март 2011
Мислења
22
Поени од реакции
4
Здраво другари
Скоро зедов Chevrolet Cruze 1.6 (А) 83kw и ме интересира како послабо упатен со коли, каде би можел да напрам сервис освен Аутомакедонија. Предложете некој асолен мајстор и ако имате идеа колку би коштал поединачно еден голем сервис. (n)
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Здраво другари
Скоро зедов Chevrolet Cruze 1.6 (А) 83kw и ме интересира како послабо упатен со коли, каде би можел да напрам сервис освен Аутомакедонија. Предложете некој асолен мајстор и ако имате идеа колку би коштал поединачно еден голем сервис. (n)
Авто куќа гмц позади олимписки
 
Член од
29 септември 2015
Мислења
243
Поени од реакции
323
Здраво другари
Скоро зедов Chevrolet Cruze 1.6 (А) 83kw и ме интересира како послабо упатен со коли, каде би можел да напрам сервис освен Аутомакедонија. Предложете некој асолен мајстор и ако имате идеа колку би коштал поединачно еден голем сервис. (n)
Не ти треба овластен сервис. Најди си мајстор куќен што би рекле и човек од доверба.
И тој ќе ти направи голем сервис. Јас моите коли сум ги носел на полно места, и на многу места сум се горел или ај да речам не сум бил задоволен со платено -сторено.
Најлошо е што сум се горел на препораки од познаници.
" имале добар мајстор и да сум одел таму. Мајсторот работел порано во Порше и сега си отворил сервис и многу знае а и евтин е (трикови на кои наседнале луѓево)
На крај ќе ти земе речиси исто пари како да си ја однел во Порше, а колата во мојот случај недоправена.

Сега имам двајца добри сервиси и мајстори и прво sвонам kaj eдниот, па ако е зафатен одам кај другиот. И двата ми се од доверба, поминувам релативно евтино и сум задовелен од сработеното.
Мана е што имаат многу работа и тешко се доаѓа до нив. Поштени се и луѓе им одат постојано.
И двајцата си имаат договори со фирми на кои им сервисираат коли, но со договор се успева да се закаже.


За електрика и такви чуда имам исто добар дечко кој чуда прави. Имало коли кои сум ги носел кај многу фалени електричари ( и не успеале да го најдат дефектот т.е упатувале на многу поголем дефект). Важно дијагностика ќе ти наплати, и ај што ќе наплати ќе те упати на неточен дефект.

Дечково го открив случајно и наместо со 600 евра и ненаправена кола, поминав со 50 евра и средена кола.



Свашта сум видел меѓу кои и механичари каде намерно кинат некое црево, за да отидеш пак. Првичниот сервис е евтин, но намерите на мајсторот скапи.

Ако ви треба сигурен мајстор механичар или електричар од кој ќе бидеш задоволен пиши ми порака. Ќе ти пуштам , па отиди види и ќе се увериш во сработеното.

И најважно нема да поминете скапо.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.649
Поени од реакции
34.920
Не ти треба овластен сервис. Најди си мајстор куќен што би рекле и човек од доверба.
И тој ќе ти направи голем сервис. Јас моите коли сум ги носел на полно места, и на многу места сум се горел или ај да речам не сум бил задоволен со платено -сторено.
Најлошо е што сум се горел на препораки од познаници.
" имале добар мајстор и да сум одел таму. Мајсторот работел порано во Порше и сега си отворил сервис и многу знае а и евтин е (трикови на кои наседнале луѓево)
На крај ќе ти земе речиси исто пари како да си ја однел во Порше, а колата во мојот случај недоправена.

Сега имам двајца добри сервиси и мајстори и прво sвонам kaj eдниот, па ако е зафатен одам кај другиот. И двата ми се од доверба, поминувам релативно евтино и сум задовелен од сработеното.
Мана е што имаат многу работа и тешко се доаѓа до нив. Поштени се и луѓе им одат постојано.
И двајцата си имаат договори со фирми на кои им сервисираат коли, но со договор се успева да се закаже.


За електрика и такви чуда имам исто добар дечко кој чуда прави. Имало коли кои сум ги носел кај многу фалени електричари ( и не успеале да го најдат дефектот т.е упатувале на многу поголем дефект). Важно дијагностика ќе ти наплати, и ај што ќе наплати ќе те упати на неточен дефект.

Дечково го открив случајно и наместо со 600 евра и ненаправена кола, поминав со 50 евра и средена кола.



Свашта сум видел меѓу кои и механичари каде намерно кинат некое црево, за да отидеш пак. Првичниот сервис е евтин, но намерите на мајсторот скапи.

Ако ви треба сигурен мајстор механичар или електричар од кој ќе бидеш задоволен пиши ми порака. Ќе ти пуштам , па отиди види и ќе се увериш во сработеното.

