Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Едно прашање до искусните, дали е нормално Fiat Punto 1.2 16V 2003 година да троши бензин толку многу ?
Секоја недела му ставам 1000 денари Бензин95 и едвај поминувам 140 КМ градска , на 142км одма се вклучува резервата и колата ми губи снага, не влече.
Па што очекуваш од 16 вентили знаеш ли за што служи 16 вентили !?


Sent from my iPhone 6s Plus using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.378
Едно прашање до искусните, дали е нормално Fiat Punto 1.2 16V 2003 година да троши бензин толку многу ?
Секоја недела му ставам 1000 денари Бензин95 и едвај поминувам 140 КМ градска , на 142км одма се вклучува резервата и колата ми губи снага, не влече.
Podobar si. Imam skoda 1.3 motor 60 konja 12 grad trosi a ne e tolku silen motor. Kako so starej pojke trosi. Smeniv dizni, pumpa, nov rezervoar, kabli, svejkici i pak isto trosi. Resenie prodavanje kolite i zemanje ili golf ili opel.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.655
Поени од реакции
4.142
На десната задна врата звучникот не дава звук но се осеќаат вибрации. Што може да е проблем и некој мајстор низ Скопјево што може да среди??
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.590
Поени од реакции
2.095
Едно прашање до искусните, дали е нормално Fiat Punto 1.2 16V 2003 година да троши бензин толку многу ?
Секоја недела му ставам 1000 денари Бензин95 и едвај поминувам 140 КМ градска , на 142км одма се вклучува резервата и колата ми губи снага, не влече.
Друже ако планираш да ја чуваш колата подолго време стави му плин и свиркај си на тоа колку троши. (y)
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
57
Поени од реакции
205
дечки ај ве молам за помош!!!!
Положив пред месец дена и сега сакам да се опуштам да возам, сакам да ве прашам со која брзина би било најдобро да се вози во угорница ама некоја пострмна.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.700
Поени од реакции
6.627
дечки ај ве молам за помош!!!!
Положив пред месец дена и сега сакам да се опуштам да возам, сакам да ве прашам со која брзина би било најдобро да се вози во угорница ама некоја пострмна.
Па не те научија на угорница како се вози, во авто-школата? Ако ги знаеш основите на возењето ќе осетиш сам која брзина треба да смениш во дадена ситуација. Генерално угорниците се искачуваат во 2-3 брзина зависно од колата и стрмнината и дали има кривина. На патот за Св. Наум пример, има такви кривини и стрмнини и ако има возило од друга страна обавезно треба 1-ва да смениш. Од друга страна ако искачуваш на Плетвар и ако фатиш залет од пониското, се искачува нагоре и со 4-та. Треба да осетиш кога колата влече добро и бара поголема брзина а кога се мачи и не оди, па мора да смениш во пониска брзина.
 
Член од
25 октомври 2013
Мислења
152
Поени од реакции
254
@Tequila&Lemon мој совет е да си земеш дополнителни часови и на инструкторот да му кажеш каде имаш потешкотии со возењето.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
дечки ај ве молам за помош!!!!
Положив пред месец дена и сега сакам да се опуштам да возам, сакам да ве прашам со која брзина би било најдобро да се вози во угорница ама некоја пострмна.
Честитки возачката, и многу памет сега!
Ако возиш постар модел до 70 кс, и во случај да ја стартуваш колата цело време влечеш 1ва се додека не ја забрзиш доволно. Ако пак си веќе раздвижен и почнуваш да искачуваш брдо (на отворен пат), тогаш гас до крај и во трета нонстоп се додека не наидеш на рамнина. Во град како за почетник препорачливо ти е во 2ра да влечеш. Како екстра совет, при удолнина само притискање на кочница без кумплуг (освен ако имаш потреба да застанеш или ептен успориш)
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Честитки возачката, и многу памет сега!
Ако возиш постар модел до 70 кс, и во случај да ја стартуваш колата цело време влечеш 1ва се додека не ја забрзиш доволно. Ако пак си веќе раздвижен и почнуваш да искачуваш брдо (на отворен пат), тогаш гас до крај и во трета нонстоп се додека не наидеш на рамнина. Во град како за почетник препорачливо ти е во 2ра да влечеш. Како екстра совет, при удолнина само притискање на кочница без кумплуг (освен ако имаш потреба да застанеш или ептен успориш)
Не зезај бре, таквите ко тебе до кај стигнавме сообраќајна куРтура