И најважно нема да поминете скапо.
Ај пиши ми во порака броеви од електричарот и мајсторите ако не е проблем :)
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Некој добар салам мајстор за Мазда? На пријателов Маздата 6ка 2008ма дизел не сака гас да прима, тресе и гаси при давање гас. Пробано со други инјектори, филтер за гориво, исто е. На неколку мајстори ја носел никој не се нафаќа. На компјутер демек не давало никакви грешки.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.911
Поени од реакции
1.378
so kola mozi da se zemi do 2500 evra ?
audi a3 1.9 tdi, seat toledo 1.9tdi,golf 4 1.9tdi, fiat stilo 1.9jtd,punto 1.9jtd, 1.3jtd,skoda fabia, corsa c1.2 ili 1.4.
sega da bi zemal kola za tie pari bi zel ili golf 4 ili seat toledo. puntoto e isto taka dobra masina, drugar moj go ima 1.9jtd 85konja, segde odi i nema maka od strana na elektronika ni od strana na motor. mnogu malku trosi.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Добар дееен членови, немам некое познавање од автомобили, нивни перфоманси, проблеми и слично, особено од овие новиве со еден куп сензори,технологии и слично.
Па затоа секое мислење, помош е добродојдена.

Сакам да купам автомобил на ново од салон 2018 модел. Мојот буџет е околу 17.000 евра во однос на перфоманси, потрошувачки и секако опремата.
Се двоумам меѓу Sportage vs Vitara.
(( во игра, доколку вредат како модели и цена би биле и Citroen suv C3 AirCross , Mitsubishi ASX..... или некој ваш предлог).

Мал опис:
1. Sportage: 16.950 евра се нуди со мотор 1.6 GDi - 132 ks - 2wd - VISION Опрема (sto e dovolna) И 7 год. гаранција. (( другите мотори, нормлано се поскапи така да овој тип на мотор го гледам)
http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=sportage

2. Vitara: 16.990 евра (можност за некаков попуст) се нуди со мотор 1.0 DITC - 112 ks - GL Plus oprema ( што е доволна ) , мотор мислам има 3 цилиндри.
http://mirkat.com.mk/suzuki/cars/new-cars/vitara-2018/vitara/2018/vitara-2018/index.html

Изгледот, како надворешен изглед не ми е пресуден, па што мислите вие кој од овие модели или слободно некој предлог кој е во оваа рамка на цена.
(модел-потрошувачка, марка, сервисиранје, кварови, проблеми, позитивни-негавни страни, како се имаат покажано итн итн инт Фалаа Ви.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.640
Поени од реакции
38.823
Добар дееен членови, немам некое познавање од автомобили, нивни перфоманси, проблеми и слично, особено од овие новиве со еден куп сензори,технологии и слично.
Па затоа секое мислење, помош е добродојдена.

Сакам да купам автомобил на ново од салон 2018 модел. Мојот буџет е околу 17.000 евра во однос на перфоманси, потрошувачки и секако опремата.
Се двоумам меѓу Sportage vs Vitara.
(( во игра, доколку вредат како модели и цена би биле и Citroen suv C3 AirCross , Mitsubishi ASX..... или некој ваш предлог).

Мал опис:
1. Sportage: 16.950 евра се нуди со мотор 1.6 GDi - 132 ks - 2wd - VISION Опрема (sto e dovolna) И 7 год. гаранција. (( другите мотори, нормлано се поскапи така да овој тип на мотор го гледам)
http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=sportage

2. Vitara: 16.990 евра (можност за некаков попуст) се нуди со мотор 1.0 DITC - 112 ks - GL Plus oprema ( што е доволна ) , мотор мислам има 3 цилиндри.
http://mirkat.com.mk/suzuki/cars/new-cars/vitara-2018/vitara/2018/vitara-2018/index.html

Изгледот, како надворешен изглед не ми е пресуден, па што мислите вие кој од овие модели или слободно некој предлог кој е во оваа рамка на цена.
(модел-потрошувачка, марка, сервисиранје, кварови, проблеми, позитивни-негавни страни, како се имаат покажано итн итн инт Фалаа Ви.
Нова кола, која и да ја земеш нема да грешиш, 150к сигурно ќе сврти без проблеми, ако изборот ти е меѓу овие пробај ги прво ако можеш да видиш која ти лежи боље.
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Добар дееен членови, немам некое познавање од автомобили, нивни перфоманси, проблеми и слично, особено од овие новиве со еден куп сензори,технологии и слично.
Па затоа секое мислење, помош е добродојдена.

Сакам да купам автомобил на ново од салон 2018 модел. Мојот буџет е околу 17.000 евра во однос на перфоманси, потрошувачки и секако опремата.
Се двоумам меѓу Sportage vs Vitara.
(( во игра, доколку вредат како модели и цена би биле и Citroen suv C3 AirCross , Mitsubishi ASX..... или некој ваш предлог).

Мал опис:
1. Sportage: 16.950 евра се нуди со мотор 1.6 GDi - 132 ks - 2wd - VISION Опрема (sto e dovolna) И 7 год. гаранција. (( другите мотори, нормлано се поскапи така да овој тип на мотор го гледам)
http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=sportage

2. Vitara: 16.990 евра (можност за некаков попуст) се нуди со мотор 1.0 DITC - 112 ks - GL Plus oprema ( што е доволна ) , мотор мислам има 3 цилиндри.
http://mirkat.com.mk/suzuki/cars/new-cars/vitara-2018/vitara/2018/vitara-2018/index.html

Изгледот, како надворешен изглед не ми е пресуден, па што мислите вие кој од овие модели или слободно некој предлог кој е во оваа рамка на цена.
(модел-потрошувачка, марка, сервисиранје, кварови, проблеми, позитивни-негавни страни, како се имаат покажано итн итн инт Фалаа Ви.
Octavia ili corolla dizeli vlagaat vo budzetot. Osven ako ne ciljas na SUV
 

Kajgana Shop

На врв Bottom