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Blagodaram, za ovoj Riste nema koj ne mi go preporaci bukvalno site odat deka nego izgleda covekot navistina si ja znai rabotata ke se slusnam so nego.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Имав пријатно и позитивно искуство со Ристе..
+ уште еден задоволен клиент од него сум јас..
Не е скап, мајсторите имаат разбирање, и не е скап со цените..
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Не зезај бре, таквите ко тебе до кај стигнавме сообраќајна куРтура


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
Што те мачи? Кога веќе коментираш образложи што не е во ред со препоракиве. Вака покажуваш дека ти спаѓаш во таа "куртура"
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Што те мачи? Кога веќе коментираш образложи што не е во ред со препоракиве. Вака покажуваш дека ти спаѓаш во таа "куртура"
Препораките е доволна да го збуниш почетникот и не е на место


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Што те мачи? Кога веќе коментираш образложи што не е во ред со препоракиве. Вака покажуваш дека ти спаѓаш во таа "куртура"
Не е тоа стихотворба што си ја навел па да седне да ја научи..
Во град само втора да влече?
Ами ако има сообраќајка некаде, па треба само прва да вози?
@Pane-G убаво ти објаснил[DOUBLEPOST=1528661506][/DOUBLEPOST]
Бев до мајстор и ми рече бил вентилот на бош пумпата, за цена да не знаеш колку се движи репарација на бошист ?
Вика повозија така некое време можеби ќе престани, за ова врска немам неможам да разберам како е можно само се направи.

Sent from my SM-G900F using Tapatalk
Може ќе престани ако и туриш црвена нафта, па да затне тоа..
Имав две такви позитивни искуства со течење на нафта, и ставив 10литра црвена, и не течеше..
Само сеа нема од кај да ја најдеш, и плус може колата да ти ја земат..[DOUBLEPOST=1528661642][/DOUBLEPOST]
па брат таман работа да те врти а ти рекол од Ск дојди у Кавадарци
мајсториште е нема збор и Стојче од Ск е исто мајсториште ама затоа цените им се плафон


Sent from my iPhone using Tapatalk
Не се баш плафон, туку тој сака дизни, бош пумпи се извадено да му биде..
Овие другиве и со кола да отидеш, тој ќе ти извади се што треба да се поправа.[DOUBLEPOST=1528661710][/DOUBLEPOST]
дечки ај ве молам за помош!!!!
Положив пред месец дена и сега сакам да се опуштам да возам, сакам да ве прашам со која брзина би било најдобро да се вози во угорница ама некоја пострмна.
Гледај ги обртаите само, и слушај го звукот на моторот..
Да не јачи многу, и сеа е топло, поарно побавно да се качуваш да не загрее моторот..
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Тогаш во ред, детето си праша за совет, јас одговорив. Се е до ситацијата со брзините. Постојат милион ситуации што би се реагирало поинаку, не може сите да ги наведеме. Прашањето беше ептен општо, и општ одговор доби од мене. Модераторите нека ги тргнат коментарите за да не го збуниме почетникот. :)
 

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Тогаш во ред, детето си праша за совет, јас одговорив. Се е до ситацијата со брзините. Постојат милион ситуации што би се реагирало поинаку, не може сите да ги наведеме. Прашањето беше ептен општо, и општ одговор доби од мене. Модераторите нека ги тргнат коментарите за да не го збуниме почетникот. :)
Детето не е дете, полнолетен е и сигурно има над 18 години..Значи возрасно момче..
На неговото прашање не можеме тука да му помогнеме..
И ниеден одговор, освен да биде ВНИМАТЕЛЕН нема да му брка работа, и да не вози брзо..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom